Věstník MZd ČR, částka 4/2005
ZPRÁVY A SDĚLENÍ
1.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY PRO SPECIALIZACE LÉKAŘŮ
|
ZN.: 7373/2005-1.3.05
REF.: Radka Špírková, tel. 22497 linka 2505
Podle zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta zveřejňuje Ministerstvo zdravotnictví k zajištění specializačního vzdělávání lékařů tyto vzdělávací programy:
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
ANGIOLOGIE
1. Cíl specializačního vzdělávání
Lékař absolvující specializační vzdělávání získá komplexní teoretické i praktické znalosti o cévních chorobách, tj. v etiologii, patogeneze, epidemiologii, patofyziologii, biochemii, diagnostice, diferenciální diagnostice, konzervativní terapii, rehabilitaci, indikací k revaskularizačním výkonům a jiným invazivním zákrokům v oblasti tepenných, žilních a lymfatických chorob.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru angiologie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru angiologie je zařazení do oboru, absolvování společného interního základu a specializované praxe v celkové minimální délce 5 let, z toho:
2.1 Povinný interní základ – minimálně 24 měsíců
a) povinná praxe v oboru
18 měsíců na standardním lůžkovém interním oddělení s neselektovaným příjmem nemocných, z toho:
3 měsíce na JIP,
3 měsíce na příjmové ambulanci pod odborným dohledem,
b) povinná doplňková praxe
1 měsíc pneumologie,
1 měsíc hematologie a transfúzní lékařství,
1 měsíc neurologie,
1 měsíc infekční lékařství,
2 měsíce chirurgie (převážně příjmová chirurgická ambulance),
c) doporučená doplňková praxe
1 měsíc dermatovenerologie,
1 měsíc psychiatrie,
1 měsíc rehabilitační a fyzikální medicína,
1 měsíc geriatrie.
Výcvik probíhá na standardních interních odděleních, resp. klinikách s nepřetržitým a neselektovaným příjmem nemocných a dostatečně velkým spádovým územím. Pracoviště disponují náležitým personálním a přístrojovým vybavením a zázemím pro školence.
d) účast na vzdělávacích aktivitách
povinný kurz po absolvování společného základu ukončený testem – 1 týden,
povinný kurz Lékařská první pomoc – 3 dny,
povinný seminář Základy zdravotnické legislativy – 1 den,
doporučené jsou další odborné akce pořádané IPVZ, ČIS JEP, ČLK atd.
2.2 Vlastní specializovaný výcvik – minimálně 36 měsíců
Postup do specializovaného výcviku je podmíněn splněním všech požadavků stanovených pro výcvik v rámci povinného interního základu.
a) povinná praxe v oboru (na pracovišti minimálně okresního typu)
24 měsíců interní lůžkové oddělení s kardiologickým a angiologickým zaměřením,
2 měsíce koronární jednotka,
24 měsíců angiologická ambulance 1x týdně,
b) povinná doplňková praxe
1 měsíc diagnostické angiografie a léčebné intervence na akreditovaném pracovišti,
1 měsíc cévní chirurgie na akreditovaném pracovišti,
1 měsíc diabetologická ambulance,
14 dnů diabetologická ambulance a podiatrická ambulance,
c) povinná praxe na vybraných specializovaných pracovištích
1 měsíc jednotka intenzivní angiologické a péče pracoviště provádějící angiografie a endovaskulární intervence – na akreditovaném pracovišti,
d) doporučená doplňková praxe
1 měsíc dermatologická ambulance se zaměřením na léčbu bércových vředů.
Dále dle zájmu a možností uchazeče.
Absolvovanou praxi z jednotlivých oborů i s požadovaným praktickým výcvikem a jejich hodnocením školitelem doloží školenec písemně (logbook) s ověřením nadřízeného pracovníka.
e) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci výcviku v rámci povinného interního základu
Základní cíle povinného interního základu:
Kardiologie - má ovládat kromě fyzikálního i základní funkční vyšetření srdce a periferní cirkulace, interpretaci elektrokardiogramu včetně diagnózy nejdůležitějších arytmií, základy ostatních neinvazivních a invazivních vyšetřovacích metod. Má znát etiopatogenezi, klinický obraz, diagnostiku a léčbu nejčastějších kardiovaskulárních onemocnění, zejména arteriální hypertenze, ischemické choroby srdeční včetně akutního infarktu a jeho komplikací, arytmií, chorob periferních tepen a žil, plicní embolie a ostatních akutních kardiovaskulárních příhod, včetně kardiogenního šoku, plicního edému, akcelerované hypertenze, disekce aneuryzmatu aorty, tamponády perikardu a diferenciální diagnostiku synkop i možnosti vyšetření. Dále má ovládat základní diagnostiku a léčbu nejčastějších vrozených a získaných srdečních vad, endokarditidy, myokarditidy a perikarditidy. Má prokázat znalosti farmakoterapie nemocí srdečních a cévních, současné možnosti nefarmakologické léčby, zejména z oblasti katetrizačních metod, dočasné a trvalé kardiostimulace, intervenční radiologie a kardiochirurgie. Má být obeznámen s novými poznatky v oblasti aterosklerózy, jejich rizikových faktorů a možnostmi prevence kardiovaskulárních onemocnění.
Pneumologie - má znát patofyziologii dýchání, základní parametry spirometrických vyšetření a krevních plynů, interpretaci rtg nálezu a základy ostatních diagnostických a terapeutických metod v pneumologii, včetně oxygenoterapie. Z akutních příhod musí ovládat zejména diagnostiku a léčbu pneumotoraxu, astmatického záchvatu, rozsáhlých forem pneumonií, akutního respiračního selhání, obstrukce horních dýchacích cest. Pozornost musí věnovat zejména nejčastějším plicním onemocněním jako jsou plicní záněty, chronická obstrukční plicní nemoc, tuberkulóza, chronické astma, bronchiektázie, nádory plic a dále diagnostice a léčbě chronické respirační insuficience.
U onemocnění pohrudnice má zvládnout navíc hrudní punkci a aspiraci výpotku k laboratorním vyšetřením. Má znát klinické projevy a diagnostiku intersticiálních plicních nemocí, empyému, syndromu spánkové apnoe a možnosti léčby. Musí umět provést diferenciální diagnostiku nejčastějších projevů plicních nemocí jako je dušnost, kašel, expektorace, bolesti na hrudníku, hemoptýza. Má znát základy epidemiologie a dispenzarizace plicních nemocí.
Gastroenterologie - má ovládat klinický obraz, diferenciální diagnostiku, léčbu a prevenci nejčastějších gastrointestinálních onemocnění: onemocnění jícnu, vředové choroby žaludku a dvanáctníku, chorob jater, žlučníku a žlučových cest, slinivky, tenkého i tlustého střeva. Zvláště se musí obeznámit s diagnostikou a diferenciální diagnostikou náhlých příhod břišních i diagnostikou a terapeutickými přístupy u krvácení z gastrointestinálního traktu. Zvláštní pozornost musí věnovat časné diagnostice nádorů trávicího ústrojí a konečníku. Má znát interpretaci hlavních laboratorních, rtg a ultrasonografických vyšetření, dále indikace a kontraindikace endoskopických vyšetření, má být obeznámen s možnostmi současných léčebných endoskopických zákroků i ostatních vyšetřovacích a léčebných metod používaných v gastroenterologii. Má znát i základní indikace k chirurgickému řešení chorob GIT.
Hepatologie - má zvládnout diagnostiku, diferenciální diagnostiku, terapii i prevenci jaterních chorob, má znát typy žloutenek i raných a pozdních stadií chronických jaterních onemocnění včetně časných stadií jaterních selhání.
Revmatologie - má znát klinické projevy nejčastěji se vyskytujících revmatických onemocnění, jejich diagnostiku a diferenciální diagnostiku včetně interpretace laboratorních testů. Dále má znát základy farmakoterapie revmatických onemocnění, možnosti léčby fyzikální, komplexní rehabilitace a léčby chirurgické. Má se obeznámit s možnostmi prevence u revmatických onemocnění.
Nefrologie - má ovládat klinický obraz a léčbu onemocnění ledvin a vývodných cest močových včetně diferenciální diagnostiky nefrotického syndromu, nefrogenní hypertenze, nefrolitiázy, diagnostiku a léčbu glomerulonefritid a intersticiálních nefritid. Dále by měl ovládat základní diferenciální diagnostiku selhání ledvin, základní principy hemodialýzy a peritoneální dialýzy. Měl by též prokázat znalosti dávkování léčivých přípravků u nemocných se snížením renálních funkcí (vylučování léčivých přípravků, nežádoucí účinky, nefrotoxicita léčivých přípravků apod.). Dále musí ovládat základní principy funkčního vyšetřování ledvin, zejména vyšetřování a interpretaci glomerulární filtrace a koncentrační schopnosti ledvin. Musí znát indikace a kontraindikace biopsie ledvin a základní problematiku transplantací ledvin.
Endokrinologie má znát základní funkce žláz s vnitřní sekrecí a jejich poruchy, klinický obraz onemocnění hypotalamohypofyzárního systému, štítné žlázy, příštítných tělísek a nadledvin, jejich laboratorní diagnostiku a principy léčby, a to i s ohledem na ovlivnění akutních, život ohrožujících stavů u endokrinních chorob. Má znát i účast endokrinního systému při vzniku a rozvoji jiných onemocnění. Musí mít i základní vědomosti o léčbě hormony a znát rizika s tím spojená.
Diabetologie - má znát diagnostiku a klinický obraz inzulin dependentního a non-dependentního DM, léčbu inzulinem a perorálními antidiabetiky. Má znát kritéria kompenzace diabetu, diagnostiku a léčbu hyperglykemického a hyperosmolárního kómatu, hypoglykemické stavy, akutní a pozdní diabetické komplikace a jejich léčbu.
Metabolismus a výživa - má znát základy hlavních metabolických pochodů a jejich regulací, diagnostiku a léčbu poruch vnitřního prostředí, principy racionální výživy, etiopatogenezi a diferenciální diagnostiku výživových poruch a některých enzymopatií, principy jejich léčby, dietoterapii a základy enterální a parenterální výživy.
Hematologie - má prokázat znalosti celého spektra krevních nemocí i sekundárního postižení krvetvorby. Má znát indikace hematologických vyšetření morfologických, hemokoagulačních a imunologických a jejich užití v diferenciální diagnostice. Má mít základní znalosti o současných možnostech léčby hematoonkologických onemocnění. V oboru transfúzní lékařství má zvládnout příslušné požadavky dané obecnou náplní interního základu se zvláštním důrazem na znalost biologických účinků transfúze krve a jejich složek, indikací transfúze a transfúzní techniky, prevence, diagnostiky a léčby posttransfúzních komplikací.
Alergologie a klinická imunologie - má mít základní znalost o imunitním systému a jeho fyziologické funkci. V oblasti patologie imunity pak teoretické základy alergie, stavů imunitní nedostatečnosti a autoimunitních chorob, znát klinickou symptomatologii těchto stavů a možnosti její laboratorní diagnostiky a léčby.
Onkologie - musí ovládat principy časné diagnostiky nádorů. Musí znát rizikové faktory vzniku nádorů a možnosti event. prevence. Musí být seznámen s možnostmi současné léčby nádorových onemocnění.
Geriatrie – má se obeznámit s diagnózou, léčbou a prevencí častých onemocnění pozdního věku, např. mozkové cévní příhody, arteriální hypertenze, Parkinsonovy choroby, demence, artrózy, osteoporózy atd. Dále se seznámí s problematikou nespecifických problémů stáří, jako jsou závratě a pády, močová inkontinence, imobilita, dekubity, poruchy paměti a v neposlední řadě také úskalími medikamentózní léčby, iatrogenním poškozením léčivými přípravky a základy geriatrické rehabilitace a geriatrického ošetřovatelství.
Klinická farmakologie - musí znát základní údaje o farmakologii a farmakoterapeutickém použití léčiv potřebných pro léčbu vnitřních nemocí. Zejména musí ovládat indikace, kontraindikace, hlavní nežádoucí účinky a základy kinetiky léčivých přípravků používaných v léčbě nejčastějších vnitřních onemocnění.
Infekční lékařství - má znát etiologii, patogenezi, klinický obraz a terapii běžně se vyskytujících onemocnění virových, bakteriálních, parazitárních a mykotických. Pozornost musí věnovat hlavně vyšetření febrilního pacienta, rozpoznávání urgentních infekčních situací včetně septických stavů, nosokomiálním infekcím, infekcím u imunokompromitovaných nemocných a postupům u teploty nejasného původu. Dále má ovládat základy interpretace mikrobiologických vyšetření, nejčastěji užívané antimikrobiální léčivé přípravky, dávkování, způsoby aplikace, průnik do jednotlivých orgánů. Má být obeznámen s možnostmi kontroly infekčních onemocnění ve společnosti včetně epidemiologie, přenosu a prevence.
Pro stanovení komplexní terapie má prokázat základní znalosti pro sestavení celkového režimu nemocného, jehož součástmi jsou:
Ostatní obory a zvláštnosti:
Absolvent interního základu musí prokázat i znalosti z jiných oborů, v rozsahu nutném ke správnému stanovení diagnózy a diferenciální diagnózy a k rozhodnutí o účelné terapii.
Neurologie - má být schopen neurologické anamnézy u pacienta s neurologickými projevy, základního neurologického vyšetření se závěrem pravděpodobné lokalizace neurologického poškození, dokázat klinicky vyhodnotit časté neurologické projevy jako jsou bolesti hlavy, závratě, křeče, bezvědomí, zmatenost, mimovolní pohyby, parestézie, bolesti. Má být obeznámen se základy vyšetřovacích technik v neurologii, s diagnostikou a léčbou nejčastějších neurologických onemocnění, zejména diagnostikou a léčbou urgentních neurologických situací.
Dermatologie - musí se obeznámit s vyšetřovacími postupy u onemocnění kůže, vlasů, nehtů a sliznic, s diagnostikou a léčbou nejčastějších kožních nemocí, zejména ve vztahu k možným projevům vnitřních onemocnění.
Psychiatrie - obeznámí se s nejčastěji se vyskytujícími psychiatrickými nemocemi, zejména s vyšetřením a léčbou depresivních onemocnění, deliria, sebepoškozování, panickou atakou, alkoholismem a jinými toxikomaniemi, stavy zmatenosti. Obeznámí se s vyhodnocováním rizika sebevraždy, jednáním s agresivním pacientem i příbuznými, psychosomatickou problematikou.
Rehabilitace - obeznámí se se základní terminologií dle definice WHO, s vyhodnocováním rehabilitačního potenciálu ve vztahu k neurologickým onemocněním, stavům po úrazech, chronických muskuloskeletálních onemocněních a následků a komplikací těchto onemocnění např. bolest, kontraktury, deformity, infekce, stres, poruchy výživy apod. Obeznámí se s možnostmi léčby těchto poruch např. lokální injekční technikou, používáním prostředků zdravotnické techniky, obeznámí se s týmem nelékařských spolupracovníků (klinický psycholog, sociální pracovník, logoped apod.).
Chirurgie - má se obeznámit s klinickými a laboratorními projevy nejčastějších chirurgických onemocnění s důrazem na diferenciální diagnostiku akutních břišních příhod a ošetřováním nejčastějších úrazů. Má se obeznámit s možnostmi léčby chirurgických onemocnění včetně endoskopických a laparoskopických technik. Musí znát rizika interních onemocnění ve vztahu k chirurgickým zákrokům, význam interních předoperačních vyšetření a konziliární činnosti internisty v chirurgických oborech.
Praktické znalosti:
Absolvent společného interního základu má ovládat techniku některých diagnostických a terapeutických výkonů jako je vyšetření per rectum, rektoskopie, punkce hrudníku, břišní dutiny (ascitu), sternální a lumbální punkci, punkci kolenního kloubu, cévkování močového měchýře, zavádění žaludeční a duodenální sondy, zavedení Sengstakenovy sondy, provést výplach žaludku, odsávání sekretu z dýchacích cest a techniku kardiopulmonální resuscitace. Musí umět zavést žilní kanylu a dlouhodobou péči o ni, péči o centrální žilní katétr a měření centrálního žilního tlaku (blíže logbook). Během výcviku má školenec na starosti minimálně 10 a maximálně 20 lůžek, přijme, ošetří a propustí minimálně 300 pacientů na oddělení a ošetří minimálně 600 ambulantních pacientů za rok.
3.2 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci specializovaného výcviku
Teoretické znalosti:
a) anatomie a patologická anatomie, fyziologie a patologická fyziologie a farmakologie cévního systému, vztahy centrální a periferní cirkulace, reologie a mikrocirkulace, hemostázy, lipidového a uhlovodanového metabolismu, epidemiologie cévních chorob,
b) teoretická znalost, indikace a interpretace výsledků těchto vyšetření:
c) klinické obrazy, diagnostika (klinická i s použitím pomocných metod), diferenciální diagnostika, komplexní léčba (farmakologická, nefarmakologická, operace, cévní intervence, rehabilitace) a prevence cévních chorob, zejména:
d) znalosti interních chorob se zaměřením na
Praktické znalosti a dovednosti:
Kromě výkonů požadovaných v základní části výcviku musí specialista v oboru angiologie dále ovládat:
4. Všeobecné požadavky
Absolvent specializačního vzdělávání:
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru dermatovenerologie je získání potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti diagnostiky, léčby (medikamentózní i chirurgické) a prevence chorob kůže a podkoží, sliznic, přídatných kožních orgánů a také kožních projevů systémových chorob a systémových projevů kožních onemocnění. Součástí přípravy je i podpora péče o zdravou kůži.
Příprava v oblasti venerologie obsahuje diagnostiku, léčbu a prevenci infekcí přenášených pohlavním stykem a jiných onemocnění pohlavního ústrojí.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru dermatovenerologie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, obsahujícího teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru dermatovenerologie je zařazení do tohoto oboru a absolvování praxe v minimální délce 5 let, z toho:
a) povinná praxe v oboru
24 měsíců úvodní povinné praxe na standardním dermatovenerologickém lůžkovém oddělení,
12 měsíců specializované části praxe ve vlastním oboru takto rozdělené:
1,5 měsíce - dermatologická alergologie a imunologie a profesionální dermatózy,
1 měsíc - dermatologická fotobiologie,
1 měsíc - dermatologická mykologie,
1měsíc - dermatologická onkologie,
1 měsíc - dermatologická angiologie,
0,5 měsíce – andrologie,
2 měsíce - dětská dermatovenerologie,
1 měsíc - korektivní dermatologie,
1 měsíc – dermatohistopatologie,
2 měsíce – venerologie.
Vzdělávání v uvedených specializacích (12 měsíců) bude probíhat na mateřském akreditovaném pracovišti v lůžkové nebo ambulantní složce, nebo na jiných akreditovaných pracovištích. Výchova bude probíhat rotačním způsobem s dobou trvání 1/2 až 2 měsíce (viz výše). Zbývající část praxe bude absolvována na standardním dermatovenerologickém ambulantním zařízení.
b) povinná doplňková praxe v dalších oborech
c) doporučená doplňková praxe
3 týdny gynekologické oddělení (ambulantní složka),
d) účast na vzdělávacích aktivitách
Pro následující specializace je určeno další jednoleté specializační vzdělávání zakončené atestační zkouškou podle vlastního vzdělávacího programu specializační náplně:
Pro specializaci dermatologická histopatologie je stanoven vzdělávací program navazující na získání specializace z dermatovenerologie nebo patologické anatomie, zakončený po komisionálním ověření znalostí vydáním „Osvědčení k diagnostické činnosti v dermatologické histopatologii“.
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
a) všeobecné požadavky
Absolvent specializačního vzdělávání
osvojí si základy počítačové techniky jako prostředku pro ukládání a vyhledávání dat, odborných informací a komunikace.
b) z vlastního oboru
Z obecné dermatologie musí lékař prokázat:
Ze speciální dermatologie se vyžadují přesné a hluboké znalosti na úseku
Znalosti školence musí splňovat požadavky vyplývající z rozvoje oboru na zlepšování diagnostické (znalost a využívání výsledků nových laboratorních metod a vyšetřovacích postupů), klinické a terapeutické (nové léčivé přípravky) úrovně dermatovenerologie.
Dále je nezbytné si osvojit:
V oblasti venerologie je nezbytné získat vědomosti a zkušenosti o
c) z ostatních oborů
Požadují se základní znalosti z biologie, lékařské genetiky, fyziologie, klinické biochemie, klinické imunologie, farmakologie a z molekulární biologie, vnitřního lékařství, dětského lékařství, chirurgie (znalosti první pomoci, způsobů resuscitace při poruchách dýchání, srdeční činnosti a krevního oběhu).
Dále se požaduje dobrá znalost infekčních chorob nutná pro diferenciální diagnostiku dermatóz a infekčních exantémů, znalosti chirurgických onemocnění postihujících kůži a podkožní tkáně a jejich diferenciální diagnostiky, znalosti diferenciální diagnostiky urologických onemocnění s příznaky na uretře, prostatě a nadvarlatech, a znalosti diferenciální diagnostiky zánětlivých gynekologických chorob ve vztahu k pohlavně přenosným chorobám.
Rozsah požadovaných praktických dovedností
a) vyšetřovací metody a léčebné postupy
b) terapeutické výkony a postupy
operační zákrok na nehtu (15 výkonů).
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
4. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem – průběžně je dokumentována celá praxe v období specializačního vzdělávání, jak v průkazu odbornosti (indexu), tak i v Záznamu o provedených výkonech (tzv. logbooku). Pravidelně v šestiměsíčních intervalech budou školitelem kontrolovány a hodnoceny všechny povinné, doporučené a dobrovolné samostatně provedené výkony, školení, studijní pobyty a veškerá operativa s celkovým hodnocení po skončení předepsané lhůty,
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
část praktická:
vyšetření pacienta, vypracování chorobopisu,
zhodnocení 4 histopatologických preparátů (výběr ze 70),
jednoduchých a složitějších dermatóz,
zhodnocení 3 mykologických vzorků mikroskopicky (louhový preparát),
vyšetření a zhodnocení 3 dermatoskopických nálezů pigmentových lézí;
část teoretická:
2 odborné otázky z dermatologie,
1 odborná otázka z venerologie,
obhajoba písemné práce.
5. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Získání specializace v oboru dermatovenerologie poskytuje kvalifikaci pro výkon samostatné diagnostické, léčebné a preventivní činnosti v rozsahu celého oboru při poskytování specializované zdravotní péče v ambulantním nebo lůžkovém zařízení jakéhokoliv typu, včetně výkonu vedoucích funkcí. Umožňuje výkon konziliární činnosti pro jiné obory. Dosažená kvalifikace, podložená znalostí interdisciplinární problematiky a platné legislativy, vytváří předpoklady i pro práci vědecko-výzkumnou a výchovně pedagogickou.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
DĚTSKÁ A DOROSTOVÁ PSYCHIATRIE
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru dětská a dorostová psychiatrie je získání specializované způsobilosti osvojením potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti prevence, diagnostiky, terapie a rehabilitace, umožňující samostatnou činnost v ambulantní a lůžkové péči.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru dětská a dorostová psychiatrie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru dětská a dorostová psychiatrie je zařazení do tohoto oboru a absolvování praxe v minimální délce 5 let, z toho:
a) povinná praxe v oboru
minimálně 12 měsíců psychiatrie z toho:
V těchto 12 měsících je nutné absolvovat 1 měsíc praxe v lůžkových nebo ambulantních pracovištích pro návykové nemoci.
48 měsíců dětské a dorostové psychiatrie
b) povinná doplňková praxe v dalších oborech
3 měsíce kontinuální praxe na dětském oddělení,
1 měsíc praxe na oddělení dětské neurologie,
c) doporučená doplňková praxe
d) účast na vzdělávacích aktivitách
- povinný kurz Forenzní psychiatrie - 1 den (2x ročně po celou dobu čtyřleté přípravy),
Povinná příprava zahrnuje denní klinickou supervizi a týdenní individuální 1 hodinovou supervizi, dále zařazení do psychoterapeutického výcviku (dle vlastního výběru), který je akreditován a schválen odbornou společností a příslušnými institucemi a jehož ukončení se nemusí krýt s termínem atestační zkoušky. Pokud lékař ve specializačním vzdělávání není zařazen do výcviku, je povinen absolvovat 160 hodin /4 roky = 5 dní/1 rok psychoterapeutického vzdělávacího programu, schváleného odbornou společností a dalšími institucemi. Vzdělávací program je určený k základnímu seznámení s komunikačními dovednostmi a psychoterapeutickými přístupy, technikami, indikacemi, supervizí.
doporučená účast
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů
a) Z vlastního oboru:
Znalosti z oboru psychiatrie:
Získat praktické zkušenosti v psychofarmakoterapii (včetně elektrokonvulzivní terapie), v základních psychoterapeutických, krizových a psychosociálních intervencích, včetně psychiatrické rehabilitace a resocializace.
Znalosti potřebné k účasti na diagnostice, terapii, rehabilitaci a resocializaci dospělých psychiatrických pacientů. Měl by se orientovat v diagnóze a léčení základních diagnostických kategorií dle MKN- 10 (demence, organické poruchy - včetně neuropsychiatrických poruch, poruchy vyvolané účinkem psychoaktivních látek, psychotické poruchy včetně schizofrenie, afektivní poruchy, poruchy přizpůsobení, úzkostné, fobické a obsedantně kompulzivní poruchy, poruchy somatoformní a dissociativní poruchy, poruchy příjmu potravy, poruchy spánku a sexuální dysfunkce, poruchy osobnosti, mentální retardace). Mít přehled o významných etapách rozvoje psychiatrie (historie a současnost), v biologických a sociálních směrech v psychiatrii, v teoretických aspektech psychofarmakologie a v základních psychoterapeutických směrech a školách.
Požadované praktické dovednosti
- orientovat se v psychofarmakoterapii (včetně elektrokonvulzivní terapie), v základních psychoterapeutických a psychosociálních intervencích, v praktických základech psychiatrické péče, včetně rehabilitace a resocializace.
Znalosti z oboru dětská a dorostová psychiatrie, které musí lékař zařazený do specializačního vzdělávání prokázat:
z hlediska historického:
z hlediska vývojového:
z hlediska etiologického a neurobiologického:
z hlediska sociálně společenského:
z hlediska forenzního:
z hlediska právního:
z hlediska specifických znalostí:
- neorganické poruchy spánku, enurésa, enkoprésa, balbutiés,
specifické poruchy v dětství a adolescenci
Praktické dovednosti:
diagnostické dovednosti:
schopnosti samostatného postupu:
praktické dovednosti a zkušenosti:
- plánování a koordinace léčebných postupů farmakologických, somatických, sociálních, psychoterapeutických a pedagogických (jak v lůžkové, tak v ambulantní péči),
Seznam požadovaných výkonů – jejich provedení nutno uvést v záznamu provedených výkonů (logbooku ).
b) Z ostatních oborů:
Pediatrie
Požadované teoretické znalosti – schopnost diagnostikovat běžné dětské infekční nemoci, vývojové poruchy včetně malformací a kombinovaných vad, základní endokrinologické poruchy, chromozomální aberace a enzymatické defekty, běžné gastrointestinální a urologické nemoci.
Požadované praktické dovednosti - orientovat se v akutní pediatrii, v problematice chronicky nemocných dětí, poskytnout krizovou intervenci ve specializovaných úsecích pediatrie.
Neurologie
Požadované teoretické znalosti - schopnost diagnostikovat základní neurologické syndromy, mentální retardace u degenerativních a demyelinizačních onemocnění a orientovat se v dětské epileptologii.
Požadované praktické dovednosti - získat základní zkušenosti v hodnocení EEG a nových zobrazovacích technik.
4. Všeobecné požadavky
Znalosti základních právních předpisů ve zdravotnictví, systému zdravotní péče, posudkového lékařství, etiky, komunikace s pacientem, rodinou, kolegy, základy počítačové techniky atd. Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem - záznam o absolvované praxi (konkrétních činnostech na pracovišti) v průkazu odbornosti, event. logbooku. Záznamy o průběžném hodnocení školitelem pravidelně v šestiměsíčních intervalech, hodnocení po skončení povinné doplňkové praxe.
b) Předpoklad přístupu ke zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
praktická část - vyšetření pacienta, kompletní prezentace případu,
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Lékař se specializací v oboru dětská a dorostová psychiatrie je schopen samostatné činnosti při poskytování specializované zdravotní péče v ambulantním nebo lůžkovém zařízení pro dětskou a dorostovou psychiatrii.
Je schopen provádět konziliární činnost pro jiné obory a podílet se na vzdělávání specialistů v oboru dětská a dorostová psychiatrie.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
pro obor
DĚTSKÁ DERMATOVENEROLOGIE
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru dětská dermatovenerologie je získání potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti diagnostiky, léčby (medikamentózní i chirurgické) a prevence chorob kůže a zvláště dětské kůže a podkoží, sliznic, přídatných kožních orgánů a také kožních projevů systémových chorob a systémových projevů kožních onemocnění. Součástí přípravy je i podpora péče o zdravou kůži. Příprava v oblasti venerologie obsahuje diagnostiku, léčbu a prevenci infekcí přenášených pohlavním stykem a jiných onemocnění pohlavního ústrojí a nemocí genitálu vyskytujících se především v dětském věku.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru dětská dermatovenerologie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, obsahujícího teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru dětská dermatovenerologie je zařazení do tohoto oboru, absolvování vzdělávacího programu v oboru dermatovenerologie a další praxe na dětském dermatovenerologickém oddělení v délce dalších 12 měsíců v celkové minimální délce 6 let.
a) povinná praxe v oboru dermatovenerologie – 60 měsíců,
b) povinná praxe v oboru dětská dermatovenerologie – 12 měsíců
Z toho:
6 měsíců dětské lůžkové oddělení,
6 měsíců samostatná práce na dětské dermatovenerologické ambulanci.
Vzdělávání bude probíhat na akreditovaném pracovišti dětské dermatovenerologie, v lůžkové nebo ambulantní složce.
Specializaci v oboru dětská dermatovenerologie mohou získat i lékaři, kteří absolvovali vzdělávací program v oboru dětské lékařství a doplní si praxi o další minimálně 12 měsíční pobyt na akreditovaném dětském dermatovenerologickém oddělení, z toho 6 měsíců u lůžka, 4 měsíce samostatné práce na dětské kožní ambulanci a 2 měsíce na dermatologii všeobecné,
c) doporučená doplňková praxe
3 týdny gynekologické oddělení (ambulantní složka),
2 týdny mikrobiologie,
2 týdny urologie (ambulantní složka),
1 měsíc ARO,
d) účast na vzdělávacích aktivitách
povinné absolvování doškolovacích akcí v dětské dermatovenerologii na IPVZ, členství PSDD – pracovní skupiny dětské dermatovenerologie, účast na setkáních PSDD,
povinný kurz Lékařská první pomoc – 3 dny a povinný seminář Základy zdravotnické legislativy – 1 den, pokud nebyly absolvovány v rámci předchozího vzdělávacího programu,
další doporučené odborné akce pořádané IPVZ, ČDS JEP, ČLK aj.
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
a) všeobecné požadavky
Absolvent specializačního vzdělávání
b) z vlastního oboru
Lékař musí prokázat důkladné a rozsáhlé znalosti z obecné dermatologie opřené o
Ze speciální dermatologie se vyžadují přesné a hluboké znalosti na úseku
Znalosti školence musí splňovat požadavky vyplývající z rozvoje oboru na zlepšování diagnostické (znalost a využívání výsledků nových laboratorních metod a vyšetřovacích postupů), klinické a terapeutické (nové léčivé přípravky) úrovně dermatovenerologie.
Dále je nezbytné si osvojit:
V oblasti venerologie je nezbytné získat vědomosti a zkušenosti o
c) z ostatních oborů
Požadují se základní znalosti z biologie, genetiky, fyziologie, biochemie, imunologie, farmakologie a z molekulární biologie, z vnitřního lékařství, dětského lékařství, chirurgie, znalosti první pomoci, způsobů resuscitace při poruchách dýchání, srdeční činnosti a krevního oběhu.
Dále se požaduje dobrá znalost infekčních chorob nutná pro diferenciální diagnostiku dermatóz a infekčních exantémů, znalosti chirurgických onemocnění postihujících kůži a podkožní tkáně a jejich diferenciální diagnostiky, znalosti diferenciální diagnostiky urologických onemocnění s příznaky na uretře, prostatě a nadvarlatech, a znalosti diferenciální diagnózy zánětlivých gynekologických chorob ve vztahu k pohlavně přenosným chorobám, především ve vztahu k dětskému věku.
Rozsah požadovaných praktických dovedností
a) vyšetřovací metody a léčebné postupy
b) terapeutické výkony a postupy
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
4. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem – průběžně je dokumentována celá praxe v období specializačního vzdělávání jak v průkazu odbornosti, tak i v Záznamu o provedených výkonech (tzv. logbooku). Pravidelně v šestiměsíčních intervalech budou školitelem kontrolovány a hodnoceny všechny povinné, doporučené a dobrovolné samostatně provedené výkony, školení, studijní pobyty a veškerá operativa s celkovým hodnocením po skončení předepsané lhůty.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
část praktická:
vyšetření pacienta, vypracování chorobopisu,
zhodnocení 4 histopatologických preparátů (výběr ze 70) jednoduchých a složitějších dermatóz, 3 mykologických vzorků mikroskopicky (louhový preparát),
vyšetření a zhodnocení 3 dermatoskopických nálezů pigmentových lézí,
část teoretická:
2 odborné otázky z dermatologie,
1 odborná otázka z venerologie,
obhajoba písemné práce.
5. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Ukončení specializačního vzdělávání v oboru dětská dermatovenerologie poskytuje absolventům možnost pracovat na akreditovaných pracovištích dětské dermatologie a jako konziliáři dětské dermatovenerologie v rámci ambulance kliniky nebo krajského pracoviště s kvalifikací pro výkon samostatné diagnostické, léčebné a preventivní činnosti v rozsahu oboru dermatovenerologie a v oboru dětská dermatovenerologie, včetně výkonu vedoucích funkcí. Umožňuje výkon konziliární činnosti pro jiné obory. Dosažená kvalifikace, podložená znalostí interdisciplinární problematiky a platné legislativy, vytváří předpoklady i pro práci vědecko-výzkumnou a výchovně pedagogickou.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
DĚTSKÁ GYNEKOLOGIE
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru dětská gynekologie je připravit gynekologa se všeobecnou průpravou k samostatné a odborně správně prováděné péči o gynekologické zdraví dětských a dospívajících pacientek. Specializace z dětské gynekologie předpokládá specializaci z gynekologie a porodnictví, která erudici v dětské gynekologii nezahrnuje.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru dětské gynekologie je absolvování vzdělávacího programu v oboru gynekologie a porodnictví, zařazení do tohoto oboru a absolvování další praxe v minimální délce 1 rok při rozsahu nejméně 0,5 úvazku v dětské gynekologii při současné praxi v gynekologii a porodnictví ve zbývajícím úvazku. Celková délka přípravy je minimálně 6 let, z toho:
a) absolvování vzdělávacího programu v oboru gynekologie a porodnictví – 5 let,
b) povinná praxe – 12 měsíců
c) doporučená doplňková praxe v dalších oborech
d) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů
a) z vlastního oboru
Teoretické znalosti nezbytně nutné
vyšetření gynekologicky nemocných dětí do 10 let
|
300
|
vyšetření gynekologicky nemocných dětí nad 10 let a dospívajících
|
500
|
ošetření dětí do 10 let (vaginální ošetření při výtoku)
|
300
|
vaginoskopie
|
500
|
ultrazvukové vyšetření rodidel u dětí a dospívajících
|
300
|
hormonální cytologie
|
500
|
Vzhledem k tomu, že dětská gynekologie je v běžné praxi oborem s ambulantním působením, nepředepisuje program seznam ani počty provedených operačních výkonů. Předpokládá se základní operační erudice potřebná pro specializaci v oboru gynekologie a porodnictví.
b) z ostatních oborů
Dětské lékařství - zejména problematika infekcí močových cest, endokrinologie, metabolické poruchy, poruchy výživy,
Dorostové lékařství - stejně jako v dětském lékařství, dále pracovní zařazování mladistvých,
Dětská chirurgie - zejména břišní chirurgie, diagnostika náhlých příhod břišních a apendicitidy,
Dětská urologie - sdružené vývojové vady, poruchy odvodných cest močových a indikace jejich operační léčby,
Lékařská genetika - geneticky podmíněné vrozené vady a poruchy funkce rodidel,
Dermatoverologie - kožní onemocnění vulvy,
Anesteziologie a resuscitace - anestézie a medikamentózní zklidnění dítěte ke gynekologickým operačním a diagnostickým výkonům, pooperační analgezie,
Tělovýchovné lékařství - vliv některých druhů tělesné výchovy a sportů na vývoj a funkci rodidel,
Psychologie a psychiatrie - mentální anorexie, onanismus, poruchy chování, psychologická problematika socializace dětí s poruchami sexuální diferenciace,
Mikrobiologie, parazitologie, virologie a imunologie - ve vztahu k zánětům rodidel a autoimunním poškozením endokrinního aparátu.
4. Všeobecné požadavky
Základní znalosti a schopnosti:
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Sebehodnocení – školenec je povinen zaznamenávat do logbooku míru dovedností při vykonávání předepsaných úkonů dle svého úsudku, zaznamenává též názory na spolupráci a vztahy se školitelem.
b) Průběžné hodnocení školitelem – školitel je povinen zaznamenávat do logbooku v pravidelných šestiměsíčních intervalech své hodnocení školence při vykonávání předepsaných úkonů. Součástí hodnocení je i přístup školence k pacientům a spolupracovníkům.
c) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce
d) Vlastní atestační zkouška:
část praktická
- vyšetření pacientky,
- ultrazvukové vyšetření,
- odečet a interpretace funkční poševní cytologie,
část teoretická
- 3 odborné otázky z gynekologie dětí a dospívajících,
- obhajoba písemné práce.
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Specializace v dětské gynekologii opravňuje k:
Specializace v dětské gynekologii neopravňuje k:
Tato onemocnění a vady musí řešit specializovaná pracoviště s lůžkovým oddělením dětské gynekologie s interdisciplinárním zázemím diagnostickým i terapeutickým.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
DĚTSKÁ NEUROLOGIE
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání je vychovat specialistu v oboru dětská neurologie, tedy oboru, jenž se zabývá normálním i abnormním vývojem centrálního a periferního nervového systému a svalového aparátu od fetálního období až po adolescenci, do dokončeného 18. roku života, a zahrnuje diagnostiku, léčbu a výzkum onemocnění těchto systémů, stejně jako komplexní péči o jedince s těmito chorobami.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru dětská neurologie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v tomto oboru je absolvování lékařské praxe v celkové minimální délce 6 let. Příprava pro obor dětská neurologie zahrnuje tři moduly: pediatrie, neurologie a dětské neurologie. Jejich kombinace (pediatrie + dětská neurologie nebo neurologie + dětská neurologie) a trvání závisejí na délce a typu dosud dosaženého vzdělání. Vlastní specializační vzdělávání v oboru dětská neurologie trvá nejméně další 2 roky u lékařů, kteří již mají specializaci v oboru neurologie nebo dětské lékařství, nebo nejméně 3 roky praxe, pokud navazuje na společný pediatrický základ či tříleté vzdělávání v oboru neurologie.
a) povinná praxe
aa) 3 roky odborné praxe, z toho nejméně
pro lékaře, kteří absolvovali 3letý společný pediatrický základ (včetně 3-6 měsíců neonatologie kdykoliv v průběhu specializačního vzdělávání),
ab) 3 roky odborné praxe, z toho nejméně
pro lékaře, kteří absolvovali základní 3leté vzdělávání v oboru neurologie,
ac) 2 roky minimální odborné praxe v oboru dětská neurologie, z toho:
pro lékaře, kteří získali specializaci v neurologii
ad) 2 roky minimální odborné praxe v oboru dětská neurologie, z toho:
pro lékaře, kteří získali specializaci v dětském lékařství.
Neurologický modul pro pediatry a lékaře vstupující do oboru dětské neurologie z pediatrického společného základu:
Školení v neurologii probíhá na lůžkových odděleních s ambulantní složkou. Uchazeč si musí osvojit neurologickou propedeutiku, na základě znalosti anatomie a fyziologie správně hodnotit neurologické příznaky a syndromy, zvládnout diagnostiku a léčbu běžných neurologických chorob u dospělých, zejména problematiku onemocnění cerebrovaskulárních, neuroonkologických, demyelinizačních, dále epilepsie, traumatologie, extrapyramidové poruchy, bolesti hlavy. Je vhodné, aby součástí školení byly i základy klinické elektrofyziologie se zaměřením na dětský věk. Doporučuje se účast na pohotovostních službách, odborných seminářích (např. radiologických, patologických).
Pediatrický modul pro neurology a lékaře vstupující do oboru dětské neurologie ze základní neurologické praxe:
Školení v pediatrii musí probíhat na lůžkovém oddělení s ambulantní složkou. Během přípravy by měl uchazeč získat erudici ve vyšetření dětí všech věkových kategorií, seznámit se s normálním i abnormním vývojem dítěte od novorozeneckého věku po adolescenci, osvojit si znalosti o růstu, výživě, parenterální léčbě a farmakoterapii u dětí, naučit se diagnostikovat a léčit nejvýznamnější onemocnění dětského věku. Nezbytná je stáž na neonatologické a pediatrické jednotce intenzivní péče stejně jako v pediatrické ambulanci. Je žádoucí, aby pobyt na neonatologii trval alespoň 3 měsíce. Součástí pediatrického výcviku může být i proškolení v dětské neurorehabilitaci. Doporučuje se účast na pohotovostních službách, odborných seminářích (např. radiologických, patologických).
Modul dětské neurologie
Blok dětské neurologie v trvání 12–24 měsíců zahrnuje 3 – 6 měsíců práce na plně akreditovaném klinickém pracovišti dětské neurologie se zázemím pediatrické a neonatologické intezivní péče, zobrazovacích a funkčních metod, elektrofyziologie, laboratoře pro diagnostiku neurometabolických onemocnění, dětské psychiatrie, klinické genetiky, neurochirurgie, ortopedie, rehabilitace a komplementu, psychologie, logopedie, fyzioterapie.
Ostatní školení může probíhat i mimo centra terciární péče, na pracovištích s užším zaměřením, případně ambulantních, pod supervizí zkušeného dětského neurologa. Plán školení v dětské neurologii vypracuje uchazeč po dohodě se školitelem.
b) povinná doplňková praxe v dalších oborech
Profil praxe v pediatrickém/neurologickém modulu spadá do přípravy v oboru dětské neurologie, a tedy kompetence příslušného školitele v tomto oboru.
Je vhodné, aby uchazeč prošel i základním proškolením v oboru dětské psychiatrie – nejlépe formou účasti na vizitách např. jednou týdně po dobu půl roku - pokud to místní podmínky neumožňují, doporučuje se absolvování stáže v dětské psychiatrii v trvání alespoň 3 týdnů.
c) doporučená doplňková praxe
Uchazeč by měl absolvovat alespoň 3 stáže zaměřené k následující problematice:
d) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů
Obecné znalosti
Diagnostické postupy
Léčba
Klinické dovednosti (vyžaduje se alespoň schopnost správné indikace a interpretace nálezů)
4. Všeobecné požadavky
Znalost základních právních předpisů platných ve zdravotnictví, organizace zdravotnictví (zejména v částech týkajících se péče o jedince se zdravotním postižením), principů sociální péče, podpory svépomocných skupin. Znalost etických principů péče o nemocné děti, osvojení zásad správného jednání s dětmi a jejich rodiči. Schopnost mezioborové spolupráce v diagnostice a diferenciální diagnostice, koordinace multidisciplinárních týmů u lůžka kriticky nemocných pacientů.
Schopnost samostatného a kritického hodnocení odborné literatury, aktivní účasti na kontinuálním vzdělávání lékařů. Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
Základní školení v oborech pediatrie a neurologie je plně v kompetenci akreditovaných pracovišť daných oborů. Uchazeči, kteří absolvovali tříleté curriculum v pediatrii nebo neurologii by měli mít v průkazu odbornosti doporučení svého dosavadního školitele s potvrzením, že naplnili praxi povinnou pro vstup do oboru dětské neurologie. Od vstupu do oboru dětské neurologie musí mít každý uchazeč svého akreditovaného školitele. Tento školitel garantuje, že studijní náplň následných modulů pediatrie/neurologie a dětská neurologie odpovídá požadavkům na vzdělání v oboru. Jednotlivé fáze přípravy lze absolvovat na různých pracovištích, ale zásadně pod dohledem jednoho školitele.
a) Při vstupu do oboru, ať již po atestaci nebo po skončení tříletého curricula neurologie či pediatrie, školitel s uchazečem sestaví individuální plán školení. Jeho plnění pak hodnotí v půlročních intervalech a toto hodnocení zaznamená do průkazu odbornosti.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
- obhájení písemné práce,
- otázka z obecné neurologie s neuroanatomickým a fyziologickým rozborem příznaku-syndromu,
- otázka z vývojové neurologie,
- otázka ze speciální dětské neurologie.
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Lékař se specializací v oboru dětské neurologie může působit jako samostatně pracující dětský neurolog v lůžkové i ambulantní složce nebo vedoucí lékař dětského neurologického oddělení.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
DĚTSKÁ RADIOLOGIE
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru dětská radiologie je získání specializované způsobilosti osvojením potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností ve všech způsobech zobrazování v obecné a obzvláště v dětské radiologii, které umožňují informace o anatomii a funkci vyšetřované oblasti a o možnostech intervenční radiologie v dětském věku. Radiolog má být schopen úzké spolupráce s lékaři ostatních klinických disciplín, obzvláště ve všech dětských specializacích a samostatné práce v lůžkové i ambulantní složce.
První 3 roky přípravy k atestační zkoušce tvoří společný základ s radiologií a zobrazovacími metodami. Po absolvování společného kmene má radiolog nezbytně nutné znalosti, týkající se obecné radiologie, symptomatologie chorobných dějů a jejich zobrazení modalitami klasické radiologie, ultrazvukem, výpočetní tomografií, ovládá základy vyšetření magnetickou rezonancí a některých intervenčních výkonů, ve kterých byl vyškolen. Ve 4. a 5. roce pak probíhá specializovaná výuka v oborech dětská radiologie, intervenční radiologie, neuroradiologie a radiologie a zobrazovací metody podle vlastního programu, jehož cílem je prohloubení a rozšíření získaných znalostí, dokončení specializačního vzdělávaní a příprava k atestační zkoušce.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru dětská radiologie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru dětská radiologie je zařazení do tohoto oboru a absolvování praxe v minimální délce 5 let, z toho:
2.1 Společný základ v radiologii a zobrazovacích metodách – 36 měsíců povinné praxe
a) povinná praxe v oboru
30 měsíců praxe nemocniční radiologické, event. akreditované pracoviště,
b) povinná doplňková praxe v dalších oborech
c) účast na vzdělávacích aktivitách
povinná účast
doporučená účast
Po úspěšném absolvování písemného testu, kterým bude společný základ ukončen, pokračuje povinná praxe v dětské radiologii.
2.2 Specializovaný výcvik v oboru dětská radiologie – 24 měsíců povinné praxe
a) povinná praxe v oboru
b) povinná doplňková praxe v dalších oborech
c) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam výkonů požadovaných v průběhu společného základu
a) z vlastního oboru: znalost koncepce oboru a k němu se vztahujících aktuálně platných právních předpisů.
Teoretické znalosti nezbytně nutné
trávicí trubice, břišní orgány, žlučové cesty
|
1250
|
vyšetření hrudníku
|
1000
|
muskuloskeletální systém
|
1250
|
centrální nervový systém
|
400
|
oblast hlavy a krku
|
400
|
kardiovaskulární systém
|
300
|
pediatrická radiologie
|
1000
|
retroperitoneum, urogenitální systém
|
500
|
mamografie
|
500
|
b) z ostatních oborů: znát potřeby kliniků, pro něž radiolog pracuje.
3.2 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam výkonů požadovaných na konci specializovaného výcviku
trávicí trubice, břišní orgány u dětí
|
750
|
vyšetření hrudníku včetně nedonošených dětí a novorozenců
|
1500
|
muskuloskeletální systém u dětí
|
1000
|
centrální nervový systém a oblast hlavy a krku u dětí
|
300
|
retroperitoneum, urogenitální systém u dětí
|
400
|
intervenční výkony u dětí (samostatné provedení zmíněných intervenčních výkonů)
|
10
|
Vyšetření a výkony intervenční radiologie jsou prováděna všemi radiologickými modalitami: skiagrafií, skiaskopií, ultrasonografií, výpočetní tomografií, magnetickou rezonancí, angiografií. Některá vyšetření a intervenční provádí uchazeč sám (AG, bioptické punkce, evakuace, drenáže), u jiných asistuje.
Počty výkonů jsou relativním údajem a mohou se měnit, protože se obor trvale dynamicky vyvíjí.
4. Všeobecné požadavky
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Lékař se specializací v oboru dětská radiologie je schopen samostatné činnosti v šíři činností v rámci radiologie a zobrazovacích metod zahrnujících vyšetření skeletu, hrudníku, břicha a CNS s využitím u všech věkových skupin. Lékař hodnotí a popisuje nálezy skiagrafické, skiaskopie, US a CT. Lékař se specializací v oboru dětská radiologie je schopen samostatné činnost v celé šíři dětské radiologie v lůžkových i ambulantních zařízeních, včetně intervenčních metod, ve kterých byl vyškolen. Hodnotí a popisuje nálezy skiagrafické, US, CT, MR, AG u pediatrických pacientů. Provádí konsiliární služby pro jiné klinické obory, podílí se na vzdělávání dalších specialistů v oboru, spolupracuje na výzkumných a vědeckých projektech. Podle svých schopností může aspirovat na vedoucí funkci radiologického pracoviště.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
EPIDEMIOLOGIE
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru epidemiologie je získání potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v užití epidemiologické metodologie a obecné a speciální epidemiologie infekčních nemocí, umožňujících samostatnou činnost na epidemiologických pracovištích zařízení ochrany veřejného zdraví a pracovištích sledování zdravotního stavu populace.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru epidemiologie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru epidemiologie je zařazení do tohoto oboru a absolvování praxe v minimální délce 5 let, z toho:
a) povinná praxe v oboru
b) povinná doplňková praxe v dalších oborech
3 měsíce – chirurgické oddělení,
3 měsíce – interní oddělení,
4 měsíce – infekční oddělení,
2 měsíce – lékařské mikrobiologie,
c) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
Teoretické znalosti:
Po absolvování specializačního vzdělávání by lékař měl být schopen plně uplatnit epidemiologickou metodu práce, konkrétně:
Nedílnou součástí rozsahu znalostí epidemiologické metodologie je:
Požadovaný rozsah praktických dovedností:
a) Prokázat schopnost praktické aplikace medicíny založené na důkazech:
b) Uplatňování zásad epidemiologické surveillance v konkrétních situacích:
Požadované znalosti z ostatních oborů:
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
4. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem – záznam o absolvované praxi do průkazu odbornosti v šestiměsíčních intervalech, hodnocení po skončení povinného společného základu.
b) Předpoklady přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
5. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru epidemiologie je schopen připravovat, realizovat a vyhodnocovat surveillance programy a epidemiologické studie zaměřené na prevenci infekčních nemocí a plánovat, provádět, řídit a kontrolovat protiepidemická opatření.
Dále je způsobilý aplikovat principy medicíny založené na důkazech v přípravě, realizaci, hodnocení a interpretaci výsledků epidemiologických studií zaměřených na sledování zdravotního stavu populace.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
HEMATOLOGIE A TRANSFÚZNÍ LÉKAŘSTVÍ
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání je získání teoretických znalostí a praktických dovedností v laboratorní i klinické hematologii a hematoonkologii a v transfúzním lékařství v rozsahu, který umožní výkon samostatné činnosti.
2. Požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru hematologie a transfúzní lékařství je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce. Pokud je celotýdenní úvazek zkrácen na méně než 0,75 pracovního úvazku, délka praxe se adekvátně prodlužuje. Úvazek kratší než 0,5 nelze započítávat. Pokud byla praxe v rozsahu společného základu (interní, pediatrický, chirurgický) získána v rámci přípravy v jiném oboru, bude uznána.
Po zařazení do oboru hematologie a transfúzní lékařství je lékař povinen absolvovat společný interní základ v délce nejméně 24 měsíců nebo pediatrický základ v délce 36 měsíců. Po jeho úspěšném absolvování následuje další praxe ve vlastním oboru po dobu nejméně 36 měsíců. Celková délka vzdělávacího programu v oboru je tedy minimálně 5 let v následujícím rozložení:
2.1 Povinný interní základ – minimálně 24 měsíců
a) povinná praxe v oboru
3 měsíce na JIP,
3 měsíce na příjmové ambulanci pod odborným dohledem,
b) povinná doplňková praxe
1 měsíc pneumologie,
1 měsíc hematologie a transfúzní lékařství,
1 měsíc neurologie,
1 měsíc infekční lékařství,
2 měsíce chirurgie (převážně příjmová chirurgická ambulance),
c) doporučená doplňková praxe
1 měsíc dermatovenerologie,
1 měsíc psychiatrie,
1 měsíc rehabilitační a fyzikální medicína,
1 měsíc geriatrie,
Výcvik probíhá na standardních interních odděleních, resp. klinikách s nepřetržitým a neselektovaným příjmem nemocných a dostatečně velkým spádovým územím. Pracoviště disponují náležitým personálním a přístrojovým vybavením a zázemím pro školence.
d) účast na vzdělávacích aktivitách
povinný kurz po absolvování společného základu ukončený testem – 1 týden,
povinný kurz Lékařská první pomoc – 3 dny,
povinný seminář Základy zdravotnické legislativy – 1 den,
doporučené jsou další odborné akce pořádané IPVZ, ČIS JEP, ČLK atd.
Požadavky na společný pediatrický základ (event. chirurgický) jsou uvedeny ve vzdělávacím programu oboru dětské lékařství.
2.2 Vlastní specializovaný výcvik - minimálně 36 měsíců
a) povinná praxe v oboru
3 měsíce (minimálně) v hematologické laboratoři,
3 měsíce (minimálně) v laboratoři transfúzní (imunohematologie, infekční markery),
b) povinná doplňková praxe
1 měsíc ARO,
c) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci výcviku v rámci povinného interního základu
Základní cíle povinného interního základu:
Kardiologie - má ovládat kromě fyzikálního i základní funkční vyšetření srdce a periferní cirkulace, interpretaci elektrokardiogramu včetně diagnózy nejdůležitějších arytmií, základy ostatních neinvazivních a invazivních vyšetřovacích metod. Má znát etiopatogenezi, klinický obraz, diagnostiku a léčbu nejčastějších kardiovaskulárních onemocnění, zejména arteriální hypertenze, ischemické choroby srdeční včetně akutního infarktu a jeho komplikací, arytmií, chorob periferních tepen a žil, plicní embolie a ostatních akutních kardiovaskulárních příhod, včetně kardiogenního šoku, plicního edému, akcelerované hypertenze, disekce aneuryzmatu aorty, tamponády perikardu a diferenciální diagnostiku synkop i možnosti vyšetření. Dále má ovládat základní diagnostiku a léčbu nejčastějších vrozených a získaných srdečních vad, endokarditidy, myokarditidy a perikarditidy. Má prokázat znalosti farmakoterapie nemocí srdečních a cévních, současné možnosti nefarmakologické léčby, zejména z oblasti katetrizačních metod, dočasné a trvalé kardiostimulace, intervenční radiologie a kardiochirurgie. Má být obeznámen s novými poznatky v oblasti aterosklerózy, jejich rizikových faktorů a možnostmi prevence kardiovaskulárních onemocnění.
Pneumologie - má znát patofyziologii dýchání, základní parametry spirometrických vyšetření a krevních plynů, interpretaci rtg nálezu a základy ostatních diagnostických a terapeutických metod v pneumologii, včetně oxygenoterapie. Z akutních příhod musí ovládat zejména diagnostiku a léčbu pneumotoraxu, astmatického záchvatu, rozsáhlých forem pneumonií, akutního respiračního selhání, obstrukce horních dýchacích cest. Pozornost musí věnovat zejména nejčastějším plicním onemocněním jako jsou plicní záněty, chronická obstrukční plicní nemoc, tuberkulóza, chronické astma, bronchiektázie, nádory plic a dále diagnostice a léčbě chronické respirační insuficience.
U onemocnění pohrudnice má zvládnout navíc hrudní punkci a aspiraci výpotku k laboratorním vyšetřením. Má znát klinické projevy a diagnostiku intersticiálních plicních nemocí, empyému, syndromu spánkové apnoe a možnosti léčby. Musí umět provést diferenciální diagnostiku nejčastějších projevů plicních nemocí jako je dušnost, kašel, expektorace, bolesti na hrudníku, hemoptýza. Má znát základy epidemiologie a dispenzarizace plicních nemocí.
Gastroenterologie - má ovládat klinický obraz, diferenciální diagnostiku, léčbu a prevenci nejčastějších gastrointestinálních onemocnění: onemocnění jícnu, vředové choroby žaludku a dvanáctníku, chorob jater, žlučníku a žlučových cest, slinivky, tenkého i tlustého střeva. Zvláště se musí obeznámit s diagnostikou a diferenciální diagnostikou náhlých příhod břišních i diagnostikou a terapeutickými přístupy u krvácení z gastrointestinálního traktu. Zvláštní pozornost musí věnovat časné diagnostice nádorů trávicího ústrojí a konečníku. Má znát interpretaci hlavních laboratorních, rtg a ultrasonografických vyšetření, dále indikace a kontraindikace endoskopických vyšetření, má být obeznámen s možnostmi současných léčebných endoskopických zákroků i ostatních vyšetřovacích a léčebných metod používaných v gastroenterologii. Má znát i základní indikace k chirurgickému řešení chorob GIT.
Hepatologie - má zvládnout diagnostiku, diferenciální diagnostiku, terapii i prevenci jaterních chorob, má znát typy žloutenek i raných a pozdních stadií chronických jaterních onemocnění včetně časných stadií jaterních selhání.
Revmatologie - má znát klinické projevy nejčastěji se vyskytujících revmatických onemocnění, jejich diagnostiku a diferenciální diagnostiku včetně interpretace laboratorních testů. Dále má znát základy farmakoterapie revmatických onemocnění, možnosti léčby fyzikální, komplexní rehabilitace a léčby chirurgické. Má se obeznámit s možnostmi prevence u revmatických onemocnění.
Nefrologie - má ovládat klinický obraz a léčbu onemocnění ledvin a vývodných cest močových včetně diferenciální diagnostiky nefrotického syndromu, nefrogenní hypertenze, nefrolitiázy, diagnostiku a léčbu glomerulonefritid a intersticiálních nefritid. Dále by měl ovládat základní diferenciální diagnostiku selhání ledvin, základní principy hemodialýzy a peritoneální dialýzy. Měl by též prokázat znalosti dávkování léčivých přípravků u nemocných se snížením renálních funkcí (vylučování léčivých přípravků, nežádoucí účinky, nefrotoxicita léčivých přípravků apod.). Dále musí ovládat základní principy funkčního vyšetřování ledvin, zejména vyšetřování a interpretaci glomerulární filtrace a koncentrační schopnosti ledvin. Musí znát indikace a kontraindikace biopsie ledvin a základní problematiku transplantací ledvin.
Endokrinologie má znát základní funkce žláz s vnitřní sekrecí a jejich poruchy, klinický obraz onemocnění hypotalamohypofyzárního systému, štítné žlázy, příštítných tělísek a nadledvin, jejich laboratorní diagnostiku a principy léčby, a to i s ohledem na ovlivnění akutních, život ohrožujících stavů u endokrinních chorob. Má znát i účast endokrinního systému při vzniku a rozvoji jiných onemocnění. Musí mít i základní vědomosti o léčbě hormony a znát rizika s tím spojená.
Diabetologie - má znát diagnostiku a klinický obraz inzulín dependentního a non-dependentního DM, léčbu inzulínem a perorálními antidiabetiky. Má znát kritéria kompenzace diabetu, diagnostiku a léčbu hyperglykemického a hyperosmolárního kómatu, hypoglykemické stavy, akutní a pozdní diabetické komplikace a jejich léčbu.
Metabolismus a výživa - má znát základy hlavních metabolických pochodů a jejich regulací, diagnostiku a léčbu poruch vnitřního prostředí, principy racionální výživy, etiopatogenezi a diferenciální diagnostiku výživových poruch a některých enzymopatií, principy jejich léčby, dietoterapii a základy enterální a parenterální výživy.
Hematologie a transfúzní lékařství - má prokázat znalosti celého spektra krevních nemocí i sekundárního postižení krvetvorby. Má znát indikace hematologických vyšetření morfologických, hemokoagulačních a imunologických a jejich užití v diferenciální diagnostice. Má mít základní znalosti o současných možnostech léčby hematoonkologických onemocnění. V oboru transfúzní lékařství má zvládnout příslušné požadavky dané obecnou náplní interního základu se zvláštním důrazem na znalost biologických účinků transfúze krve a jejich složek, indikací transfúze a transfúzní techniky, prevence, diagnostiky a léčby potransfúzních komplikací.
Alergologie a klinická imunologie - má mít základní znalost o imunitním systému a jeho fyziologické funkci. V oblasti patologie imunity pak teoretické základy alergie, stavů imunitní nedostatečnosti a autoimunitních chorob, znát klinickou symptomatologii těchto stavů a možnosti její laboratorní diagnostiky a léčby.
Onkologie - musí ovládat principy časné diagnostiky nádorů. Musí znát rizikové faktory vzniku nádorů a možnosti event. prevence. Musí být seznámen s možnostmi současné léčby nádorových onemocnění.
Geriatrie - má se obeznámit s diagnózou, léčbou a prevencí častých onemocnění pozdního věku, např. mozkové cévní příhody, arteriální hypertenze, Parkinsonovy choroby, demence, artrózy, osteoporózy atd. Dále se seznámí s problematikou nespecifických problémů stáří, jako jsou závratě a pády, močová inkontinence, imobilita, dekubity, poruchy paměti a v neposlední řadě také úskalími medikamentózní léčby, iatrogenním poškozením léčivými přípravky a základy geriatrické rehabilitace a geriatrického ošetřovatelství.
Klinická farmakologie - musí znát základní údaje o farmakologii a farmakoterapeutickém použití léčiv potřebných pro léčbu vnitřních nemocí. Zejména musí ovládat indikace, kontraindikace, hlavní nežádoucí účinky a základy kinetiky léčivých přípravků používaných v léčbě nejčastějších vnitřních onemocnění.
Infekční lékařství - má znát etiologii, patogenezi, klinický obraz a terapii běžně se vyskytujících onemocnění virových, bakteriálních, parazitárních a mykotických. Pozornost musí věnovat hlavně vyšetření febrilního pacienta, rozpoznávání urgentních infekčních situací včetně septických stavů, nosokomiálním infekcím, infekcím u imunokompromitovaných nemocných a postupům u teploty nejasného původu. Dále má ovládat základy interpretace mikrobiologických vyšetření, nejčastěji užívané antimikrobiální léčivé přípravky, dávkování, způsoby aplikace, průnik do jednotlivých orgánů. Má být obeznámen s možnostmi kontroly infekčních onemocnění ve společnosti, včetně epidemiologie, přenosu a prevence.
Pro stanovení komplexní terapie má prokázat základní znalosti pro sestavení celkového režimu nemocného, jehož součástmi jsou:
Ostatní obory a zvláštnosti:
Absolvent interního základu musí prokázat i znalosti z jiných oborů, v rozsahu nutném ke správnému stanovení diagnózy a diferenciální diagnózy a k rozhodnutí o účelné terapii.
Neurologie - má být schopen neurologické anamnézy u pacienta s neurologickými projevy, základního neurologického vyšetření se závěrem pravděpodobné lokalizace neurologického poškození, dokázat klinicky vyhodnotit časté neurologické projevy jako jsou bolesti hlavy, závratě, křeče, bezvědomí, zmatenost, mimovolní pohyby, parestézie, bolesti. Má být obeznámen se základy vyšetřovacích technik v neurologii, s diagnostikou a léčbou nejčastějších neurologických onemocnění, zejména diagnostikou a léčbou urgentních neurologických situací.
Dermatologie – musí se obeznámit s vyšetřovacími postupy u onemocnění kůže, vlasů, nehtů a sliznic, s diagnostikou a léčbou nejčastějších kožních nemocí, zejména ve vztahu k možným projevům vnitřních onemocnění.
Psychiatrie - obeznámí se s nejčastěji se vyskytujícími psychiatrickými nemocemi, zejména s vyšetřením a léčbou depresivních onemocnění, deliria, sebepoškozování, panickou atakou, alkoholismem a jinými toxikomaniemi, stavy zmatenosti. Obeznámí se s vyhodnocováním rizika sebevraždy, jednáním s agresivním pacientem i příbuznými, psychosomatickou problematikou.
Rehabilitace – obeznámí se se základní terminologií dle definice WHO, s vyhodnocováním rehabilitačního potenciálu ve vztahu k neurologickým onemocněním, stavům po úrazech, chronických muskuloskeletálních onemocněních a následků a komplikací těchto onemocnění např. bolest, kontraktury, deformity, infekce, stres, poruchy výživy apod. Obeznámí se s možnostmi léčby těchto poruch např. lokální injekční technikou, používáním zdravotnických prostředků, obeznámí se s týmem nelékařských spolupracovníků (klinický psycholog, sociální pracovník, logoped apod.).
Chirurgie – má se obeznámit s klinickými a laboratorními projevy nejčastějších chirurgických onemocnění s důrazem na diferenciální diagnostiku akutních břišních příhod a ošetřováním nejčastějších úrazů. Má se obeznámit s možnostmi léčby chirurgických onemocnění včetně endoskopických a laparoskopických technik. Musí znát rizika interních onemocnění ve vztahu k chirurgickým zákrokům, význam interních předoperačních vyšetření a konziliární činnosti internisty v chirurgických oborech.
Praktické znalosti:
Absolvent společného interního základu má ovládat techniku některých diagnostických a terapeutických výkonů jako je vyšetření per rectum, rektoskopie, punkce hrudníku, břišní dutiny (ascitu), sternální a lumbální punkci, punkci kolenního kloubu, cévkování močového měchýře, zavádění žaludeční a duodenální sondy, zavedení Sengstakenovy sondy, provést výplach žaludku, odsávání sekretu z dýchacích cest a techniku kardiopulmonální resuscitace. Musí umět zavést žilní kanylu a dlouhodobou péči o ni, péči o centrální žilní katétr a měření centrálního žilního tlaku (blíže logbook). Během výcviku má školenec na starosti minimálně 10 a maximálně 20 lůžek, přijme, ošetří a propustí minimálně 300 pacientů na oddělení a ošetří minimálně 600 ambulantních pacientů za rok.
3.2 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci specializovaného výcviku
Odborník v hematologii a transfúzním lékařství musí:
Z praktických dovedností musí:
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
4. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem – provádí se pravidelné záznamy (v šestiměsíčních intervalech) o průběhu specializačního vzdělávání, prováděných činnostech a absolvované praxi do průkazu odbornosti.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce:
c) Vlastní atestační zkouška
- laboratorní metody - morfologie, koagulace, imunohematologie, odečíst výsledky základních vyšetření a interpretovat výsledky základních i speciálních vyšetření,
- klinická hematologie - vyšetření nemocného, rozbor případu, diferenciálně-diagnostická rozvaha, návrh dalšího diagnostického a léčebného postupu, event. posudková činnost,
- 3 odborné otázky z oboru (nejméně jedna z klinické hematologie a jedna z transfúzního lékařství, dále z laboratorní hematologie nebo mezioborová hematologicko-transfúzní).
5. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru hematologie a transfúzní lékařství je schopen zastávat po příslušné praxi funkci primáře na hematologickém nebo transfúzním oddělení, včetně samostatných specializovaných ambulancí a hematologických pracovišť.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
HYGIENA A EPIDEMIOLOGIE
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru hygiena a epidemiologie je získání potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v užití epidemiologické metodologie a obecné a speciální epidemiologie infekčních nemocí, umožňujících samostatnou činnost na epidemiologických pracovištích zařízení v hygienických oborech zařízení ochrany veřejného zdraví a pracovištích sledování zdravotního stavu populace.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru hygiena a epidemiologie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru hygiena a epidemiologie je zařazení do tohoto oboru a absolvování praxe v minimální délce 4 let, z toho:
a) povinná praxe v oboru
b) povinná doplňková praxe v dalších oborech
12 měsíců z toho:
2 měsíce chirurgie,
3 měsíce interní lékařství,
3 měsíce infekční lékařství,
1 měsíc lékařská mikrobiologie,
3 měsíce poradny (výživy, HIV/AIDS, podpora zdraví, dle podmínek pracovišť),
c) účast na vzdělávacích aktivitách
doporučená účast:
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností v epidemiologii
Po absolvování specializačního vzdělávání by lékař měl být schopen plně uplatnit epidemiologickou metodu práce, konkrétně:
Nedílnou součástí rozsahu znalostí epidemiologické metodologie je:
a) Prokázat schopnost praktické aplikace medicíny založené na důkazech:
b) Uplatňování zásad epidemiologické surveillance v konkrétních situacích:
3.2 Rozsah požadovaných teoretických a praktických dovedností v hygienických oborech :
V průběhu specializačního vzdělávání musí školenec získat uvedené teoretické znalosti:
Všechny teoretické znalosti musí být schopen uplatnit v rámci praktických dovedností v hygienické praxi s uplatněním jejího hlavního úkolu, tj. zajištění správné a zdravotně nezávadné výživy, správných životních podmínek a zdravotně nezávadného prostředí.
4. Všeobecné požadavky
Znalosti základních právních předpisů platných ve zdravotnictví, předpisů publikovaných ministerstvem zdravotnictví, ministerstvem životního prostředí. Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem - záznamy o absolvované praxi a o konkrétních činnostech v průkazu odbornosti event. logbooku. Záznamy o průběžném hodnocení školitelem pravidelně v šestiměsíčních intervalech, hodnocení po skončení povinného společného základu.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce:
c) Vlastní atestační zkouška
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru hygiena a epidemiologie je oprávněn vykonávat samostatně všechny výše uvedené činnosti, působit ve funkci vedoucího oddělení nebo odboru epidemiologie, hygieny výživy, hygieny komunální, dětí a dorostu, stát se školitelem uchazečů o specializaci v oboru hygieny a epidemiologie.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
HYGIENA DĚTÍ A DOROSTU
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání je výchova odborníků s potřebnými teoretickými znalostmi i praktickými dovednostmi schopných zhodnotit životní a pracovní podmínky včetně odhadu rizik, stav výživy a posoudit jejich vliv na zdravý vývoj dětí a mladistvých, ochránit a zlepšovat jejich tělesné, duševní a sociální zdraví.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru hygiena dětí a dorostu je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru hygiena dětí a dorostu je zařazení do tohoto oboru a absolvování praxe v minimální délce 4 roky, z toho:
a) povinná praxe v oboru:
3 měsíce hygiena výživy,
3 měsíce epidemiologie,
3 měsíce hygiena obecná a komunální,
3 měsíce hygiena práce a nemoci z povolání,
b) povinná doplňková praxe v dalších oborech:
3 měsíce klinická pediatrie,
3 měsíce infekční lékařství,
1 měsíc interní lékařství,
1 měsíc chirurgie,
1 měsíc laboratoř lékařské mikrobiologie,
c) účast na vzdělávacích aktivitách:
Povinná účast:
Doporučená účast:
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
Teoretické znalosti
V průběhu specializačního vzdělávání musí školenec získat teoretické znalosti v těchto tematických okruzích:
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
4. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem - záznamy o absolvované praxi a o konkrétních činnostech do průkazu odbornosti a logbooku v šestiměsíčních intervalech, hodnocení povinného společného základu,
b) Předpoklady přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
5. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru hygiena dětí a dorostu je oprávněn hodnotit vliv životních podmínek a životního stylu na zdraví dětí a mladistvých. Je schopen posoudit a odborně zdůvodnit a usměrnit návrhy nápravných opatření, iniciovat a řídit preventivní programy zdraví. Opírá se o odhad zdravotních rizik, jejich interpretaci a řízení. S pomocí legislativy prosazuje ochranu veřejného zdraví. Je oprávněn samostatně vykonávat všechny výše uvedené činnosti, působit ve funkci vedoucího oddělení hygieny dětí a dorostu (po náležité praxi), stát se školitelem uchazečů o specializaci v oboru hygieny dětí a dorostu.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
HYGIENA OBECNÁ A KOMUNÁLNÍ
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání ve specializačním oboru hygiena komunální je získání specializované způsobilosti osvojením potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti ochrany a podpory zdraví, umožňujících samostatnou činnost na úseku státního zdravotního dozoru a státní správy, spočívající ve schopnosti ochránit a zlepšovat tělesné, duševní a sociální zdraví, zvyšovat zdatnost, odolnost a pocit subjektivní pohody v běžném životě, při práci a bydlení.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru hygiena komunální je získání odborné způsobilosti výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru hygiena komunální je zařazení do tohoto oboru a absolvování praxe v minimální délce 4 roky, z toho:
a) povinná praxe v oboru
3 měsíce hygiena výživy,
3 měsíce hygiena práce,
3 měsíce epidemiologie,
3 měsíce hygiena dětí a dorostu,
b) povinná doplňková praxe v dalších oborech
2 měsíce interní lékařství,
1 měsíc infekční klinika,
1 měsíc dermatovenerologie (UV záření a změny na kůži, alergická onemocnění),
1 měsíc oční,
1 měsíc ORL,
1 měsíc mikrobiologická laboratoř nebo imunologie, cytogenetika, toxikologie,
2 měsíce hygienické laboratoře (zdravotní ústavy),
c) účast na vzdělávacích akcích
povinná účast
eventuálně více podle aktuálních změn v legislativě a potřeb terénní práce,
doporučená účast
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů
Teoretické znalosti z vlastního oboru
Předpokladem je schopnost aplikace poznatků a nezbytná orientace v základních principech dotýkajících se jednotlivých faktorů řešených v hygieně obecné a komunální.
Praktické dovednosti
Všechny teoretické znalosti musí být schopen uplatnit v rámci praktických dovedností v hygienické praxi s uplatněním jejího hlavního úkolu, tj. zajištění správných životních podmínek a zdravotně nezávadného prostředí.
4. Všeobecné požadavky
Znalosti základních platných právních předpisů. Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem - záznamy o absolvované praxi a o konkrétních činnostech v průkazu odbornosti event. logbooku. Záznamy o průběžném hodnocení školitelem pravidelně v šestiměsíčních intervalech, hodnocení po skončení povinného společného základu.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru hygiena obecná a komunální je oprávněn vykonávat samostatně všechny výše uvedené činnosti, působit ve funkci vedoucího oddělení nebo odboru hygieny obecné a komunální, stát se školitelem uchazečů o specializaci v oboru hygieny obecné a komunální.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
HYGIENA VÝŽIVY
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání ve specializačním oboru hygiena výživy je získání specializované způsobilosti osvojením potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti ochrany a podpory zdraví, umožňujících samostatnou činnost na úseku státního zdravotního dozoru a státní správy a dále v ambulantní péči a poradenství, spočívající ve schopnosti ochránit a zlepšovat tělesné, duševní a sociální zdraví, zvyšovat zdatnost, odolnost a pocit subjektivní pohody výživou.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru hygiena výživy je získání odborné způsobilosti výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru hygiena výživy je zařazení do tohoto oboru a absolvování praxe v minimální délce 4 roky, z toho:
a) povinná praxe v oboru
b) povinná doplňková praxe v dalších oborech
c) účast na vzdělávacích aktivitách
povinná účast
doporučená účast
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů
Teoretické znalosti:
V průběhu specializačního vzdělávání musí školenec získat uvedené teoretické znalosti:
Praktické dovednosti:
Všechny teoretické znalosti musí být schopen uplatnit v rámci praktických dovedností v hygienické praxi s uplatněním jejího hlavního úkolu tj. zajištění správné a zdravotně nezávadné výživy.
4. Všeobecné požadavky
Znalosti základních právních předpisů platných ve zdravotnictví, předpisů o zdravotní nezávadnosti potravin. Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem - záznamy o absolvované praxi a o konkrétních činnostech v průkazu odbornosti event. logbooku. Záznamy o průběžném hodnocení školitelem pravidelně v šestiměsíčních intervalech, hodnocení po skončení povinného společného základu.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce:
c) Vlastní atestační zkouška
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru hygiena výživy je oprávněn vykonávat samostatně všechny výše uvedené činnosti, působit ve funkci vedoucího oddělení nebo odboru hygieny výživy, stát se školitelem uchazečů o specializaci v oboru hygieny výživy.
VZDĚLÁVÁCÍ PROGRAM
v oboru
INTERVENČNÍ RADIOLOGIE
oprava: částka 7/2005
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru intervenční radiologie je získání specializované způsobilosti osvojením teoretických znalostí a praktických dovedností ve všech typech intervenčních výkonů prováděných pod kontrolou zobrazovacích metod. Intervenční radiolog je schopen v celé šíři diagnosticko-terapeutického spektra provádět intervenční výkony, ve kterých je vyškolen. Intervenční radiolog úzce spolupracuje s kliniky odpovídajících specializací.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou přijetí do specializačního vzdělávání v oboru intervenční radiologie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě a po absolvování tříletého společného základu s oborem radiologie a zobrazovací metody.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru intervenční radiologie je zařazení do tohoto oboru a absolvování lékařské praxe v minimální délce 5 let, z toho:
2.1 Společný základ v radiologii a zobrazovacích metodách - 36 měsíců povinné praxe
a) povinná praxe v oboru
31měsíců nemocniční radiologické, event. akreditované pracoviště,
b) povinná doplňková praxe v dalších oborech
3 měsíce chirurgické oddělení,
2 měsíce interní oddělení,
c) účast na vzdělávacích aktivitách
povinná účast
Po úspěšném absolvování písemného testu, kterým bude společný základ ukončen, pokračuje povinná praxe v intervenční radiologii.
2.2 Specializovaný výcvik v oboru intervenční radiologie - 24 měsíců praxe
a) povinná praxe s následujícím rozdělením:
3 měsíce ARO,
2 měsíce oddělení cévní chirurgie,
1 měsíc MR zobrazování na akreditovaném pracovišti,
12 měsíců vaskulární intervence,
z toho:
4 měsíce diagnostická katetrizace, z toho 2 měsíce na akreditovaném pracovišti,
8 měsíců vaskulární intervence, z toho 4 měsíce na akreditovaném pracovišti ,
6 měsíců nevaskulární intervence vč.intervencí pod UZ, CT event. MR, z toho
3 měsíce na akreditovaném pracovišti,
b) účast na vzdělávacích aktivitách
povinná účast
doporučená účast
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů v rámci společného základu
a) Z vlastního oboru:
Znalost koncepce oboru a k němu se vztahujících aktuálně platných předpisů.
Teoretické znalosti nezbytně nutné:
Znalosti klinické diagnostiky (zobrazování a praktické dovednosti) nezbytně nutné:
trávicí trubice, břišní orgány, žlučové cesty
|
1250
|
vyšetření hrudníku
|
1000
|
muskuloskeletální systém
|
1250
|
centrální nervový systém
|
400
|
oblast hlavy a krku
|
400
|
kardiovaskulární systém
|
300
|
pediatrická radiologie
|
1000
|
retroperitoneum, urogenitální systém
|
500
|
mamografie
|
500
|
b) Z ostatních oborů:
Znát potřeby kliniků, pro něž radiolog pracuje.
3.2 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů na konci specializovaného výcviku
a) Z vlastního oboru:
Znalost koncepce oboru a k němu se vztahujících aktuálně platných předpisů.
Teoretické znalosti nezbytně nutné
Požadované teoretické znalosti a praktické dovedností, seznam požadovaných výkonů:
a) Z oboru intervenční radiologie:
Vaskulární:
Nevaskulární:
Všechny nevaskulární intervence je nutné znát teoreticky.
Provedené výkony budou zapsány v logbooku a podepsány školitelem.
Poznámka: Všechny uvedené počty výkonů mohou být změněny podle aktuálního stavu oboru.
b) Z ostatních oborů:
Intervenční radiolog musí znát problematiku pacientů a potřeby kliniků, pro něž pracuje.
4. Všeobecné požadavky
Znalost systému zdravotní péče, platných právních předpisů ve zdravotnictví, managementu oddělení, první pomoci. Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Lékař se specializací v oboru intervenční radiologie je schopen aktivně se podílet na indikacích k intervenčním výkonům, určit nejvhodnější diagnosticko-terapeutický postup a jeho algoritmus. Je schopen samostatně výkon provést, zvládnout jeho případné komplikace a účastní se následné péče po výkonu. Podílí se také na vzdělávání dalších intervenčních radiologů.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
LÉKAŘSKÁ GENETIKA
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání je dosažení úplné kvalifikace v oboru lékařská genetika, která umožní absolventovi samostatnou činnost na pracovištích lékařské genetiky v úzké spolupráci s cytogenetickými a molekulárně genetickými laboratořemi a biochemicko-genetickými pracovišti.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru lékařská genetika je zařazení do oboru a absolvování praxe v minimální celkové délce 4 – 5 let, dle délky společného základu příslušných oborů.
2.1 Povinný základ – minimálně 24 měsíců praxe
Absolvování úvodní povinné praxe v rámci společného interního (pediatrického) gynekologicko-porodnického základu, případně společného základu dalších oborů. Požadavky na odbornou praxi, povinné školicí akce, znalosti a dovednosti nezbytné pro absolvování společného základu jsou stanoveny v příslušném vzdělávacím programu.
2.2 Vlastní specializovaný výcvik – minimálně 24 měsíců
a) povinná praxe v oboru
1 týden na pracovišti prenatální diagnostiky,
b) povinná doplňková praxe
2,5 měsíce cytogenetická laboratoř pro klasické a molekulárně cytogenetické metody,
3 měsíce vybraná molekulárně genetická laboratoř,
1 týden vybrané pracoviště biochemické genetiky,
1 týden vybrané pracoviště asistované reprodukce či reprodukční genetiky,
c) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí
3.2 Rozsah požadovaných praktických znalostí
4. Všeobecné požadavky
Znalosti základních právních předpisů platných ve zdravotnictví, systému zdravotní péče, dokumentace. Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem – hodnotí školence během stáží na základě plánu specializačního vzdělávání, provádí záznamy o absolvované praxi (konkrétních činnostech na pracovišti).
b) Předpoklady přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v lékařské genetice je schopen a oprávněn provádět samostatné genetické poradenství, konsiliární genetická vyšetření, hodnotit výsledky prenatálních screeningových testů, participovat na prenatální diagnostice, indikovat specializovaná genetická i klinická vyšetření i dostupná preventivní a léčebná opatření. Podílí se na vzdělávání dalších specialistů v oboru lékařská genetika. Získaná specializace v lékařské genetice je minimálním požadavkem k vykonávání vedoucích funkcí na pracovištích lékařské genetiky.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
NEUROLOGIE
oprava: částka 7/2005
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru neurologie je získání potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti prevence, diagnostiky a terapie umožňujících samostatnou činnost s vyšší specializací v ambulantní a lůžkové péči.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru neurologie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní doby podle §83a zákoníku práce.
Podmínku pro získání specializace je minimálně 60 měsíců praxe v oboru, z toho:
a) povinná praxe v oboru
30 měsíců minimálně na standardním lůžkovém oddělení,
22 měsíců neurologická ambulance,
z toho 12 měsíců na akreditovaném pracovišti,
b) povinná doplňková praxe
3 měsíce interní lékařství,
3 měsíce neurochirurgie,
1 měsíc psychiatrie,
1 měsíc neurologická JIP nebo ARO,
c) doporučená doplňková praxe
1 měsíc rehabilitace,
d) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů
Z vlastního oboru:
Z teoretických základů se předpok1ádají znalosti z normální a patologické anatomie, histologie, fyziologie, biochemie a farmakologie nervové soustavy v rozsahu odpovídajícím vědomostem absolventa lékařské fakulty. Úkolem specializačního vzdělávání je konkrétní aplikace těchto znalostí v oboru.
Zcela zásadní důraz se klade na znalosti neurologické semiologie (nauka o příznacích nervových chorob, jejich významu vzhledem k patogenezi i etiologii postižení nervové soustavy) a schopnost shrnout příznaky do syndromů a určit topiku léze. Schopnost klasifikace podle různých hledisek - nosologicky, etiopatogeneticky, epidemiologicky.
Ze speciální neurologie musí školenec znát: klinické obrazy, diferenciální diagnostiku a terapii všech onemocnění nervové soustavy, která se vyskytuji v naší zemi. Dále etiopatogenezi neurologických onemocnění.
Musí znát iniciální příznaky i u vzácně se vyskytujících onemocnění, zejména u těch, u kterých je známa účinná léčba.
Zvláštní důraz se klade na znalosti urgentní neurologie: traumata mozku a míchy, cévní afekce nervové soustavy, akutní infekční onemocnění, status epilepticus, komatosní stavy z primárně cerebrálních příčin a akutní komprese míšní s ohledem na urgentní chirurgickou léčbu. Musí ovládat problematiku epileptologie. U bolestivých syndromů musí být schopen rozlišit kořenové vertebrogenní syndromy od bolestivých syndromů jiné etiologie. Musí ovládat problematiku diferenciální diagnózy a léčby bolestí hlavy a závratí.
Z pomocných vyšetřovacích metod musí znát indikace a umět posoudit běžné nálezy laboratoře klinické biochemie.
Musí znát normá1ní cyto1ogický a biochemický obraz likvoru (včetně elektroforézy). Umět charakterizovat likvorový obraz u zánětlivých, cévních, traumatických a nádorových onemocnění nervové soustavy včetně výkladu patogenezi těchto změn.
Musí znát indikace zobrazovacích a elektrofysiologických pomocných vyšetřovacích metod, včetně jejich interpretace.
Musí znát veškeré léčebné možnosti vycházející z nejnovějších poznatků. Znalost farmakoterapie včetně mechanismu účinku léčivých přípravků a principů hodnocení účinků léčivých přípravků, event. jejich kontraindikace a nežádoucích vedlejších účinků. Znalost indikace a zásad léčebné rehabilitace nejčastějších neurologických onemocnění, vertebrogenních syndromů, periferních a centrálních pares.
Podrobnější znalosti z interdisciplinárních oblastí - neurooftalmologie, neuroinfekce, neuroimunologie, neurorehabilitace, průmyslová neurologie neuroradiologie, znalost podstaty a indikací nových zobrazovacích a funkčních vyšetřovacích metod.
Osvojení stávajících a sledování nových "guidelines" v oboru.
Z ostatních oborů:
Psychiatrie: Znalost psychiatrické terminologie. Orientační posouzení psychického stavu pacienta. Znalost hlavních psychiatrických syndromů. Zásady psychoterapeutických přístupů. Základy psychofarmakoterapie. Posouzení psychogenního faktoru v klinickém obrazu neurologických onemocnění. Znalost problematiky psychopatií, toxikomanie a lékové závislosti. Schopnost medikamentosně zvládnout akutní amentní stav. Umět indikovat psychiatrické vyšetření.
Vnitřní lékařství: Znalost problematiky postižení nervové soustavy u interních onemocnění.
Anesteziologie a resuscitace: Znalost principů regulace vnitřního prostředí. Indikace konsiliárního vyšetření a hospitalizace na ARO.
Oftalmologie: Indikace oftalmo1ogického vyšetření. Interpretace oftalmologického nálezu ve vztahu k neurologickému onemocnění.
Otorinolaryngologie: Indikace ORL vyšetření. Interpretace ORL nálezu ve vztahu k neurologickému onemocnění.
Požadované výkony provedené během specializačního vzdělávání (minimální počet)
Indikace k neurochirurgickému výkonu
|
100
|
Počet dnů práce na JIP (ARO)
|
30
|
LP
|
100
|
Komplexní neurologické vyšetření
|
1000
|
Kořenový obstřik
|
100
|
Zpracování a prezentace zvoleného nebo zadaného tématu
|
3
|
Interpretace EMG pod dohledem specialisty
|
100
|
Interpretace EEG pod dohledem specialisty
|
100
|
Interpretace EP pod dohledem specialisty
|
50
|
Interpretace likvorového nálezu
|
100
|
Interpretace snímků CT, MRI
|
100
|
4. Všeobecné požadavky
Základní znalosti lékařské první pomoci, právních předpisů platných ve zdravotnictví, organizace zdravotní péče, etiky, posudkového a revizního lékařství, znalost dokumentace oboru, ovládání počítačové techniky, komunikativní dovednosti, management týmové práce. Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem – školitel pravidelně v šestiměsíčních intervalech hodnotí průběh praxe a provádí záznamy do průkazu odbornosti. Potvrzuje souhrnně provedené výkony do logbooku.
b) Předpoklady přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru neurologie je schopen provádět neurologické vyšetření včetně speciálních neurologických vyšetřovacích testů, hodnocení a interpretaci elektrofyziologických a radiologických výsledků.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
NUKLEÁRNÍ MEDICÍNA
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru nukleární medicína je získání potřebných teoretických a praktických dovedností v oblasti diagnosticky a terapie, které umožní absolventovi samostatnou práci v ambulantní i lůžkové péči na pracovištích nukleární medicíny a je také požadovanou kvalifikací pro zastávání funkčních míst v oboru.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru nukleární medicína je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru nukleární medicína je zařazení do oboru, absolvování společného interního základu a specializované praxe v minimální celkové délce 5 let, z toho:
2.1 Povinný interní základ – minimálně 24 měsíců
a) povinná praxe v oboru
3 měsíce na JIP,
3 měsíce na příjmové ambulanci pod odborným dohledem,
b) povinná doplňková praxe
1 měsíc pneumologie,
1 měsíc hematologie a transfúzní lékařství,
1 měsíc neurologie,
1 měsíc infekční lékařství,
2 měsíce chirurgie (převážně příjmová chirurgická ambulance),
c) doporučená doplňková praxe
1 měsíc dermatovenerologie,
1 měsíc psychiatrie,
1 měsíc rehabilitační a fyzikální medicína,
1 měsíc geriatrie.
Výcvik probíhá na standardních interních odděleních, resp. klinikách s nepřetržitým a neselektovaným příjmem nemocných a dostatečně velkým spádovým územím. Pracoviště disponují náležitým personálním a přístrojovým vybavením a zázemím pro školence.
d) účast na vzdělávacích aktivitách
povinný kurz po absolvování společného základu ukončený testem – 2 týdny,
povinný kurz Lékařská první pomoc – 3 dny,
povinný seminář Základy zdravotnické legislativy – 1 den,
doporučené jsou další odborné akce pořádané IPVZ, ČLS JEP, ČLK atd.
2.2 Vlastní specializovaný výcvik – minimálně 36 měsíců
Postup do specializovaného výcviku je podmíněn splněním všech požadavků stanovených pro výcvik v rámci povinného interního základu.
a) povinná praxe v oboru
minimálně 1 měsíc na lůžkovém oddělení nukleární medicíny,
minimálně 3 měsíce na akreditovaném pracovišti,
3 měsíce na standardně vybaveném radiodiagnostickém pracovišti včetně CT, případně MR s cílem získat znalosti principů, základů provedení a hodnocení radiodiagnostických zobrazovacích metod a jejich korelace s metodami nukleární medicíny,
b) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci výcviku v rámci povinného interního základu
Vlastní obor:
Základní cíle povinného interního základu:
Kardiologie - má ovládat kromě fyzikálního i základní funkční vyšetření srdce a periferní cirkulace, interpretaci elektrokardiogramu včetně diagnózy nejdůležitějších arytmií, základy ostatních neinvazivních a invazivních vyšetřovacích metod. Má znát etiopatogenezi, klinický obraz, diagnostiku a léčbu nejčastějších kardiovaskulárních onemocnění, zejména arteriální hypertenze, ischemické choroby srdeční včetně akutního infarktu a jeho komplikací, arytmií, chorob periferních tepen a žil, plicní embolie a ostatních akutních kardiovaskulárních příhod, včetně kardiogenního šoku, plicního edému, akcelerované hypertenze, disekce aneuryzmatu aorty, tamponády perikardu a diferenciální diagnostiku synkop i možnosti vyšetření. Dále má ovládat základní diagnostiku a léčbu nejčastějších vrozených a získaných srdečních vad, endokarditidy, myokarditidy a perikarditidy. Má prokázat znalosti farmakoterapie nemocí srdečních a cévních, současné možnosti nefarmakologické léčby, zejména z oblasti katetrizačních metod, dočasné a trvalé kardiostimulace, intervenční radiologie a kardiochirurgie. Má být obeznámen s novými poznatky v oblasti aterosklerózy, jejich rizikových faktorů a možnostmi prevence kardiovaskulárních onemocnění.
Pneumologie - má znát patofyziologii dýchání, základní parametry spirometrických vyšetření a krevních plynů, interpretaci rtg nálezu a základy ostatních diagnostických a terapeutických metod v pneumologii, včetně oxygenoterapie. Z akutních příhod musí ovládat zejména diagnostiku a léčbu pneumotoraxu, astmatického záchvatu, rozsáhlých forem pneumonií, akutního respiračního selhání, obstrukce horních dýchacích cest. Pozornost musí věnovat zejména nejčastějším plicním onemocněním jako jsou plicní záněty, chronická obstrukční plicní nemoc, tuberkulóza, chronické astma, bronchiektázie, nádory plic a dále diagnostice a léčbě chronické respirační insuficience.
U onemocnění pohrudnice má zvládnout navíc hrudní punkci a aspiraci výpotku k laboratorním vyšetřením. Má znát klinické projevy a diagnostiku intersticiálních plicních nemocí, empyému, syndromu spánkové apnoe a možnosti léčby. Musí umět provést diferenciální diagnostiku nejčastějších projevů plicních nemocí jako je dušnost, kašel, expektorace, bolesti na hrudníku, hemoptýza. Má znát základy epidemiologie a dispenzarizace plicních nemocí.
Gastroenterologie - má ovládat klinický obraz, diferenciální diagnostiku, léčbu a prevenci nejčastějších gastrointestinálních onemocnění: onemocnění jícnu, vředové choroby žaludku a dvanáctníku, chorob jater, žlučníku a žlučových cest, slinivky, tenkého i tlustého střeva. Zvláště se musí obeznámit s diagnostikou a diferenciální diagnostikou náhlých příhod břišních i diagnostikou a terapeutickými přístupy u krvácení z gastrointestinálního traktu. Zvláštní pozornost musí věnovat časné diagnostice nádorů trávicího ústrojí a konečníku. Má znát interpretaci hlavních laboratorních, rtg a ultrasonografických vyšetření, dále indikace a kontraindikace endoskopických vyšetření, má být obeznámen s možnostmi současných léčebných endoskopických zákroků i ostatních vyšetřovacích a léčebných metod používaných v gastroenterologii. Má znát i základní indikace k chirurgickému řešení chorob GIT.
Hepatologie - má zvládnout diagnostiku, diferenciální diagnostiku, terapii i prevenci jaterních chorob, má znát typy žloutenek i raných a pozdních stadií chronických jaterních onemocnění včetně časných stadií jaterních selhání.
Revmatologie - má znát klinické projevy nejčastěji se vyskytujících revmatických onemocnění, jejich diagnostiku a diferenciální diagnostiku včetně interpretace laboratorních testů. Dále má znát základy farmakoterapie revmatických onemocnění, možnosti léčby fyzikální, komplexní rehabilitace a léčby chirurgické. Má se obeznámit s možnostmi prevence u revmatických onemocnění.
Nefrologie - má ovládat klinický obraz a léčbu onemocnění ledvin a vývodných cest močových včetně diferenciální diagnostiky nefrotického syndromu, nefrogenní hypertenze, nefrolitiázy, diagnostiku a léčbu glomerulonefritid a intersticiálních nefritid. Dále by měl ovládat základní diferenciální diagnostiku selhání ledvin, základní principy hemodialýzy a peritoneální dialýzy. Měl by též prokázat znalosti dávkování léčivých přípravků u nemocných se snížením renálních funkcí (vylučování léčivých přípravků, nežádoucí účinky, nefrotoxicita léčivých přípravků apod.). Dále musí ovládat základní principy funkčního vyšetřování ledvin, zejména vyšetřování a interpretaci glomerulární filtrace a koncentrační schopnosti ledvin. Musí znát indikace a kontraindikace biopsie ledvin a základní problematiku transplantací ledvin.
Endokrinologie - má znát základní funkce žláz s vnitřní sekrecí a jejich poruchy, klinický obraz onemocnění hypotalamohypofyzárního systému, štítné žlázy, příštítných tělísek a nadledvin, jejich laboratorní diagnostiku a principy léčby, a to i s ohledem na ovlivnění akutních, život ohrožujících stavů u endokrinních chorob. Má znát i účast endokrinního systému při vzniku a rozvoji jiných onemocnění. Musí mít i základní vědomosti o léčbě hormony a znát rizika s tím spojená.
Diabetologie - má znát diagnostiku a klinický obraz inzulín dependentního a non-dependentního DM, léčbu inzulínem a perorálními antidiabetiky. Má znát kritéria kompenzace diabetu, diagnostiku a léčbu hyperglykemického a hyperosmolárního kómatu, hypoglykemické stavy, akutní a pozdní diabetické komplikace a jejich léčbu.
Metabolismus a výživa - má znát základy hlavních metabolických pochodů a jejich regulací, diagnostiku a léčbu poruch vnitřního prostředí, principy racionální výživy, etiopatogenezi a diferenciální diagnostiku výživových poruch a některých enzymopatií, principy jejich léčby, dietoterapii a základy enterální a parenterální výživy.
Hematologie - má prokázat znalosti celého spektra krevních nemocí i sekundárního postižení krvetvorby. Má znát indikace hematologických vyšetření morfologických, hemokoagulačních a imunologických a jejich užití v diferenciální diagnostice. Má mít základní znalosti o současných možnostech léčby hematoonkologických onemocnění. V oboru transfúzního lékařství má zvládnout příslušné požadavky dané obecnou náplní interního základu se zvláštním důrazem na znalost biologických účinků transfúze krve a jejich složek, indikací transfúze a transfúzní techniky, prevence, diagnostiky a léčby posttransfúzních komplikací.
Alergologie a klinická imunologie - má mít základní znalost o imunitním systému a jeho fyziologické funkci. V oblasti patologie imunity pak teoretické základy alergie, stavů imunitní nedostatečnosti a autoimunitních chorob, znát klinickou symptomatologii těchto stavů a možnosti její laboratorní diagnostiky a léčby.
Onkologie - musí ovládat principy časné diagnostiky nádorů. Musí znát rizikové faktory vzniku nádorů a možnosti event. prevence. Musí být seznámen s možnostmi současné léčby nádorových onemocnění.
Geriatrie – má se obeznámit s diagnózou, léčbou a prevencí častých onemocnění pozdního věku, např. mozkové cévní příhody, arteriální hypertenze, Parkinsonovy choroby, demence, artrózy, osteoporózy atd. Dále se seznámí s problematikou nespecifických problémů stáří, jako jsou závratě a pády, močová inkontinence, imobilita, dekubity, poruchy paměti a v neposlední řadě také úskalími medikamentózní léčby, iatrogenním poškozením léčivými přípravky a základy geriatrické rehabilitace a geriatrického ošetřování.
Klinická farmakologie - musí znát základní údaje o farmakologii a farmakoterapeutickém použití léčiv potřebných pro léčbu vnitřních nemocí. Zejména musí ovládat indikace, kontraindikace, hlavní nežádoucí účinky a základy kinetiky léčivých přípravků používaných v léčbě nejčastějších vnitřních onemocnění.
Infekční lékařství - má znát etiologii, patogenezi, klinický obraz a terapii běžně se vyskytujících onemocnění virových, bakteriálních, parazitárních a mykotických. Pozornost musí věnovat hlavně vyšetření febrilního pacienta, rozpoznávání urgentních infekčních situací včetně septických stavů, nosokomiálním infekcím, infekcím u imunokompromitovaných nemocných a postupům u teploty nejasného původu. Dále má ovládat základy interpretace mikrobiologických vyšetření, nejčastěji užívané antimikrobiální léčivé přípravky, dávkování, způsoby aplikace, průnik do jednotlivých orgánů. Má být obeznámen s možnostmi kontroly infekčních onemocnění ve společnosti včetně epidemiologie, přenosu a prevence.
Pro stanovení komplexní terapie má prokázat základní znalosti pro sestavení celkového režimu nemocného, jehož součástmi jsou:
Ostatní obory a zvláštnosti:
Absolvent interního základu musí prokázat i znalosti z jiných oborů, v rozsahu nutném ke správnému stanovení diagnózy a diferenciální diagnózy a k rozhodnutí o účelné terapii.
Neurologie - má být schopen neurologické anamnézy u pacienta s neurologickými projevy, základního neurologického vyšetření se závěrem pravděpodobné lokalizace neurologického poškození, dokázat klinicky vyhodnotit časté neurologické projevy jako jsou bolesti hlavy, závratě, křeče, bezvědomí, zmatenost, mimovolní pohyby, parestézie, bolesti. Má být obeznámen se základy vyšetřovacích technik v neurologii, s diagnostikou a léčbou nejčastějších neurologických onemocnění, zejména diagnostikou a léčbou urgentních neurologických situací.
Dermatologie – musí se obeznámit s vyšetřovacími postupy u onemocnění kůže, vlasů, nehtů a sliznic, s diagnostikou a léčbou nejčastějších kožních nemocí, zejména ve vztahu k možným projevům vnitřních onemocnění.
Psychiatrie – obeznámí se s nejčastěji se vyskytujícími psychiatrickými nemocemi, zejména s vyšetřením a léčbou depresivních onemocnění, deliria, sebepoškozování, panickou atakou, alkoholismem a jinými toxikomaniemi, stavy zmatenosti. Obeznámí se s vyhodnocováním rizika sebevraždy, jednáním s agresivním pacientem i příbuznými, psychosomatickou problematikou.
Rehabilitace – obeznámí se se základní terminologií dle definice WHO, s vyhodnocováním rehabilitačního potenciálu ve vztahu k neurologickým onemocněním, stavům po úrazech, chronických muskuloskeletálních onemocněních a následků a komplikací těchto onemocnění např. bolest, kontraktury, deformity, infekce, stres, poruchy výživy apod. Obeznámí se s možnostmi léčby těchto poruch např. lokální injekční technikou, používáním zdravotnických prostředků, obeznámí se s týmem nelékařských spolupracovníků (klinický psycholog, sociální pracovník, logoped apod.).
Chirurgie - má se obeznámit s klinickými a laboratorními projevy nejčastějších chirurgických onemocnění s důrazem na diferenciální diagnostiku akutních břišních příhod a ošetřováním nejčastějších úrazů. Má se obeznámit s možnostmi léčby chirurgických onemocnění včetně endoskopických a laparoskopických technik. Musí znát rizika interních onemocnění ve vztahu k chirurgickým zákrokům, význam interních předoperačních vyšetření a konziliární činnosti internisty v chirurgických oborech.
Praktické znalosti:
Absolvent společného interního základu má ovládat techniku některých diagnostických a terapeutických výkonů jako je vyšetření per rectum, rektoskopie, punkce hrudníku, břišní dutiny (ascitu), sternální a lumbální punkci, punkci kolenního kloubu, cévkování močového měchýře, zavádění žaludeční a duodenální sondy, zavedení Sengstakenovy sondy, provést výplach žaludku, odsávání sekretu z dýchacích cest a techniku kardiopulmonální resuscitace. Musí umět zavést žilní kanylu a dlouhodobou péči o ni, péči o centrální žilní katétr a měření centrálního žilního tlaku (blíže logbook). Během výcviku má školenec na starosti minimálně 10 a maximálně 20 lůžek, přijme, ošetří a propustí minimálně 300 pacientů na oddělení a ošetří minimálně 600 ambulantních pacientů za rok.
3.2 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci specializovaného výcviku
Teoretické znalosti:
a) Vlastní obor
1. Fyzika a přístrojová technika
Základy jaderné fyziky - interakce záření s hmotou, principy detekce záření; funkce a obsluha používané techniky – měření aplikovaných aktivit radiofarmak, kontrolní dozimetrie; principy jednofotonové a pozitronové tomografie.
Podrobný rozpis požadovaných znalostí v této oblasti je uveden v Záznamu provedených výkonů ve specializačním vzdělávání (logbook), příloha 1.
2. Problematika radiační ochrany a nemoci ze záření
Právní předpisy pro práci s otevřenými zářiči. Uspořádání pracoviště, osobní dozimetrie, dávkové limity, měření kontaminace pracovníků a pracovního prostředí, dekontaminace. Metody ochrany před vnějším zářením, monitorování vnitřní kontaminace pracovníků a ochrana před ní, radioaktivní odpady. Biologické účinky ionizujícího záření a radiační riziko rakoviny a genetických účinků pro pacienty, opatření k radiační ochraně pacientů. Nemoc ze záření a její léčba.
Podrobný rozpis požadovaných znalostí viz Záznam provedených výkonů ve specializačním vzdělávání (logbook), příloha 1.
3. Základy radiofarmacie
Používané radionuklidy, jejich fyzikální charakteristiky. Zásady přípravy radiofarmak. Farmakokinetika běžně používaných radiofarmak. Výše aktivit radiofarmak aplikovaných dětem a dospělým. Zásady příjmu, skladování a pohybu radiofarmak na pracovišti nukleární medicíny.
4. Vyšetřovací metody „in vivo“ v nukleární medicíně
Indikace, příprava, provedení a interpretace výsledků všech v klinické praxi využívaných metod „in vivo“ (vyšetření kardiovaskulárního systému, plic, skeletu, uropoetického systému, CNS, GIT, zánětů, metody nukleární medicíny v hematologii, endokrinologii, onkologii, PET). U každého diagnostického výkonu se předpokládá znalost fyziologické podstaty vyšetření, metodického postupu včetně jeho užívaných variant, možnosti metodických chyb, indikace, popř. kontraindikace výkonů, znalost interpretace výsledku.
Podrobná náplň studia v oblasti diagnostických metod „in vivo“ v Záznamu provedených výkonů ve specializačním vzdělávání (logbook), příloha 2.
5. Vyšetřovací metody „in vitro“ v nukleární medicíně
Základní principy používaných metod radiosaturační analýzy i metod alternativních, indikace nejčastěji používaných stanovení.
Podrobná náplň studia v této oblasti viz Záznam provedených výkonů ve specializačním vzdělávání (logbook), příloha 3.
6. Léčba otevřenými radionuklidy
Léčba benigních a maligních tyreopatií – synoviorthesa – terapie maligních výpotků – paliativní léčba kostních metastáz – hematologické indikace léčby otevřenými radionuklidy – ostatní indikace terapie otevřenými zářiči – propouštění nemocných po léčebné aplikaci otevřených radionuklidů – postup při úmrtí po léčebné aplikaci otevřených radionuklidů. Podrobná náplň studia v této oblasti viz Záznam provedených výkonů ve specializačním vzdělávání (logbook), příloha 2.
b) Ostatní obory
Znalost principů, základů provedení a hodnocení ostatních zobrazovacích postupů (MR, CT, rtg, sonografie atd.) a jejich korelace s nukleárně medicínskými metodami.
Praktické znalosti a dovednosti:
Uchazeč o specializaci v oboru nukleární medicína musí být schopen samostatně provádět nukleárně medicínská vyšetření včetně vyhotovení popisu nálezu a dokumentace.
Celkový počet doložitelných vyšetření samostatně provedených během specializačního vzdělávání by měl činit minimálně 2 500. Minimální počet pro jednotlivá vyšetření je následující:
Radionuklidová vyšetření
centrální nervový systém
|
80
|
skelet
|
700
|
kardiologie
|
400
|
cévy, včetně lymfatického systému
|
40
|
plíce
|
300 (25% perfuze/ventilace)
|
GIT, včetně hepatobiliárního systému
|
80
|
urogenitální systém
|
400
|
endokrinní systém
|
200
|
tumory a záněty
|
250
|
hematologická vyšetření, včetně scintigrafie sleziny a kostní dřeně
|
50
|
Minimálně 1 měsíc praxe v laboratoři pro „in vitro“ diagnostiku, znalost minimálně 10 metodik (provedení, kontrola kvality a interpretace výsledků).
4. Všeobecné požadavky
Absolvent specializačního vzdělávání:
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem - záznam o absolvované praxi a školicích akcích v průkazu odbornosti (v šestiměsíčních intervalech), záznamy o provedených činnostech, výkonech v logbooku. Celkové zhodnocení na konci povinného interního základu a jeho záznam v logbooku.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
6. Charakteristika činnosti, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru nukleární medicína je způsobilý samostatně provádět a vyhodnocovat postupy používané v nukleární medicíně a poskytovat konzultační a posudkovou činnost v otázkách souvisejících s oborem. Je způsobilý k zastávání funkčních míst. Tato způsobilost je požadována i pro výkon pedagogické, resp. výzkumné práce.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
ORTOPEDIE
1. Cíl specializačního vzdělávání
Ortopedie je chirurgický obor, zabývající se diagnostikou, prevencí a léčením vrozených nebo získaných vad, chorob, úrazů a funkčních poruch pohybového aparátu. Nedílnou součástí oboru je traumatologie pohybového ústrojí, a to jak vlastní akutní ošetření úrazů, tak i řešení jejich následků.
Ortopedie pracuje v součinnosti s všeobecnou chirurgií, včetně jejich specializací (cévní, neurochirurgie, hrudní chirurgie atd.), dále s oborem AR a i s dalšími chirurgickými obory. Obor ortopedie se prolíná částečně s neurologií, pediatrií, FBLR, lékařskou protetikou a obory komplementu.
Nedílnou součástí oboru je soustavný výzkum a specializační a kontinuální další vzdělávání. Je třeba považovat za nezbytné studium onemocnění, vad a úrazů osteoartikulárního aparátu a z toho vyplývající základní i aplikovaný výzkum.
Cílem specializačního vzdělávání v oboru ortopedie je získat specializovanou způsobilost osvojením potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti prevence, diagnostiky a terapie umožňující samostatnou činnost specialisty v ambulantní praxi. V nemocničním zařízení pracuje specialista s atestací pod vedením přednosty.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru ortopedie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru ortopedie je zařazení do oboru a absolvování praxe v minimální délce 5 let, z toho:
a) povinná všeobecná praxe
5 měsíční příprava v chirurgických oborech z toho:
1 měsíc ve všeobecné chirurgii,
1 měsíc v plastické chirurgii,
1 měsíc na oddělení cévní chirurgie,
1 měsíc na oddělení AR s neselektovaným příjmem,
1 měsíc na neurochirurgickém oddělení,
1 měsíc na interním oddělení, provádějícím neselektovaný příjem pacientů,
b) povinná praxe v oboru
c) doporučená doplňková praxe
1měsíc oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny (FBLR),
1měsíc oddělení neurologie,
1 měsíc dětské lékařství,
d) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů
a) z vlastního oboru
Teoretické znalosti
Přehled požadovaných a provedených diagnostických, terapeutických a operačních výkonů je uveden v Záznamu provedených výkonů ve specializační přípravě (logbook).
b) z ostatních oborů
Všeobecná chirurgie - získání základních zkušeností s diagnostikou a léčbou chirurgických pacientů (oddělení provádí neselektovaný příjem pacientů). Součástí jsou znalosti anatomie, patologie a fyziologie, znalosti společné všem chirurgickým oborům (hojení ran, šok, resuscitace, metabolismus a výživa, diagnostika a léčení pacientů s nemocemi či traumatem všech systémů: kardiovaskulárního, CNS, GIT, lokomočního). Nedílnou součástí je znalost všech fází péče o poraněného pacienta na úrazovém oddělení a JIP.
Teoretické znalosti v následujících oborech: biomechanika, neurologie, neurofyziologie, protetika, rehabilitace, patologie, genetika, vyšetřovací zobrazovací metody, radioterapie, chemoterapie.
Praktické dovednosti
4. Všeobecné požadavky
Absolvent specializačního vzdělávání:
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce:
c) Vlastní atestační zkouška
– 3 odborné otázky,
– obhajoba písemné atestační práce či práce publikované v odborném tisku.
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru ortopedie je oprávněn samostatně provádět ambulantní diagnostiku, prevenci a konzervativní terapii. Je oprávněn provádět ambulantní chirurgické výkony v plném rozsahu. Na lůžkovém oddělení je schopen provádět diagnostiku, léčbu a složitější chirurgické výkony samostatně, ale pod metodickým vedením přednosty oddělení. Současně je schopen samostatně provádět konziliární činnost pro jiné obory.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
PATOLOGICKÁ ANATOMIE
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru patologická anatomie je získání potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností ve všech oblastech patomorfologické diagnostiky umožňujících samostatnou činnost specialisty v oboru cytopatologická diagnostika, autoptická diagnostika a bioptická diagnostika.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru patologická anatomie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru patologická anatomie je zařazení do oboru a absolvování specializované praxe v minimální délce 5 let na standardním pracovišti patologie, z toho:
a) povinná praxe v oboru
Během 36měsíčního pobytu na standardním oddělení patologické anatomie musí školenec vyšetřit dalších 100 nekroptických případů, 2000 cytologických případů a provést 3000 bioptických vyšetření z různých oblastí medicíny pod vedením staršího atestovaného lékaře nebo primáře.
b) povinná doplňková praxe v dalších oborech
1 měsíc na chirurgickém oddělení,
c) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
Požadované znalosti z vlastního oboru
Teoretické znalosti:
Patolog musí zvládnout teoretické základy nezbytné pro kvalitní bioptickou a cytopatologickou diagnostiku ve všech oborech medicíny. Jedná se o teoretické znalosti, shrnuté v základních učebnicích obecné a speciální patologie koncipované pro postgraduální výuku, dále jde o znalosti shrnuté v celosvětově uznávaných učebnicích bioptické a cytologické diagnostiky a v příslušných mezinárodních klasifikacích nádorů, vypracovaných v rámci WHO. Dále musí teoreticky ovládat principy speciálních metod, jako jsou metody histochemické, cytodiagnostické, imunohistochemické a elektronmikroskopické, event. metody molekulární patologie a histomorfometrie, používané v běžné diagnostické bioptické praxi. Tyto znalosti musí být propojeny se základními znalostmi, týkajícími se všech oborů medicíny.
Praktické dovednosti:
Musí zvládnout
4. Všeobecné požadavky
Znalosti základních právních předpisů platných ve zdravotnictví, systému zdravotní péče, posudkového lékařství apod. Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem – provádí záznam o absolvované praxi a konkrétních výkonech na pracovišti v oblasti autoptické, cytopatologické a bioptické diagnostiky zápisem do průkazu odbornosti v šestiměsíčních intervalech.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v patologické anatomii je oprávněn samostatně provádět a diagnosticky uzavírat veškerá autoptická, cytopatologická a bioptická vyšetření ze všech oblastí medicíny. K tomuto účelu může využívat všech diagnostických přístrojů a všech moderních dostupných vyšetřovacích metod používaných v diagnostické patologii. Má právo i povinnost organizovat a vést klinicko-patologické semináře a konference. Je schopen přebírat a konzultovat běžné i složité autoptické případy vyšetřené mladšími pracovníky bez příslušné kvalifikace.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
PLASTICKÁ CHIRURGIE
oprava: částka 7/2005
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru je získání teoretických znalostí a praktických dovedností nezbytných pro samostatné provádění výkonů odpovídajících náplni oboru.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru plastická chirurgie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru plastické chirurgie je zařazení do oboru, absolvování společného chirurgického základu a specializované praxe v minimální délce 6 let, z toho:
2.1 Povinný chirurgický základ – minimálně 24 měsíců
a) povinná praxe v oboru
b) povinná doplňková praxe
c) účast na vzdělávacích aktivitách
povinný kurz Základní chirurgické postupy (po ukončení chirurgického základu), ukončený testem – 1 týden,
povinný kurz Lékařská první pomoc – 3 dny,
povinný seminář Základy zdravotnické legislativy – 1 den,
doporučené jsou další odborné akce.
2.2 Vlastní specializovaný výcvik – minimálně 48 měsíců
Postup do specializovaného výcviku je podmíněn splněním všech požadavků stanovených pro povinný chirurgický základ a přijetím na akreditované pracoviště plastické chirurgie.
Celková doba specializační přípravy je minimálně 48 měsíců praxe na pracovištích plastické chirurgie, z toho minimálně 12 měsíců na akreditovaném pracovišti I. stupně.
a) povinná praxe v oboru – je diferencovaná podle pracoviště, na němž lékař pracuje nebo se školí v době specializačního vzdělávání (typy pracovišť jsou uvedeny v příloze),
2 měsíce praxe na jiném školicím pracovišti stejného typu,
12 měsíců praxe na klinickém výukovém pracovišti I. typu,
12 měsíců praxe na klinickém výukovém pracovišti I. typu,
10 měsíců praxe na výukovém pracovišti II. typu,
12 měsíců praxe na klinickém výukovém pracovišti I. typu,
12 měsíců praxe na výukovém pracovišti II. typu,
10 měsíců praxe na výukovém pracovišti III. typu,
b) povinná doplňková praxe
2 měsíce praxe na školicím pracovišti popáleninové medicíny,
c) doporučená doplňková praxe
1 měsíc praxe v Ústavu chirurgie ruky,
3 týdny praxe na oddělení maxillofaciální chirurgie,
2 týdny praxe na specializovaném pracovišti estetické chirurgie,
d) účast na vzdělávacích aktivitách
povinná specializační stáž před atestací – 1 týden,
povinný specializační kurz před atestací – 1 týden,
doporučené jsou další odborné akce pořádané IPVZ,ČLS JEP aj.
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci výcviku v rámci povinného chirurgického základu
Teoretické znalosti:
Praktické dovednosti:
Praktické dovednosti musí být rozvíjeny na domácích, resp.specializovaných pracovištích pod vedením přednostů, kteří stvrzují průběh praktického výcviku, včetně závěrečného zhodnocení do logbooku.
3.2 Rozsah teoretických znalostí a praktických dovedností požadovaných na konci specializovaného výcviku
a) Teoretické znalosti:
Vlastní obor:
Obory příbuzné a doplňkové
Praktické znalosti a dovednosti:
Počet specializovaných výkonů v oboru (A – asistence, OP - operace):
A
|
OP
|
|
1) rozštěpové
|
25
|
1
|
2) chirurgie ruky
|
||
- Dupuytrenova kontraktura
|
20
|
10
|
- syndrom canalis carpi
|
10
|
5
|
- syndaktylie
|
10
|
3
|
- rekonstrukce šlach
|
20
|
15
|
- implantace umělých kloubů
|
3
|
0
|
- jiné výkony na šlachách
|
30
|
30
|
3) vrozené vady zevního genitálu
|
||
- napřímení a rekonstrukce močové roury u hypospadie
|
10
|
2
|
- jiné rekonstrukční postupy u hypospadie
|
10
|
2
|
- fimosa
|
3
|
0
|
4) vrozené vady boltce
|
||
- odstálé boltce
|
15
|
10
|
- chrupavka do boltce
|
5
|
0
|
- kožní vložka za boltec
|
5
|
0
|
- jiné
|
5
|
1
|
5) chirurgie kožních nádorů
|
||
- excize nádoru a přímá sutura
|
20
|
50
|
- excize nádoru a kožní transplantace
|
15
|
25
|
- excize nádoru a místní lalok. plastika
|
25
|
15
|
6) chirurgie získaných vad
|
||
- plastika stěny břišní u velkých kýl
|
3
|
0
|
- fasciokutánní laloky
|
6
|
3
|
- muskulokutánní laloky
|
20
|
5
|
- cross finger flap
|
3
|
0
|
- exenterace axilly
|
3
|
1
|
- exenterace inguiny
|
3
|
1
|
- přímý lalok
|
5
|
5
|
- léze n. VII
|
3
|
0
|
7) mikrochirurgie
|
||
- replantace končetin a jejich částí
|
10
|
0
|
- přenos tkáňových celků
|
10
|
0
|
- revize a sutura nervu
|
5
|
3
|
8) kosmetické vady
|
||
- dermolipektomie břišní stěny
|
10
|
3
|
- gigantomastie
|
10
|
5
|
- ptosa mamm
|
10
|
3
|
- augmentace mamm
|
5
|
2
|
- gynekomastie
|
3
|
3
|
- ptosa obličeje
|
5
|
1
|
- horní víčka
|
10
|
5
|
- dolní víčka
|
10
|
3
|
- nos - 4x osteotomie
|
7
|
2
|
- nos měkký
|
5
|
1
|
- štěp do nosu
|
2
|
0
|
- liposukce
|
5
|
5
|
9) otevřená poranění obličeje a ruky
|
||
- revise, excise, sutura ran v obličeji
|
10
|
30
|
- osteosyntéza skeletu ruky
|
10
|
5
|
10) popáleniny
|
||
- nekrotomie
|
10
|
5
|
- xenotransplantace
|
20
|
10
|
- autotransplantace
|
20
|
10
|
- uvolňovací nářezy
|
3
|
0
|
4. Všeobecné požadavky
Absolvent specializačního vzdělávání:
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem – záznamy o absolvované praxi a školicích akcích v průkazu odbornosti (v šestiměsíčních intervalech), záznamy o provedených výkonech v logbooku. Celkové hodnocení školitelem na konci povinného chirurgického základu.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce:
c) Vlastní atestační zkouška
teoretická část - 3 odborné otázky,
praktická část - operace s asistencí školitele.
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru plastická chirurgie je schopen samostatné činnosti v rámci oboru.
Kategorie
|
Počet lékařů 5 let po atestaci
|
Počet lékařů po atestaci
|
Lůžka
|
Vlastní JIP
|
Komplement
|
Spektrum operací
|
I.
|
5
|
3
|
min. 50
|
ano
|
ano
|
plné
|
II.
|
2
|
_
|
min. 15
|
ano
|
ano
|
plné mimo rozštěpů, vzácných vrozených vad a replantací
|
III.
|
1
|
1
|
min. 10
|
ne
|
ano
|
podobně jako II. (chybí něco ze spektra)
|
IV.
|
1
|
_
|
min. 6
|
ne
|
ano
|
neúplné spektrum
|
ostatní pracoviště
|
|
|
|
|
|
|
Pracoviště doposud nezařazená mezi výuková pracoviště I. – IV. typu mohou získat statut výukového pracoviště při splnění daných podmínek. Školicí pracoviště nižšího typu bude převedeno do vyšší kategorie při splnění podmínek pro tuto kategorii a naopak pracoviště, které již nesplňuje požadované podmínky, bude převedeno do kategorie nižší, případně ztratí přidělený statut výukového pracoviště. O typech výukových pracovišť rozhodují Subkatedra plastické chirurgie IPVZ a výbor Společnosti plastické chirurgie ČLS JEP.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
POPÁLENINOVÁ MEDICÍNA
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru popáleninová medicína je získání teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti léčby popáleninových traumat všech věkových kategorií ve fázi neodkladné (popáleninového šoku), ve fázi akutní tzv. nemoci z popálení a ve fázi rehabilitační a rekonstrukční. Tato komplexní a kontinuální péče se týká též elektrotraumat, chemických, chladových a radiačních traumat.
Do této péče spadají rekonstrukční a reparační výkony nejen z hlediska funkce, ale i z hlediska estetického ovlivňující kvalitu života (prevence tzv. „sociální smrti“). Součástí přípravy je získání znalostí o organizaci a řízení specializovaných popáleninových pracovišť při hromadných úrazech a v kritických situacích.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru popáleninové medicíny je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru popáleninové medicíny je zařazení do oboru, absolvování společného chirurgického základu a specializované praxe v celkové minimální délce 5 let, z toho:
2.1 Povinný chirurgický základ
a) povinná praxe v oboru
b) povinná doplňková praxe
1 měsíc na resuscitačním oddělení pro dospělé,
1 měsíc na resuscitačním oddělení pro děti,
c) účast na vzdělávacích aktivitách
Postup do specializovaného výcviku je podmíněn splněním všech požadavků stanovených pro povinný chirurgický základ.
a) povinná praxe v oboru popáleninové medicíny - minimálně 24 měsíců
na jednom z akreditovaných pracovišť:
b) povinná doplňková praxe
c) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci výcviku v rámci povinného chirurgického základu
Teoretické znalosti:
Praktické dovednosti:
Praktické dovednosti musí být rozvíjeny na domácích, resp. specializovaných pracovištích pod vedením přednostů, kteří stvrzují průběh praktického výcviku, včetně závěrečného zhodnocení do logbooku.
3.2 Rozsah teoretických znalostí a praktických dovedností požadovaných na konci specializovaného výcviku
Z vlastního oboru
1. Koncepce specializovaného popáleninového centra:
2. Přednemocniční neodkladná péče:
3. Třídění obětí při hromadném úrazu vzhledem k prognose a zahájení patřičné léčby:
4. Patofyziologie a specifika popáleninového šoku:
5. SIRS, MODS, MOFS
6. Resuscitace náhradními roztoky (krystaloidy, koloidy).
7. Vstup do cévního systému (periferní, centrální)
komplikace: tromboembolické, septické, fausse route (pneumothorax, fluidothorax).
8. Popáleninová rána: pathofyziologie, hodnocení hloubky, příčiny konverse (místní, celkové).
9. Péče o popálené plochy:
10. Problematika infekce:
11. Rehabilitace fyzická a psychologická:
12. Jizvy hypertrofické a keloidní degenerace:
13. Rekonstrukce (reparativní operace)
14. Syndrom zanedbání dítěte, týraného dítěte, Münchhausen by proxy.
15. Psychologické problémy popáleninové medicíny.
16. Etické problémy popáleninové medicíny.
17. Inhalační trauma:
18. Elektrotrauma:
19. Chladové trauma:
20. Chemické trauma:
21. Epidermolysis bullosa:
4. Všeobecné požadavky
Absolvent specializačního vzdělávání:
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem/primářem - záznamy o absolvované praxi a školicích akcích v průkazu odbornosti (v šestiměsíčních intervalech), záznamy o provedených výkonech v logbooku. Celkové hodnocení školitelem na konci povinného chirurgického základu.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce:
c) Vlastní atestační zkouška
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Lékař se specializací v oboru popáleninová medicína je schopen stanovit strategii a taktiku komplexní léčby a kontinuální péče u těžce popálených v interdisciplinárním přístupu. Koordinuje práci členů popáleninového týmu specialistů (internisty, pediatra, anesteziologa, mikrobiologa, psychologa, rehabilitačních pracovníků a sociálního pracovníka) ve všech fázích péče o popálené v rámci kontinuální péče. Informuje mladších kolegy a vede výuku chirurgů, připravující se na získání specializace, o významu kvality života, nejen přežívání.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
PRACOVNÍ LÉKAŘSTVÍ
oprava: částka 7/2005
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání je dosažení úplné kvalifikace v oboru pracovní lékařství, tzn. příprava absolventa schopného zhodnotit vliv pracovní činnosti, pracovního prostředí a pracovních podmínek na zdraví pracovníků. Specializace v pracovním lékařství opravňuje k samostatné činnosti v pracovně lékařské péči v rozsahu stanoveném koncepcí oboru, včetně závodní preventivní péče.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru pracovní lékařství je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru pracovní lékařství je zařazení do oboru, absolvování společného interního základu (24 měsíců) a vlastního specializačního výcviku (24 měsíců). Celková délka požadované praxe je minimálně 4 roky.
2.1 Povinný interní základ – minimálně 24 měsíců
a) povinná praxe v oboru
18 měsíců na standardním lůžkovém interním oddělení s neselektovaným příjmem nemocných, z toho:
3 měsíce na JIP,
3 měsíce na příjmové ambulanci pod odborným dohledem,
b) povinná doplňková praxe
1 měsíc pneumologie,
1 měsíc hematologie a transfúzní lékařství,
1 měsíc neurologie,
1 měsíc infekční lékařství,
2 měsíce chirurgie (převážně příjmová chirurgická ambulance).
Výcvik probíhá na standardních interních odděleních,resp. klinikách s nepřetržitým a neselektovaným příjmem nemocných a dostatečně velkým spádovým územím. Pracoviště disponují náležitým personálním a přístrojovým vybavením a zázemím pro školence.
c) účast na vzdělávacích aktivitách
2.2 Vlastní specializovaný výcvik – 24 měsíců
Podmínkou pro postup do specializačního výcviku je absolvování společného kmene v interním lékařství. Celková délka specializačního výcviku je 24 měsíců.
a) povinná praxe v oboru
12 měsíců na akreditovaných pracovištích zabývajících se komplexně pracovně lékařskou problematikou, z toho:
3 měsíce na pracovištích zabývajících se problematikou nemocí z povolání, na ambulanci i na lůžkovém oddělení,
3 měsíce minimálně u lékaře vykonávajícího pracovně lékařskou péči1),
3 měsíce minimálně na odděleních hodnotících zdravotní rizika při práci1).
Je možné, často i vhodné, rozdělení praxe na více kratších úseků během celého specializačního vzdělávání.
b) praxe v doplňkových oborech
2 měsíce dermatovenerologie,
1 měsíc ortopedie,
1 měsíc ORL,
1 měsíc alergologie,
1 měsíc cestovní medicína,
1 měsíc urgentní medicína,
1 měsíc psychiatrie,
1 měsíc rehabilitace,
1 měsíc neurologie,
c) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických a praktických znalostí
3.1 Rozsah požadovaných teoretických a praktických znalostí prokazatelných na konci výcviku v rámci povinného interního základu
Základní cíle povinného interního základu:
Z vlastního oboru
Kardiologie - má ovládat kromě fyzikálního i základní funkční vyšetření srdce a periferní cirkulace, interpretaci elektrokardiogramu včetně diagnózy nejdůležitějších arytmií, základy ostatních neinvazivních a invazivních vyšetřovacích metod. Má znát etiopatogenezi, klinický obraz, diagnostiku a léčbu nejčastějších kardiovaskulárních onemocnění, zejména arteriální hypertenze, ischemické choroby srdeční včetně akutního infarktu a jeho komplikací, arytmií, chorob periferních tepen a žil, plicní embolie a ostatních akutních kardiovaskulárních příhod, včetně kardiogenního šoku, plicního edému, akcelerované hypertenze, disekce aneuryzmatu aorty, tamponády perikardu a diferenciální diagnostiku synkop i možnosti vyšetření. Dále má ovládat základní diagnostiku a léčbu nejčastějších vrozených a získaných srdečních vad, endokarditidy, myokarditidy a perikarditidy. Má prokázat znalosti farmakoterapie nemocí srdečních a cévních, současné možnosti nefarmakologické léčby, zejména z oblasti katetrizačních metod, dočasné a trvalé kardiostimulace, intervenční radiologie a kardiochirurgie. Má být obeznámen s novými poznatky v oblasti aterosklerózy, jejich rizikových faktorů a možnostmi prevence kardiovaskulárních onemocnění.
Pneumologie - má znát patofyziologii dýchání, základní parametry spirometrických vyšetření a krevních plynů, interpretaci rtg nálezu a základy ostatních diagnostických a terapeutických metod v pneumologii, včetně oxygenoterapie. Z akutních příhod musí ovládat zejména diagnostiku a léčbu pneumotoraxu, astmatického záchvatu, rozsáhlých forem pneumonií, akutního respiračního selhání, obstrukce horních dýchacích cest. Pozornost musí věnovat zejména nejčastějším plicním onemocněním jako jsou plicní záněty, chronická obstrukční plicní nemoc, tuberkulóza, chronické astma, bronchiektázie, nádory plic a dále diagnostice a léčbě chronické respirační insuficience.
U onemocnění pohrudnice má zvládnout navíc hrudní punkci a aspiraci výpotku k laboratorním vyšetřením. Má znát klinické projevy a diagnostiku intersticiálních plicních nemocí, empyému, syndromu spánkové apnoe a možnosti léčby. Musí umět provést diferenciální diagnostiku nejčastějších projevů plicních nemocí jako je dušnost, kašel, expektorace, bolesti na hrudníku, hemoptýza. Má znát základy epidemiologie a dispenzarizace plicních nemocí.
Gastroenterologie - má ovládat klinický obraz, diferenciální diagnostiku, léčbu a prevenci nejčastějších gastrointestinálních onemocnění: onemocnění jícnu, vředové choroby žaludku a dvanáctníku, chorob jater, žlučníku a žlučových cest, slinivky, tenkého i tlustého střeva. Zvláště se musí obeznámit s diagnostikou a diferenciální diagnostikou náhlých příhod břišních i diagnostikou a terapeutickými přístupy u krvácení z gastrointestinálního traktu. Zvláštní pozornost musí věnovat časné diagnostice nádorů trávicího ústrojí a konečníku. Má znát interpretaci hlavních laboratorních, rtg a ultrasonografických vyšetření, dále indikace a kontraindikace endoskopických vyšetření, má být obeznámen s možnostmi současných léčebných endoskopických zákroků i ostatních vyšetřovacích a léčebných metod používaných v gastroenterologii. Má znát i základní indikace k chirurgickému řešení chorob GIT.
Hepatologie - má zvládnout diagnostiku, diferenciální diagnostiku, terapii i prevenci jaterních chorob, má znát typy žloutenek i raných a pozdních stadií chronických jaterních onemocnění včetně časných stadií jaterních selhání.
Revmatologie - má znát klinické projevy nejčastěji se vyskytujících revmatických onemocnění, jejich diagnostiku a diferenciální diagnostiku včetně interpretace laboratorních testů. Dále má znát základy farmakoterapie revmatických onemocnění, možnosti léčby fyzikální, komplexní rehabilitace a léčby chirurgické. Má se obeznámit s možnostmi prevence u revmatických onemocnění.
Nefrologie - má ovládat klinický obraz a léčbu onemocnění ledvin a vývodných cest močových včetně diferenciální diagnostiky nefrotického syndromu, nefrogenní hypertenze, nefrolitiázy, diagnostiku a léčbu glomerulonefritid a intersticiálních nefritid. Dále by měl ovládat základní diferenciální diagnostiku selhání ledvin, základní principy hemodialýzy a peritoneální dialýzy. Měl by též prokázat znalosti dávkování léčivých přípravků u nemocných se snížením renálních funkcí (vylučování léčivých přípravků, nežádoucí účinky, nefrotoxicita léčivých přípravků apod.). Dále musí ovládat základní principy funkčního vyšetřování ledvin, zejména vyšetřování a interpretaci glomerulární filtrace a koncentrační schopnosti ledvin. Musí znát indikace a kontraindikace biopsie ledvin a základní problematiku transplantací ledvin.
Endokrinologie - má znát základní funkce žláz s vnitřní sekrecí a jejich poruchy, klinický obraz onemocnění hypotalamohypofyzárního systému, štítné žlázy, příštítných tělísek a nadledvin, jejich laboratorní diagnostiku a principy léčby, a to i s ohledem na ovlivnění akutních, život ohrožujících stavů u endokrinních chorob. Má znát i účast endokrinního systému při vzniku a rozvoji jiných onemocnění. Musí mít i základní vědomosti o léčbě hormony a znát rizika s tím spojená.
Diabetologie - má znát diagnostiku a klinický obraz inzulin dependentního a non-dependentního DM, léčbu inzulinem a perorálními antidiabetiky. Má znát kritéria kompenzace diabetu, diagnostiku a léčbu hyperglykemického a hyperosmolárního kómatu, hypoglykemické stavy, akutní a pozdní diabetické komplikace a jejich léčbu.
Metabolismus a výživa - má znát základy hlavních metabolických pochodů a jejich regulací, diagnostiku a léčbu poruch vnitřního prostředí, principy racionální výživy, etiopatogenezi a diferenciální diagnostiku výživových poruch a některých enzymopatií, principy jejich léčby, dietoterapii a základy enterální a parenterální výživy.
Hematologie - má prokázat znalosti celého spektra krevních nemocí i sekundárního postižení krvetvorby. Má znát indikace hematologických vyšetření morfologických, hemokoagulačních a imunologických a jejich užití v diferenciální diagnostice. Má mít základní znalosti o současných možnostech léčby hematoonkologických onemocnění. V oboru transfúzní lékařství má zvládnout příslušné požadavky dané obecnou náplní interního základu se zvláštním důrazem na znalost biologických účinků transfúze krve a jejich složek, indikací transfúze a transfúzní techniky, prevence, diagnostiky a léčby posttransfúzních komplikací.
Alergologie a klinická imunologie - má mít základní znalost o imunitním systému a jeho fyziologické funkci. V oblasti patologie imunity pak teoretické základy alergie, stavů imunitní nedostatečnosti a autoimunitních chorob, znát klinickou symptomatologii těchto stavů a možnosti její laboratorní diagnostiky a léčby.
Onkologie - musí ovládat principy časné diagnostiky nádorů. Musí znát rizikové faktory vzniku nádorů a možnosti event. prevence. Musí být seznámen s možnostmi současné léčby nádorových onemocnění.
Geriatrie – má se obeznámit s diagnózou, léčbou a prevencí častých onemocnění pozdního věku, např. mozkové cévní příhody, arteriální hypertenze, Parkinsonovy choroby, demence, artrózy, osteoporózy atd. Dále se seznámí s problematikou nespecifických problémů stáří, jako jsou závratě a pády, močová inkontinence, imobilita, dekubity, poruchy paměti a v neposlední řadě také úskalími medikamentózní léčby, iatrogenním poškozením léčivými přípravky a základy geriatrické rehabilitace a geriatrického ošetřovatelství.
Klinická farmakologie - musí znát základní údaje o farmakologii a farmakoterapeutickém použití léčiv potřebných pro léčbu vnitřních nemocí. Zejména musí ovládat indikace, kontraindikace, hlavní nežádoucí účinky a základy kinetiky léčivých přípravků používaných v léčbě nejčastějších vnitřních onemocnění. Musí ovládat léčbu první pomoci a léčbu u nejčastějších otrav.
Infekční nemoci - má znát etiologii, patogenezi, klinický obraz a terapii běžně se vyskytujících onemocnění virových, bakteriálních, parazitárních a mykotických. Pozornost musí věnovat hlavně vyšetření febrilního pacienta, rozpoznávání urgentních infekčních situací včetně septických stavů, nosokomiálním infekcím, infekcím u imunokompromitovaných nemocných a postupům u teploty nejasného původu. Dále má ovládat základy interpretace mikrobiologických vyšetření, nejčastěji užívané antimikrobiální léčivé přípravky, dávkování, způsoby aplikace, průnik do jednotlivých orgánů. Má být obeznámen s možnostmi kontroly infekčních onemocnění ve společnosti včetně epidemiologie, přenosu a prevence.
Pro stanovení komplexní terapie má prokázat základní znalosti pro sestavení celkového režimu nemocného, jehož součástmi jsou:
Absolvent interního základu musí prokázat i znalosti z jiných oborů, v rozsahu nutném ke správnému stanovení diagnózy a diferenciální diagnózy a k rozhodnutí o účelné terapii.
Neurologie - má být schopen základního neurologického vyšetření se závěrem pravděpodobné lokalizace neurologického poškození, dokázat klinicky vyhodnotit časté neurologické projevy jako jsou bolesti hlavy, závratě, křeče, bezvědomí, zmatenost, mimovolní pohyby, parestézie, bolesti. Má být obeznámen se základy vyšetřovacích technik v neurologii, s diagnostikou a léčbou nejčastějších neurologických onemocnění, včetně urgentních stavů. Má být obeznámen s indikacemi základních pomocných vyšetřovacích metod, s diagnostikou a léčbou nejčastějších profesionálních neurologických onemocnění, zejména kompresivních neuropatií, toxických encefalopatií a polyneuropatií.
Dermatologie – musí se obeznámit s vyšetřovacími postupy u onemocnění kůže, vlasů, nehtů a sliznic, s diagnostikou a léčbou nejčastějších kožních nemocí, zejména ve vztahu k možným projevům vnitřních onemocnění.
Psychiatrie – obeznámí se s nejčastěji se vyskytujícími psychiatrickými nemocemi, zejména s vyšetřením a léčbou depresivních onemocnění, deliria, sebepoškozování, panickou atakou, alkoholismem a jinými toxikomaniemi, stavy zmatenosti. Obeznámí se s vyhodnocováním rizika sebevraždy, jednáním s agresivním pacientem i příbuznými, psychosomatickou problematikou.
Rehabilitace – obeznámí se se základní terminologií dle definice WHO, s vyhodnocováním rehabilitačního potenciálu ve vztahu k neurologickým onemocněním, stavům po úrazech, chronických muskuloskeletálních onemocněních a následků a komplikací těchto onemocnění např. bolest, kontraktury, deformity, infekce, stres, poruchy výživy apod. Obeznámí se s možnostmi léčby těchto poruch např. lokální injekční technikou, používáním zdravotnických prostředků, obeznámí se s týmem nelékařských spolupracovníků (klinický psycholog, sociální pracovník, logoped apod.).
Chirurgie – má se obeznámit s klinickými a laboratorními projevy nejčastějších chirurgických onemocnění s důrazem na diferenciální diagnostiku akutních břišních příhod a ošetřováním nejčastějších úrazů. Má se obeznámit s možnostmi léčby chirurgických onemocnění včetně endoskopických a laparoskopických technik. Musí znát rizika interních onemocnění ve vztahu k chirurgickým zákrokům, význam interních předoperačních vyšetření a konziliární činnosti internisty v chirurgických oborech.
Praktické znalosti:
Absolvent společného interního základu má ovládat techniku některých diagnostických a terapeutických výkonů jako je vyšetření per rectum, rektoskopie, punkce hrudníku, břišní dutiny (ascitu), sternální a lumbální punkci, punkci kolenního kloubu, cévkování močového měchýře, zavádění žaludeční a duodenální sondy, zavedení Sengstakenovy sondy, provést výplach žaludku, odsávání sekretu z dýchacích cest a techniku kardiopulmonální resuscitace. Musí umět zavést žilní kanylu a dlouhodobou péči o ni, péči o centrální žilní katétr a měření centrálního žilního tlaku (blíže logbook). Během výcviku má školenec na starosti minimálně 10 a maximálně 20 lůžek, přijme, ošetří a propustí minimálně 300 pacientů na oddělení a ošetří minimálně 600 ambulantních pacientů za rok.
3.2 Rozsah požadovaných teoretických a praktických znalostí prokazatelných na konci specializovaného výcviku
3.2.1 Hodnocení pracovního prostředí a pracovní činnosti
Teoretické znalosti:
Rozpoznat a zhodnotit expozice zátěží faktory pracovního prostředí a pracovní činnosti na zdraví, zařadit do příslušné kategorie práce podle druhu a stupně rizika, navrhnout vhodná preventivní opatření na pracovištích k optimalizaci pracovních podmínek včetně režimu práce, konzultace vhodnosti osobních ochranných pracovních prostředků, konzultace při zavádění nových strojů, zařízení, materiálů a technologií.
Praktické dovednosti
3.2.2 Hodnocení zdravotního stavu pracovníků
Teoretické znalosti:
Praktické dovednosti:
3.3 Seznam provedených výkonů
3.3.1 Hodnocení pracovního prostředí
Faktory pracovního prostředí
Znát charakteristiky fyzikálních, chemických a biologických faktorů, způsoby jejich přenosu nebo vstupu do organismu, metabolismus chemických látek, mechanismy působení. Účinky na zdraví. Metody stanovení a měření velikosti expozice. Biologické expoziční testy. Vztah mezi velikostí expozice a účinky, přípustné expoziční limity.
Preventivní opatření k ochraně zdraví.
Znát základní metody měření osvětlení, hluku, prachu, vibrací a mikroklimatu a detekční stanovení chemických škodlivin v ovzduší. Vypracovat program měření nebo odběrů vzorků, vyhodnotit výsledky a vypracovat posudek s rámcovým návrhem opatření k omezení rizika.
Fyziologické podklady tepelné rovnováhy
Znát metody stanovení mikroklimatických podmínek a odezvy organismu na ně (souhrnná tepelná zátěž). Možné zdravotní důsledky nepřiměřené klimatické zátěže.
Limitní hodnoty. Horké provozy. Preventivní opatření k ochraně zdraví.
Posouzení pracovišť
Posoudit stavební provedení a prostorové uspořádání, vliv pracovních (výrobních) zařízení a technologií na pracovní prostředí. Větrání a vytápění. Osvětlení a barevná úprava. Jednotlivé faktory pracovního prostředí. Možná rizika poškození zdraví. Zásady bezpečnosti práce. Sanitární zařízení, zařízení společného stravování a ubytovny, poskytované podnikem. Vliv závodu na okolí. Vyhodnotit výsledky vyšetření a vypracovat posudek včetně návrhu preventivních opatření k ochraně zdraví (technických, organizačních, náhradních).
Minimální počet samostatných úkonů pro zvládnutí základních dovedností při hodnocení faktorů pracovního prostředí:
osvětlení
|
4 pracoviště,
|
hluk
|
3 pracoviště,
|
vibrace přenášené na ruce
|
2 typy prací,
|
prašnost
|
3 pracoviště,
|
toxické látky
|
6 pracovišť,
|
teplotně vlhkostní podmínky
|
3 pracoviště.
|
3.3.2 Hodnocení pracovní činnosti
Tělesná práce
Fyziologické základy svalové práce. Typy svalové práce (dynamická, statická). Pracovní poloha. Odezva orgánů a funkcí na svalovou práci (zejm. kardiopulmonální, humorální změny). Metodika stanovení a hodnocení zátěže fyzickou prací. Možné zdravotní důsledky nepřiměřené fyzické zátěže. Vztah mezi velikostí expozice a účinky na zdraví, hygienické (fyziologické, ergonomické) limity.
Preventivní opatření k ochraně zdraví.
Vypracovat snímek pracovní činnosti, ovládat hodnocení energetického výdeje a svalové síly podle tabulek, sledování a využívání srdeční frekvence jako ukazatele fyzické zátěže. Základní antropometrické měření, stanovení a hodnocení ergonomických parametrů pracovního místa.
Neuropsychická a senzorická pracovní zátěž
Neurofyziologické základy senzorické a neuropsychické pracovní zátěže. Podíl psychických procesů na pracovní činnosti. Individuální vlastnosti a motivace ve vztahu k práci. Pracovní prostředí a pracovní činnost ve vztahu k senzorické a neuropsychické zátěži a psychologii. Metody měření a hodnocení neuropsychické zátěže. Možné zdravotní důsledky nepřiměřené neuropsychické zátěže. Psychosociální stres. Kategorizace prací. Preventivní opatření k ochraně zdraví.
Komplexní hodnocení pracovní činnosti
Znát celkové posouzení pracovní zátěže. Posouzení zdravotní způsobilosti k zaměstnání a vhodnosti pracovního zařazení (antropometrické parametry, zdatnost, schopnosti). Biologické rytmy. Práce na směny. Únava. Zotavení. Režim práce a odpočinku.
Minimální počet samostatných úkonů pro zvládnutí základních dovedností při hodnocení vlivů faktorů pracovního prostředí:
dynamická a statická práce
|
4 práce,
|
práce malými svalovými skupinami
|
2 typy prací,
|
ergonomické parametry pracovního místa a pracovní polohy
|
4 pracoviště (z toho 1 velín),
|
zátěžový EKG test ke stanovení tělesné zdatnosti
|
10 osob,
|
neuropsychická a senzorická zátěž
|
2 typy prací.
|
3.3.3 Hodnocení zdravotního stavu
Vztah práce a zdraví, podpora zdraví, nemoci ovlivněné prací, nemoci z povolání. Příčiny, patogeneze, klinický obraz, diagnostika, léčení, prevence nemocí z povolání, ohrožení nemocemi z povolání a profesionálních otrav. Diagnostika, vyšetřovací metody. Posuzování a hlášení nemocí z povolání. Ukazatelé zdravotního stavu jednotlivce a skupin, epidemiologická šetření. Preventivní prohlídky a posuzování zdravotní způsobilosti k práci. Práce mladistvých, žen a osob staršího věku. Preventivní a pracovní rehabilitace.
Metodika vyšetření pracovníků v rámci preventivních prohlídek a konziliárních vyšetření (pracovní anamnéza, fyzikální klinické vyšetření, program pomocných, laboratorních a speciálních vyšetření). Zhodnocení výsledků. Vypracování závěru o zdravotním stavu a návrh dalšího postupu.
Zásady organizace první pomoci, opatření pro případ nehod, standardní metodika první pomoci, vybavení lékárniček.
Minimální počet samostatných úkonů pro zvládnutí základních dovedností:
základní klinická vyšetření ... 200 osob,
vodní chladový test a pletysmografie ... 30 osob,
tónová audiometrie ... 30 osob,
účast na hodnocení 100 rtg snímků plic
spirometrická vyšetření, včetně křivky průtok-objem ... 30 osob.
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
4. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžná hodnocení školitelem - záznam o absolvované praxi, konkrétní činnosti a hodnocení průběhu provede školitel do logbooku v šestiměsíčních intervalech. Účast na školicích akcích pořádaných IPVZ v rámci specializačního vzdělávání jsou zaznamenané do průkazu odbornosti.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
5. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru pracovní lékařství získává specializovanou způsobilost v oboru, která jej opravňuje k samostatné práci v ambulantní sféře nebo na lůžkových odděleních pracovního lékařství, včetně závodní preventivní péče. Opravňuje jej k získávání funkčních míst v oboru a je požadována i pro výkon pedagogické resp. výzkumné práce.
Po získání specializované způsobilosti v oboru pracovní lékařství pro dospělé je možné získat oprávnění k posuzování zdravotní způsobilosti leteckého personálu absolvováním navazujícího vzdělávacího programu, který bude zakončen ověřením znalostí a vydáním osvědčení pro posuzování zdravotní způsobilosti leteckého personálu.
1) Zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, v platném znění, §18a, §35a.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
PRAKTICKÉ LÉKAŘSTVÍ PRO DĚTI A DOROST
1. Cíl specializačního vzdělávání
Praktické lékařství pro děti a dorost je základním lékařským oborem, který zajišťuje léčebnou a preventivní péči o dětskou a dorostovou populaci, který je otevřen všem kategoriím problémů souvisejících se zdravím, se zřetelem na sociálně ekonomické faktory a prostředí, ve kterém dítě a mladistvý žije, studuje a pracuje. Je také nejblíže rodičům dětí a mladistvým pacientům ve smyslu místní, časové, ekonomické i kulturní dostupnosti.
Praktické lékařství pro děti a dorost v sobě zahrnuje základní poznatky a praxi různých lékařských oborů. Uplatňuje je v činnostech preventivních, diagnostických, léčebných, rehabilitačních i posudkových.
Charakteristickými rysy oboru jsou:
Cílem oboru praktické lékařství pro děti a dorost je zabezpečit první kontakt zdravotnického systému s rodiči dětí a mladistvými a odpovědně a citlivě rozhodnout o potřebě další péče, a to v případě stavů akutních i chronických. Soustavným úkolem je shromažďování zdravotních informací a koordinace specializovaných služeb u jednotlivých dětských pacientů.
Svou koordinující rolí má tak obor praktický lékař pro děti a dorost rozhodující odpovědnost za kvalitu i efektivitu celého systému zdravotní péče o dítě a mladistvého.
Klíčová je funkce praktického lékaře pro děti a dorost jako ochránce práv dítěte, důvěrníka i rádce rodičů a mladistvých v problematice zdravotní, zdravotně-sociální, sociálně-zdravotní i osobní. Stejně významná je role výchovná, směřující k odpovědnosti jedince za své zdraví.
Hlavním cílem specializačního vzdělávání v oboru praktické lékařství pro děti a dorost je vychovat odborníky, kteří budou schopni poskytnout dětem a mladistvým lékařskou péči, odpovídající současným poznatkům vědy, poskytovanou způsobem, který odpovídá kulturní vyspělosti společnosti, a to vlastními silami na úrovni primární péče nebo prostřednictvím efektivního využívání specializovaných služeb.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru praktické lékařství pro děti a dorost je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře absolvováním nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném zdravotnickém magisterském studijním programu všeobecného lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru praktické lékařství pro děti a dorost je zařazení do oboru, absolvování společného pediatrického základu (3 roky) a specializované praxe (2 roky) celkem v minimální délce 5 let.
2.1 Povinný pediatrický základ - minimálně 36 měsíců
a) obecná část:
3 měsíce chirurgie, traumatologie a ortopedie a dětská gynekologie,
1 měsíc ambulantní ORL,
1 měsíc ambulantní dermatologie,
1 měsíc lůžkové ARO,
2 měsíce infekce,
1 měsíc psychiatrie,
3 měsíce praxe u praktického lékaře pro děti a dorost,
b) další povinná praxe v oboru - minimálně 24 měsíců
6 měsíců neonatologie včetně intermediární péče
18 měsíců dětské lůžkové oddělení z toho:
nejméně 3 měsíce na akreditovaném nebo jiném dětském oddělení a
15 měsíců na akreditovaném nebo jiném dětském oddělení - během tohoto pobytu pracuje lékař jako sekundární lékař u lůžka a má projít:
c) účast na školicích aktivitách
Délka pobytu v jednotlivých ambulancích musí odpovídat předpokládanému získání dovedností, doporučená délka 1 měsíc v rozsahu odpovídajícímu alespoň ½ plného úvazku dle zákoníku práce (20 hod/týden),
a) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci výcviku v rámci povinného pediatrického základu
a) obecná část:
Chirurgie, traumatologie a ortopedie: vyšetření pro podezření na náhlé příhody břišní (včetně vyšetření per rectum), vyšetření dítěte s umbilikální, tříselnou a jinou kýlou, katetrizace močového měchýře, ambulantní ošetření popáleninového úrazu, fixace zlomené končetiny, první pomoc při kraniocerebrálním poranění, péče o dítě s podezřením na poranění páteře, stavění velkého žilního a tepenného krvácení, základní postup při vyšetření kyčlí u kojenců, vyšetření dítěte s vadným držením těla, vyšetření dítěte s bolestmi dolních končetin, vstup do žíly a kostní dřeně, odběry krve k vyšetření, transfúze - praktické dovednosti viz logbook.
ORL: otoskopie, postup při paracentéze, postup při koniopunkci, vyšetření sluchu, stavění epistaxe, vyšetření adenoidních vegetací - viz logbook.
Dermatologie: atopický ekzém - vyšetření, léčba, plísně - vyšetření, léčba, alergické exantémy - vyšetření a léčba, hnisavé kožní afekce - léčba, aplikace různých lékových forem v dermatologii, choroby přenosné pohlavním stykem - klinická diagnostika, hlášení, dispenzarizace.
Anesteziologie a resuscitace: kardiopulmonální resuscitace - praktické znalosti a dovednosti v plném rozsahu, pokud jde o basic life support, znalosti, pokud jde o advanced life support, toaleta dýchacích cest, zajištění průchodnosti dýchacích cest s pomůckami, dávkování léčiv první pomoci, klinická toxikologie - první pomoc při otravách, antidota, péče o nemocného v bezvědomí, diagnóza a léčba šoku v primární péči, výživa nemocného sondou, vstup do žíly, vstup do kostní dřeně, odběry krve k vyšetření.
Poznámka: část prověřovaných znalostí a dovedností je možno nabýt i za pobytu na pediatrické JIP v části 2.1 b) společného pediatrického základu nebo v části společného pediatrického základu 3.1 a) - chirurgické obory.
Infekce: dětské infekční choroby, choroby s exantémem, epidemiologie se zaměřením na dětský věk, očkovací kalendář, druhy a aplikace vakcín, komplikace očkování, správná volba antibiotika, průjmová onemocnění, sepse - postup při podezření na invazivní infekci v primární péči, lumbální punkce, průjem - etiologie, epidemiologie, perorální rehydratace - teoretické základy a praktické provedení.
Psychiatrie: zvláštnosti dětské psychiky, přístup k nemocnému dítěti, péče o dítě s ADHD, dětské neurózy, drogová závislost u dětí - screening, péče o dítě s drogovou závislostí, psychické poruchy příjmu potravy, projevy psychózy u dětí, léčba neuróz včetně tiků, péče o dítě s tentamen suicidií, potíže s učením, alkohol u dětí, rizikové chování u dětí a mladistvých.
Dětská gynekologie: poruchy pohlavního vývoje u děvčat, záněty zevního genitálu (fluor), poruchy menstruace, pohlavní zneužívání - příznaky, postup vyšetření, záněty dělohy a adnex - bolesti břicha u děvčat z pohledu gynekologa, těhotenství nezletilých, antikoncepce v dospívání.
Dorostové lékařství: syndrom rizikového chování u dospívajících - agrese, suicidální tendence, alkohol, drogová závislost, péče o toxikomany, akutní komplikace hormonální antikoncepce, psychosociální screening u dospívajících, biologie dospívání, zvláštnosti klinické medicíny u dospívajících.
Praktický lékař pro děti a dorost: ambulantní léčebná a preventivní péče: preventivní prohlídky dispenzární péče u vybraných nemocí, možnosti očkování mimo očkovací kalendář, aplikace vakcín, postup při komplikacích po očkování, kojení, další výživa kojenců a předškolních dětí; diferenciální diagnóza při: horečce neznámého původu, zvracení u kojenců, kašli, bolestech břicha a bolestech hlavy; návštěva u nemocného dítěte doma; sociální pediatrie - dítě ohrožené prostředím, dítě týrané a zanedbávané, posudková činnost, dispenzární péče, spolupráce s hygienickou službou, spolupráce se zdravotními pojišťovnami, návštěvy u nemocného dítěte doma, péče o novorozence po propuštění z porodnice domů.
b) Speciální část společného základu
Teoretické znalosti:
Základní demografické údaje týkající se dětské populace a pediatrické péče jak celostátní, tak v regionu, kde právě působí. Růst a vývoj dítěte, psychomotorický vývoj dítěte, vývoj imunity, pohlavní vývoj. Hodnocení fyzické výkonnosti dítěte. Rodina a její vliv na vývoj dítěte. Výchova dítěte, integrace nemocného a hendikepovaného dítěte do společnosti. Dospívání, jeho specifické problémy, nemoci a poruchy.
Neonatologie: prenatální pediatrie, základy klinické genetiky. Fyziologie a patofyziologie těhotenství s ohledem na plod, spontánní a operativní porod. Asfyxie a resuscitace novorozence - praktický nácvik postupu při resuscitaci na modelu. Fyziologie a patologie zralého novorozence. Výživa novorozence u prsu. Novorozenec s nízkou porodní hmotností. Nezralost, nedonošenost, přenášení, dysmaturitas. Základy péče o dítě s nízkou porodní hmotností, hlavní patologické stavy, základy neodkladné péče o patologické novorozence a děti s nízkou porodní hmotností. Vrozené vývojové vady, dědičné poruchy metabolismu - novorozenecký screening.
Nefrologie: infekce močových cest, diferenciální diagnóza proteinurie a hematurie, akutní selhání ledvin, hemolyticko-uremický syndrom, glomerulonefritis, nefrotický syndrom.
Revmatologie: muskuloskeletální bolest - difenciální diagnóza, JCA, akutní revmatismus, diferenciální diagnóza horečky a antipyretická terapie, projevy systémového onemocnění pojiva.
Endokrinologie: kongenitální adrenální hyperplasie, abnormální vzhled zevního genitálu - diferenciální diagnóza, struma, nemoci štítné žlázy, poruchy růstu, hypoglykémie, diabetes mellitus I. typu - diagnóza, léčba hyperglykémie a acidózy, léčba stabilizovaného diabetika, dispenzární péče.
Gastroenterologie, hepatologie a výživa: diferenciální diagnóza zvracení u kojenců, dítě s GER, průjem z pohledu gastroenterologa (viz i 3.1 a) infekce), bolesti břicha v jednotlivých věkových kategoriích - diferenciální diagnóza, malabsorpce hlavně celiakální sprue a cystická fibróza, intolerance určitých složek stravy (např. kravského mléka) diferenciální diagnóza hyperbilirubinémie u kojenců a starších dětí, hepatitidy, kojení, výživa v druhém půlroce života, výživa v dalších věkových obdobích, obezita, poruchy příjmu stravy.
Kardiologie: vrozené srdeční vady, diferenciální diagnóza organického a funkčního šelestu, kardiomyopatie, arytmie a jejich řešení, hodnocení EKG křivky v jednotlivých věkových obdobích, ateroskleróza a poruchy metabolismu lipidů.
Pneumologie: TBC u dětí, bronchiolitis, „dlouho“ kašlající dítě (viz i 3.1 a - PLDD), komunitní bronchopneumonie - typický i jiný vyvolavatel, léčba, bronchopulmonální dysplazie - pozdní následek novorozenecké patologie.
Alergologie a klinická imunologie: atopie, základní vyšetření dítěte při podezření na atopii, atopický ekzém, pollinosa, astma bronchiale - léčba status astmaticus, často nemocné dítě - imunologický screening, nejčastější imunodefekty, alergický exantém - léčba, potravinová alergie - projevy, vyšetřovací postup.
Neurologie: závažné odchylky v psychomotorickém vývoji, DMO, ADHD, meningeální syndrom, záchvatová onemocnění u dětí, diferenciální diagnóza bezvědomí a křečí, bolesti hlavy - diferenciální diagnóza a diagnostický postup (viz i 3.1 a) - PLDD).
Hematologie a onkologie: normální KO v jednotlivých věkových obdobích, anémie, krvácivé projevy - vyšetřovací a diferenciálně diagnostický postup, hemoblastózy - časné klinické projevy, nejčastější nádorová onemocnění u dětí - časné klinické projevy, diferenciální diagnóza uzlinového syndromu.
Poruchy metabolismu: nejčastější dědičné poruchy metabolismu, jejich klinické projevy, screening, vyšetřovací postup, střádavé choroby.
Akutní stavy: bezvědomí a křeče, dušení a respirační insuficience (příčiny, léčba, poruchy vnitřního prostředí), selhání krevního oběhu (příčiny, léčba), šokové stavy obecně (patofyziologie, léčebné postupy, infuzní léčba, perorální rehydratace - viz i 3.1), infekce, otravy a péče o intoxikované dítě, léčba intoxikace a abstinenčního stavu, přednemocniční neodkladná péče, transport dítěte s ohrožením základních životních funkcí, záchranná služba.
Praktické dovednosti = logbook:
Provedení zejména těchto odborných činností:
- kojence - 5,
- dítěte staršího než 1 rok - 5,
-provedení sutury nekomplikované rány - 5,
-fixace zlomené končetiny - 5,
-vyšetření per rectum při NPB - 5,
Ovládání uvedených dovedností a počtu ÚPS jsou zaznamenávány v logbooku. Výkony označené -4054? je možno si osvojit a zaznamenat i během pobytu na ARO, dětské JIP nebo na chirurgických oborech.
Na závěr společného základu po 36 měsících bude na akreditovaném pracovišti, které bude pro lékaře v přípravě pracovištěm kmenovým, kontrola logbooku a písemný test ověřující, zda znalosti školeného odpovídají úrovni nezbytné pro uzavření společného základu a vstup do specializované přípravy.
3.2 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci vlastního specializovaného výcviku v oboru praktické lékařství pro děti a dorost
Výukový program primární péče v pediatrii klade zvláštní důraz na dynamiku rodiny a prostředí a ekologii rodiny. Zejména je důležité, aby absolventi tohoto programu dobře porozuměli epidemiologii, neboť souvisí se stavy v dětství, a obzvláště zdůrazňujeme epidemiologii infekčních nemocí a změny související s očkováním a užíváním antibiotik. Pro všechny pediatry je významná souvislost mezi pediatrií a socioekonomickými vlivy, rozsáhleji však bude studována těmi, kteří pracují v primární péči.
a) Obecné dovednosti
Vztahy s pacienty a rodinami: pojetí rovnosti, úcty a oprávnění. Vztahy a spolupráce s kolegy. Porozumění etickým a právním stránkám týkajících se vymezení kompetencí a indikací pro odkázání na pracoviště vyššího typu.
Komunikační dovednosti: schopnost empatie, rozpoznání duševních zdravotní problémů prostřednictvím odborného naslouchání; vysvětlení a vyškolení rodičů na úrovni odpovídající jejich vzdělání a původu; poskytnutí informací rodičům ve formě jednoduše pochopitelných písemných zpráv. Posouzení schopnosti rodičů dohlížet na léčbu, vzdělání atd. jejich dítěte.
Děti, rodina a zákon: povinnosti zdravotnických profesionálů a občanů v respektování péče o dítě a bezpečnosti, zneužívání a zanedbávání dítěte, péče a adopce; právní přístupy k problému podezření na zneužívání dítěte. Práva dětí a obhajoba. Právní stránky očkování - etické a právní stránky ochrany dítěte, které se týkají neposkytnutí nutného ošetření a preventivní péče. Právní definice dětství - věk souhlasu, povinnosti a práva dítěte; právní povinnosti pediatrů a ostatních profesionálů vůči dětem ve škole; jak používat právní systém ve prospěch dětí. Jak ovlivňují náboženské a kulturní rozdíly rodičovská práva a povinnosti.
Náklady na zdravotní péči - ekonomika zdravotnictví: porozumění významu celosvětového zájmu o náklady na zdravotní péči a jejich vztah k národnímu bohatství; zájem o základní záležitosti týkající se nákladů na zdravotní péči z různých směrů - představa o efektivnosti nákladů a přínosu nákladů. Etické problémy vyvstávající s potřebou činit rozhodnutí při omezení zdrojů.
Lékařská etika: jak využít nové a objevené znalosti. Personál pracující v prostředí primární péče (jako všichni zdravotničtí profesionálové) si musí uvědomovat omezení své kvalifikace a porozumět etickým a zákonným nařízením při získávání dalších a odbornějších stanovisek pro své pacienty tam, kde je to vhodné.
Otázky týkající se okolního prostředí: vystavení vedlejším vlivům, jako je pornografie, násilí - dopad na dítě, vědecké důkazy, etické a praktické stránky doporučení rodičům.
Vývojová psychologie: normální posloupnost vývoje, čím je ovlivněna; genetické vlivy a vlivy prostředí; úloha poškození mozku; pojetí přecitlivělosti a jak ovlivňuje vývoj dítěte; neurofyziologické aspekty vývoje.
Biologie růstu: jak a proč děti rostou-4037? vlivy genetické, prostředí a hormonální-4037? trajektorie růstu-4037? puberta a její odchylky-4037? růstové křivky - jejich konstrukce a význam.
Sociální vědy: sociální vlivy na onemocnění; chudoba a deprivace; sociální sítě; úloha a image profesionálů; mezikulturní vlivy - pochopení chování jiných kultur.
Výživa: základní a vedlejší živiny; regulace příjmu (biologická a sociální); bezpečnost jídla a hygiena; přecitlivělost a alergie na potraviny; sociální a kulturní aspekty diety, body mass index, porucha vzrůstu.
Epidemiologie: modely zdraví a chorob; zdroje dat v každé zemi; odpovědnost lékařů při účasti na dohledu a sběru údajů o veřejném zdraví; základní statistiky zdravotní péče; statistiky chorob a chudoby.
Veřejné zdraví: proměnlivost modelů chorob a možnost jejich změny; veřejné postoje - úloha obhajoby; mezioborová práce a vzdělávání, sociální služby, nevládní organizace.
Poruchy duševního a emocionálního vývoje: normální a abnormální vývoj, odchylky; stavy s dobrou a špatnou prognózou; opoždění řeči, spektrum autismu, poruchy motoriky, neobratné děti - kdy odeslat na specializované pracoviště.
Psychologické poradenství: rady rodičům týkající se obvyklých problémů s výchovou dětí; jak se vyhnout vystupňování problémů s chováním a jejich zvládání. Rozpoznání rodinných konfliktů a jejich řešení; znalost zneužívání návykových látek.
Znalost kontroly zraku a sluchu: každý pediatr, který provádí tyto testy, musí být vyškolen v postupech, jejichž validita je zajištěna příslušnými profesionály-specialisty.
Dorostové lékařství: speciální dovednosti potřebné u adolescentů s chronickými chorobami; rozvoj samostatnosti, odpovědnosti, nezávislosti; poskytování rad a informací; organizace služeb pro tuto věkovou skupinu.
Lékařské dovednosti ve zdravotní péči o adolescenty: duševní zdravotní problémy, sebepoškození a jeho řešení; antikoncepce včetně akutní antikoncepce; pohlavně přenosné nemoci; poruchy příjmu potravy, zneužívání návykových látek, deprese, opožděná puberta. Kožní problémy a problémy vnímání těla. Prvořadý význam soukromí a důvěrnosti. Právní situace týkající se lékařské péče o neplnoleté. Ukončení těhotenství.
Péče o děti s chronickými chorobami: podmínky vedoucí k invaliditě, diabetes, nádory atd. Tyto stavy jsou obvykle zvládány ve spolupráci se specialistou sekundární nebo terciální péče. Pediatr primární péče často zajišťuje pokračování péče a sledování zdravotních potřeb dítěte, což není možné u specialisty v nemocnici.
Preventivní péče: znalost frekvence a náplně prováděných preventivních prohlídek.
Očkování: detailní znalost všech vlivů, lékařských i sociologických. Důvody pro neočkování, postoje veřejnosti, etické otázky. Monitorování veřejného zdraví. Důvody pro změny v očkovacích schématech.
Strategie prevence úrazů: nátlaková role pediatrů v prevenci úrazů.
b) Praktické dovednosti
Novorozenec:
zhodnocení vitálního stavu,
4. Všeobecné požadavky
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem - záznam o absolvované praxi a školicích akcích v průkazu odbornosti, záznamy o provedených činnostech, výkonech v logbooku v šestiměsíčních intervalech. Celkové zhodnocení na konci povinného pediatrického základu a jeho záznam v logbooku.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru získává specializovanou způsobilost v oboru, která ho opravňuje k samostatnému výkonu činnosti jako praktický lékař pro děti a dorost působící jako lékař ambulantní primární péče.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
RADIAČNÍ ONKOLOGIE
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru radiační onkologie je získání specializované způsobilosti osvojením potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti prevence, diagnostiky, terapie a podpůrné léčby u nemocných s nádorovým onemocněním.
Radiační onkologie je samostatný obor klinické medicíny, který se zabývá prevencí, diagnostikou a terapií zhoubných nádorů se zaměřením na teorii a praxi léčebné aplikace ionizujícího záření. Vychází z vědeckých poznatků radiobiologie, radiofyziky a radiační techniky, které aplikuje u řady chorobných stavů, především však u zhoubných nádorů.
Hlavní náplní oboru je léčba zhoubných nádorů a některých nenádorových onemocnění především s využitím ionizujícího i neionizujícího záření. Provádí se jako léčba samostatná nebo v kombinaci s jinými léčebnými modalitami, zejména léčbou cytotoxickými látkami, léčbou hormonální, biologickou a podpůrnou.
Cílem specializačního vzdělávání v oboru radiační onkologie je teoreticky vzdělat a prakticky vyškolit lékaře v oboru radiační onkologie do takové úrovně, aby byl uznán nezávislým specialistou, schopným samostatné práce. Lékař po absolvování specializačního vzdělávání v radiační onkologii by měl být připraven k praktické aplikaci jednotlivých modalit specifické onkologické léčby, především však ke stanovení léčebné strategie a taktiky jako rovnocenný partner v multidisciplinárním týmu odborníků. Rovněž by měl mít teoretické a praktické předpoklady pro vedoucí funkci a pro předávání znalostí a zkušeností ve formě výuky. Musí být též seznámen se základními principy klinického výzkumu.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru radiační onkologie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce. Při částečném úvazku musí být délka přípravy ekvivalentně prodloužena. Podmínkou pro získání specializace v oboru radiační onkologie je zařazení do oboru, absolvování společného interního základu v délce trvání minimálně 24 měsíců a specializované strukturované přípravy v minimální délce 48 měsíců, tj. v celkové délce minimálně 6 let.
2.1 Společný interní základ - minimálně 24 měsíců
a) povinná praxe v oboru
18 měsíců na standardním lůžkovém interním oddělení s neselektovaným příjmem nemocných, z toho:
3 měsíce na JIP,
3 měsíce na ambulanci pod odborným dohledem,
b) povinná doplňková praxe
3 měsíce gynekologicko-porodnické oddělení,
3 měsíce radiodiagnostické oddělení,
c) doporučená doplňková praxe
2 měsíce chirurgie (převážně příjmová chirurgická ambulance),
1 měsíc hematologie,
1 měsíc pneumologie,
d) účast na vzdělávacích aktivitách
povinná účast
povinný kurz po absolvování interního základu ukončený testem - 1 týden,
povinný kurz Lékařská první pomoc - 3 dny,
povinný seminář Základy zdravotnické legislativy - 1 den,
doporučená účast
doporučené jsou další odborné akce pořádané IPVZ, ČIS JEP, ČLK, Českou onkologickou společností JEP, Společností radiační onkologie, biologie a fyziky JEP.
2.2 Vlastní specializovaný výcvik v radiační onkologii - minimálně 48 měsíců
a) povinná praxe v oboru
Probíhá podle modulů vzdělávacího programu v radiační onkologii na určeném pracovišti pod vedením školitele minimálně 12 měsíců na akreditovaném zařízení.
Studium dalších modalit specifické onkologické léčby, zejména léčby podpůrné a paliativní, je nedílnou součástí specializovaného výcviku,
b) účast na vzdělávacích aktivitách
povinný specializační kurz na konci specializovaného výcviku, zakončený testem - 2 týdny,
povinný vědomostní test na konci každého roku specializovaného výcviku vycházející z témat kurzů průběžného vzdělávání v daném roce,
povinný kurz Radiační ochrana - 1 týden.
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci povinného interního základu
Základní cíle povinného interního základu:
Z vlastního oboru:
Kardiologie - má ovládat kromě fyzikálního i základní funkční vyšetření srdce a periferní cirkulace, interpretaci elektrokardiogramu včetně diagnózy nejdůležitějších arytmií, základy ostatních neinvazivních a invazivních vyšetřovacích metod. Má znát etiopatogenezi, klinický obraz, diagnostiku a léčbu nejčastějších kardiovaskulárních onemocnění, zejména arteriální hypertenze, ischemické choroby srdeční včetně akutního infarktu a jeho komplikací, arytmií, chorob periferních tepen a žil, plicní embolie a ostatních akutních kardiovaskulárních příhod, včetně kardiogenního šoku, plicního edému, akcelerované hypertenze, disekce aneuryzmatu aorty, tamponády perikardu a diferenciální diagnostiku synkop i možnosti vyšetření. Dále má ovládat základní diagnostiku a léčbu nejčastějších vrozených a získaných srdečních vad, endokarditidy, myokarditidy a perikarditidy. Má prokázat znalosti farmakoterapie nemocí srdečních a cévních, současné možnosti nefarmakologické léčby, zejména z oblasti katetrizačních metod, dočasné a trvalé kardiostimulace, intervenční radiologie a kardiochirurgie. Má být obeznámen s novými poznatky v oblasti aterosklerózy, jejich rizikových faktorů a možnostmi prevence kardiovaskulárních onemocnění.
Pneumologie - má znát patofyziologii dýchání, základní parametry spirometrických vyšetření a krevních plynů, interpretaci rtg nálezu a základy ostatních diagnostických a terapeutických metod v pneumologii, včetně oxygenoterapie. Z akutních příhod musí ovládat zejména diagnostiku a léčbu pneumotoraxu, astmatického záchvatu, rozsáhlých forem pneumonií, akutního respiračního selhání, obstrukce horních dýchacích cest. Pozornost musí věnovat zejména nejčastějším plicním onemocněním jako jsou plicní záněty, chronická obstrukční plicní nemoc, tuberkulóza, chronické astma, bronchiektázie, nádory plic a dále diagnostice a léčbě chronické respirační insuficience.
U onemocnění pohrudnice má zvládnout navíc hrudní punkci a aspiraci výpotku k laboratorním vyšetřením. Má znát klinické projevy a diagnostiku intersticiálních plicních nemocí, empyému, syndromu spánkové apnoe a možnosti léčby. Musí umět provést diferenciální diagnostiku nejčastějších projevů plicních nemocí jako je dušnost, kašel, expektorace, bolesti na hrudníku, hemoptýza. Má znát základy epidemiologie a dispenzarizace plicních nemocí.
Gastroenterologie - má ovládat klinický obraz, diferenciální diagnostiku, léčbu a prevenci nejčastějších gastrointestinálních onemocnění: onemocnění jícnu, vředové choroby žaludku a dvanáctníku, chorob jater, žlučníku a žlučových cest, slinivky, tenkého i tlustého střeva. Zvláště se musí obeznámit s diagnostikou a diferenciální diagnostikou náhlých příhod břišních i diagnostikou a terapeutickými přístupy u krvácení z gastrointestinálního traktu. Zvláštní pozornost musí věnovat časné diagnostice nádorů trávicího ústrojí a konečníku. Má znát interpretaci hlavních laboratorních, rtg a ultrasonografických vyšetření, dále indikace a kontraindikace endoskopických vyšetření, má být obeznámen s možnostmi současných léčebných endoskopických zákroků i ostatních vyšetřovacích a léčebných metod používaných v gastroenterologii. Má znát i základní indikace k chirurgickému řešení chorob GIT.
Hepatologie - má zvládnout diagnostiku, diferenciální diagnostiku, terapii i prevenci jaterních chorob, má znát typy žloutenek i raných a pozdních stadií chronických jaterních onemocnění včetně časných stadií jaterních selhání.
Revmatologie - má znát klinické projevy nejčastěji se vyskytujících revmatických onemocnění, jejich diagnostiku a diferenciální diagnostiku včetně interpretace laboratorních testů. Dále má znát základy farmakoterapie revmatických onemocnění, možnosti léčby fyzikální, komplexní rehabilitace a léčby chirurgické. Má se obeznámit s možnostmi prevence u revmatických onemocnění.
Nefrologie - má ovládat klinický obraz a léčbu onemocnění ledvin a vývodných cest močových včetně diferenciální diagnostiky nefrotického syndromu, nefrogenní hypertenze, nefrolitiázy, diagnostiku a léčbu glomerulonefritid a intersticiálních nefritid. Dále by měl ovládat základní diferenciální diagnostiku selhání ledvin, základní principy hemodialýzy a peritoneální dialýzy. Měl by též prokázat znalosti dávkování léčivých přípravků u nemocných se snížením renálních funkcí (vylučování léčivých přípravků, nežádoucí účinky, nefrotoxicita léčivých přípravků apod.). Dále musí ovládat základní principy funkčního vyšetřování ledvin, zejména vyšetřování a interpretaci glomerulární filtrace a koncentrační schopnosti ledvin. Musí znát indikace a kontraindikace biopsie ledvin a základní problematiku transplantací ledvin.
Endokrinologie - má znát základní funkce žláz s vnitřní sekrecí a jejich poruchy, klinický obraz onemocnění hypotalamohypofyzárního systému, štítné žlázy, příštítných tělísek a nadledvin, jejich laboratorní diagnostiku a principy léčby, a to i s ohledem na ovlivnění akutních, život ohrožujících stavů u endokrinních chorob. Má znát i účast endokrinního systému při vzniku a rozvoji jiných onemocnění. Musí mít i základní vědomosti o léčbě hormony a znát rizika s tím spojená.
Diabetologie - má znát diagnostiku a klinický obraz inzulin dependentního a non-dependentního DM, léčbu inzulinem a perorálními antidiabetiky. Má znát kritéria kompenzace diabetu, diagnostiku a léčbu hyperglykemického a hyperosmolárního kómatu, hypoglykemické stavy, akutní a pozdní diabetické komplikace a jejich léčbu.
Metabolismus a výživa - má znát základy hlavních metabolických pochodů a jejich regulací, diagnostiku a léčbu poruch vnitřního prostředí, principy racionální výživy, etiopatogenezi a diferenciální diagnostiku výživových poruch a některých enzymopatií, principy jejich léčby, dietoterapii a základy enterální a parenterální výživy.
Hematologie - má prokázat znalosti celého spektra krevních nemocí i sekundárního postižení krvetvorby. Má znát indikace hematologických vyšetření morfologických, hemokoagulačních a imunologických a jejich užití v diferenciální diagnostice. Má mít základní znalosti o současných možnostech léčby hematoonkologických onemocnění. V oboru transfúzní lékařství má zvládnout příslušné požadavky dané obecnou náplní interního základu se zvláštním důrazem na znalost biologických účinků transfúze krve a jejich složek, indikací transfúze a transfúzní techniky, prevence, diagnostiky a léčby posttransfúzních komplikací.
Alergologie a klinická imunologie - má mít základní znalost o imunitním systému a jeho fyziologické funkci. V oblasti patologie imunity pak teoretické základy alergie, stavů imunitní nedostatečnosti a autoimunitních chorob, znát klinickou symptomatologii těchto stavů a možnosti její laboratorní diagnostiky a léčby.
Onkologie - musí ovládat principy časné diagnostiky nádorů. Musí znát rizikové faktory vzniku nádorů a možnosti event. prevence. Musí být seznámen s možnostmi současné léčby nádorových onemocnění.
Geriatrie - má se obeznámit s diagnózou, léčbou a prevencí častých onemocnění pozdního věku, např. mozkové cévní příhody, arteriální hypertenze, Parkinsonovy choroby, demence, artrózy, osteoporózy atd. Dále se seznámí s problematikou nespecifických problémů stáří, jako jsou závratě a pády, močová inkontinence, imobilita, dekubity, poruchy paměti a v neposlední řadě také úskalími medikamentózní léčby, iatrogenním poškozením léčivými přípravky a základy geriatrické rehabilitace a geriatrického ošetřovatelství.
Klinická farmakologie - musí znát základní údaje o farmakologii a farmakoterapeutickém použití léčiv potřebných pro léčbu vnitřních nemocí. Zejména musí ovládat indikace, kontraindikace, hlavní nežádoucí účinky a základy kinetiky léčivých přípravků používaných v léčbě nejčastějších vnitřních onemocnění.
Infekční lékařství - má znát etiologii, patogenezi, klinický obraz a terapii běžně se vyskytujících onemocnění virových, bakteriálních, parazitárních a mykotických. Pozornost musí věnovat hlavně vyšetření febrilního pacienta, rozpoznávání urgentních infekčních situací včetně septických stavů, nosokomiálním infekcím, infekcím u imunokompromitovaných nemocných a postupům u teploty nejasného původu. Dále má ovládat základy interpretace mikrobiologických vyšetření, nejčastěji užívané antimikrobiální léčivé přípravky, dávkování, způsoby aplikace, průnik do jednotlivých orgánů. Má být obeznámen s možnostmi kontroly infekčních onemocnění ve společnosti včetně epidemiologie, přenosu a prevence.
Pro stanovení komplexní terapie má prokázat základní znalosti pro sestavení celkového režimu nemocného, jehož součástmi jsou:
Ostatní obory a zvláštnosti:
Absolvent interního základu musí prokázat i znalosti z jiných oborů, v rozsahu nutném ke správnému stanovení diagnózy a diferenciální diagnózy a k rozhodnutí o účelné terapii.
Neurologie - má být schopen neurologické anamnézy u pacienta s neurologickými projevy, základního neurologického vyšetření se závěrem pravděpodobné lokalizace neurologického poškození, dokázat klinicky vyhodnotit časté neurologické projevy jako jsou bolesti hlavy, závratě, křeče, bezvědomí, zmatenost, mimovolní pohyby, parestézie, bolesti. Má být obeznámen se základy vyšetřovacích technik v neurologii, s diagnostikou a léčbou nejčastějších neurologických onemocnění, zejména diagnostikou a léčbou urgentních neurologických situací.
Dermatologie - musí se obeznámit s vyšetřovacími postupy u onemocnění kůže, vlasů, nehtů a sliznic, s diagnostikou a léčbou nejčastějších kožních nemocí, zejména ve vztahu k možným projevům vnitřních onemocnění.
Psychiatrie - obeznámí se s nejčastěji se vyskytujícími psychiatrickými nemocemi, zejména s vyšetřením a léčbou depresivních onemocnění, deliria, sebepoškozování, panickou atakou, alkoholismem a jinými toxikomaniemi, stavy zmatenosti. Obeznámí se s vyhodnocováním rizika sebevraždy, jednáním s agresivním pacientem i příbuznými, psychosomatickou problematikou.
Rehabilitace - obeznámí se se základní terminologií dle definice WHO, s vyhodnocováním rehabilitačního potenciálu ve vztahu k neurologickým onemocněním, stavům po úrazech, chronických muskuloskeletálních onemocněních a následků a komplikací těchto onemocnění např. bolest, kontraktury, deformity, infekce, stres, poruchy výživy apod. Obeznámí se s možnostmi léčby těchto poruch např. lokální injekční technikou, používáním zdravotnických prostředků, obeznámí se s týmem nelékařských spolupracovníků (klinický psycholog, sociální pracovník, logoped apod.).
Chirurgie - má se obeznámit s klinickými a laboratorními projevy nejčastějších chirurgických onemocnění s důrazem na diferenciální diagnostiku akutních břišních příhod a ošetřováním nejčastějších úrazů. Má se obeznámit s možnostmi léčby chirurgických onemocnění včetně endoskopických a laparoskopických technik. Musí znát rizika interních onemocnění ve vztahu k chirurgickým zákrokům, význam interních předoperačních vyšetření a konziliární činnosti internisty v chirurgických oborech.
Praktické znalosti:
Absolvent společného interního základu má ovládat techniku některých diagnostických a terapeutických výkonů jako je vyšetření per rectum, rektoskopie, punkce hrudníku, břišní dutiny (ascitu), sternální a lumbální punkci, punkci kolenního kloubu, cévkování močového měchýře, zavádění žaludeční a duodenální sondy, zavedení Sengstakenovy sondy, provést výplach žaludku, odsávání sekretu z dýchacích cest a techniku kardiopulmonální resuscitace. Musí umět zavést žilní kanylu a dlouhodobou péči o ni, péči o centrální žilní katétr a měření centrálního žilního tlaku (blíže logbook). Během výcviku má školenec na starosti minimálně 10 a maximálně 20 lůžek, přijme, ošetří a propustí minimálně 300 pacientů na oddělení a ošetří minimálně 600 ambulantních pacientů za rok.
3.2 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci specializovaného výcviku v radiační onkologii
a) z vlastního oboru
aa) Základní vědy
Každý účastník specializačního vzdělávání by měl získat znalosti (úroveň 1 - teorie) nebo znalosti a zkušenost (úroveň 2 - teorie a praxe), uvedené v seznamu níže uvedených subjektů základních věd, vztahujících se k radiační onkologii.
Biologie nádorů
Terminologie a techniky molekulární biologie (1), dědičnost nádorů (1), genetika nádorů (1), proliferace, buněčný cyklus a smrt nádorových buněk (1), přenos (transdukce) signálů (1), genomové udržovací mechanismy v prevenci nádorů (1), mikroprostředí a vztah nádor-nositel (1), nové formy terapie nádorů: imunoterapie, genová terapie,….(1).
Radiobiologie
Interakce záření a živé hmoty na molekulární úrovni (1), poškození dna (1), buněčná úroveň - mechanismy úmrtí buněk (1), reparace radiačního poškození (1), křivky přežití buněk (1), radiobiologie normálních tkání (1), radiobiologie solidních nádorů a leukémií (1), kyslíkový efekt, látky zvyšující radiosenzitivitu a radioprotektory (1), čas-dávka-frakcionace, l (let) (2), akutní a pozdní reakce normálních tkání (2), terapeutická odpověď nádorů (2), kombinace radioterapie a cytotoxické chemoterapie (1), prediktivní testy (1), biologický ekvivalent dávky (gy, ekv, rem, sv) (1), radiosenzitivita, radioresponzibilita, radiokurabilita (1).
Základy radiologické fyziky
Struktura atomu (1), radioaktivní rozpad (přeměna) (2), vlastnosti korpuskulárního a elektromagnetického záření (1), radioizotopy (1), terapeutické rtg přístroje (1), lineární urychlovače (2), specializované kolimační systémy (1), mlc (multileaf kolimátory)(1), kobaltové ozařovače (1), brachyterapeutické systémy (1), cyklotron (1), synchrotron (1), mikrotron (1), dávková distribuce (2). specifikace cílového objemu (2), specifikace dávky v teleterapii (gy) (2), specifikace dávky v brachyterapii (kerma) (2), algoritmy kalkulace dávky 2d systémů (1), 3d plánování, virtuální a ct-simulace (2), algoritmy kalkulace dávky 3d systémů (1), principy, technické aspekty a aplikace konformní rt a imrt (1), technické aspekty imrt (1), speciální techniky (io, stereotaxe, tbi aj.) (1), základy klinické dozimetrie iz (absolutní-standardizační, relativní-fantomová, in vivo) (1).
Radiační ochrana
Obecná filozofie, alara (1), stochastické a deterministické efekty (1), riziko indukce sekundárních tumorů (1), faktory radiační zátěže (1), ekvivalentní dávka - tkáňový faktor radiační zátěže (2), limity ozáření (obecné, pro radiační pracovníky, studenty, odvozené, autorizované (2), legislativa pro pracoviště se zdroji iz („atomová“ zákon, prováděcí vyhlášky) (1), evropská legislativa (1), co znamená „evidence based“ v radioprotekci (1).
Zobrazování a cílový objem
Stanovení cílového objemu (1), zobrazovací metody a technologie (1), zobrazovací metody používané u konkrétní choroby (1), používaná zobrazení v plánování radioterapie (2), determinace cílového objemu v klinické praxi (2), gtv, ctv, ptv, tv, ir, or a odpovídající icru doporučení (2), vývoj v zobrazení (1).
Cytotoxická, hormonální a biologická terapie
Indikace terapie cytotoxickými látkami (1), klasifikace cytotoxických látek (1), mechanismus účinku látek s cytotoxickým efektem (1), farmakokinetika látek s cytotoxickým efektem (1), aplikace látek s cytotoxickým efektem (2), principy kombinace cytotoxických látek s jinými modalitami specifické onkologické léčby (2), posouzení léčebné odpovědi (1), vedlejší účinky (1), principy hormonální manipulace u hormonálně dependentních nádorů (1), principy aplikace biologické terapie (1), hodnocení nových antineoplastických látek (1), podpůrná terapie (2).
Klinický výzkum a hodnocení terapeutických výsledků
Hodnocení terapeutické odpovědi a toxicity (2), design klinické studie (1), typy klinických studií (1), interpretace a analýza klinických výsledků (1), life-table analýza (2), testování statistické významnosti (1), unifaktoriální/multifaktoriální analýza (1), specificita, senzitivita, validita, statistická síla (2), meta-analýza (1), úrovně důkazů (2), pilotní studie, předběžné výsledky, posun stadií, podvody v analýze (1), jak popisovat, prezentovat a interpretovat vědecká data (2).
Základy managementu a ekonomické aspekty radiační onkologie
Například jak kalkulovat náklady, jak definovat pracovní zátěž, predikce potřeb radioterapie, recyklace technologie a odpisy, likvidace toxických materiálů, vztah nákladu a efektu radioterapie, vztah nákladu a efektu cytotoxické chemoterapie a modifikátorů biologické odpovědi.
ab) Klinické curriculum
Cíle
Specialista v radiační onkologii musí samostatně:
Specialista v radiační onkologii by měl být obecně medicínsky vzdělán a měl by ovládat:
Každý lékař za dobu specializačního vzdělávání získá znalost (úroveň 1) nebo znalost a praktickou zkušenost (úroveň 2) v následujících oblastech:
I. Hlava a krk
Larynx (2), dutina ústní (2), orofarynx (2), hypofarynx (2), nasofarynx (2), slinné žlázy (2), štítná žláza (1), ostatní (1).
II. Gastrointestinální trakt
Jícen (2), žaludek (2), tenké střevo (1), tlusté střevo/rektum (2), anus (2), žlučové cesty (1), játra (1), pankreas (1).
III. Plíce/mediastinum
Nemalobuněčný karcinom plic (2), malobuněčný karcinom plic (2), thymomy a ostatní mediastinální nádory (2), mesoteliom (1).
IV. Kosti a měkké (pojivové) tkáně (2)
V. Kožní nádory (2)
VI. Nádory mléčné žlázy (2)
VII. Gynekologické nádory
Děložní čípek (2), endometrium (2), vaječníky a vejcovody (2), pochva (2), vulva (2).
VIII. Genitourinární trakt
Prostata (2), močový měchýř (2), testes/seminom (2), testes/nonseminom (1), ledviny (1), močovod (1), močová trubice (1), penis (1).
IX. Oční nádory (1) a nádory očnice (1)
X. Lymfomy a leukémie
Hodgkinova choroba (2), nonhodgkinské lymfomy (2), leukémie (2), mnohočetný myelom (2), celotělové ozáření (1), total-skin irradiation (1).
XI. Centrální nervový systém (2)
XII. Neznámé primární ložisko (2)
XIII. Paliace
Metastázy do skeletu (2), metastázy do mozku (2), komprese míchy (2), syndrom komprese horní duté žíly (2), obstrukční choroba (2), krvácení (2).
XIV. Záchranná léčba (1)
XV. Dětská onkologie (1)
XVI. Benigní choroby (1)
XVII. Akutní stavy (2)
Syndrom horní duté žíly (1), syndrom komprese míšní (2), akutní metabolický rozvrat (2), leukopenie a terapie neutropenické horečky (2), akutní infekce (2).
XVIII. Posudková činnost u onkologicky nemocných
posuzování pracovní neschopnosti pacientů se solidními nádory,
posuzování pracovního zařazení pacientů se solidními nádory.
b) z ostatních oborů
Vnitřní lékařství - znalosti v rozsahu povinného interního základu.
Gynekologie a porodnictví - odběr gynekologické anamnézy, základní fyzikální vyšetřovací metody, provedení kolposkopie s orientačním hodnocením změn na epitelu děložního čípku, sondáž a dilatace cervikálního kanálu, provedení kyretáže.
Radiodiagnostika - orientační zhodnocení RTG, CT a NMR snímků.
4. Všeobecné požadavky
Absolvent specializačního vzdělávání:
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení vedoucím výukového programu a školitelem
Vedoucí výukového programu příslušného akreditovaného centra přidělí každému účastníkovi specializačního vzdělávání školitele. Ten vypracuje plán školicích akcí, jejichž absolvování je jedním z předpokladů přístupu k atestační zkoušce.
Každý účastník specializačního vzdělávání má logbook dokumentující jeho terapeutickou zkušenost. Tento logbook je kontinuálně revidován školitelem (minimálně 1x měsíčně), vedoucí výukového programu reviduje jednotlivé logbooky minimálně 2x ročně.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Získání specializace v oboru radiační onkologie opravňuje lékaře k poskytování onkologické péče, která zahrnuje prevenci, diagnostiku, indikace a provádění specifické onkologické léčby (radiační, cytotoxické, hormonální, biologické a podpůrné).
Koordinace komplexní onkologické péče ve spolupráci s ostatními specialisty.
Dispenzarizace onkologicky nemocných.
Konziliární činnost v celé šíři základního oboru.
Vzdělávání a výzkum v základním oboru.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
RADIOLOGIE A ZOBRAZOVACÍ METODY
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru radiologie a zobrazovací metody je získání specializované způsobilosti osvojením potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností ve všech způsobech zobrazování, které umožňují informace o anatomii a funkci vyšetřované oblasti a o možnostech intervenční radiologie. Radiolog má být schopen úzké spolupráce s lékaři ostatních klinických disciplín a samostatné práce v lůžkové i ambulantní složce.
První 3 roky přípravy k atestační zkoušce tvoří společný základ v radiologii a zobrazovacích metodách i pro další 3 obory, a to neuroradiologii, dětskou radiologii a intervenční radiologii. V 4. a 5. roce pak probíhá specializovaná výuka v jednotlivých uvedených oborech podle vlastního programu.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru radiologie a zobrazovací metody je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru radiologie a zobrazovací metody je zařazení do tohoto oboru a absolvování praxe v minimální délce 5 let, z toho:
2.1 Společný základ v radiologii a zobrazovacích metodách - 36 měsíců povinné praxe
a) povinná praxe v oboru
31 měsíců na nemocničním radiologickém, event. akreditovaném pracovišti,
b) povinná doplňková praxe v dalších oborech
c) účast na vzdělávacích aktivitách
povinná účast
doporučená účast
Po úspěšném absolvování písemného testu, kterým bude společný základ ukončen, pokračuje školenec ve specializovaném výcviku v oboru radiologie a zobrazovací metody.
2.2 Specializovaný výcvik v oboru radiologie a zobrazovací metody - 24 měsíců povinné praxe probíhá na nemocničním radiologickém pracovišti. Pokud vlastní pracoviště nesplňuje předpoklady pro akreditaci, probíhá část školení v délce nejméně 2 měsíce na akreditovaných pracovištích,
a) povinná praxe
4 týdny odborná stáž na pracovišti magnetické rezonance,
4 týdny odborná stáž na angiografickém pracovišti a na pracovišti intervenční radiologie,
b) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů v rámci společného základu
a) z vlastního oboru: znalost koncepce oboru a k němu se vztahujících aktuálně platných předpisů.
Teoretické znalosti nezbytně nutné
trávicí trubice, břišní orgány, žlučové cesty
|
1250
|
vyšetření hrudníku
|
1000
|
muskuloskeletální systém
|
1250
|
centrální nervový systém
|
400
|
oblast hlavy a krku
|
400
|
kardiovaskulární systém
|
300
|
pediatrická radiologie
|
1000
|
retroperitoneum, urogenitální systém
|
500
|
mamografie
|
500
|
b) z ostatních oborů
znát potřeby kliniků, pro něž radiolog pracuje.
3.2 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů na konci specializovaného výcviku
Teoretické znalosti nezbytně nutné
trávicí trubice, břišní orgány, žlučové cesty
|
1250
|
vyšetření hrudníku
|
1000
|
muskuloskeletální systém
|
1250
|
centrální nervový systém
|
400
|
oblast hlavy a krku
|
400
|
kardiovaskulární systém
|
300
|
pediatrická radiologie
|
1000
|
retroperitoneum, urogenitální systém
|
500
|
mamografie
|
500
|
intervenční výkony
|
30
|
Počty výkonů jsou relativním údajem a mohou se měnit, protože se obor trvale dynamicky vyvíjí.
Vyšetření a výkony intervenční radiologie se provádějí všemi radiologickými modalitami: skiagrafií, skiaskopií, ultrasonografií, výpočetní tomografií, magnetickou rezonancí, angiografií. Některá vyšetření a intervenční výkony provádí adept sám (AG, bioptické punkce, evakuace, drenáže), u jiných asistuje. Některé neurointervenční výkony se překrývají s oborem intervenční radiologie.
4. Všeobecné požadavky
Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
5. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem - záznam o absolvované praxi v průkazu odbornosti a v logbooku s konkrétními údaji o provedených vyšetřeních a intervenčních výkonech pravidelně v šestiměsíčních intervalech, hodnocení o ukončeném školení v jednotlivých odvětvích oboru.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce
c) Vlastní atestační zkouška
- hodnocení snímkové dokumentace u 3 pacientů se sepsáním nálezu a s diferenciální diagnostikou,
- absolvování písemného testu,
- 3 otázky teoretické,
1 otázka může být nahrazena obhajobou písemné práce na zadané téma.
6. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Lékař se specializací v oboru radiologie a zobrazovací metody je schopen samostatné diagnostické činnosti v celé šíři obecné radiologie v lůžkových i ambulantních zařízeních, včetně intervenčních metod, ve kterých byl vyškolen. Hodnotí a popisuje nálezy skiagrafické, US, CT, MR, AG a metody intervenční radiologie, které sám provedl. Provádí konsiliární služby pro jiné klinické obory, podílí se na vzdělávání dalších specialistů v oboru, spolupracuje na výzkumných a vědeckých projektech.
DODATEK:
Společný tříletý kmen platí pro všechny 4 radiologické obory:
Radiologie a zobrazovací metody, Neuroradiologie, Dětskou radiologii a Intervenční radiologii. Lékařům, kteří atestovali z kteréhokoliv z uvedených oborů, bude v případě, že si budou chtít doplnit další atestaci z některého radiologického oboru, uznán společný základní kmen.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
v oboru
REHABILITAČNÍ A FYZIKÁLNÍ MEDICÍNA
1. Cíl specializačního vzdělávání
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru rehabilitační a fyzikální medicína je způsobilý samostatně pracovat na pracovištích oboru ambulantních i lůžkových, v odborných rehabilitačních léčebných ústavech a lázeňských zařízeních. Je schopen provádět komplexní analýzu neuro-muskulo-skeletálního aparátu včetně indikace dalších diagnostických postupů a jejich komplexního zhodnocení, posuzovat schopnost k různým typům zátěže z hlediska nejen pohybového, ale i ostatních systémů. Je schopen racionální preskripce kinezioterapie, fyzikální terapie, ergoterapie, terapie s použitím přírodních léčebných zdrojů i praktického provedení základních terapeutických postupů, racionální preskripce odpovídající farmakoterapie. Je schopen v plné šíři léčit bolestivé stavy hybného systému a zejména funkční změny. Je způsobilý podávat ergodiagnostické podklady a rekomendace pro posudkové účely a hodnotit zbylý pracovní potenciál u osob dlouhodobě postižených na zdraví. Dokáže pracovat jako vedoucí rehabilitačního týmu. Je způsobilý i zajišťovat posudkovou činnost v oboru.
2. Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru rehabilitační a fyzikální medicína je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle §83a zákoníku práce.
Podmínkou pro získání specializace v oboru rehabilitační a fyzikální medicína je zařazení do oboru, absolvování společného interního nebo pediatrického nebo chirurgického nebo neurologického základu a specializované praxe v celkové minimální délce 5 let, z toho:
2.1 Povinný interní (chirurgický, pediatrický event. neurologický) základ – minimálně 24 měsíců
a) povinná praxe v oboru
18 měsíců na standardním lůžkovém interním oddělení s neselektovaným příjmem nemocných, z toho:
3 měsíce na JIP,
3 měsíce na příjmové ambulanci pod odborným dohledem,
b) povinná doplňková praxe
1 měsíc pneumologie,
1 měsíc hematologie a transfúzní lékařství,
1 měsíc neurologie,
1 měsíc infekční lékařství,
2 měsíce chirurgie (převážně příjmová chirurgická ambulance),
c) doporučená doplňková praxe
1 měsíc dermatovenerologie,
1 měsíc psychiatrie,
1 měsíc rehabilitační a fyzikální medicína,
1 měsíc geriatrie.
Výcvik probíhá na standardních interních odděleních resp. klinikách s nepřetržitým a neselektovaným příjmem nemocných a dostatečně velkým spádovým územím. Pracoviště disponují náležitým personálním a přístrojovým vybavením a zázemím pro školence
d) účast na vzdělávacích aktivitách
Společný povinný základ může být nejen interní, ale také pediatrický, chirurgický, nebo neurologický. V tom případě se postupuje podle vzdělávacího programu oboru dětské lékařství, chirurgie nebo neurologie, kde jsou stanoveny požadavky na praxi, odborné znalosti, dovednosti a výkony.
Po ukončení povinného základu pokračuje školenec ve specializovaném výcviku.
2.2 Vlastní specializovaný výcvik v oboru – minimálně 36 měsíců praxe
a) povinná praxe v oboru
minimálně 36 měsíců praxe v plném pracovním úvazku na pracovišti léčebné rehabilitace, z toho 6 měsíců na akreditovaném pracovišti. Do povinné praxe se započítává i povinná doplňková praxe (2.2.b),
b) povinná doplňková praxe
3 měsíce na lůžkovém neurologickém oddělení,
1 měsíc na ortopedicko traumatologickém oddělení,
1 měsíc interní oddělení.
Při základním kmeni v jednom z těchto oborů praxe v daném oboru není požadována. Všichni uchazeči absolvují 1 měsíc stáže v doporučených lázeňských zařízeních.
c) doporučená doplňková praxe
1 měsíc na kardiologii nebo oddělení funkční diagnostiky,
2 týdny na protetickém oddělení nejlépe v rámci rehabilitačního ústavu,
d) účast na vzdělávacích aktivitách
3. Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci výcviku v rámci povinného interního základu
Základní cíle povinného interního základu:
Kardiologie - má ovládat kromě fyzikálního i základní funkční vyšetření srdce a periferní cirkulace, interpretaci elektrokardiogramu včetně diagnózy nejdůležitějších arytmií, základy ostatních neinvazivních a invazivních vyšetřovacích metod. Má znát etiopatogenezi, klinický obraz, diagnostiku a léčbu nejčastějších kardiovaskulárních onemocnění, zejména arteriální hypertenze, ischemické choroby srdeční, včetně akutního infarktu a jeho komplikací, arytmií, chorob periferních tepen a žil, plicní embolie a ostatních akutních kardiovaskulárních příhod, včetně kardiogenního šoku, plicního edému, akcelerované hypertenze, disekce aneuryzmatu aorty, tamponády perikardu a diferenciální diagnostiku synkop i možnosti vyšetření. Dále má ovládat základní diagnostiku a léčbu nejčastějších vrozených a získaných srdečních vad, endokarditidy, myokarditidy a perikarditidy. Má prokázat znalosti farmakoterapie nemocí srdečních a cévních, současné možnosti nefarmakologické léčby, zejména z oblasti katetrizačních metod, dočasné a trvalé kardiostimulace, intervenční radiologie a kardiochirurgie. Má být obeznámen s novými poznatky v oblasti aterosklerózy, jejich rizikových faktorů a možnostmi prevence kardiovaskulárních onemocnění.
Pneumologie - má znát patofyziologii dýchání, základní parametry spirometrických vyšetření a krevních plynů, interpretaci rtg nálezu a základy ostatních diagnostických a terapeutických metod v pneumologii, včetně oxygenoterapie. Z akutních příhod musí ovládat zejména diagnostiku a léčbu pneumotoraxu, astmatického záchvatu, rozsáhlých forem pneumonií, akutního respiračního selhání, obstrukce horních dýchacích cest. Pozornost musí věnovat zejména nejčastějším plicním onemocněním jako jsou plicní záněty, chronická obstrukční plicní nemoc, tuberkulóza, chronické astma, bronchiektázie, nádory plic a dále diagnostice a léčbě chronické respirační insuficience.
U onemocnění pohrudnice má zvládnout navíc hrudní punkci a aspiraci výpotku k laboratorním vyšetřením. Má znát klinické projevy a diagnostiku intersticiálních plicních nemocí, empyému, syndromu spánkové apnoe a možnosti léčby. Musí umět provést diferenciální diagnostiku nejčastějších projevů plicních nemocí jako je dušnost, kašel, expektorace, bolesti na hrudníku, hemoptýza. Má znát základy epidemiologie a dispenzarizace plicních nemocí.
Gastroenterologie - má ovládat klinický obraz, diferenciální diagnostiku, léčbu a prevenci nejčastějších gastrointestinálních onemocnění: onemocnění jícnu, vředové choroby žaludku a dvanáctníku, chorob jater, žlučníku a žlučových cest, slinivky, tenkého i tlustého střeva. Zvláště se musí obeznámit s diagnostikou a diferenciální diagnostikou náhlých příhod břišních i diagnostikou a terapeutickými přístupy u krvácení z gastrointestinálního traktu. Zvláštní pozornost musí věnovat časné diagnostice nádorů trávicího ústrojí a konečníku. Má znát interpretaci hlavních laboratorních, rtg a ultrasonografických vyšetření, dále indikace a kontraindikace endoskopických vyšetření, má být obeznámen s možnostmi současných léčebných endoskopických zákroků i ostatních vyšetřovacích a léčebných metod používaných v gastroenterologii. Má znát i základní indikace k chirurgickému řešení chorob GIT.
Hepatologie - má zvládnout diagnostiku, diferenciální diagnostiku, terapii i prevenci jaterních chorob, má znát typy žloutenek i raných a pozdních stadií chronických jaterních onemocnění včetně časných stadií jaterních selhání.
Revmatologie - má znát klinické projevy nejčastěji se vyskytujících revmatických onemocnění, jejich diagnostiku a diferenciální diagnostiku včetně interpretace laboratorních testů. Dále má znát základy farmakoterapie revmatických onemocnění, možnosti léčby fyzikální, komplexní rehabilitace a léčby chirurgické. Má se obeznámit s možnostmi prevence u revmatických onemocnění.
Nefrologie - má ovládat klinický obraz a léčbu onemocnění ledvin a vývodných cest močových včetně diferenciální diagnostiky nefrotického syndromu, nefrogenní hypertenze, nefrolitiázy, diagnostiku a léčbu glomerulonefritid a intersticiálních nefritid. Dále by měl ovládat základní diferenciální diagnostiku selhání ledvin, základní principy hemodialýzy a peritoneální dialýzy. Měl by též prokázat znalosti dávkování léčivých přípravků u nemocných se snížením renálních funkcí (vylučování léčivých přípravků, nežádoucí účinky, nefrotoxicita léčivých přípravků apod.). Dále musí ovládat základní principy funkčního vyšetřování ledvin, zejména vyšetřování a interpretaci glomerulární filtrace a koncentrační schopnosti ledvin. Musí znát indikace a kontraindikace biopsie ledvin a základní problematiku transplantací ledvin.
Endokrinologie - má znát základní funkce žláz s vnitřní sekrecí a jejich poruchy, klinický obraz onemocnění hypotalamohypofyzárního systému, štítné žlázy, příštítných tělísek a nadledvin, jejich laboratorní diagnostiku a principy léčby, a to i s ohledem na ovlivnění akutních, život ohrožujících stavů u endokrinních chorob. Má znát i účast endokrinního systému při vzniku a rozvoji jiných onemocnění. Musí mít i základní vědomosti o léčbě hormony a znát rizika s tím spojená.
Diabetologie - má znát diagnostiku a klinický obraz inzulín dependentního a non-dependentního DM, léčbu inzulinem a perorálními antidiabetiky. Má znát kritéria kompenzace diabetu, diagnostiku a léčbu hyperglykemického a hyperosmolárního kómatu, hypoglykemické stavy, akutní a pozdní diabetické komplikace a jejich léčbu.
Metabolismus a výživa - má znát základy hlavních metabolických pochodů a jejich regulací, diagnostiku a léčbu poruch vnitřního prostředí, principy racionální výživy, etiopatogenezi a diferenciální diagnostiku výživových poruch a některých enzymopatií, principy jejich léčby, dietoterapii a základy enterální a parenterální výživy.
Hematologie - má prokázat znalosti celého spektra krevních nemocí i sekundárního postižení krvetvorby. Má znát indikace hematologických vyšetření morfologických, hemokoagulačních a imunologických a jejich užití v diferenciální diagnostice. Má mít základní znalosti o současných možnostech léčby hematoonkologických onemocnění. V oboru transfúzní lékařství má zvládnout příslušné požadavky dané obecnou náplní interního základu se zvláštním důrazem na znalost biologických účinků transfúze krve a jejich složek, indikací transfúze a transfúzní techniky, prevence, diagnostiky a léčby posttransfúzních komplikací.
Alergologie a klinická imunologie - má mít základní znalost o imunitním systému a jeho fyziologické funkci. V oblasti patologie imunity pak teoretické základy alergie, stavů imunitní nedostatečnosti a autoimunitních chorob, znát klinickou symptomatologii těchto stavů a možnosti její laboratorní diagnostiky a léčby.
Onkologie - musí ovládat principy časné diagnostiky nádorů. Musí znát rizikové faktory vzniku nádorů a možnosti event. prevence. Musí být seznámen s možnostmi současné léčby nádorových onemocnění.
Geriatrie - má se obeznámit s diagnózou, léčbou a prevencí častých onemocnění pozdního věku, např. mozkové cévní příhody, arteriální hypertenze, Parkinsonovy choroby, demence, artrózy, osteoporózy atd. Dále se seznámí s problematikou nespecifických problémů stáří, jako jsou závratě a pády, močová inkontinence, imobilita, dekubity, poruchy paměti a v neposlední řadě také úskalími medikamentózní léčby, iatrogenním poškozením léčivými přípravky a základy geriatrické rehabilitace a geriatrického ošetřovatelství.
Klinická farmakologie - musí znát základní údaje o farmakologii a farmakoterapeutickém použití léčiv potřebných pro léčbu vnitřních nemocí. Zejména musí ovládat indikace, kontraindikace, hlavní nežádoucí účinky a základy kinetiky léčivých přípravků používaných v léčbě nejčastějších vnitřních onemocnění.
Infekční lékařství - má znát etiologii, patogenezi, klinický obraz a terapii běžně se vyskytujících onemocnění virových, bakteriálních, parazitárních a mykotických. Pozornost musí věnovat hlavně vyšetření febrilního pacienta, rozpoznávání urgentních infekčních situací včetně septických stavů, nosokomiálním infekcím, infekcím u imunokompromitovaných nemocných a postupům u teploty nejasného původu. Dále má ovládat základy interpretace mikrobiologických vyšetření, nejčastěji užívané antimikrobiální léčivé přípravky, dávkování, způsoby aplikace, průnik do jednotlivých orgánů. Má být obeznámen s možnostmi kontroly infekčních onemocnění ve společnosti včetně epidemiologie, přenosu a prevence.
Pro stanovení komplexní terapie má prokázat základní znalosti pro sestavení celkového režimu nemocného, jehož součástmi jsou:
Absolvent interního základu musí prokázat i znalosti z jiných oborů, v rozsahu nutném ke správnému stanovení diagnózy a diferenciální diagnózy a k rozhodnutí o účelné terapii.
Neurologie - má být schopen neurologické anamnézy u pacienta s neurologickými projevy, základního neurologického vyšetření se závěrem pravděpodobné lokalizace neurologického poškození, dokázat klinicky vyhodnotit časté neurologické projevy jako jsou bolesti hlavy, závratě, křeče, bezvědomí, zmatenost, mimovolní pohyby, parestézie, bolesti. Má být obeznámen se základy vyšetřovacích technik v neurologii, s diagnostikou a léčbou nejčastějších neurologických onemocnění, zejména diagnostikou a léčbou urgentních neurologických situací.
Dermatologie – musí se obeznámit s vyšetřovacími postupy u onemocnění kůže, vlasů, nehtů a sliznic, s diagnostikou a léčbou nejčastějších kožních nemocí, zejména ve vztahu k možným projevům vnitřních onemocnění.
Psychiatrie – obeznámí se s nejčastěji se vyskytujícími psychiatrickými nemocemi, zejména s vyšetřením a léčbou depresivních onemocnění, deliria, sebepoškozování, panickou atakou, alkoholismem a jinými toxikomaniemi, stavy zmatenosti. Obeznámí se s vyhodnocováním rizika sebevraždy, jednáním s agresivním pacientem i příbuznými, psychosomatickou problematikou.
Rehabilitace – obeznámí se se základní terminologií dle definice WHO, s vyhodnocováním rehabilitačního potenciálu ve vztahu k neurologickým onemocněním, stavům po úrazech, chronických muskuloskeletálních onemocněních a následků a komplikací těchto onemocnění např. bolest, kontraktury, deformity, infekce, stres, poruchy výživy apod. Obeznámí se s možnostmi léčby těchto poruch, používáním zdravotnických prostředků, obeznámí se s rehabilitačním týmem (fyzioterapeut, klinický psycholog, sociální pracovník, logoped apod.).
Chirurgie – má se obeznámit s klinickými a laboratorními projevy nejčastějších chirurgických onemocnění s důrazem na diferenciální diagnostiku akutních břišních příhod a ošetřováním nejčastějších úrazů. Má se obeznámit s možnostmi léčby chirurgických onemocnění včetně endoskopických a laparoskopických technik. Musí znát rizika interních onemocnění ve vztahu k chirurgickým zákrokům, význam interních předoperačních vyšetření a konziliární činnosti internisty v chirurgických oborech.
Praktické znalosti:
Absolvent společného interního základu má ovládat techniku některých diagnostických a terapeutických výkonů jako je vyšetření per rectum, rektoskopie, punkce hrudníku, břišní dutiny (ascitu), sternální a lumbální punkci, punkci kolenního kloubu, cévkování močového měchýře, zavádění žaludeční a duodenální sondy, zavedení Sengstakenovy sondy, provést výplach žaludku, odsávání sekretu z dýchacích cest a techniku kardiopulmonální resuscitace. Musí umět zavést žilní kanylu a dlouhodobou péči o ni, péči o centrální žilní katétr a měření centrálního žilního tlaku (blíže logbook). Během výcviku má školenec na starosti minimálně 10 a maximálně 20 lůžek, přijme, ošetří a propustí minimálně 300 pacientů na oddělení a ošetří minimálně 600 ambulantních pacientů za rok. Poskytování zdravotní péče s využitím zdrojů ionizujícího záření vyžaduje absolvování certifikovaného kurzu radiační ochrany.
3.2 Rozsah požadovaných teoretických a praktických znalostí prokazatelných na konci specializovaného výcviku
Teoretické znalosti:
Praktické dovednosti
4. Hodnocení specializačního vzdělávání
a) Průběžné hodnocení školitelem - záznam o absolvované praxi prováděný do průkazu odbornosti (indexu), v šestiměsíčních intervalech o dosažené úrovni vzdělání v oboru. Celkové zhodnocení povinného společného základu.
b) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce:
c) Vlastní atestační zkouška
5. Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru rehabilitační a fyzikální medicína je oprávněn pracovat v ambulantním i lůžkovém zařízení všech úrovní, v odborných rehabilitačních léčebných ústavech, v léčebnách a lázeňských zařízeních. Je schopen vést kompletní diagnostiku, provádět postupy reflexní terapie, řídit kompletní rehabilitační léčbu od rehabilitačního ošetřovatelství až po nejsložitější postupy LTV. Je schopen řídit a koordinovat činnost celého rehabilitačního týmu. Je způsobilý organizovat a hodnotit všechny postupy ergodiagnostického testování.