Věstník MZd ČR, částka 4/2007
RÁMCOVÉ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY PRO SPECIALIZAČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
NELÉKAŘSKÝCH ZDRAVOTNICKÝCH PRACOVNÍKŮ
|
Zn. č.j. 15538/2006
Referent: Mgr. Naděžda Procházková 224972401
Ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje k zajištění specializačního vzdělávání pro nelékařské zdravotnické pracovníky podle zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povoláni a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády č. 463/2004 Sb., kterým se stanoví obory specializačního vzdělávání a označení odbornosti zdravotnických pracovníků se specializovanou způsobilostí, rámcové vzdělávací programy pro specializační vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků.
Od 1. června 2007 jsou upravené vstupní podmínky na délku praxe v oboru pro zařazení do specializačního vzdělávání. Nadále nebude požadován výkon povolání před vstupem do specializačního vzdělávání. Rovněž se mění minimální stanovená délka na 36 měsíců, kterou lze prodloužit nebo zkrátit při zachování počtu hodin studijního programu.
Tato úprava se vztahuje též na vzdělávací programy již vydané ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví částka 2 a částka 4 z roku 2006.
RÁMCOVÝ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
PRO ZÍSKÁNÍ SPECIALIZOVANÉ ZPŮSOBILOSTI
OŠETŘOVATELSKÁ PÉČE O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
Sestra pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech dle nařízení vlády č. 463/2004 Sb.,
kterým se stanoví obory specializačního vzdělávání a označení odborností zdravotnických pracovníků
se specializovanou způsobilostí
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem vzdělávacích programů pro získání specializované způsobilosti ošetřovatelská péče o pacienty ve vybraných klinických oborech je připravit všeobecné sestry pro poskytování specializované ošetřovatelské péče v rozsahu vědomostí a dovedností odpovídajícím požadavkům specializované způsobilosti podle §48 a §53 vyhlášky č. 424/2004 Sb., kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.
2. Podmínky specializačního vzdělávání
2.1. Vstupní podmínky
Podmínkou pro zařazení do vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti ošetřovatelská péče o pacienty ve vybraných klinických oborech je:
úspěšné ukončení kvalifikačního studia, které opravňuje k získání odborné způsobilosti všeobecná sestra,
2.2. Průběžné podmínky
Po zařazení do specializačního oboru splnit 12 měsíců výkonu povolání v oboru specializace. Dále bude následovat studium dle tohoto rámcového vzdělávacího programu.
Povinně volitelné, výběrové a doporučené speciální moduly vzdělávacího programu se svou problematikou vztahují k celkovému zaměření vzdělávacího programu.
V průběhu specializačního studia je nutný výkon zdravotnického povolání v příslušném oboru specializace minimálně 1 rok z období posledních 6 ti let v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby nebo minimálně dva roky výkonu zdravotnického povolání z období posledních 6 ti let v rozsahu minimálně pětiny stanovené týdenní pracovní doby od data přihlášení se k atestační zkoušce.
V průběhu vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilost musí účastník:
2.3. Výstupní podmínky
Ukončení specializačního studia je podmíněno splněním všech předpokladů stanovených v odstavcích 2.1., 2.2.
Účastník získá specializovanou způsobilost sestra pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech po vykonání atestační zkoušky podle §60 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 394/2004 Sb., kterou se upravují podrobnosti o konání atestační zkoušky, zkoušky k vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, závěrečné zkoušky akreditovaných kvalifikačních kurzů, aprobační zkoušky a zkušební řád pro tyto zkoušky.
3. Délka specializačního vzdělávání
Celková délka vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti ošetřovatelská péče ve vybraném klinickém oboru je stanovena na 36 měsíců, lze ji zkrátit nebo prodloužit při zachování počtu hodin studijního programu. Délku i poměr teorie a praxe má každý modul stanoven individuálně. Obsahuje nejméně 640 hodin teoretické a praktické výuky, z toho zahrnuje minimálně 50% praktické výuky v příslušném klinickém oboru.
4. Obsah specializačního vzdělávání
Vzdělávací program pro získání specializované způsobilosti ošetřovatelská péče o pacienty ve vybraných klinických oborech představuje formu celoživotního vzdělávání, při které se účastník věnuje jak teoretické tak praktické přípravě.
Teoretická výuka prohlubuje vědomosti z vědních oborů jejichž základy byly položeny v rámci kvalifikačního studia a seznamuje účastníky studia s novými vědními disciplínami nutnými pro činnost všeobecné sestry se specializovanou způsobilostí v klinických oborech.
Vzdělávací program je koncipován modulovým způsobem, zahrnuje modul základní a moduly odborné a speciální. Dále jsou moduly děleny na povinné, povinně volitelné doporučené a výběrové.
4.1. Vědomosti základního modulu
Cíl: Vybavit všeobecnou sestru znalostmi z pojmosloví, zajistit orientaci v primárních vědomostech a literárních pramenech vědních a klinických oborů ovlivňujících roli sestry specialistky.
Vědomosti:
Dovednosti:
4.2.Vědomosti a dovednosti odborných modulů
Odborné moduly jsou vymezeny souhrnem konkrétních vědomostí a dovedností z vědních a klinických disciplín a postupů ošetřovatelské péče.
Ošetřovatelské činnosti se zaměřují zejména na:
4.2.1. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s onkologickým onemocněním
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra na onkologii u pacientů s onkologickým onemocněním.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.2.2. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s diabetem mellitem
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů s diabetem mellitem.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.2.3. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s kardiovaskulárním onemocněním
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů s kardiovaskulárním onemocněním.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.2.4. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s chronickým plicním onemocněním
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů s chronickým plicním onemocněním.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
tvorba plánu ošetřovatelské péče u pacienta s chronickým plicním onemocněním ... 3x
4.2.5. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s onemocněním zažívacího traktu
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů s onemocněním zažívacího traktu.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.2.6. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s infekčním onemocněním
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů s infekčním onemocněním.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.2.7. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s alergickým a imunodeficitním onemocněním
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů s alergickým a imunodeficitním onemocněním.
Vědomosti:
Dovednosti:
posoudit stav pacientů a sestavit plán ošetřovatelské péče respektující zvláštnosti přístupu k pacientům, znát možnosti v poskytování konzultačních a poradenských služeb,
Výkony a jejich četnost:
4.2.8. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s dermatovenerologickým onemocněním
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů s dermatovenerologickým onemocněním.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.2.9. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s neurologickým onemocněním
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů s neurologickým onemocněním.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.2.10. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty v gerontologii
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů/ klientů vyšších věkových skupin.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.2.11. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty se stomiemi
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů se stomiemi.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.2.12. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty v chirurgických oborech
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů s chirurgickou léčbou
Vědomosti:
Dovednosti
Výkony a jejich četnost
4.2.13. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s onemocněním pohybového aparátu
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů s onemocněním pohybového aparátu.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3. Vědomosti a dovednosti speciálních modulů
Speciální moduly jsou charakteristické vymezením konkrétní problematiky a následné realizace specifické ošetřovatelské péče v oblasti příslušného klinického oboru.
Vědomosti a dovednosti speciálních modulů
Speciální moduly jsou charakteristické vymezením konkrétní problematiky a následné realizace specifické ošetřovatelské péče v oblasti příslušného klinického oboru.
4.3.1. Speciální moduly pro odborný modul
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s onkologickým onemocněním
4.3.1.1. Paliativní péče
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné v zajišťování paliativní péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.1.2. Specifická ošetřovatelská péče u pacientů s transplantací kostní dřeně
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů s transplantací kostní dřeně.
Vědomosti:
znát charakteristiku, indikace, postupy, typy transplantací kostní dřeně,
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.1.3. Specifická ošetřovatelská péče u pacientů se stomiemi
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specifickou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů se stomiemi.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.1.4. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
4.3.1.5. Specifická ošetřovatelská péče o pacienty na oddělení lékařské genetiky
Cíl: Poskytnout vědomosti a základní poznatky v oblasti klinické genetiky, o základech dědičnosti chorob a znaků, o vyšetřovacích metodách používaných v lékařské genetice, vytváření genetických registrů a primární a sekundární genetické prevenci.
Vědomosti
Dovednosti
Činnosti
vede evidenci pacientů genetické poradny a laboratoří
Výkony a jejich četnost
4.3.2. Speciální moduly pro odborný modul
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s diabetem mellitem
4.3.2.1. Specifická ošetřovatelská péče u pacienta s diabetickou nohou
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajišťování prevence vzniku syndromu diabetické nohy a specifické ošetřovatelské péče u pacientů s diabetickou nohou.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.2.2. Specifika přípravy plánovaného těhotenství u žen s diabetem mellitem
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k přípravě plánovaného těhotenství a následného zajištění specifické ošetřovatelské péče u žen s diabetem mellitem.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.2.3. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
realizuje průzkumná šetření v oblasti ošetřovatelské péče v rámci vlastního zařízení,
Lze využít dalších vhodných speciálních modulů uváděných v nabídce jiných odborných modulů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti sestra pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech, dále například speciálních modulů realizovaných v rámci specializačního vzdělávání dětské sestry (činnosti dle §51, vyhlášky č. 424/2004 Sb.) a sestry pro intenzivní péči (činnosti dle §49, vyhlášky č. 424/2005 Sb.).
4.3.3. Speciální moduly pro odborný modul
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s kardiovaskulárním onemocněním
4.3.3.1. Specifická ošetřovatelská péče ve vyšetřování kardiovaskulárních funkcí
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů při vyšetřování kardiovaskulárních funkcí.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.3.2. Specifická ošetřovatelská péče u pacientů s invazívními zákroky na kardiovaskulárním systému
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti specifické ošetřovatelské péče u pacientů při provádění invazívních zákroků na kardiovaskulárním systému.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.3.3. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
Lze využít dalších speciálních modulů uváděných v nabídce odborných modulů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti sestra pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech, dále například speciálních modulů realizovaných v rámci specializačního vzdělávání sestry pro intenzivní péči (činnosti dle §49, vyhlášky č. 424/2004 Sb.).
4.3.4. Speciální moduly pro odborný modul
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s chronickým plicním onemocněním
4.3.4.1. Specifická ošetřovatelská péče ve vyšetřování plicních funkcí
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů při vyšetřování plicních funkcí.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.4.2. Specifická ošetřovatelská péče při endoskopiích dýchacích cest
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů při endoskopiích dýchacích cest.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.4.3. Specifická ošetřovatelská péče v prevenci tuberkulózy
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při preventivních opatřeních vedoucích k eliminaci a šíření tuberkulózy.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.4.4. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
Lze využít dalších speciálních modulů uváděných v nabídce odborných modulů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti sestra pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech, dále například speciálních modulů realizovaných v rámci specializačního vzdělávání sestry pro intenzivní péči (činnosti dle §49, vyhlášky č. 424/2004 Sb.) a dětské sestry (činnosti dle §51, vyhlášky č. 424/2004 Sb.).
4.3.5. Speciální moduly pro odborný modul
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s onemocněním zažívacího traktu
4.3.5.1. Specifická ošetřovatelská péče při endoskopiích zažívacího traktu
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů při endoskopiích zažívacího traktu.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.5.2. Specifická ošetřovatelská péče při metabolických poruchách
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné v zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů s metabolickými poruchami.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.5.3. Specifická ošetřovatelská péče při onkologických onemocněních zažívacího traktu
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné v zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů s onkologickým onemocněním zažívacího traktu.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.5.4. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
Lze využít dalších speciálních modulů uváděných v nabídce odborných modulů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti sestry pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech, dále například speciálních modulů realizovaných v rámci specializačního vzdělávání sestry pro intenzivní péči (činnosti dle §49, vyhlášky č. 424/2004 Sb.).
4.3.6. Speciální moduly pro odborný modul
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s infekčním onemocněním
4.3.6.1. Specifická ošetřovatelská péče u imunodeficitních stavů
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů s imunodeficitními stavy.
Vědomosti:
Dovednosti:
vyhodnocovat individuální potřeby a plánovat specifickou ošetřovatelskou péči u pacientů s imunodeficitním onemocněním,
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.6.2. Specifická ošetřovatelská péče v prevenci nozokomiálních nákaz
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajišťování prevence vzniku nozokomiálních nákaz a specifické ošetřovatelské péče u pacientů s nozokomiálními nákazami.
Vědomosti:
Dovednosti:
dodržovat protiepidemická opatření a aseptické postupy zabraňující vzniku nozokomiálních nákaz u pacientů a aktivně vyhledávat rizikové faktory,
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.6.3. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
realizuje průzkumná šetření v oblasti ošetřovatelské péče v rámci vlastního zařízení,
Výkony a jejich četnost:
Lze využít dalších speciálních modulů uváděných v nabídce odborných modulů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti sestra pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech, dále například speciálních modulů realizovaných v rámci specializačního vzdělávání dětské sestry (činnosti dle §51, vyhlášky č. 424/2004 Sb.) a sestry pro intenzivní péči (činnosti dle §49, vyhlášky č. 424/2004 Sb.).
4.3.7. Speciální moduly pro odborný modul
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s alergickým a imunodeficitním onemocněním
4.3.7.1. Specifická ošetřovatelská péče u imunodeficitních stavů
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů s imunodeficitními stavy.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
získává, posuzuje a analyzuje potřeby pacientů s imunodeficitním onemocněním,
Výkony a jejich četnost:
4.3.7.2. Specifická ošetřovatelská péče ve vyšetřování plicních funkcí
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů při vyšetřování plicních funkcí.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.7.3. Ošetřovatelský výzkum
Dovednosti:
Činnosti:
Lze využít dalších speciálních modulů uváděných v nabídce odborných modulů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti sestra pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech, dále například speciálních modulů realizovaných v rámci specializačního vzdělávání dětské sestry (činnosti dle §51, vyhlášky č. 424/2004 Sb.) a sestry pro intenzivní péči (činnosti dle §49, vyhlášky č. 424/2004 Sb.).
4.3.8. Speciální moduly pro odborný modul
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s dermatovenerologickým onemocněním
4.3.8.1. Specifická ošetřovatelská péče u pacientů se sexuálně přenosnými chorobami
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajišťování prevence vzniku a šíření sexuálně přenosných chorob a poskytování specifické ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.8.2. Specifická ošetřovatelská péče při lymfodrenážích
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné v zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů s lymfedémem.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.8.3. Specifická ošetřovatelská péče o chronické rány a defekty
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů s chronickými ranami a defekty včetně prevence.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.8.4. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Lze využít dalších speciálních modulů uváděných v nabídce odborných modulů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti sestra pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech, dále například speciálních modulů realizovaných v rámci specializačního vzdělávání dětské sestry (činnosti dle §51, vyhlášky č. 424/2004 Sb.), komunitní sestry (činnosti dle §52, vyhlášky č. 424/2004 Sb.) a psychiatrické sestry (činnosti dle §56, vyhlášky č. 424/2004 Sb.).
4.3.9. Speciální moduly pro odborný modul
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s neurologickým onemocněním
4.3.9.1. Specifická ošetřovatelská péče při vyšetření eletroencefalografie (EEG) a evokované potenciály (EP)
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti specifické ošetřovatelské péče při provádění náročných elektrodiagnostických vyšetřeních.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
provádí komplexní údržbu laboratoře, EEG a EP přístrojů a jejich jednotlivých součástí,
Výkony a jejich četnost:
4.3.9.2. Specifická ošetřovatelská péče při EMG, EP
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti specifické ošetřovatelské péče při provádění náročných elektrodiagnostických vyšetření.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.9.3.Specifická ošetřovatelská péče o pacienty se strukturálním a funkčním postižením centrální nervové soustavy (CNS), periferní nervové soustavy (PNS), svalů a nervosvalového přenosu
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti pro sledování a analyzování pacientů se strukturálním a funkčním postižením centrálního nervového sytému, periferního nervového systému, svalů a nervosvalového přenosu, včetně poskytování specifické ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.9.4. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Lze využít dalších speciálních modulů uváděných v nabídce odborných modulů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti sestra pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech, dále například speciálních modulů realizovaných v rámci specializačního vzdělávání dětské sestry (činnosti dle §51, vyhlášky č. 424/2004 Sb.) a sestry pro intenzivní péči (činnosti dle §49, vyhlášky č. 424/2004 Sb.).
4.3.10. Speciální moduly pro odborný modul
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty v gerontologii
4.3.10.1. Paliativní péče
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné v zajišťování paliativní péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.10.2.Specifická ošetřovatelská péče o pacienty se strukturálním a funkčním postižením CNS, PNS, svalů a nervosvalového přenosu
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti pro sledování a analyzování pacientů se strukturálním a funkčním postižením centrálního nervového sytému, periferního nervového systému, svalů a nervosvalového přenosu, včetně poskytování specifické ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.10.3. Specifická ošetřovatelská péče o chronické rány a defekty
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů s chronickými ranami a defekty včetně prevence.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.10.4. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
Lze využít dalších speciálních modulů uváděných v nabídce odborných modulů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti sestra pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech, dále například speciálních modulů realizovaných v rámci specializačního vzdělávání komunitní sestry (činnosti dle §52, vyhlášky č. 424/2004 Sb.) a psychiatrické sestry (činnosti dle §56, vyhlášky č. 424/2004 Sb.).
4.3.11. Speciální moduly pro odborný modul
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty se atoniemi
4.3.11.1. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.11.2. Specifická ošetřovatelská péče o chronické rány a defekty
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů s chronickými ranami a defekty včetně prevence.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.11.3. Specifická ošetřovatelská péče v prevenci nozokomiálních nákaz
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajišťování prevence vzniku nozokomiálních nákaz a specifické ošetřovatelské péče u pacientů s nozokomiálními nákazami.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
Lze využít dalších speciálních modulů uváděných v nabídce odborných modulů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti sestra pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech, dále například speciálních modulů realizovaných v rámci specializačního vzdělávání komunitní sestry (činnosti dle §52, vyhlášky č. 424/2004 Sb.) a psychiatrické sestry (činnosti dle §56, vyhlášky č. 424/2004 Sb.).
Speciální moduly pro odborný modul
4.3.12. Role sestry v ošetřovatelské péči o chirurgické pacienty
Specifická ošetřovatelská péče o pacienty s onemocněním hlavy a krku
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajištění specifické ošetřovatelské péče o pacienty s onemocněním postihujícím obličejovou i mozkovou část hlavy a krk
Vědomosti:
Dovednosti
Činnosti:
Výkony a jejich četnost
4.3.12.2. Specifická ošetřovatelská péče o pacienty s onemocněním oka
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajištění specifické ošetřovatelské péče o pacienty s onemocněním oka.
Vědomosti:
Dovednosti
Činnosti:
Výkony a jejich četnost
4.3.12.3. Specifická ošetřovatelská péče o pacienty onemocněním s urogenitálního taktu
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajištění specifické ošetřovatelské péče o pacienty s onemocněním urogenitálního traktu.
Vědomosti:
Dovednosti
Činnosti:
Výkony a jejich četnost
Lze využít dalších speciálních modulů uváděných v nabídce odborných modulů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti ošetřovatelská péče o pacienty ve vybraných klinických oborech, dále zejména speciálních modulů realizovaných v rámci specializačního vzdělávání dětské sestry (činnosti dle §51, vyhlášky č. 424/2004 Sb.), sestry pro intenzivní péči (činnosti dle §49, vyhlášky č. 424/2004 Sb.), komunitní sestry (činnosti dle §52 vyhlášky č. 424/2004 Sb.) a psychiatrické sestry (činnosti dle §56, vyhlášky č. 424/2004 Sb.).
Speciální moduly pro odborný modul
4.3.13. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s onemocněním pohybového aparátu
4.3.13.1. Specifická ošetřovatelská péče o pacienty s úrazy pohybového aparátu
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajišťování prevence vzniku úrazů pohybového aparátu a specifické ošetřovatelské péče u pacientů s úrazem pohybového aparátu.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.13.2. Specifická ošetřovatelská péče o pacienty s vrozeným a získaným onemocněním pohybového aparátu
Cíl: připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů s vrozenými a získanými onemocněními pohybového aparátu
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.13.3. Specifická ošetřovatelská péče o pacienty s úrazy a onemocněním páteře
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zajišťování specifické ošetřovatelské péče o pacienty s úrazy a onemocněním páteře.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.13.4. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
Lze využít dalších vhodných speciálních modulů uváděných v nabídce jiných odborných modulů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti sestra pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech, dále například speciálních modulů realizovaných v rámci specializačního vzdělávání dětské sestry (činnosti dle §51, vyhlášky č. 424/2004 Sb.) a sestry pro intenzivní péči (činnosti dle §49, vyhlášky č. 424/2005 Sb.).
5. Formy specializačního vzdělávání
Vzdělávací programy specializačního vzdělávání jsou uskutečňovány kombinovanou formou v blocích, které odpovídají délce stanovené týdenní pracovní doby. Jestliže je studium uskutečňováno jinými formami, nesmí být úroveň této průpravy nižší než u průpravy celodenní.
6. Charakteristika činností u jednotlivých odborných zaměření
Absolvent vzdělávacího programu po získání specializované způsobilosti ve vybraných klinických oborech je připravován k poskytování, organizaci a metodickému řízení specializované ošetřovatelské péče, včetně péče specifické, samostatně i v rámci týmu.
Činnosti absolventů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti ve vybraných klinických oborech u jednotlivých odborných zaměřeních jsou formulovány v rozsahu vědomostí a dovedností odpovídající požadavkům specializované způsobilosti (§48 a §53 vyhlášky č. 424/2004 Sb.), které jsou vymezeny takto:
7. Materiální a personální zabezpečení
Praktická výuka musí být zajištěna v rámci akreditovaného zdravotnického pracoviště dle klinického oboru. Personální zabezpečení musí být zajištěno z řad erudovaných pracovníků se specializovanou způsobilostí v příslušném oboru specializace a způsobilostí pedagogickou v souladu s platnými právními předpisy.
8. Bezpečnost a ochrana zdraví
Součástí teoretické i praktické výuky je problematika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, hygieny práce a požární ochrany. Výuka k bezpečné a zdraví neohrožující práci vychází z požadavků platných právních a jiných předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Požadavky jsou doplněny informacemi o rizicích možných ohrožení v souvislosti s vykonáváním praktické výuky, včetně informací vztahujících se k opatřením na ochranu před působením zdrojů rizik.
9. Doporučená literatura
4.3.12. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s onkologickým onemocněním
ADAM, Z., VORLÍČEK, J., a spol. Obecná onkologie. Brno: Masarykova univerzita, 2004. 440 s. ISBN 80-210-3574-9.
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCO NZO, 2005. 146 s. ISBN 80-7013-416-X.
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
KLENER, P. Klinická onkologie. Praha: Galén, 2002. 686 s. ISBN 80-7262-151-3.
MICHALOVÁ, K. Úvod do lidské cytogeneticky. Brno: IDVPZ, 1999. 172 s. ISBN 80-7013-281-7.
NUSSBAUM, R. a kol. Klinická genetika. 6.vyd. Praha: Triton, 2004. 426 s. ISBN 80-7254-475-6.
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X.
SRŠEŇ, Š. a kol. Základy klinickém genetiky a jej molekulárna podstata. 3. přepracované a rozšířené vyd. Martin: Osveta, 2000. 409 s. ISBN 80-8063-021-6.
VAŇÁSEK, J., a kol. Transplantace kostní dřeně. Praha: Galén, 1996. 191 s. ISBN 80-85824-35-3.
VORLÍČEK, J., ADAM, Z., POSPÍŠILOVÁ, Y., a kol. Paliativní medicína. Praha: Grada, 2004. 544 s. ISBN 80-247-0279-7.
WILHELM, Z., a kol. Výživa v onkologii. Brno: NCO NZO, 2004. 260 s. ISBN 80-7013-410-0.
4.3.13. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s diabetem mellitem
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCO NZO, 2005. 146 s. ISBN 80-7013-416-X.
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
BRÁZDOVÁ, L., a kol. Průvodce diabetologií pro zdravotní sestry. Brno: IDV PZ, 2000. 128 s. ISBN 80-7013-305-8.
JIRKOVSKÁ, A., a kol. Jak (si) léčit a kontrolovat diabetes. Praha: PANAX, 2003. 242s.
Kolektiv autorů. Syndrom diabetické nohy. Mezinárodní konsenzus vypracovaný Mezinárodní pracovní skupinou pro syndrom diabetické nohy. Praha: Galén, 2000. 103 s. ISBN 80-7262-051-7. TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X.
4.3.14. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s kardiovaskulárním onemocněním
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCO NZO, 2005. 146 s. ISBN 80-7013-416-X.
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
HRADEC, J., SPÁČIL, J. Kardiologie, angiologie. Praha: Galén, 2001. 359 s. ISBN 80-7262-106-8.
CHALOUPKA, V., a kol. Základy funkčního vyšetření srdce a krevního oběhu. Brno: IDV PZ, 2000. 198 s. ISBN 80-7013-297-3.
CHEITLIN, M. D., SOKOLOW, M., MCLLROY, M. B. Klinická kardiologie. Praha: H&H, 2005. 847 s. ISBN 80-7319-005-2.
KLENER, P., a kol. Vnitřní lékařství. Praha: Galén, 2001. 949 s. ISBN 80-7363-101-7.
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X.
4.3.15. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s chronickým plicním onemocněním
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCO NZO, 2005. 146 s. ISBN 80-7013-416-X.
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
FIŠEROVÁ, J. CHLUMSKÝ, J., SATINSKÁ, J. Funkční vyšetření plic. Praha: GEUM, 2003. 128 s. ISBN 80-86256-32-4.
KANDUS, J., SATINSKÁ, J. Stručný průvodce lékaře po plicních funkcích. 2. vyd. Brno: NCO NZO, 2001. 138 s. ISBN 80-7013-325-2.
KOLEK, V. Bronchologie pro zdravotní sestry. Brno: IDVPZ, 2002. 212 s. ISBN 80-7013-370-8.
KLENER, P., a kol. Vnitřní lékařství. Praha: Galén, 2001. 949 s. ISBN 80-7363-101-7.
NETVAL, M., a kol. Mimoplicní tuberkulóza. Praha: Grada, 2004. 152 s. ISBN 80-247-0654-7.
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X.
4.3.16. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s onemocněním zažívacího traktu
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCO NZO, 2005. 146 s. ISBN 80-7013-416-X.
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
DÍTĚ, P., a kol. Endoskopické, funkční a morfologické vyšetření v gastroenterologii. Brno: IDV PZ, 1994, 146 s. ISBN 80-7013-183-7
DÍTĚ, P. Základy digestivní endoskopie. Praha: Grada, 1996, 229 s. ISBN 80-7169-237-9 .
KLENER, P., a kol. Vnitřní lékařství. Praha: Galén, 2001. 949 s. ISBN 80-7363-101-7.
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X.
4.3.17. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s infekčním onemocněním
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCO NZO, 2005. 146 s. ISBN 80-7013-416-X.
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
GOPFERTOVÁ, D., PAZDIORA, P., DÁŇOVÁ, J. Epidemiologie infekčních nemocí. Praha: Karolinum, 2002. 230 s. ISBN 80-246-0452-3.
HRANIČÁROVÁ, A., a kol. Vybrané kapitoly z nozokomiálnych infekcií. Trnava: Trnavská univerzita, 2002. 87 s. ISBN 80-89104-08-8.
CHALUPA, P., ČERNÝ, Z., HEJLOVÁ, A., HUSA, P. Infekční lékařství. Nové poznatky v diagnostice a terapii infekčních chorob. Brno: Masarykova univerzita, 2000. 57 s. ISBN 80-210-2378-3.
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X.
4.3.18. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s alergickým a imunodeficitním onemocněním
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCO NZO, 2005. 146 s. ISBN 80-7013-416-X.
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
LITZMAN, J., KUKLÍNEK, P., RYBNÍČEK, O. Alergologie a klinická imunologie. Brno: IDV PZ, 2001. 144 s. ISBN 80-7013-345-7.
ŠPIČÁK, V., PANZNER, P. Alergologie. Praha: Galén, Karolinum, 2001. 348 s. ISBN 80-7262-265-X (Galén), ISBN 80-246-0846-4 (Karolinum).
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X.
4.3.19. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s dermatovenerologickým onemocněním
ARENBERGER, R., OBSTOVÁ, I. Obecná dermatovenerologie. Praha: Czechopress Agency, 2001. 426 s. ISBN 80-902632-4-0.
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCO NZO, 2005. 146 s. ISBN 80-7013-416-X.
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
DITRICHOVÁ, D. Repetitorium dermatovenerologie. Olomouc: Epava, 2002. 304 s. ISBN 80-86297-08-X. RESL, V., a kol. Venerologie. Praha: Karolinum, 1997. 121 s. ISBN 80-7066-828-8.
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X.
4.3.20. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s neurologickým onemocněním
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCO NZO, 2005. 146 s. ISBN 80-7013-416-X.
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
DUFEK, J. Elektromyografie. Brno: IDV PZ, 1995. 30 s.
DYLEVSKÝ, I. Somatologie. Olomouc: EPAVA, 2000. 479 s. ISBN 80-86297-05-5.
KADAŇKA, Z., a kol. Praktická elektromyografie. Brno: IDV PZ, 1994. 180 s. ISBN 80-7013-181-0.
KAŇOVSKÝ, P. Evokované potenciály v klinické praxi. Brno: IDV PZ, 2000. 238 s. ISBN 80-7013-306-6.
MORÁŇ, M. Praktická elektroencefalografie. Brno: IDV PZ, 1995. 146 s. ISBN 80-7013-203-5.
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X.
TROJAN, S., a kol. Lékařská fyziologie. Praha: Grada, 2003. 739 s. ISBN 80-247-0512-5.
TYRLÍKOVÁ, I., a kol. Neurologie pro sestry. Brno: IDV PZ, 2003. 287 s. ISBN 80-7013-287-6.
4.3.21. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s v gerontologii
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCO NZO, 2005. 146 s. ISBN 80-7013-416-X.
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
KALVACH, Z., a kol. Geriatrie a gerontologie. Praha: Grada, 2004. 864 s. ISBN 80-247-0548-6.
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X.
VORLÍČEK, J., ADAM, Z., POSPÍŠILOVÁ, Y., a kol. Paliativní medicína. Praha: Grada, 2004. 544 s. ISBN 80-247-0279-7.
TYRLÍKOVÁ, I., a kol. Neurologie pro sestry. Brno: IDV PZ, 2003. 287 s. ISBN 80-7013-287-6.
4.3.22. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty se stomiemi
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCO NZO, 2005. 146 s. ISBN 80-7013-416-X.
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
FENDRYCHOVÁ, J; ŠEMOROVÁ, H . Ošetřování stomií u dětí. Brno: IDVPZ, 2002. 60 s. ISBN 807013-366-X.
HOLIBKOVÁ, A.; LAICHMAN, S. Přehled anatomie člověka. Olomouc: UP 1994.
MARKOVÁ, M. Péče o nemocné se stomiemi. (Pomocný učební text)) Brno: IDVPZ 1998. 15 s.
NOVÁK, J. ; ZEMANOVÁ, J. Ošetřování stomií. Praha: Avicenum, 1987.
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X.
TROJAN, S. Lékařská fyziologie. Praha: Grada Avicenum, 1994. ISBN 80 - 7169-03.
VŠETÍŠEK, J. Stenosa a retrakce stomie. In: Radim (časopis stomiků) č. 2, 2004, s. 28 - 29.
8.1.12. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty v chirurgických oborech
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
DYLEVSKÝ, I. Somatologie. Olomouc: EPAVA, 2000. 479 s. ISBN 80-86297-05-5.
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X..
TROJAN, S., a kol. Lékařská fyziologie. Praha: Grada, 2003. 739 s. ISBN 80-247-0512-5.
LAWRENCE W. W. Současná chirurgická diagnostika a léčba. 1. a 2. díl.Praha: Grada Publishing ,1998, 1659 s. ISBN 9788071693970.
8.1.13. Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s onemocněním pohybového aparátu
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCO NZO, 2005. 146 s. ISBN 80-7013-416-X..
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
DRÁBKOVÁ,J.,Polytraumata v intenzivní medicině, Praha: Grada,2002.308s.ISBN 80 247 0419 6.
HALADOVÁ E.,NECHVÁTALOVÁ,L Vyšetřovací metody hybného systému. Brno.IDV PZ,1997.137 s. ISBN 80-7013-237-X.
DUNGL,P.,a kol., Ortopedie. Praha. Grada,2005.1280s. ISBN 80-247-0550-8.
CHALOUPKA,R., a kol.,Vybrané kapitoly z LTV ve spondylochirurgii. Brno. IDVPZ,2003.186s. ISBN 80-7013-375-9.
CHALOUPKA,R.,a kol.,Vybrané kapitoly z LTV v ortopedii a traumatologii. Brno. IDVPZ,2001.186s. ISBN 80-7013-341-4.
MiJLLER, I., Bolestivé syndromy pohybového ústrojí v ordinaci praktického lékaře. Brno: NCO NZO,2005.116s. ISBN 80-7013-415-1.
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X..
Tabulka č. 1
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.1.
|
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s onkologickým onemocněním
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.1.1.
|
Paliativní péče
|
PV
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče u pacientů s transplantací kostní dřeně
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.3.
|
Specifická ošetřovatelská péče u pacientů se stomiemi
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.4.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.53.
|
Specifická ošetřovatelská péče o pacienty na oddělení lékařské genetiky
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 14
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 2
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.2.
|
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s diabetem mellitem
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.2.1.
|
Specifická ošetřovatelská péče u pacienta s diabetickou nohou
|
PV
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.2.2.
|
Specifika přípravy plánovaného těhotenství u žen s diabetem mellitem
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.2.3.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 14
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 3
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.3.
|
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s kardiovaskulárním onemocněním
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.3.1.
|
Specifická ošetřovatelská péče ve vyšetřování kardiovaskulárních funkcí
|
PV
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.3.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče u pacientů s invazivními zákroky na kardiovaskulárním systému
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.3.3.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 14
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 4
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.4.
|
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s chronickým plicním onemocněním
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.4.1.
|
Specifická ošetřovatelská péče ve vyšetřování plicních funkcí
|
PV
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.4.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče při endoskopiích dýchacích cest
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.4.3.
|
Specifická ošetřovatelská péče v prevenci tuberkulózy
|
P
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.4.4.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 14
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 5
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.5.
|
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s onemocněním zažívacího traktu
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.5.1.
|
Specifická ošetřovatelská péče při endoskopiích zažívacího traktu
|
P
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.5.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče při metabolických poruchách
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.5.3.
|
Specifická ošetřovatelská péče při onkologických onemocněních zažívacího traktu
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.5.4.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 14
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 6
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.6.
|
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s infekčním onemocněním
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.6.1.
|
Specifická ošetřovatelská péče u imunodeficitních stavů
|
P
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.6.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče v prevenci nozokomiálních nákaz
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.6.3.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 14
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 7
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.7.
|
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s alergickým a imunodeficitním onemocněním
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.7.1.
|
Specifická ošetřovatelská péče u imunodeficitních stavů
|
P
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.7.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče ve vyšetřování plicních funkcí
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.7.3.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 14
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 8
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.8.
|
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s dermatovenerologickým onemocněním
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.8.1.
|
Specifická ošetřovatelská péče u pacientů se sexuálně přenosnými chorobami
|
P
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.8.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče při lymfodrenážích
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.8.3.
|
Specifická ošetřovatelská péče o chronické rány a defekty
|
P
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.8.4.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 14
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 9
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.9.
|
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s neurologickým onemocněním
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.9.1.
|
Specifická ošetřovatelská péče při EEG, EP
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.9.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče při EMG, EP
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.9.3.
|
Specifická ošetřovatelská péče o pacienty se strukturálním a funkčním postižením CNS, PNS, svalů a nervosvalového přenosu
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.9.4.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 14
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 10
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.10.
|
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty v gerontologii
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.10.1.
|
Paliativní péče
|
P
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.10.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče o pacienty se strukturálním a funkčním postižením CNS, PNS, svalů a nervosvalového přenosu
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.10.3.
|
Specifická ošetřovatelská péče o chronické rány a defekty
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.10.4.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 14
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 11
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.11.
|
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty se stomiemi
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.11.1.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.11.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče o chronické rány a defekty
|
P
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.11.3.
|
Specifická ošetřovatelská péče v prevenci nosokomiálních nákaz
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 14
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 12
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.12.
|
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty v chirurgických oborech
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.12.1.
|
Specifická ošetřovatelská péče u pacientů s onemocněním hlavy a krku
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.12.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče s onemocněním oka
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.12.3.
|
Specifická ošetřovatelská péče u pacientů s onemocněním urogenitálního traktu
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 14
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 13
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.13.
|
Role sestry v ošetřovatelské péči o pacienty s onemocněním pohybového aparátu
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.13.1.
|
Specifická ošetřovatelská péče o pacienty s úrazy pohybového aparátu
|
PV
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.13.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče o pacienty s vrozeným a získaným onemocněním pohybového aparátu
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.13.3.
|
Specifická ošetřovatelská péče o pacienty s s úrazy a onemocněním páteře
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.13.4.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 14
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 14 Přehled speciálních modulů doporučených pro specializace všeobecných sester
§53 SESTRA PRO PÉČI O PACIENTY VE VYBRANÝCH KLINICKÝCH OBORECH
|
||||
MODUL:
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
Speciální
|
Paliativní péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
u pacientů se stomiemi
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
o pacienty na odděleních lékařské
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
genetiky
|
||||
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
u pacienta s diabetickou nohou
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
ve vyšetřování kardiovaskulárních funkcí
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
u pacientů s invazívními zákroky
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
na kardiovaskulárním systému
|
|
|
|
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
ve vyšetřování plicních funkcí
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
při endoskopiích dýchacích cest
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
v prevenci tuberkulózy
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
při endoskopiích zažívacího traktu
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
při metabolických poruchách
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
při onkologických onemocněních
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
zažívacího traktu
|
|
|
|
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
u imunodeficitních stavů
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
v prevenci nozokomiálních nákaz
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
u pacientů se sexuálně přenosnými
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
chorobami
|
|
|
|
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
při lymfodrenážích
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
o chronické rány a defekty
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
při EEG, EP
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
při EMG, EP
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
o pacienty se strukturálním
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
a funkčním postižením CNS, PNS,
|
|
|
|
|
svalů a nervosvalového přenosu
|
|
|
|
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
u pacientů s onemocněním hlavy
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
a krku
|
|
|
|
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
pacientů s onemocněním oka
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1týden - T
|
10
|
modul
|
u pacientů s onemocněním
|
|
1 týden - Pr
|
5
|
urogenitálního traktu
|
|
|
|
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
PV
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
o pacienty s úrazy pohybového
|
|
1 týden - Pr
|
5
|
aparátu
|
|
|
|
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
o pacienty a vrozeným a získaným
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
onemocněním pohybového aparátu
|
|
|
|
|
Speciální
|
Specifická ošetřovatelská péče
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
o pacienty s úrazy a onemocněním
|
|
1 týden - Pr.
|
5
|
páteře
|
|
|
|
|
Speciální
|
Ošetřovatelská výzkum
|
D
|
1 týden - T
|
10
|
modul
|
|
1 týden - P
|
5
|
|
Vysvětlivky: D - doporučené,
RÁMCOVÝ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
PRO ZÍSKÁNÍ SPECIALIZOVANÉ ZPŮSOBILOSTI
V OBORU AUDIOLOGII
Audiologická sestra
dle nařízení vlády č. 463/2004 Sb., kterým se stanoví obory specializačního vzdělávání
a označení odborností zdravotnických pracovníků se specializovanou způsobilostí
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání je získání specializované způsobilosti audiologická sestra, která bude schopna samostatně provádět všechny činnosti související s vysoce specializovanou ošetřovatelskou péčí v oboru specializace podle §48 a §54 vyhlášky č. 424/2004 Sb., kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.
2. Podmínky specializačního vzdělávání
2.1.Vstupní podmínky
Podmínkou pro zařazení do vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti v audiologii je:
úspěšné ukončení kvalifikačního studia, které opravňuje k získání odborné způsobilosti všeobecná sestra,
2.2. Průběžné podmínky
Po zařazení do specializačního oboru splnit 12 měsíců výkonu povolání v oboru specializace. Dále bude následovat studium dle tohoto rámcového vzdělávacího programu.
V průběhu specializačního studia je nutný výkon zdravotnického povolání v příslušném oboru specializace minimálně 1 rok z období posledních 6 ti let v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby nebo minimálně dva roky výkonu zdravotnického povolání z období posledních 6 ti let v rozsahu minimálně pětiny stanovené týdenní pracovní doby od data přihlášení se k atestační zkoušce.
V průběhu celého studia musí účastník:
2.3 Výstupní podmínky
Ukončení specializačního studia je podmíněno splněním všech předpokladů stanovených v odstavci 2.1., 2.2. Úspěšným složením atestační zkoušky podle §60 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 394/2004 Sb., kterou se upravují podrobnosti o konání atestační zkoušky, zkoušky k vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, závěrečné zkoušky akreditovaných kvalifikačních kurzů, aprobační zkoušky a zkušební řád pro tyto zkoušky.
3. Délka specializačního vzdělávání
Celková délka specializačního studia v audiologii je 36 měsíců, lze ji zkrátit nebo prodloužit při zachování počtu hodin studijního programu, který obsahuje nejméně 640 hodin teoretické a praktické výuky, z toho praktická výuka činí minimálně 50%.
4. Obsah specializačního vzdělávání
Vzdělávací program pro získání specializované způsobilosti audiologické sestry představuje formu celoživotního vzdělávání, při které se účastník věnuje jak teoretické tak praktické přípravě.
Teoretická výuka prohlubuje vědomostí z vědních oborů jejichž základy byly položeny v rámci kvalifikačního studia a seznamuje účastníky studia s novými vědními disciplínami nutnými pro činnost všeobecné sestry se specializovanou způsobilostí v klinických oborech,
Praktická výuka se zaměřuje na automatizaci stávajících dovedností a fixaci nových dovedností a pracovních postupů specializovaných činností.
4.1.Vědomosti základního modulu,
Cíl: Vybavit všeobecnou sestru znalostmi z pojmosloví, zajistit orientaci v primárních vědomostech a literárních pramenech vědních a klinických oborů ovlivňujících roli sestry specialistky.
Vědomosti
Dovednosti:
4.2. Vědomosti a dovednosti odborného modulu
Vzdělávací program pro získání specializované způsobilosti práce sestry v audiologii obsahuje 1 odborný modul, který je vymezen souhrnem konkrétních vědomostí a dovedností v oblasti audiologie. Odborný modul je vymezen takto:
4.2.1. Role sestry v audiologii
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro vysoce specializovanou ošetřovatelskou péči a činnosti spojené s diagnostikou a terapií pacientů s poruchou sluchu.
Ošetřovatelské činnosti se zaměřují zejména na:
Vědomosti
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost
4.3.1.1. Specifická ošetřovatelská péče u pacientů s poruchou rovnovážného ústrojí
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné pro práci sestry na otoneurologickém pracovišti
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost
4.3.1.2. Specifická ošetřovatelská péče u pacientů s onemocněním hlavy a krku
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů na otorinolaryngologických pracovištích.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti
Výkony a jejich četnost
4.3.1.3. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost
5. Formy specializačního vzdělávání
Specializační vzdělávání se uskutečňuje kombinovanou formou (tj. formou celodenní průpravy), kdy rozsah teoretické a praktické výuky odpovídá délce stanovené týdenní pracovní doby. Jestliže se studium uskutečňuje jinými formami, nesmí být úroveň této průpravy nižší než u celodenní průpravy.
6. Charakteristika činností odborného zaměření
Absolvent specializačního vzdělávání v oboru audiologie bude připraven pro samostatnou i týmovou vysoce specializovanou činnost v prevenci, diagnostice, léčbě a ošetřovatelských činnostech u dospělých i dětí na audiologických pracovištích tak, aby mohl vykonávat specializované činnosti, které vycházejí z platné legislativy (zákon č. 96/2004 Sb., a vyhláška č. 424/2004 Sb.).
7. Materiální a personální zabezpečení
Odborná stáž musí být zajištěna na akreditovaném audiologickém pracovišti.
Personální zabezpečení musí být zajištěno erudovanými pracovníky se specializovanou způsobilostí v příslušném oboru specializace.
8. Bezpečnost a ochrana zdraví
Součástí teoretické i praktické výuky je problematika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, hygieny práce a požární ochrany. Výuka k bezpečné a zdraví neohrožující práci vychází z požadavků platných právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Požadavky jsou doplněny informacemi o rizicích možných ohrožení v souvislosti s vykonáváním praktické výuky, včetně informací vztahujících se k opatřením na ochranu před působením zdrojů rizik.
9. Doporučená literatura
BARGÁR, Z; KOLLÁR, A. Praktická audiometria. Martin: Osveta ,1986, 254 s.
ČADA, K.: a kol. Základy otorinolaryngologie. Brno: LF MU, 1996, 250 s.
GLADKIJ, I. Úvod do zdravotnické politiky, ekonomiky a sociologie zdravotnictví. 2. vydání. Olomouc: UP, 2000, ISBN 80-244-0176-2
GLADKIJ, I. Management ve zdravotnictví. Brno: Computer press, 2003. 380 s. ISBN 80-7067-798-8
GROHAR-MURAY, M,E. - DICROCE, H.R. Zásady vedení a řízení v oblasti ošetřovatelské péče. Praha: Grada publishing, 2003, 320 s. ISBN 80-247-0267-8
CHRÁSKA, M. Základy výzkumu v pedagogice. Olomouc: UP, 1998, 257 s. ISBN 80-7067-798-8
KOLLÁR, A. Vyšetřování sluchové funkce. Brno: univerzita J.E. Purkyně, 1986, 79 s.
KŘIVOHLAVÝ, J. Rozhovor lékaře s pacientem. 2 vyd. Brno: NCONZO 1995, 155 s. ISBN 80-7013-187-X
LEJSKA, M. Základy praktické audiologie a audiometrie. Brno: IDVPZ, 1997, 171 s.
NOVOTNÝ, M. Závratě.diagnostika a léčba. Brno: LF UP, 1994, 156 s.
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDVPZ, 1999, 184 s. ISBN 80-7013-285-X
Tabulka č. 1
§54 AUDIOLOGICKÁ SESTRA
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.1.
|
Role sestry v audiologii
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.1.1.
|
Specifická ošetřovatelská péče u pacientů s poruchou rovnovážného ústrojí
|
P
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče u pacientů s onemocněním hlavy a krku
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.3.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 12 rámcového vzdělávacího programu ošetřovatelská péče o pacienty ve vybraných klinických oborech
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
RÁMCOVÝ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
PRO ZÍSKÁNÍ SPECIALIZOVANÉ ZPŮSOBILOSTI
V OBORU PRÁCE SESTRY V NUKLEÁRNÍ MEDICÍNĚ
Sestra pro nukleární medicínu
dle nařízení vlády č. 463/2004 Sb., kterým se stanoví obory specializačního vzdělávání a označení odborností
zdravotnických pracovníků se specializovanou způsobilostí
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti práce sestry v nukleární medicíně je připravit všeobecné sestry samostatně provádět všechny činnosti související s vysoce specializovanou ošetřovatelskou péčí v oboru nukleární medicína odpovídající požadavkům specializované způsobilosti podle §48 a §55 vyhlášky č. 424/2004 Sb., kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.
2. Podmínky specializačního vzdělávání
2.1. Vstupní podmínky
Podmínkou pro zařazení do studijního programu specializačního vzdělávání v práci sestry v nukleární medicíně je:
úspěšné ukončení kvalifikačního studia, které opravňuje k získání odborné způsobilosti všeobecná sestra,
2.2. Průběžné podmínky
Po zařazení do specializačního oboru splnit 12 měsíců výkonu povolání v oboru specializace. Dále bude následovat studium dle tohoto rámcového vzdělávacího programu.
V průběhu specializačního studia je nutný výkon zdravotnického povolání v příslušném oboru specializace minimálně 1 rok z období posledních 6 ti let v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby nebo minimálně dva roky výkonu zdravotnického povolání z období posledních 6 ti let v rozsahu minimálně pětiny stanovené týdenní pracovní doby od data přihlášení se k atestační zkoušce.
V průběhu vzdělávacího programu pro získání specializace musí účastník:
2.3. Výstupní podmínky
Ukončení specializačního studia je podmíněno splněním všech předpokladů stanovených v odstavci 2.1., 2.2. Úspěšným složením atestační zkoušky podle §60 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 394/2004 Sb., kterou se upravují podrobnosti o konání atestační zkoušky, zkoušky k vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, závěrečné zkoušky akreditovaných kvalifikačních kurzů, aprobační zkoušky a zkušební řád pro tyto zkoušky.
3. Délka specializačního vzdělávání
Celková délka vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti sestry pro nukleární medicínu je stanovena 36 měsíců, lze ji zkrátit nebo prodloužit při zachování počtu hodin studijního programu, který obsahuje nejméně 640 hodin teoretické a praktické výuky, z toho praktická výuka činí minimálně 50%.
4. Obsah specializačního vzdělávání
Vzdělávací program pro získání specializované způsobilosti práce sestry v nukleární medicíně představuje formu celoživotního vzdělávání jehož výukové moduly obsahují:
4. 1. Vědomosti a dovednosti základního modulu
Cíl: Vybavit všeobecnou sestru znalostmi z pojmosloví, zajistit orientaci v primárních vědomostech a literárních pramenech vědních a klinických oborů ovlivňujících roli sestry specialistky.
Vědomosti:
Dovednosti:
4.2. Vědomosti a dovednosti odborného modulu
Vzdělávací program pro získání specializované způsobilosti práce sestry v nukleární medicíně obsahuje 1 odborný modul, který je vymezen souhrnem konkrétních vědomostí a ošetřovatelskými činnostmi v oblasti nukleární medicíny.
Odborný modul je vymezen takto:
4.2.1. Role sestry v nukleární medicíně
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro vysoce specializovanou ošetřovatelskou péči a činnosti spojené s diagnostikou a terapií pacientů pomocí ionizujícího záření na pracovištích nukleární medicíny.
Ošetřovatelské činnosti se zaměřují zejména na:
Vědomosti
Dovednosti
Výkony a jejich četnost
4.3.1. Speciální moduly pro odborný modul Role sestry v nukleární medicíně
4.3.1.1. Krizová připravenost oboru
Cíl: Poskytovat vědomosti a dovednosti pro vedoucí pracovníky nutné k zabezpečení poskytování zdravotní péče v případě mimořádných událostí a krizových stavů
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost
4.3.1.2. Specifická ošetřovatelská péče při terapeutických aplikacích radionuklidů
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné v zajištění specifické ošetřovatelské péče u pacientů léčených otevřenými radionuklidy.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.1.3. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
5. Formy specializačního vzdělávání
Vzdělávací program pro získání specializované způsobilosti je uskutečňován kombinovanou formou v blocích, které odpovídají délce stanovené týdenní pracovní doby. Jestliže je studium uskutečňováno jinými formami, nesmí být úroveň této průpravy nižší. Počet teoretických i praktických hodin musí být zachován v předepsaném rozsahu.
6. Charakteristika činností odborného zaměření
Absolvent vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti pro práci sestry v nukleární medicíně po dokončení studia bude schopen:
7. Materiální a personální zabezpečení
Odborná stáž musí být zajištěna na akreditovaném zdravotnickém pracovišti nukleární medicíny. Personální zabezpečení musí být zajištěno erudovanými pracovníky se specializovanou způsobilostí v příslušném oboru specializace, kteří získali osvědčení k výkonu zdravotnických povolání bez odborného dohledu.
8. Bezpečnost a ochrana zdraví
Součástí teoretické i praktické výuky je problematika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, hygieny práce a požární ochrany. Výuka k bezpečné a zdraví neohrožující práci vychází z požadavků platných právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Požadavky jsou doplněny informacemi o rizicích možných ohrožení v souvislosti s vykonáváním praktické výuky, včetně informací vztahujících se k opatřením na ochranu před působením zdrojů rizik.
9. Doporučená literatura
BAKOS, K. a kol. Nukleární medicína. 2. přeprac. Vyd. Jilemnice: Gentiana, 1996, 155 s. ISBN 80-902133-3-2
CHRÁSKA, M. Základy výzkumu v pedagogice. Olomouc: UP, 1998, 257s. ISBN 80-7067-798-8
GLADKIJ, I. Management ve zdravotnictví. Brno: Computer press, 2003. 380 s. ISBN 80-7226-996-8
GLADKIJ, I. Úvod do zdravotnické politiky, ekonomiky a sociologie zdravotnictví. 2. vydání. Olomouc: UP, 2000, ISBN 80-244-0176-2
GROHAR-MURAY, M,E. - DICROCE, H.R. Zásady vedení a řízení v oblasti ošetřovatelské péče. Praha: Grada publishing, 2003, 320 s. ISBN 80-247-0267-3
KŘIVOHLAVÝ, J. Rozhovor lékaře s pacientem. 2 vyd. Brno: NCONZO 1996, 155 s. ISBN 80-7013-187-X
MYSLIVEČEK, M. a kol. Nukleární medicína. Olomouc: UP, 1995, 123 s. ISBN 80-70675-11X
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDVPZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X
Tabulka č. 1
§53 SESTRA PRO NUKLEÁRNÍ MEDICÍNU
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.1.
|
Role sestry v nukleární medicíně
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.1.1.
|
Krizová připravenost modulu
|
P
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče při terapeutických aplikacích radionuklidů
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.3.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 12 rámcového vzdělávacího programu ošetřovatelská péče o pacienty ve vybraných klinických oborech
|
||||
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
RÁMCOVÝ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
PRO ZÍSKÁNÍ SPECIALIZOVANÉ ZPŮSOBILOSTI
V OBORU OŠETŘOVATELSKÁ PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
Psychiatrická sestra
dle nařízení vlády č. 463/2004 Sb., kterým se stanoví obory specializačního vzdělávání
a označení odborností zdravotnických pracovníků se specializovanou způsobilostí
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti v ošetřovatelské péči o duševní zdraví je připravit všeobecné sestry pro poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče o pacienty s duševní poruchou a o pacienty mentálně retardované v rozsahu vědomostí a dovedností odpovídajících požadavkům specializované způsobilosti podle §48 a §56 vyhlášky č. 424/2004 Sb., kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.
2. Podmínky specializačního vzdělávání
2.1. Vstupní podmínky
Podmínkou pro zařazení do vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti v oblasti poskytování ošetřovatelské péče o duševní zdraví je:
úspěšné ukončení kvalifikačního studia, které opravňuje k získání odborné způsobilosti všeobecná sestra,
2.2. Průběžné podmínky
Po zařazení do specializačního oboru splnit 12 měsíců výkonu povolání v oboru specializace. Dále bude následovat studium dle tohoto rámcového vzdělávacího programu.
V průběhu specializačního studia je nutný výkon zdravotnického povolání v příslušném oboru specializace minimálně 1 rok z období posledních 6 ti let v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby nebo minimálně dva roky výkonu zdravotnického povolání z období posledních 6 ti let v rozsahu minimálně pětiny stanovené týdenní pracovní doby od data přihlášení se k atestační zkoušce.
Povinné i volitelné specializační moduly vzdělávacího programu se svou odbornou i speciální problematikou vztahují k celkovému zaměření vzdělávacího specializačního programu. V průběhu vzdělávacího programu pro získání specializace musí účastník:
2.3. Výstupní podmínky
Ukončení specializačního studia je podmíněno splněním všech předpokladů stanovených v odstavcích 2.1., 2.2.
Účastník získá specializovanou způsobilost psychiatrická sestra po vykonání atestační zkoušky podle §60 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 394/2004 Sb., kterou se upravují podrobnosti o konání atestační zkoušky, zkoušky k vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, závěrečné zkoušky akreditovaných kvalifikačních kurzů, aprobační zkoušky a zkušební řád pro tyto zkoušky.
3. Délka specializačního vzdělávání
Celková délka vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti ošetřovatelská péče o duševní zdraví (psychiatrická sestra) je stanovena na 36 měsíců, lze ji zkrátit nebo prodloužit při zachování počtu hodin studijního programu, který obsahuje nejméně 640 hodin teoretické a praktické výuky, z toho zahrnuje 50.% praktické výuky. Pro psychiatrickou sestru se zaměřením na psychoterapii a psychiatrickou sestru se zaměřením na komunitní péči je délka vzdělávacího programu stanovena na 30 měsíců, obsahuje 800 hodin. Délku i poměr teorie a praxe má každý modul stanoven individuálně.
4. Obsah specializačního vzdělávání
Vzdělávací program pro získání specializované způsobilosti v ošetřovatelské péči o duševní zdraví představuje formu celoživotního vzdělávání, při které se účastník věnuje jak teoretické tak praktické přípravě.
Teoretická výuka prohlubuje vědomosti z vědních oborů jejichž základy byly položeny v rámci kvalifikačního studia a seznamuje účastníky vzdělávacího programu s novými vědními disciplínami nutnými pro činnost všeobecné sestry se specializovanou způsobilostí v ošetřovatelské péči o duševní zdraví, se zaměřením na psychoterapii a se zaměřením na komunitní péči.
Praktická výuka se zaměřuje na automatizaci stávajících dovedností a fixaci dovedností nových včetně pracovních postupů specializovaných ošetřovatelských činností.
Vzdělávací program je koncipován modulovým způsobem, zahrnuje modul základní a moduly odborné a speciální. Dále jsou moduly děleny na povinné, doporučené a výběrové
Vzdělávací program pro získání specializované způsobilosti v ošetřovatelské péči o duševní zdraví připravuje:
4.1. Obsah základního modulu - Role sestry specialistky
Cíl: Vybavit všeobecnou sestru znalostmi z pojmosloví, zajistit orientaci v primárních vědomostech a literárních pramenech vědních a klinických oborů ovlivňujících roli sestry specialistky.
Vědomosti:
Dovednosti:
4.2. Obsah odborných modulů
Vzdělávací program pro získání specializace obsahuje tři odborné moduly. Odborné moduly jsou vymezeny souhrnem konkrétních vědomostí z oblasti psychologie a psychiatrie, dovednostmi a ošetřovatelskými činnostmi. Všechny odborné moduly se, s drobnými modifikacemi odpovídajícími specifikám specializace, zaměřují na:
Dále jsou vymezeny takto:
4.2.1. Role sestry v péči o pacienty s duševní poruchou a mentálně retardované.
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro vysoce specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje psychiatrická sestra u pacientů s duševní poruchou a u pacientů mentálně retardovaných.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.2.2. Role psychiatrické sestry v psychoterapii.
Cíl: Připravit všeobecnou sestru na vysoce specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou provádí psychiatrická sestra se zaměřením na psychoterapii.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.2.3.Role psychiatrické sestry v komunitní péči.
Cíl: Připravit všeobecnou sestru na vysoce specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou poskytuje psychiatrická sestra v komunitní péči.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
Doporučené speciální moduly:
4.3.1 Role sestry v péči o pacienty s duševní poruchou a mentálně retardovanými.
4.3.1.1. Ošetřovatelská péče na jednotkách intenzivní psychiatrické péče.
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti v ošetřování, sledování a analyzování psychiatrických pacientů v krizovém stavu a monitorování selhávání základních životních funkcí.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
U pacientů s duševní poruchou v krizovém stavu plní následující výkony:
4.3.1.2. Ošetřovatelská péče o závislé v ústavní a komunitní péči.
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti v ošetřování pacientů s duševní poruchou, poruchou chování vyvolanou účinkem psychoaktivních látek a na patologické hráčství.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.1.3. Ošetřovatelská péče o mentálně retardované.
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti v ošetřování pacientů s poruchou intelektu.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.1.4. Ošetřovatelská péče o pacienty s poruchou osobnosti.
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti v ošetřování pacientů s poruchou osobnosti.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.1.5. Ošetřovatelská péče v dětské a dorostové psychiatrii.
Cíl: Poskytnout základní vědomosti a dovednosti v problematice ošetřování dětí a adolescentů v rámci dětské a dorostové psychiatrie.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.2. Speciální moduly pro odborný modul
Role sestry v psychoterapii.
4.3.2.1. Psychoterapeutické přístupy k dětem a mladistvým.
Cíl: Rozšířit vědomosti a dovednosti pro psychoterapeutické působení na děti a mladistvé.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.2.2. Psychoterapeutické přístupy ke starým, těžce nemocným a umírajícím
Cíl: Rozšířit vědomosti a dovednosti pro psychoterapeutickou péči o osoby vyššího věku, těžce nemocné a umírající.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.2.3. Supervize
Cíl: Seznámit se s různými formami supervize a jejími možnostmi tak aby mohla být efektivně využita při práci s lidmi.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.3. Speciální moduly pro odborný modul
Role psychiatrické sestry v komunitní péči.
4.3.3.1. Péče o chronicky-duševně nemocné v komunitě.
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti v ošetřování klientů s psychiatrickým onemocněním.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.3.2. Péče o závislé v komunitě.
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti v ošetřování psychiatrických klientů s duševní poruchou, poruchou chování vyvolanou účinkem psychoaktivních látek a na patologické hráčství v komunitě.
Vědomosti:
Dovednosti:
plánovat komunitní péči u klienta se závislostí,
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.3.3. Řízení svépomocných skupin a komplementárních center.
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti ve vedení svépomocných skupin a komplementárních center.
Vědomosti:
znát funkce a význam svépomocných skupin a komplementárních center,
Dovednost:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.3.4. Péče o děti a dorost s psychiatrickým onemocněním v komunitě.
Cíl: Poskytnout základní vědomosti a dovednosti v problematice ošetřování dětí a adolescentů v rámci dětské a dorostové psychiatrie.
Vědomosti:
Dovednost:
Činnosti:
provádí poradenskou činnost v oblasti prevence poruch duševního zdraví a resocializace dětí a adolescentů,
Výkony a jejich četnost:
5. Formy specializačního vzdělávání
Vzdělávací program pro získání specializované způsobilosti je uskutečňován kombinovanou formou v blocích, které odpovídají délce stanovené týdenní pracovní doby.
Jestliže je studium uskutečňováno jinými formami, nesmí být úroveň této průpravy nižší (počet teoretických i praktických hodin musí být zachován v předepsaném rozsahu).
6. Charakteristika činností u jednotlivých odborných zaměření.
Absolvent vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti psychiatrická sestra je připravován k poskytování ošetřovatelské péče o duševně nemocné a mentálně retardované, k poskytování ošetřovatelské péče se zaměřením na psychoterapii a se zaměřením na komunitní péči.
Vykonává činnosti vysoce specializované ošetřovatelské péče v rozsahu vědomostí a dovedností odpovídající požadavkům specializované způsobilosti (§48 a §56 vyhlášky č. 424/2004 Sb.).
6.1. Absolvent studia péče o pacienty s duševní poruchou a mentálně retardovanými.
Absolvent po dokončení studia v oblasti péče o pacienty s duševní poruchou, mentálně retardované bude schopen:
6.2. Absolvent studia se zaměřením na psychoterapii
Absolvent po dokončení studia se zaměřením na psychoterapii bude schopen:
6.3. Absolvent studia se zaměřením na komunitní péči
Absolvent po dokončení studia se zaměřením na komunitní péči bude schopen:
7. Materiální a personální zabezpečení
8. Bezpečnost a ochrana zdraví
9. Doporučená literatura
4.2.1.Role sestry v péči o pacienty s duševní poruchou a mentálně retardované.
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCO NZO, 2005.ISBN 80-7013-416-X
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ,1997.122 s.ISBN 80-7013-251-5
BLAHA, K., STAŇKOVÁ, M. Zdravotnické právo v ošetřovatelské praxi II. Brno: IDVPZ,2003,67s. ISBN 80-7013-388-0
HANZLÍKOVÁ, A, a kol. Úloha ošetrovatelstva v ochrane komunitného zdravia. 2 diel, Bratislava, Univerzita Komenského, 2002, 126s.,ISBN 80-223-1534-6
HOSCHL, C., LIBIGER, J., ŠVESTKA, J. Psychiatrie. Praha: TIGIS, 2002. 895 s. ISBN 80-900130-1-5.
ŠPATENKOVÁ, N,. a kol. Krizová intervence pro praxi. Praha: Grada, 2004. 200 s. ISBN 80-247-0586-9.
TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X.
VONDRÁČEK, L., LUDVÍK, M. Zdravotnické právo v ošetřovatelské praxi I. Brno: IDVPZ, 2003.74s. ISBN 80-7013-376-7
4.2.2. Role sestry v psychoterapii
HAŠKOVCOVÁ, H. Rub života-líc smrti. Praha: Orbis, 1975. 174s.
HAWKINS, P.SHONET, R. Supervize v pomáhajících profesích. Praha: Portál, 2004. 208s.ISBN 80-7178715-9.
KOBĚRSKÁ, P. Společnou cestou. Praha: Portál,2003.38s.ISBN 80-7178-851-1.
KRATOCHVÍL, S . Skupinová psychoterapie v praxi. 2. vyd. Praha: Galén, 2001. 285s. ISBN 80-7262096-7.
KRATOCHVÍL, S. Základy psychoterapie. 3. vyd. Praha: Portál, 2000. 392 s.ISBN 80-7178-414-1.
LANGMEIER, J., BALCAR, K. ŠPITZ, J., Dětská psychoterapie. 2.vyd. Praha: Portál, 2000. 432s.ISBN 80-7178-381-1.
NEŠPOR, K. Uvolněně a s přehledem. Praha: Grada, 1998.95s.ISBN 80-7169-652-8.
PICHAUD, C., THAREAUOVÁ, I. Soužití se starými lidmi. Praha: Portál, 1998. 156s. ISBN 80-7178-184-3.
VYMĚTAL, J . Úvod do psychoterapie. 2. aktua. vyd. Praha: Grada, 2003. 262 s. ISBN 80-247-0253-3.
4.2.3. Role psychiatrické sestry v komunitní péči
BLAHA, K., STAŇKOVÁ, M. Zdravotnické právo v ošetřovatelské praxi II. Brno: IDVPZ, 2003, 67 s. ISBN 80-7013-388-0
HANZLÍKOVÁ, A, a kol. Úloha ošetrovatelstva v ochrane komunitného zdravia. 2 diel, Bratislava, Univerzita Komenského, 2002, 126s., ISBN 80-223-1534-6
HÖSCHL, C., LIBIGER, J., ŠVESTKA, J. Psychiatrie. Praha: TIGIS, 2002. 895 s. ISBN 80-900130-1-5.
ŠPATENKOVÁ, N, . a kol. Krizová intervence pro praxi. Praha: Grada, 2004. 200 s. ISBN 80-247-0586-9.
VONDRÁČEK, L., LUDVÍK, M. Zdravotnické právo v ošetřovatelské praxi I. Brno:IDVPZ,2003.74s. ISBN 80-7013-376-7
Tabulka č. 1
§56 PSYCHIATRICKÁ SESTRA
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.1.
|
Role sestry v péči o pacienty s duševní poruchou a mentálně retardované
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden
|
5
|
Speciální modul 4.3.1.1.
|
Ošetřovatelská péče na jednotkách intenzivní psychiatrické péče
|
P
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.2.
|
Ošetřovatelská péče o závislé v ústavní a komunitní péči
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.3.
|
Ošetřovatelská péče o mentálně retardované
|
PV
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.4.
|
Ošetřovatelská péče o pacienty s poruchou osobnosti
|
PV
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.5.
|
Ošetřovatelská péče v dětské a dorostové psychiatrii
|
PV
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
2 týdny
|
10
|
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
Tabulka č. 2
§56 PSYCHIATRICKÁ SESTRA (se zaměřením na psychoterapii)
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.1.
|
Role sestry v péči o pacienty s duševní poruchou a mentálně retardované
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
Odborný modul 4.2.2.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Role sestry v psychoterapii
Sebezkušenostní výcvik
|
P
|
1 týden - T
4 týdny
1 týden - Pr.
|
10
40
5
|
|
3. ročník
|
||||
Speciální modul 4.3.21.
|
Psychoterapeutické přístupy k dětem a mladistvým
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.2.2.
|
Psychoterapeutické přístupy ke starým, těžce nemocným a umírajícím
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.2.3.
|
Supervize
|
PV
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
3 týdny
|
10
|
|
Vysvětlivky - P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr - praxe. Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 150 kreditů
Tabulka č. 3
§56 PSYCHIATRICKÁ SESTRA (se zaměřením na komunitní péči)
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.1.
|
Role sestry v péči o pacienty s duševní poruchou a mentálně retardované
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
Odborný modul 4.2.3.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Role psychiatrické sestry v komunitní péči
Praxe - 3. část
|
P
P
|
3 týdny - T
5 týdny - Pr.
|
10
30
25
|
|
3. ročník
|
||||
Speciální modul 4.3.3.1.
|
Péče o chronicky-psychiatricky nemocné v komunině
|
PV
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.3.2.
|
Péče o závislé v komunině
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.3.3.
|
Řízení svépomocných skupin a komplementárních center
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.3.4.
|
Péče o děti a dorost s psychiatrickým onemocněním v komunině
|
D
|
1 týden - T
1 týden Pr.
|
10
5
|
Odborná praxe na akr. pracovišti
|
P
|
3 týdny
|
10
|
|
Vysvětlivky - P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr - praxe Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 150 kreditů
RÁMCOVÝ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
PRO ZÍSKÁNÍ SPECIALIZOVANÉ ZPŮSOBILOSTI V OBORU
PRÁCE SESTRY V PRACOVNÍM LÉKAŘSTVÍ
Sestra pro pracovně lékařskou péči
dle nařízení vlády č. 463/2004 Sb., kterým se stanoví obory specializačního vzdělávání
a označení odborností zdravotnických pracovníků se specializovanou způsobilostí
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání je příprava všeobecné sestry pro specializovanou způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry v ošetřovatelské péči v pracovním lékařství (podle přílohy nařízení vlády č. 463/2004 Sb.) získáním potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností odpovídajících činnostem podle §48 a §57 vyhlášky č. 424/2004 Sb., kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.
2. Podmínky specializačního vzdělávání
2.1 Vstupní podmínky
Podmínkou pro zařazení do specializačního vzdělávání pro získání specializované způsobilosti je:
2.2 Průběžné podmínky
Po zařazení do specializačního oboru splnit 12 měsíců výkonu povolání v oboru specializace. Dále bude následovat studium dle tohoto rámcového vzdělávacího programu.
V průběhu specializačního studia je nutný výkon zdravotnického povolání v příslušném oboru specializace minimálně 1 rok z období posledních 6 ti let v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby nebo minimálně dva roky výkonu zdravotnického povolání z období posledních 6ti let v rozsahu minimálně pětiny stanovené týdenní pracovní doby od data přihlášení se k atestační zkoušce.
Vzdělávací program specializačního vzdělávání je realizován modulovým způsobem. Účastník specializačního studia musí v průběhu studia:
2.3 Výstupní podmínky
Studium je ukončeno atestační zkouškou skládající se z části praktické a teoretické podle §60 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 394/2004 Sb., kterou se upravují podrobnosti o konání atestační zkoušky, zkoušky k vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, závěrečné zkoušky akreditovaných kvalifikačních kurzů, aprobační zkoušky a zkušební řád pro tyto zkoušky.
K vykonání atestační zkoušky se může účastník studia přihlásit za předpokladu, že:
3. Délka specializačního vzdělávání
Celková délka specializačního studia v oboru všeobecná sestra pro pracovně-lékařskou péči je stanovena na 36 měsíců, lze ji zkrátit nebo prodloužit při zachování počtu hodin studijního programu, který obsahuje nejméně 640 hodin teoretické a praktické přípravy, z toho minimálně 50% praxe ve specializačním oboru.
4. Obsah specializačního vzdělávání
Specializační vzdělávání zahrnuje:
Modulová struktura vzdělávacího programu zahrnuje:
4.1 Vědomosti a dovednosti základního modulu - Role sestry specialistky
Cíl: Prohloubit poznatky a odborné dovednosti zaměřené na zvyšování kvality poskytované péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
4.2. Vědomosti a dovednosti odborných modulů
4.2.1. Ošetřovatelská péče v pracovním lékařství
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializované a vysoce specializované činnosti v rámci její preventivní činnosti v pracovním lékařství - sledování a hodnocení vztahu mezi faktory pracovního prostředí a zdravotním stavem exponovaných osob a předcházení či omezování vzniku specifických poškození z práce.
Vědomosti:
V rámci zdravotní péče v pracovním lékařství a hodnocení zdravotního stavu pracovníků znát:
V rámci ochrany zdraví a hodnocení pracovního prostředí a pracovní činnosti znát:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3. Vědomosti a dovednosti speciálních modulů
4.3.1. Speciální modul Pracovní lékařství v průmyslových odvětvích
Cíl: Absolvent je schopen aplikovat znalosti pracovně-lékařské péče na výkon specializovaných činností na pracovištích průmyslových odvětví: strojírenství, hutnictví železa, slévárenství, těžba nerostů, stavebnictví, dřevozpracující průmysl, textilní průmysl, sklářství, keramický průmysl, elektrotechnický průmysl aj.
jejich aktuální nabídka specifikována při zahájení studia podle požadavků studujících a jejich vysílajících pracovišť.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.2. Speciální modul Pracovní lékařství ve zdravotnictví
Cíl: Absolvent je schopen aplikovat znalosti pracovně-lékařské péče na výkon specializovaných činností při pracovně-lékařské péči ve zdravotnictví
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.3. Speciální modul Pracovní lékařství v zemědělství
Cíl: Absolvent je schopen aplikovat znalosti pracovně-lékařské péče na výkon specializovaných činností při pracovně-lékařské péči v zemědělství.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
5. Formy specializačního vzdělávání
Specializační vzdělávání se uskutečňuje kombinovanou formou. Stanovený rozsah teoretické a praktické výuky odpovídá délce stanovené týdenní pracovní doby.
Jestliže je studium uskutečňováno jinými formami, nesmí být úroveň této přípravy nižší než v předepsaném rozsahu.
6. Charakteristika činnosti
Absolvent/ka specializačního vzdělávání v oboru všeobecné sestry ošetřovatelská péče v pracovním lékařství získává způsobilost pro výkon činností uvedených v §48 a §57 vyhlášky č. 424/2004 Sb.
7. Materiální a personální zabezpečení
Materiální zajištění vzdělávacího programu musí splňovat požadavky akreditačního řízení podle §46 zákona č. 96/2004 Sb.
Teoretickou výuku uskutečňují fyzické osoby s pedagogickou a odbornou způsobilostí odpovídající zaměření programu specializačního vzdělávání.
Školitelem praktické výuky na akreditovaném pracovišti může být pouze pracovník se specializovanou způsobilostí v příslušném oboru, který je zapsán v Registru zdravotnických pracovníků způsobilých k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu (podle §59 zákona č. 96/2004 Sb.)
8. Bezpečnost a ochrana zdraví
Součástí teoretické i praktické výuky je problematika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, hygieny práce a protipožární ochrany a o možných rizicích při výkonu povolání všeobecné sestry v pracovně-lékařské péči.
9. Doporučená literatura
SZÚ Praha: Manuál prevence v lékařské praxi V., Prevence nepříznivého působení faktorů pracovního prostředí a pracovních procesů. Praha: Fortuna 1997
CIKRT Miroslav., MÁLEK Bohuslav. a kol: Pracovní lékařství I. - III., Praha: CIVOP 1995
Kolektiv autorů: Pracovní lékařství. Základy primární pracovně lékařské péče. Brno: NCONZO, 2005
CIKRT Miroslav, TUČEK Milan, PELCLOVÁ Daniela: Pracovní lékařství. Praha: Grada Publishing 2005
Ministerstvo zdravotnictví ČR. Státní zdravotní ústav: Bezpečnost a ochrana zdraví při práci v malých a středních podnicích. Příručka pro zaměstnavatele. „The Work Life and EU Enlargement Project“. Swedish National Labour Market Board. Swedish Work Environment Authority. Praha: Nakladatelství Tigis 2003 Státní zdravotní ústav. Evropská úřadovna Světové zdravotnické organizace Copenhagen. Program a Nadace CINDI: Analýza rizik při práci. Příručka pro zaměstnavatele. 3. doplněné a přepracované vydání. Praha: Fortuna 2002
HLADKÝ A., ŽÍDKOVÁ Zdenka.: Metody hodnocení psychosociální zátěže. Praha: Karolinum UK 1999
JIRÁK Zdeněk a kol.: Fyziologie práce. Ostrava: OU 2005
JANOUT Vladimír: Klinická epidemiologie - Nedílná součást rozhodovacích procesů. Praha, Grada Publishing 1998
DOBIÁŠ Lubomír, ČERNÁ Milena., MALACHOVÁ Kateřina., TOPINKA Jan.: Úvod do molekulární a buněčné biologie. Skriptum. Ostrava: Přírodovědecká fakulta OU 2000
WHO Regional Office for Europe: The Role of the Occupational Health Nurse in Workplace Health Management. Copenhagen: WHO 2001
Tabulka č. 1
§57 SESTRA PRO PRACOVNĚ-LÉKAŘSKOU PÉČI
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.1.
|
Role sestry v pracovním lékařství
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
Odborný modul 4.2.1.
|
Role sestry v pracovním lékařství
Praxe - výkony
|
P
|
4 týdny - Pr.
|
20
|
Speciální modul 4.3.1.
|
Pracovní lékařství v průmyslových odvětvích
praxe
|
PV
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
10
|
Speciální modul 4.3.2.
|
Pracovní lékařství ve zdravotnictví
praxe
|
PV
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
10
|
Speciální modul 4.3.3.
|
Pracovní lékařství v zemědělství
praxe
|
PV
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
10
|
Odborná praxe
|
Vypracování praktické odborné práce
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
20
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 12 rámcového vzdělávacího programu ošetřovatelská péče o pacienty ve vybraných klinických oborech
|
||||
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe
RÁMCOVÝ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
PRO ZÍSKÁNÍ SPECIALIZOVANÉ ZPŮSOBILOSTI
V OBORU OŠETŘOVATELSKÁ PÉČE V TRANSFUZNÍ SLUŽBĚ
Sestra pro transfuzní službu
dle nařízení vlády č. 463/2004 Sb., kterým se stanoví obory specializačního vzdělávání
a označení odborností zdravotnických pracovníků se specializovanou způsobilostí
1. Cíl specializačního vzdělávání
Cílem vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti ošetřovatelská péče v transfuzní službě je připravit všeobecné sestry pro poskytování specializované ošetřovatelské péče v rozsahu vědomostí a dovedností odpovídajícím požadavkům specializované způsobilosti podle §48 a §58 vyhlášky č. 424/2004 Sb., kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.
2. Podmínky specializačního vzdělávání
2.1. Vstupní podmínky
Podmínkou pro zařazení do vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti ošetřovatelská péče v transfuzní službě je:
2.2. Průběžné podmínky
Po zařazení do specializačního oboru splnit 12 měsíců výkonu povolání v oboru specializace. Dále bude následovat studium dle tohoto rámcového vzdělávacího programu.
V průběhu specializačního studia je nutný výkon zdravotnického povolání v příslušném oboru specializace minimálně 1 rok z období posledních 6 ti let v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby nebo minimálně dva roky výkonu zdravotnického povolání z období posledních 6 ti let v rozsahu minimálně pětiny stanovené týdenní pracovní doby od data přihlášení se k atestační zkoušce.
Povinně volitelné, doporučené a výběrové speciální moduly vzdělávacího programu se svou problematikou vztahují k celkovému zaměření vzdělávacího programu.
V průběhu vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti musí účastník:
Ukončení specializačního studia je podmíněno splněním všech předpokladů stanovených v odstavcích 2.1., 2.2.
Účastník získá specializovanou způsobilost sestra pro transfuzní službu po vykonání atestační zkoušky podle §60 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 394/2004 Sb., kterou se upravují podrobnosti o konání atestační zkoušky, zkoušky k vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, závěrečné zkoušky akreditovaných kvalifikačních kurzů, aprobační zkoušky a zkušební řád pro tyto zkoušky.
3. Délka specializačního vzdělávání
Celková délka vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti ošetřovatelská péče v transfuzní službě je stanovena na 36 měsíců, lze ji zkrátit nebo prodloužit při zachování počtu hodin studijního programu, který obsahuje nejméně 640 hodin teoretické a praktické výuky, z toho zahrnuje minimálně 50% praktické výuky ve specializačním oboru. Délku i poměr teorie a praxe má každý modul stanoven individuálně.
4. Obsah specializačního vzdělávání
Vzdělávací program pro získání specializované způsobilosti ošetřovatelská péče v transfuzní službě před stavuje formu celoživotního vzdělávání, při které se účastník věnuje jak teoretické tak praktické přípravě.
Teoretická výuka prohlubuje vědomosti z vědních oborů jejichž základy byly položeny v rámci kvalifikačního studia a seznamuje účastníky studia s novými vědními disciplínami nutnými pro činnost všeobecné sestry se specializovanou způsobilostí v ošetřovatelské péči v transfuzní službě.
Praktická výuka se zaměřuje na automatizaci stávajících dovedností a fixaci nových dovedností a pracovních postupů specializovaných činností.
Vzdělávací program je koncipován modulovým způsobem, zahrnuje modul základní, modul odborný a moduly speciální. Dále jsou moduly děleny na povinné, povinně volitelné, doporučené a výběrové.
Vědomosti základního modulu
Cíl: Vybavit všeobecnou sestru znalostmi z pojmosloví, zajistit orientaci v primárních vědomostech a literárních pramenech vědních a klinických oborů ovlivňujících roli sestry specialistky.
Vědomosti:
Dovednosti:
Odborný modul je vymezen souhrnem konkrétních vědomostí a dovedností z hematologie a postupů v transfuzní službě.
4.1.1. Role sestry v transfuzní službě
Cíl: Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči v transfuzní službě.
Vědomosti:
Dovednosti:
Výkony a jejich četnost:
Speciální moduly jsou charakteristické vymezením konkrétní problematiky a následné realizace speciální péče v oblasti hematologie a transfuzní služby zaměřené především na:
4.1.1.1. Výroba transfuzních přípravků
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k výrobě transfuzních přípravků.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.1.1.2. Specifická ošetřovatelská péče u pacientů s onkohematologickým onemocněním
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při zajišťování specifické ošetřovatelské péče u pacientů s onkohematologickým onemocněním.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.1.1.3. Ošetřovatelský výzkum
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné při realizaci průzkumných a výzkumných šetření se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Výkony a jejich četnost:
4.3.1.4 Krizová připravenost rezortu
Cíl: Poskytnout vědomosti a dovednosti potřebné k zabezpečení poskytování zdravotní péče v případě mimořádných událostí a krizových stavů.
Vědomosti:
Dovednosti:
Činnosti:
Lze využít dalších speciálních modulů realizovaných v rámci specializačního vzdělávání sestry pro intenzivní péči (činnosti dle §49, vyhlášky č. 424/2004 Sb.), dětské sestry (činnosti dle §51, vyhlášky č. 424/2004 Sb.), komunitní sestry (činnosti dle §52, vyhlášky č. 424/2004 Sb.) a sestry pro péči o pacienty ve vybraných klinických oborech (činnosti dle §53, vyhlášky č. 424/2004 Sb.).
5. Formy specializačního vzdělávání
Vzdělávací program specializačního vzdělávání je uskutečňován kombinovanou formou v blocích, které odpovídají délce stanovené týdenní pracovní doby, podle §57 zákona č. 96/2004 Sb. Jestliže je studium uskutečňováno jinými formami, nesmí být úroveň této průpravy nižší než u průpravy celodenní.
6. Charakteristika činností u jednotlivých odborných zaměření
Absolvent vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti v oboru ošetřovatelská péče v transfuzní službě je připravován k poskytování, organizování metodickému řízení ošetřovatelské péče, samostatně i v rámci týmu.
Činnosti absolventů vzdělávacího programu pro získání specializované způsobilosti ošetřovatelská péče v transfuzní službě jsou v rozsahu vědomostí a dovedností, odpovídající požadavkům specializované způsobilosti (§48 a §58 vyhlášky č. 424/2004 Sb.) vymezeny takto:
7. Materiální a personální zabezpečení
Odborná praktická výuka musí být zajištěna v rámci akreditovaného zdravotnického pracoviště v zařízení transfuzní služby.
Personální zabezpečení musí být zajištěno erudovanými pracovníky se specializovanou způsobilostí v příslušném oboru specializace a způsobilostí pedagogickou v souladu s platnými právními předpisy.
8. Bezpečnost a ochrana zdraví
Součástí teoretické i praktické výuky je problematika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, hygieny práce a požární ochrany. Výuka k bezpečné a zdraví neohrožující práci vychází z požadavků platných právních a jiných předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Požadavky jsou doplněny informacemi o rizicích možných ohrožení v souvislosti s vykonáváním praktické výuky, včetně informací vztahujících se k opatřením na ochranu před působením zdrojů rizik.
9. Doporučená literatura
ADAM, Z., VORLÍČEK, J. a spol. Obecná onkologie. Brno Masarykova univerzita, 2004. 440 s. ISBN 80210-3574-9.
BÁRTLOVÁ, S., SADÍLEK, P., TÓTHOVÁ, V. Výzkum a ošetřovatelství. Brno: NCONZO, 2005. 146 s. ISBN 80-7013-416-X.
BASTL, P., ŠVEC, V. Zdravotník lektorem. Brno: IDV PZ, 1997. 122 s. ISBN 80-7013-251-5.
KLENER, P. Klinická onkologie. Praha: Galén, 2002. 686 s. ISBN 80-7262-151-3.
Kolektiv autorů. Klinické použití krve. Příručka. Praha: Grada, 2002. 221 s. ISBN 80-247-0268-1.
TRACHTOVÁ, E. a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: IDV PZ, 1999. 184 s. ISBN 80-7013-285-X.
VAŇÁSEK, J., STARÝ, J., KAVAN, P., VAŇÁSEK, J. jr. Transplantace kostní dřeně. Praha: Galén, 1996. 191 s. ISBN 80-85824-35-3.
Tabulka č. 1
§58 SESTRA PRO PRACOVNĚ-LÉKAŘSKOU PÉČI
|
||||
KÓDY
MODULŮ
|
NÁZEV MODULU
|
TYP
MODULU
|
DÉLKA
TRVÁNÍ
|
POČET
KREDITŮ
|
1. ročník
|
||||
Základní modul 4.1.
|
Role sestry specialistky
|
P
|
2 týdny - T
|
20
|
Odborný modul 4.2.1.
|
Role sestry v transfuzní službě
|
P
|
3 týdny - T
|
30
|
Praxe - 1. část
|
P
|
2 týdny - Pr.
|
10
|
|
2. ročník
|
||||
4.2.1.
|
Praxe - 2. část
|
P
|
1 týden - Pr.
|
5
|
Speciální modul 4.3.1.1.
|
Výroba transfuzních přípravků
|
P
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.2.
|
Specifická ošetřovatelská péče u pacientů s onkohematologiským onemocněním
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Speciální modul 4.3.1.3.
|
Ošetřovatelský výzkum
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
10
|
Speciální modul 4.3.1.4.
|
Pracovní lékařství v zemědělství
praxe
|
D
|
1 týden - T
1 týden - Pr.
|
10
5
|
Lze využít dalších speciálních modulů uvedených v tabulce č. 12 rámcového vzdělávacího programu ošetřovatelská péče o pacienty ve vybraných klinických oborech
|
||||
Odborná praxe
|
Krizová připravenost rezortu
|
D
|
2 týdny
|
10
|
Toto studium má celkovou kreditní hodnotu 120 kreditů
Vysvětlivky: P - povinné, D - doporučené, PV - povinně volitelné, T - teorie, Pr. - praxe