Věstník MZe ČR, částka 1/2007
Ministerstvo zemědělství
Státní veterinární správa ČR
Č.j.: 12894/2007 - 10000
V Praze dne 18.5.2007
ÚPRAVA METODIKY KONTROLY ZDRAVÍ ZVÍŘAT A NAŘÍZENÉ VAKCINACE NA ROK 2007
V souladu s §44 odst.1 písm. d) zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon) ve znění pozdějších předpisů, Ministerstvo zemědělství stanoví povinné preventivní a diagnostické úkony k předcházení vzniku a šíření nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka, jakož i k jejich zdolávání, které se provádějí v příslušném kalendářním roce, a určuje, které z nich a v jakém rozsahu se hradí z prostředků státního rozpočtu.
Dne 5.12.2006 byla pod č.j.: 40079/2006-11000 schválena „METODIKA KONTROLY ZDRAVÍ ZVÍŘAT A NAŘÍZENÉ VAKCINACE NA ROK 2007“, která byla následně zveřejněna ve Věstníku Ministerstva zemědělství České republiky v prosinci 2006 v částce 2.
Dne 18.5.2007 byly schváleny následující úpravy
1. V části II. „Povinné preventivní a diagnostické úkony hrazené chovatelem“, kapitole B. „Kontrola zdraví“ bodě 21. „Skot“ , text u kódů ExA900 a ExA910 zní:
„ExA900 CAMPYLOBACTER FOETUS SSP. VENERALIS - VyLa - BV
a) Plemenní býci během 28 dnů před přesunem od chovatele (včetně odchovny plemenných býků) do ISB;
b) Plemenní býci v období izolace (před přesunem do provozní ISB) - v souladu s přílohou č. 2 k vyhlášce č. 380/2003 Sb., následovně:
zvířata mladší 6 měsíců nebo držená od tohoto věku před izolací ve skupině zvířat stejného pohlaví, jednorázové vyšetření vzorku výplašku předkožkového vaku,
zvířata ve věku 6 měsíců nebo starší, která mohla před izolací být ve styku se samicemi, vyšetření vzorku předkožkového vaku třikrát v týdenních intervalech;
c) plemenní býci v inseminačních stanicích 1 x ročně - v souladu s přílohou č. 2 k vyhlášce č. 380/2003 Sb.,
d) plemenní býci určení pro přirozenou plemenitbu v období 28 dnů před zařazením (přemístěním) do stáda v němž budou přirozenou plemenitbu zabezpečovat;
e) při každém přesunu plemenných býků v přirozené plemenitbě mezi chovateli.
ExA910 TRICHOMONAS FOETUS - VyLa - BV
a) Plemenní býci během 28 dnů před přesunem od chovatele (včetně odchovny plemenných býků) do ISB;
b) Plemenní býci v období izolace (před přesunem do provozní ISB) - v souladu s přílohou č. 2 k vyhlášce č. 380/2003 Sb., následovně:
zvířata mladší 6 měsíců nebo držená od tohoto věku před izolací ve skupině zvířat stejného pohlaví, jednorázové vyšetření vzorku výplašku předkožkového vaku,
zvířata ve věku 6 měsíců nebo starší, která mohla před izolací být ve styku se samicemi, vyšetření vzorku předkožkového vaku třikrát v týdenních intervalech;
c) plemenní býci v inseminačních stanicích 1 x ročně - v souladu s přílohou č. 2 k vyhlášce č. 380/2003 Sb;
d) plemenní býci určení pro přirozenou plemenitbu v období 28 dnů před zařazením (přemístěním) do stáda v němž budou přirozenou plemenitbu zabezpečovat;
e) při každém přesunu plemenných býků v přirozené plemenitbě mezi chovateli.“.
2. V části VI. „Výše výdajů na preventivní a diagnostické úkony uvedené v části I.“ text v posledním řádku tabulky nově zní takto:
Živá vakcína a/nebo inaktivovaná vakcína proti salmonelóze drůbeže (S. enteritidis); po provedení vakcinace v souladu s vakcinačním programem schváleným KVS
|
do 6,-Kč
|
|
3. V části VII. „Přílohy“ se v příloze s názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v chovech nosnic produkujících konzumní vejce na rok 2007“ bodě 4. „Odběr vzorků“ věta první nahrazuje větou:
„Odběry vzorků u hejn nosnic provádí podle určeného harmonogramu chovatel, nebo jím pověřená odborně způsobilá osoba, nebo příslušná KVS v případě úředních vzorků.“.
4. V části VII. „Přílohy“ v příloze s názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v chovech nosnic produkujících konzumní vejce na rok 2007“ bodě 4.2. „Odběr úředních vzorků“ písm. d) zní:
„d) u všech ostatních hejn nosnic v hospodářství v případě zjištění Salmonela enteritidis nebo Salmonela typhimurium, u hejna nosnic v hospodářství. Tento odběr úředních vzorků z prostředí nahrazuje nejbližší následující odběr v rámci standardního schématu odběru vzorků, pokud jsou vyšetření na přítomnost Salmonela spp. v krmivu a vodě negativní.“.
5. V části VII. „Přílohy“ v příloze s názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v chovech nosnic produkujících konzumní vejce na rok 2007“ bodě 6. „Opatření přijatá KVS pro tlumení výskytu salmonel“ písm. a) zní:
„a) Opatření přijatá v případě záchytu salmonel ve vzorcích trusu a/nebo prachu
V případě výskytu Salmonella enteritidis a Salmonella typhimurium ve vzorcích trusu a/nebo prachu, provede úřední veterinární lékař KVS v hejně úřední odběr vzorků z každého pozitivního hejna za účelem potvrzení prvních výsledků. NRL provede konfirmační metodu, která je založena na bakteriologickém vyšetření orgánů, Drůbež k vyšetření musí být vybrána náhodně z každého hejna v počtu nejméně 5 (pěti) kusů z rozličných míst v hale. Vybírají se především kusy, u kterých se jeví odchylky zdravotního stavu. Drůbež může být do SVÚ Praha dodána usmrcená. Usmrcená drůbež musí být doručena do laboratoře na vyšetření nejpozději do 48 hodin po utracení. Z každého kusu musí být v laboratoři odebrány a na přítomnost Salmonella spp. vyšetřeny vzorky jater, vaječníků a střev.“.
6. V části VII. „Přílohy“ se v příloze s názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v chovech nosnic produkujících konzumní vejce na rok 2007“ bodě 8. „Vakcinace“ podbodě 3. zrušují slova „(viz Příloha č. 3)“.
7. V části VII. „Přílohy“ se v příloze s názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v chovech nosnic produkujících konzumní vejce na rok 2007“ zrušuje Příloha č. 3 .
8. V části VII. „Přílohy“ v příloze s názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v reprodukčních chovech drůbeže (Gallus gallus) v letech 2007 - 2009“ bodě 3. „Definice“ písmeno c) zní: „c) Vzorek - vzorek k vyšetření odebraný chovatelem nebo jím pověřenou odborně způsobilou osobou.“.
9. V části VII. „Přílohy“ v příloze s názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v reprodukčních chovech drůbeže (Gallus gallus) v letech 2007 - 2009“ bod 9. zní:
„9. Opatření přijímaná v případě pozitivního nálezu
V případě pozitivního výsledku vyšetření vzorků vyšetřených v souladu s přílohou 1 zajistí KVS neprodleně provedení odběru vzorků ke konfirmačnímu vyšetření - odběr úředních vzorků v pozitivních hejnech (příloha 2). Vzorky ke konfirmačnímu vyšetření se zasílají jen do SVÚ Praha - NRL.“.
10. V části VII. „Přílohy“ v příloze s názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v reprodukčních chovech drůbeže (Gallus gallus) v letech 2007 - 2009“ bodě 10. „Opatření v reprodukčních chovech drůbeže (Gallus gallus), v nichž byla vyšetřením úředního vzorku potvrzena infekce“ písmeno c) zní:
„c) všechna drůbež v pozitivním hejnu potvrzeném bakteriologickým vyšetřením konfirmačních vzorků, a to včetně jednodenních kuřat, musí být poražena nebo usmrcena a neškodně odstraněna způsobem co nejvíce omezujícím nebezpečí šíření salmonel. Porážka musí být provedena v souladu s právními předpisy o hygieně potravin. Vedlejší produkty, které nejsou určeny k lidské spotřebě, musí být neškodně odstraněny v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1774/2002, kterým se stanoví hygienická pravidla týkající se vedlejších živočišných produktů, které nejsou určeny k lidské spotřebě;“.
11. V části VII. „Přílohy“ v příloze s názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v reprodukčních chovech drůbeže (Gallus gallus) v letech 2007 - 2009“ bodě 10. „Opatření v reprodukčních chovech drůbeže (Gallus gallus), v nichž byla vyšetřením úředního vzorku potvrzena infekce“ písmeno f) zní:
„f) po poražení nebo usmrcení drůbeže z infikovaných hejn musí být v souladu s pokyny příslušné KVS provedena důkladná očista a dezinfekce včetně bezpečného odstranění trusu nebo podestýlky.“.
12. V části VII. „Přílohy“ „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v reprodukčních chovech drůbeže (Gallus gallus) v letech 2007 - 2009“ bod 11. zní:
„11. Finanční pomoc a náhrady chovatelům
Úhrada se poskytne chovateli po ukončení vakcinace a revakcinace hejna kuřic (hospodářství) po předložení „Potvrzení o provedeném úkonu povinné kontroly zdraví“ a dalších účetních dokladů do výše 6,- Kč na kuřici.
V případě zjištění salmonelózy, se náhrada nákladů a ztrát, které vznikly v důsledku provádění mimořádných veterinárních opatření, chovatelům poskytne v souladu s §67, §68, §69 a §70 veterinárního zákona.“.
13. V části VII. „Přílohy“ v příloze s názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v reprodukčních chovech drůbeže (Gallus gallus) v letech 2007 - 2009“ bodě 12. „Vakcínace“ podbod 1. zní: „1. Vakcinace drůbeže proti Salmonella enteritidis je v rámci tohoto programu povinná.“.
14. V části VII. „Přílohy" v příloze názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v reprodukčních chovech drůbeže (Gallus gallus) v letech 2007 - 2009“ bodě 12. „Vakcinace“ podbod 3. zní:
„3. Nařizuje se provedení vakcinace během odchovu kuřic tak, aby vakcinace a revakcinace byla ukončena nejpozději 3 týdny před očekávaným zahájením snášky.
15. V části VII. „Přílohy“ se v příloze s názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v reprodukčních chovech drůbeže (Gallus gallus) v letech 2007 - 2009“ bodě 13. „Přílohy“ zrušují slova „Příloha 3: Seznam registrovaných vakcín proti salmonelóze drůbeže“.
16. V části VII. „Přílohy“ v příloze s názvem ,Národní program pro tlumení výskytu salmonel v reprodukčních chovech drůbeže (Gallus gallus) v letech 2007 - 2009“, Příloze č.1 text odstavce s názvem „Metody odběru vzorků trusu v hospodářství“ zní:
„A. Odběr směsných vzorků trusu
Odebírají se jednotlivé vzorky čerstvého trusu o hmotnosti min. 1 g v počtu, který udává tabulka.
Počet ptáků chovaných v hejně
|
Počet vzorků trusu, které mají být odebrány v hejně
|
250 - 349
|
|
350 - 449
|
220
|
450 - 799
|
250
|
800 - 999
|
260
|
1000 a více
|
300
|
Z těchto jednotlivých vzorků se sestaví dva směsné vzorky a tato skutečnost se uvede v žádance o vyšetření. Směsný vzorek musí být sestaven z nejvýše 150 jednotlivých vzorků. Laboratorní vyšetření všech vzorků trusu je prováděno v SVÚ Praha, Jihlava a Olomouc a je hrazeno ze státního rozpočtu
nebo
B. Odběr vzorků pomocí stíracích manžet
Odebírá se 5 párů stíracích manžet.
Používané stírací manžety mají mít dostatečné absorpční vlastnosti, aby nasákly vlhkost.
Přípustné jsou i „gázové ponožky“.
Povrch stíracích manžet se navlhčí vhodným roztokem (např. 0,8% roztok chloridu sodného a 0,1% roztok peptonu ve sterilní deionizované vodě nebo sterilní vodě).
Chůze po ploše se provádí tak, aby vzorky byly odebrány reprezentativně ze všech částí dané plochy, včetně podestýlky a roštů, pokud jsou rošty bezpečné pro chůzi. Do odběru musí být zahrnuta veškerá oddělení (sekce) s chovem drůbeže v budově. Po skončení odběru vzorků musí být manžety opatrně sejmuty tak, aby se z nich neuvolnil přichycený materiál.
Manžety slouží k nasátí trusu, proto se jednotlivé páry nesmí zaměnit, takto se jako vzorek zabalí a odesílají k vyšetření do SVÚ Praha, Jihlava, Olomouc. Manžety je možno objednat na SVÚ Praha, Jihlava a Olomouc. Laboratorní vyšetření je hrazeno ze státního rozpočtu.
C. Odběr směsných vzorků trusu v klecových technologiích
V klecových technologiích může být vzorek v závislosti na typu budovy tvořen přirozeně smíchaným trusem pocházejícím z trusných pásů a podélných trusných kanálů nebo hlubokých trusných jímek. Pro samotné vyšetření se odebírají nejméně dva vzorky čerstvého trusu, každý o min. hmotnosti 150 g pro samostatné vyšetření:
i. z trusných pásů pod každým patrem klecí, po předchozím odstranění nahromaděného trusu. Směsný vzorek trusu se odebírá z výstupních konců pásů;
ii. nebo ze dna podélných trusných kanálů pod klecemi, po předchozím odstranění nahromaděného trusu;
iii. nebo ze systému trusných jímek (kanálů) u kaskádových klecí nebo klecí kde trus padá přímo do jímky, se odebírá pokud možno čerstvý trus.
V budově je obvykle několik řad klecí. V celkovém směsném vzorku čerstvého trusu jsou zastoupeny vzorky z každé řady. Z každého hejna se odebírají dva směsné vzorky čerstvého trusu.“.
17. V části VII . „Přílohy“ v příloze s názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v reprodukčních chovech drůbeže (Gallus gallus) v letech 2007 - 2009“ Příloha č. 2 zní:
„Příloha č. 2
Úřední odběr vzorků v pozitivních chovech drůbeže
V případě výskytu invazivních sérovarů salmonel zahrnutých do tohoto programu (viz. bod 3), provede úřední veterinární lékař KVS v hejnu úřední odběr vzorků za účelem potvrzení prvních výsledků (viz. bod 6). Konfirmační metoda je založena na bakteriologickém vyšetření orgánů, vzorky ke konfirmačnímu vyšetření se zasílají pouze do SVÚ Praha - NRL pro salmonely. Drůbež která má být vyšetřena, se v hejnu s pozitivním výsledkem bakteriologického vyšetření směsného vzorku trusu z hejna, vybírá namátkově. Vzorky se odebírají od nejméně 5 (pěti) ptáků z různých míst a vybírají se zejména ptáci vykazující odchylky zdravotního stavu. Drůbež může být do SVÚ Praha dodána usmrcená. Usmrcená drůbež musí být doručena do laboratoře na vyšetření nejpozději do 48 hodin po utracení. Odběr vzorků orgánů pro vyšetření se provádí na SVÚ Praha (NRL); z každého ptáka se odebírají a na přítomnost Salmonela spp. následně vyšetřují vzorky jater, vaječníků a střev.“.
18. V části VII. „Přílohy“ se v příloze s názvem „Národní program pro tlumení výskytu salmonel v reprodukčních chovech drůbeže (Gallus gallus) v letech 2007 - 2009“, zrušuje Příloha č.3.
Mgr. Petr Gandalovič, v.r.
ministr zemědělství