Věstník MŽP ČR, částka 2/2014
SDĚLENÍ
odboru odpadů Ministerstva životního prostředí
ve věci zpracování informačních materiálů pro podporu prosazování evropského nařízení č. 1013/2006 o přepravě odpadů
Odbor odpadů sděluje, že VÚV TGM, v.v.i. - Centrum pro hospodaření s odpady zpracoval v rámci řešení projektu bezpečnostního výzkumu s názvem „Možnosti využití informací a zdrojů dat z oblasti nakládání s odpady jako nástroje identifikace a řešení neoprávněného nakládání s odpady“ následující informační materiály týkající se problematiky přeshraniční přepravy odpadů:
1) Praktická příručka „Přeshraniční přeprava odpadů“ (srpen 2013)
Příručka ve formátu B6 je určena pro pracovníky státní správy, mezi jejichž kompetence patří kontrola přeshraniční přepravy odpadů. Slouží pro rychlou orientaci v problematice přeshraniční přepravy odpadů při práci v terénu. Příručka přehledně shrnuje informace vycházející z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 o přepravě odpadů, Katalogu odpadů a materiálu „Waste(s) Watch“ zpracovaného mezinárodní sítí IMPEL1, jejíž činnost je zaměřena na implementaci a prosazování environmentální legislativy.
2) Manuál pro zařazování odpadů do „Zeleného seznamu“ (listopad 2013)
Manuál je praktickým návodem pro rozhodování o zařazení odpadů do tzv. Zeleného seznamu dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 o přepravě odpadů. Manuál obsahuje popis jednotlivých odpadů Zeleného seznamu a jejich charakteristických vlastností, vymezení odpadů zařazovaných do příslušných položek, včetně možné záměny za odpady s jiným zařazením, a typické fotografie odpadů zařazených / nezařazených pod příslušné kódy.
Materiály byly distribuovány orgánům, které mají kontrolní pravomoc v oblasti přeshraniční přepravy odpadů dle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, a dále jsou dostupné v elektronické podobě na stránkách www.ceho.cz pod odkazem na řešený projekt.
Ing. Bc. Jan Maršák, Ph.D.
ředitel odboru odpadů
1 European Union Network for the Implementation and Enforcement of Environmental Law