Věstník MŽP ČR, částka 4/2017
Výzva č. 5/2017
k předkládání žádostí o poskytnutí podpory
v rámci Národního programu Životní prostředí
Ministerstvo životního prostředí (dále jen „MŽP“) vyhlašuje prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR (dále jen „Fond“) Výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí podpory (dále jen „Výzva“) dle podmínek Národního programu Životní prostředí (dále jen „Program“).
Číslo Výzvy |
5/2017 |
Prioritní oblast |
2. Ovzduší |
Podoblast |
2.1 Emise ze stacionárních zdrojů |
Podporované aktivity |
2. 1. B Pořízení technologií a změny technologických postupů vedoucích ke snížení emisí znečišťujících látek, včetně projektů na snížení či eliminaci zápachu |
Cíle Výzvy |
Cílem Výzvy je snižování emisí těžkých kovů, které mají zákonem stanoven imisní limit či jsou regulovány Protokolem o těžkých kovech (olovo, arsen, kadmium, nikl, rtuť) a snižování emisí pachových látek ze stacionárních zdrojů a tím omezování negativních dopadů na kvalitu ovzduší, lidské zdraví a míry obtěžování obyvatelstva zápachem. |
Oprávnění příjemci podpory |
Obchodní společnosti a družstva, fyzické osoby podnikající, obce, kraje a další subjekty definované v kapitole 3. |
Termíny Výzvy |
Žádosti je možné podat v období od 3.4.2017 do 27.9.2017. |
Období realizace |
Podpořené projekty budou realizovány nejpozději do 31.12.2020. |
Výše podpory |
Minimální výše dotace na jeden projekt činí 100 tis. Kč. |
Maximální výše dotace na jeden projekt činí 10 mil. Kč. |
|
Maximální výše celkové podpory na jeden projekt činí 60 % z celkových způsobilých výdajů. |
|
Alokace |
60 mil. Kč |
1. Popis podporovaných aktivit
Základní prioritou v oblasti ovzduší Národního programu Životní prostředí je zlepšení kvality ovzduší tam, kde jsou překračovány imisní limity a udržení kvality ovzduší tam, kde je jeho kvalita dobrá. Ke zlepšení současného stavu lze přispět omezením znečištění ze stacionárních zdrojů1 včetně eliminace zápachu, který je častým předmětem stížností občanů. Předmětem podpory jsou taková opatření, která jdou nad rámec podmínek provozu stanovených zákonem č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění, a jeho prováděcími právními předpisy.
Předmětem podpory jsou projekty v souladu s podporovanou aktivitou Programu:
-
2. 1. B - Pořízení technologií a změny technologických postupů vedoucích ke snížení emisí znečišťujících látek, včetně projektů na snížení či eliminaci zápachu.
Předmětem podpory je:
a) pořízení technologií vedoucích ke snížení emisí vybraných těžkých kovů - olova, arsenu, kadmia, niklu a rtuti (např. tkaninové filtry);
b) pořízení technologií a změny technologických postupů vedoucích ke snížení emisí pachových látek, jako například zakrytování a odsávání odpadního plynu z technologie s následným čištěním pomocí koncového zařízení na omezování zápachu (např. biofiltr, biopračka, mokrá vypírka, ozonizér, plazmové čištění, případně další technologická řešení), podpořit lze rovněž primární opatření snížení emisí zápachu.
2. Cíl Výzvy
Cílem Výzvy je:
a) snižování emisí těžkých kovů, které mají zákonem stanoven imisní limit či jsou regulovány Protokolem o těžkých kovech (olovo, arsen, kadmium, nikl, rtuť), a
b) snižování emisí pachových látek
ze stacionárních zdrojů a tím omezování negativních dopadů na kvalitu ovzduší, lidské zdraví a míry obtěžování obyvatelstva zápachem.
3. Oprávnění příjemci podpory
O finanční podporu z prostředků Fondu mohou žádat vlastníci, nájemci nebo provozovatelé technologie, která je zdrojem znečišťování ovzduší (vlastnictví budovy, ve které je technologie umístěna, nerozhoduje, podmínkou je řádné zajištění udržitelnosti), zejména:
-
obchodní společnosti a družstva;
-
fyzické osoby podnikající;
-
obce;
-
kraje;
-
dobrovolné svazky obcí;
-
státní podniky;
-
veřejné výzkumné instituce;
-
nestátní neziskové organizace (obecně prospěšné společnosti, nadace, nadační fondy, ústavy, spolky).
4. Forma a výše podpory
Podpora je poskytována formou dotace z prostředků Fondu na základě Směrnice MŽP č. 4/2015, v souladu s Národním programem Životní prostředí, v souladu s touto Výzvou a dále za podmínek stanovených v Rozhodnutí ministra životního prostředí o poskytnutí finančních prostředků (dále jen „Rozhodnutí“) a ve Smlouvě o poskytnutí podpory ze Státního fondu životního prostředí ČR (dále jen „Smlouva“).
Minimální výše podpory na jeden projekt činí 100 tis. Kč.
Maximální výše podpory na jeden projekt činí 10 mil. Kč.
Maximální výše podpory na jeden projekt činí 60 %2 z celkových způsobilých výdajů. Náklady musí být podrobně zdůvodněny.
Pokud projekt naplní definiční znaky veřejné podpory, je v rámci této Výzvy poskytována podpora v souladu s níže uvedenými předpisy:
-
Nařízení Komise (EU) č. 651/2014 (GBER) ze dne 17.6.2014, kterým se v souladu s články 107 a 108 Smlouvy o fungování Evropské unie prohlašují určité kategorie podpory za slučitelné s vnitřním trhem (pouze dle relevantních článků, zejména 36 a 37),
-
Nařízení Komise (EU) č. 1407/2013 ze dne 18.12.2013, o použití článků 107 a 108 Smlouvy o fungování Evropské unie na podporu de minimis (dále jen „de minimis“).
Podmínky Veřejné podpory poskytované v rámci této Výzvy upravuje Směrnice MŽP č. 4/2015.
5. Termíny Výzvy
Termíny pro předkládání Žádostí o poskytnutí podpory (dále jen „Žádost“) v rámci této Výzvy:
Zahájení příjmu Žádostí: 3.4.2017
Ukončení příjmu Žádostí: 27.9.2017 ve 14:00
Žádosti doručené po stanovených termínech nebudou přijaty k dalšímu zpracování.
6. Alokace prostředků pro Výzvu
Pro Výzvu je alokováno celkem 60 000 000 Kč, z toho:
-
30 000 000,- Kč pro předmět podpory a) Snižování emisí těžkých kovů,
-
30 000 000,- Kč pro předmět podpory b) Snižování emisí pachových látek.
V případě nedočerpání alokace pro podporované aktivity v oblasti a) bude o zbývající část navýšena alokace pro podporované aktivity v oblasti b) a naopak.
7. Období realizace
Podpořené projekty budou realizovány nejpozději do 31.12.2020.
8. Způsobilé výdaje
Jedná se o ty výdaje projektu, které zakládají nárok na čerpání podpory, tj. mohou být spolufinancovány v rámci této Výzvy z rozpočtu Fondu. Výdaje musí být skutečně, účelně, efektivně, oprávněně a nezbytně vynaložené a musí být vzniklé a uhrazené v období realizace projektu (tj. po zahájení projektu a před dokončením projektu), nejdříve však po dni akceptace Žádosti o poskytnutí dotace, s výjimkou výdajů na projektovou přípravu, které je v rámci této Výzvy způsobilým výdajem.
Výdaje musí zároveň vyhovovat pravidlům pro způsobilost výdajů podle relevantního typu veřejné podpory. V případě GBER vzniká způsobilost výdajů až po podání Žádosti a to z důvodu dodržení motivačního účinku podpory. Výdaje musí být realizovány bezhotovostním převodem a prokázány bankovním výpisem.
Daň z přidané hodnoty (DPH) může být způsobilým výdajem, pouze pokud příjemce plnění nemá nárok na odpočet daně na vstupu.
Způsobilé výdaje jsou:
-
výdaje na projektovou přípravu (včetně výdajů na vypracování odborného posudku) do výše 5 % z celkových způsobilých výdajů,
-
vlastní výdaje na pořízení technologie eliminující nebo snižující emise těžkých kovů či pachových látek3 a na změny technologických postupů u zdrojů zápachu mající totožný účel,4
-
výdaje na instalaci technologie, včetně přípravných prací a vyvolaných investic (stavební práce, služby, dodávky včetně dalších nezbytných zařízení, např. odsávače),
-
zkušební provoz, včetně jeho vyhodnocení.
Náhrada stávající výrobní technologie není považována za způsobilý výdaj.
9. Místo realizace projektu
Všechny podpořené projekty budou realizovány na území České republiky.
10. Způsob podání Žádosti
Žádosti budou přijímány průběžně počínaje prvním dnem zahájení příjmu Žádostí do ukončení příjmu Žádostí dle čl. 5 této Výzvy. Žádost bude zpracovaná v českém jazyce v předepsaném formátu a předpokládaný rozpočet bude uveden v CZK.
Žádosti je nutné doručit prostřednictvím doručovatelských služeb nebo osobně do podatelny Fondu v uzavřených obálkách s označením:
Název žadatele Adresa žadatele IČ žadatele Žádost o poskytnutí podpory z NPŽP podoblast podpory 2. 1. B - Pořízení technologií a změny technologických postupů vedoucí ke snížení emisí znečišťujících látek, včetně projektů na snížení či eliminaci zápachu. Státní fond životního prostředí ČR Odbor realizace Národních programů Olbrachtova 2006/9 140 00 Praha 4 |
Žádosti mohou být předkládány také prostřednictvím datových zpráv (ID datové schránky je favab6q), přičemž datová zpráva musí být označena jako Žádost z NPŽP - 2. 1. B. - Výzva č. 5/2017 a musí být opatřena platným elektronickým podpisem žadatele, respektive osoby jej zastupující.
Příjem Žádostí končí 27.9.2017 ve 14:00 hod. Rozhoduje datum doručení na Fond, nikoliv datum předání poštovní přepravě. Později nebo jiným způsobem doručené žádosti nebudou přijaty do dalšího administrativního procesu.
Žádosti se předkládají v jednom vyhotovení ve formě originálu včetně příloh a zároveň elektronicky na nosiči CD. Elektronická verze Žádosti musí být zpracována v obvyklých formátech (Microsoft Word, Excel, případně Open Office).
11. Administrace Žádostí
Výzva je vyhlášena jako jednokolová soutěžní. Žádosti předložené Fondu podléhají kontrole úplnosti, formální správnosti a přijatelnosti. Je-li Žádost formálně úplná a je posouzena jako přijatelná z hlediska splnění podmínek Výzvy, je akceptována a postoupena do procesu hodnocení Fondem dle výběrových kritérií (viz čl. 13 této Výzvy). V případě potřeby může Fond požádat MŽP o součinnost při hodnocení Žádostí.
Administrace Žádostí, které nebudou v souladu s podmínkami Programu a Výzvy, bude ukončena.
Žádosti, které splní podmínky Programu a Výzvy, získají dostatečný počet bodů v rámci hodnocení a budou kryty disponibilní alokací Výzvy, budou následně předloženy k projednání Radě Fondu a k vydání Rozhodnutí.
12. Sledované indikátory
Přehled všech indikátorů sledovaných v podoblasti podpory 2. 1. B je uveden v následujících tabulkách:
Předmět podpory a) Snižování emisí těžkých kovů
Název indikátoru |
Měrná jednotka |
Počet stacionárních zdrojů, u kterých byly v rámci projektu sníženy emise těžkých kovů. |
ks |
Rozdíl emisí těžkých kovů, které jsou zdrojem emitovány (olovo, arsen, kadmium, nik a rtuť) před realizací projektu a po jeho realizaci. |
kg/rok |
Předmět podpory b) Snižování emisí pachových látek
Název indikátoru |
Měrná jednotka |
Počet stacionárních zdrojů, u kterých byl v rámci projektu omezen nebo eliminován zápach. |
ks |
Počet rodinných domů ve vzdálenosti do 500 m od zdroje zápachu. |
ks |
Počet bytových domů ve vzdálenosti do 500 m od zdroje zápachu. |
ks |
Rozdíl emisí znečišťujících látek, které jsou zdrojem emitovány (TZL, VOC, amoniak), před realizací projektu a po jeho realizaci. |
kg/rok |
Žadatel si v rámci předmětu podpory b) zvolí z výše uvedeného výčtu relevantní indikátory s ohledem na zamýšlená opatření. Poslední indikátor žadatel zvolí s ohledem na typ zdroje a technologii ke snižování emisí, jelikož ne vždy je tento indikátor vyčíslitelný. Vybrané indikátory uvede žadatel v Žádosti.
Plnění indikátorů je pro žadatele, resp. příjemce podpory závazné.
13. Kritéria pro hodnocení Žádostí
Žádosti budou po kontrole formální úplnosti a přijatelnosti hodnoceny na základně těchto kritérií:
a) Snižování emisí těžkých kovů
Výběrová kritéria technická s váhou 30 % na celkovém hodnocení projektu (max. 30 bodů) |
|
Technická úroveň projektu |
Počet bodů |
Rozsah technických prací a postup realizace projektu je podrobně a srozumitelně popsán, projekt je přehledný, obsahuje veškerou technickou specifikaci, uvedené skutečnosti jsou vzájemně v souladu |
30 |
Popis technických prací a postup realizace projektu je srozumitelně popsán, obsahuje však drobné nedostatky či nesoulady |
20 |
Předkládaný projekt je nejasný, bez podrobných informací, neobsahuje popis postupu realizace, obsahuje věcné chyby a nesoulady mezi jednotlivými dokumenty |
0 |
Předkládaný projekt je nejasný, bez podrobných informací, obsahuje hrubé věcné chyby |
0 (vyřazeno) |
Výběrová kritéria ekologická s váhou 70 % na celkovém hodnocení projektu (max. 70 bodů) |
|
Pokud bude součet bodů ekologických kritérií roven nule, pak bude žádost vyřazena |
|
Snížení emisí vybraných těžkých kovů |
Počet bodů |
(výsledné body v rámci kritéria budou ke konkrétní hodnotě přiřazeny dle lineární závislosti mezi krajními hodnotami) |
|
Snížení emisí těžkých kovů o 10 kg/rok |
50 |
Snížení emisí těžkých kovů o 0 kg/rok |
0 |
Účinnost technologie ke snížení emisí vybraných těžkých kovů5 |
Počet bodů |
Instalovaná technologie garantuje snížení emise těžkých kovů o 96 % až 100 % |
20 |
Instalovaná technologie garantuje snížení emise těžkých kovů o 91 % až 95 % |
15 |
Instalovaná technologie garantuje snížení emise těžkých kovů o 81 % až 90 % |
10 |
Instalovaná technologie garantuje snížení emise těžkých kovů o 60 % až 80 % |
5 |
Instalovaná technologie garantuje snížení emise těžkých kovů o méně než 60 % |
0 |
b) Snižování emisí pachových látek
Výběrová kritéria technická s váhou 30 % na celkovém hodnocení projektu (max. 30 bodů) |
|
Technická úroveň projektu |
Počet bodů |
Rozsah technických prací a postup realizace projektu je podrobně a srozumitelně popsán, projekt je přehledný, obsahuje veškerou technickou specifikaci, uvedené skutečnosti jsou vzájemně v souladu |
30 |
Popis technických prací a postup realizace projektu je srozumitelně popsán, obsahuje však drobné nedostatky či nesoulady |
20 |
Předkládaný projekt je nejasný, bez podrobných informací, neobsahuje popis postup realizace, obsahuje věcné chyby a nesoulady mezi jednotlivými dokumenty |
0 |
Předkládaný projekt je nejasný, bez podrobných informací, obsahuje hrubé věcné chyby |
0 |
(vyřazeno) |
|
Výběrová kritéria ekologická s váhou 70 % na celkovém hodnocení projektu (max. 70 bodů) |
|
Pokud bude součet bodů ekologických kritérií roven nule, pak bude žádost vyřazena |
|
Účinnost technologie ke snížení emise pachových látek6 |
Počet bodů |
Instalovaná technologie garantuje snížení emise pachových látek o 96 % až 100 % |
35 |
Instalovaná technologie garantuje snížení emise pachových látek o 91 % až 95 % |
25 |
Instalovaná technologie garantuje snížení emise pachových látek o 81 % až 90 % |
20 |
Instalovaná technologie garantuje snížení emise pachových látek o 61 % až 80 % |
15 |
Instalovaná technologie garantuje snížení emise pachových látek o 40 % až 60 % |
10 |
Instalovaná technologie garantuje snížení emise pachových látek o méně než 40 % |
0 |
Počet rodinných domů do 500 m7 od stacionárního zdroje zápachu |
Počet bodů |
(žadatel smí získat v rámci hodnotících kritérií týkajících se počtu rodinných a bytových domů v součtu za obě kritéria max. 20b.) |
|
Od stacionárního zdroje ve vzdálenosti 500 m se nachází více než 200 rodinných domů |
20 |
Od stacionárního zdroje ve vzdálenosti 500 m se nachází 101 až 200 rodinných domů |
15 |
Od stacionárního zdroje ve vzdálenosti 500 m se nachází 51 až 100 rodinných domů |
10 |
Od stacionárního zdroje ve vzdálenosti 500 m se nachází 1 až 50 rodinných domů |
5 |
Od stacionárního zdroje ve vzdálenosti 500 m se nachází 0 rodinných domů |
0 |
Počet bytových domů do 500 m7 od stacionárního zdroje zápachu |
Počet bodů |
(žadatel smí získat v rámci hodnotících kritérií týkajících se počtu rodinných a bytových domů v součtu za obě kritéria max. 20b.) |
|
Od stacionárního zdroje ve vzdálenosti 500 m se nachází více než 8 bytových domů |
20 |
Od stacionárního zdroje ve vzdálenosti 500 m se nachází 5 až 8 bytových domů |
15 |
Od stacionárního zdroje ve vzdálenosti 500 m se nachází 3 až 4 bytových domů |
10 |
Od stacionárního zdroje ve vzdálenosti 500 m se nachází 1 až 2 bytových domů |
5 |
Od stacionárního zdroje ve vzdálenosti 500 m se nachází 0 bytových domů |
0 |
Počet stěžovatelů směřujících podání (zejména stížnosti, podněty nebo petice) orgánům státní správy vůči emisi pachových látek ze stacionárního zdroje8 |
|
Za každého podepsaného občana bude přidělen 1 bod. Maximálně je možno přidělit 15 bodů. |
0 - 15 |
Proces hodnocení Žádostí v rámci podporované aktivity je zajišťován dvěma hodnotiteli Fondu dle výše uvedených hodnotících kritérií. Pokud se výsledek obou hodnocení liší o více než 20 bodů, bude provedeno nové třetí, konečné (arbitrážní) hodnocení projektu, které provede třetí hodnotitel (hodnotitel Fondu). Žádosti budou seřazeny dle průměrné výše bodového hodnocení, respektive dle bodového hodnocení arbitra, od nejvyššího počtu po nejnižší.
14. Podmínky Výzvy
14.1 Podmínky pro poskytnutí podpory
14.1.1 Podpora je poskytována na opatření, která jsou realizována nad rámec podmínek provozu stanovených zákonem č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění, a jeho prováděcími právními předpisy.
14.1.2 Podpora není poskytována na projekty, kde zdroj znečišťování ovzduší, na který je žádána podpora, není provozován nebo nesplňuje podmínky vyplývající ze zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění.
14.1.3 V případě předmětu podpory a) je nutno doložit emise ohlášené do systému ISPOP za poslední 3 roky (tzn. roky 2014 - 2016).
14.1.4 Žadatel je povinen nakládat s odpadem, který bude produkován instalovaným koncovým zařízením, v souladu s platnými právními předpisy.
14.1.1 Podpora je poskytována na základě Rozhodnutí s účinností do 31.12.2020 a na základě řádně uzavřené Smlouvy.
14.1.2 Podklady ke Smlouvě dle čl. 14.3 písm. b) této Výzvy musí být doloženy do termínu uvedeného v Rozhodnutí (běžně ve lhůtě 12 měsíců od vydání Rozhodnutí).
14.1.3 Žadatel je povinen dodržet předepsaný způsob a termín podání Žádosti o poskytnutí podpory.
14.1.4 Žadatel je povinen dodržet limit pro požadovanou podporu na jeden předkládaný projekt.
14.1.5 Pro každý předmět podpory, tj. a) i b) je nutno podat samostatnou Žádost.
14.1.6 Žadatel je povinen při zadávacích řízeních pro výběr dodavatele služeb, stavebních prací či dodávek postupovat podle příslušného zákona o zadávání veřejných zakázek, v platném znění. V zájmu zabezpečení řádné efektivity vynakládaných prostředků jsou Fondem stanoveny zvláštní požadavky na postup žadatele při výběru dodavatele, a to i nad rámec stanovený zákonem o zadávání veřejných zakázek, v platném znění, dle aktuálních pokynů pro zadávání veřejných zakázek, které jsou zveřejněny na www.sfzp.cz sekce Národní program Životní prostředí - Dokumenty ke stažení - Pokyny pro zadávání veřejných zakázek. Specifické povinnosti relevantní pouze pro OPŽP 2014 - 2020 se na žadatele o poskytnutí podpory v rámci NPŽP nevztahují, např.: požadavky na označení výzvy k podání nabídky nebo oznámení výběrového řízení (popřípadě samostatné zadávací dokumentace) symbolem EU (vlajkou) spolu s odkazem na EU, odkazem na fond EU a odkazem na OPŽP, aj.
14.1.7 Veškeré výdaje projektu musí být podle zákona vedeny v účetnictví či daňové evidenci příjemce podpory (zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, v platném znění). Příjemce podpory je povinen všechny transakce související s projektem odděleně identifikovat od ostatních účetních transakcí s projektem nesouvisejících a je povinen
vést analytickou evidenci s vazbou ke konkrétnímu projektu. Oprávněný žadatel musí být registrován v České republice.
14.1.8 Žadatel, resp. příjemce podpory je povinen zajistit udržitelnost projektu po dobu 5 let od ukončení realizace projektu.
14.1.9 Žadatel, resp. příjemce podpory je povinen umožnit provádět kontrolu provedení opatření na místě realizace včetně kontroly souvisejících dokumentů osobám pověřeným Fondem případně jiným příslušným kontrolním orgánům, a to do uplynutí lhůty 5 let od ukončení realizace projektu.
14.1.10 Pokud poskytnutí podpory žadateli vylučuje nebo neumožňuje obecně závazný právní předpis, nelze podporu poskytnout
14.1.11 Pokud příjemce podpory neplní smluvní podmínky, má Fond právo požadovat, aby ve lhůtě, kterou stanoví Fond, vrátil poskytnutou podporu či její část. Dle Smlouvy mají finanční prostředky poskytnuté Fondem charakter zálohy až do vyúčtování čerpaných prostředků provedeného fondem v rámci Závěrečného vyhodnocení akce (dále jen „ZVA“), které příjemci finanční prostředky definitivně přiznává.
14.1.12 V případě, že dojde v průběhu realizace opatření z prostředků Fondu do doby ZVA a definitivního přiznání podpory ke změně platnosti obecně platných předpisů nebo ke změně vlastnických vztahů, vyhrazuje si Fond právo přehodnotit přístup v jednotlivých případech, případně odstoupit od Smlouvy.
14.1.13 Na dotaci není právní nárok.
14.2 Čerpání podpory
14.2.1 Podpora je Fondem vyplacena bezhotovostním převodem finančních prostředků v Kč na bankovní účet příjemce podpory uvedený ve Smlouvě.
14.2.2 Fond poskytuje podporu pouze na úhradu způsobilých výdajů. Výdaje musí být v souladu s pravidly této Výzvy a platné legislativy. Způsobilé výdaje jsou uvedeny v čl. 8 této Výzvy.
14.2.3 Finanční podpora na realizaci opatření může dosáhnout maximální limit celkové podpory v procentuálním vyjádření ze základu pro výpočet podpory, případně maximální pevné částky podpory uvedené v bodě 4. této Výzvy s tím, že stanovené limity podpory může Fond snížit v návaznosti na vyhodnocení ekonomiky podporovaného opatření a bonitu žadatele. O potenciální změnu bude upravena i výše vlastních zdrojů. V tomto procentuálním vyjádření je podpora uvolňována Fondem na bankovní účet příjemce podpory dle náležitostí stanovených Smlouvou.
14.2.4 Finanční prostředky uvolňuje Fond na základě předložených Žádostí o uvolnění finančních prostředků (Příloha č. 4) včetně příloh uvedených v čl. 14. 3. bod c). Žádosti o uvolnění finančních prostředků předkládá příjemce podpory průběžně za období 3 měsíců od zahájení realizace projektu.
14.2.5 Fond je oprávněn uvolňovat pouze finanční prostředky na způsobilé výdaje.
14.3 Dokumenty předkládané žadatelem, resp. příjemcem podpory
Žadatel, resp. příjemce podpory je povinen v jednotlivých fázích administrativního procesu předkládat dokumenty a podklady požadované Fondem, a to v originále nebo úředně ověřené kopii dokumentů, není-li stanoveno jinak.
a) K Žádosti žadatel přikládá:
-
formulář Žádosti o poskytnutí podpory (Příloha č. 1 pro PO, Příloha č. 2 pro FO);
-
projektovou dokumentaci včetně položkového rozpočtu9;
-
doklad, ze kterého je patrná právní osobnost žadatele - výpis z obchodního rejstříku (ne starší 3 měsíců) či jiného registru, zřizovací listiny, stanovy organizace (netýká se obcí, krajů a FO);
-
výpis z živnostenského nebo obdobného rejstříku (např. evidence zemědělského podnikatele) - je-li relevantní;
-
odborný posudek vypracovaný autorizovanou osobou10 dle §32 odst. 1 písmene d) zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění, podoba musí odpovídat příloze č. 13, body 1 až 4 vyhlášky č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ovzduší, v platném znění (dále jen „Vyhláška“). Nad rámec požadavků stanovených Vyhláškou bude v odborném posudku v samostatných kapitolách uvedena hodnota účinnosti technologie ke snižování emisí těžkých kovů nebo pachových látek garantovaná ze strany výrobce nebo dodavatele instalované technologie a zhodnocení přiměřenosti výdajů na realizovaná opatření a odkaz na nezávislý zdroj dat o účinnostech odlučovačů, který koresponduje s garantovanými hodnotami (BREF nebo US EPA);
-
čestné prohlášení žadatele o počtu rodinných domů a počtu bytových domů do 500m od zdroje včetně kopie katastrální mapy okolí zdroje (do 500 m) - relevantní pouze pro předmět podpory b);
-
údaje o počtu stěžovatelů orgánům státní správy od 1.1.2011 do 31.12.2016 - relevantní pouze pro předmět podpory b);
-
účetní závěrku za poslední 3 roky - je-li relevantní;
-
prohlášení žadatele - podnik v obtížích - je-li relevantní (Příloha č. 9), včetně dokladu prokazující, že se nejedná o podnik v obtížích ve smyslu nařízení Komise (EU) č. 651/2014 (např. prohlášení nezávislého auditora nebo spolupracující banky);
-
doložení zajištění udržitelnosti projektu v případě, kdy žadatel není vlastníkem technologie (např. smlouvou s vlastníkem, souhlasem vlastníka apod.).
b) Ke Smlouvě žadatel přikládá:
(1) čestné prohlášení žadatele o podporu v režimu de minimis - je-li relevantní (Příloha č. 8);
-
kopie dokladu o vedení běžného účtu (kromě obcí a krajů);
-
kopii dokumentace k zadávacímu řízení vč. smlouvy o dílo;
-
prohlášení příjemce podpory ve věci inkasního příkazu k navrácení podpory (Příloha č. 6);
-
prohlášení pro malé a střední podniky (Příloha č. 7);
-
čestné prohlášení žadatele o podporu v režimu regionální investiční podpory - je-li relevantní (Příloha č. 10);
-
stanovisko příslušného orgánu státní správy (místně a věcně příslušný stavební úřad nebo jiný orgán státní správy) - je-li relevantní.
c) K Žádosti o uvolnění finančních prostředků žadatel přikládá:
-
formulář Žádost o uvolnění finančních prostředků ze SFŽP ČR a popis průběhu realizace projektu (Příloha č. 4);
-
formulář Přehled čerpání (Příloha č. 3);
-
kopie faktur a ostatních účetních dokladů;
-
kopie bankovních výpisů prokazující uhrazení faktur a účetních dokladů.
d) K ZVA žadatel přikládá:
-
formulář ZVA (Příloha č. 5);
-
a další dokumenty definované ve Smlouvě.
Fond je oprávněn si vyžádat další relevantní podklady a dokumenty, které se v průběhu projektového cyklu stanou nezbytnými pro jeho řádné vyhodnocení a dokončení.
14.4 Změny projektu
14.4.1 Příjemce podpory je povinen oznámit Fondu jakékoliv změny (identifikačních a kontaktních údajů, parametrů projektu, podmínek realizace projektu, skutečností a podmínek obsažených ve Smlouvě aj.) a to od předložení Žádosti do konce doby udržitelnosti. Budou-li změny realizovány bez souhlasného stanoviska Fondu a dojde-li v důsledku změny k nesplnění podmínek Výzvy, nebude podpora poskytnuta, resp. příjemce může ztratit nárok na poskytnutou podporu, resp. její část.
14.4.2 Fond je povinen posoudit avizované změny a jejich soulad s podmínkami Programu a změnu dle posouzení buď odsouhlasí, nebo zamítne.
14.5 Publicita
14.5.1 Příjemce podpory odpovídá za informování veřejnosti o tom, že projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Fondu.
14.5.2 Příjemce podpory umožní pořízení fotodokumentace Fondem pověřenou osobou za účelem prezentace projektů podpořených z Programu.
14.5.3 Volba relevantních prostředků a opatření pro zajištění publicity projektu podléhá rozhodnutí příjemce podpory, přičemž každý nástroj k naplnění povinné publicity musí být v souladu s Grafickým manuálem11 Národního programu Životní prostředí, zejména musí být označen povinným sdělením: „Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.“ a logem Fondu a MŽP, která budou viditelná a doplněná o odkaz na internetové stránky www.sfzp.cz a www.mzp.cz.
14.5.4 U projektů, kde výše celkových způsobilých přímých realizačních výdajů překračuje 500 tisíc Kč, jsou žadatelé, resp. příjemci podpory povinni umístit v místě realizace plakát s plochou vyhrazenou pro informaci o spoluúčasti Fondu. Plakát musí obsahovat název projektu, povinné sdělení (viz výše), loga MŽP, SFŽP ČR a odkaz na webové stránky MŽP a SFŽP ČR, a to v přiměřené velikosti. Příjemce podpory je povinen umístit plakát na viditelném a veřejnosti dobře přístupném místě bezprostředně po zahájení fyzické realizace projektu. Plakát musí být zachován po celou dobu průběhu fyzické realizace.
14.5.5 U projektů, kde výše celkových způsobilých přímých realizačních výdajů překračuje 2 mil. Kč, jsou žadatelé, resp. příjemci podpory povinni umístit v místě realizace projektu také pamětní desku obsahující povinné sdělení (viz výše), loga MŽP a SFŽP ČR, úplný název projektu, celkové způsobilé výdaje projektu, výši příspěvku SFŽP ČR, výši příspěvku žadatele a termín začátku a ukončení realizace akce. Příjemce podpory je povinen umístit pamětní desku na viditelném a veřejnosti dobře přístupném místě nejpozději do 3 měsíců od ukončení fyzické realizace projektu. Minimální velikost pamětní desky je 400 x 300 mm. Podklady pro výrobu pamětní desky budou žadateli na jeho žádost zpracovány Samostatným oddělením komunikace SFŽP ČR, e-mail: eva.stanglova@sfzp.cz.
14.5.6 V rámci této Výzvy je příjemcům podpory doporučeno použít následující nástroje publicity:
a. internet - příjemce podpory vytvoří webové stránky projektu nebo rozšíří stávající webové stránky o zprávy týkající se realizovaného projektu včetně informace o spoluúčasti Fondu (viz 14.5.3),
b. média - příjemce podpory může zvolit tisk, rozhlas či televizi pro zveřejnění tiskové zprávy nebo článku v celostátních médiích.
15. Kontakty
Se svými dotazy mohou žadatelé kontaktovat pracovníky call centra Fondu, a to na bezplatném telefonním čísle 800 260 500 (pracovní dny od 7:30 do 16:00), případně prostřednictvím e-mailové adresy: dotazy@sfzp.cz.
Kontaktní osoby pro tuto Výzvu jsou:
Ing. Magda Růžičková, vedoucí Oddělení II,
tel.: + 420 267 994 118, e-mail: magda.ruzickova@sfzp.cz
Ing. Michal Slezák, ředitel Odboru realizace Národních programů,
tel.: + 420 267 994 469, e-mail: michal.slezak@sfzp.cz
16. Přílohy
1. Formulář Žádosti o poskytnutí podpory pro právnické osoby
2. Formulář Žádosti o poskytnutí podpory pro fyzické osoby
3. Formulář Přehled čerpání
4. Formulář Žádosti o uvolnění finančních prostředků ze SFŽP
5. Formulář ZVA
6. Prohlášení příjemce podpory ve věci inkasního příkazu k navrácení podpory
7. Prohlášení pro malé a střední podniky
8. Čestné prohlášení žadatele o podporu v režimu de minimis
9. Prohlášení žadatele - podnik v obtížích
10. Čestné prohlášení příjemce podpory v režimu regionální investiční podpory
V Praze dne: 27.3.2017
Mgr. Richard Brabec
Ministr
1 Stacionárním zdrojem se rozumí v souladu s §2 písm. e) zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění, ucelená technicky dále nedělitelná stacionární technická jednotka nebo činnost, které znečišťují nebo by mohly znečišťovat, nejde-li o stacionární technickou jednotku používanou pouze k výzkumu, vývoji nebo zkoušení nových výrobků a procesů.
2 Uvedená míra podpory je maximální možná, intenzita podpory se v relevantních případech řídí pravidly pro veřejnou podporu
3 Pořízením technologie je např. tkaninový filtr, ozonizér, biofiltr, biopračka, mokrá vypírka, plazmové čištění apod.
4 Změnou technologických postupů se rozumí dílčí rekonstrukce v případech, kdy je jako příčina zápachu identifikován buď špatný průběh biologických procesů, nevhodně použité materiály nebo špatná cirkulace plynných složek v procesu. Jedná se například o změnu způsobu kvašení u výroby lihu, změnu použitých materiálů u kataforetického nanášení nátěrových hmot nebo změnu technologie vaření buničiny při sulfátovém procesu (rekonstrukce cirkulace vzduchu).
5 Garantovanou účinností snížení emisí znečišťujících látek se rozumí garance ze strany výrobce nebo dodavatele ohledně schopnosti instalované technologie snížit emisi těžkých kovů. Je vyjádřena nejlépe jako garantovaná účinnost odlučovače. Garantovaná účinnost musí být v odborném posudku opřena o reference nezávislých zdrojů, např. referenčních dokumentů (BREF) nebo metodiky US EPA.
6 Garantovanou účinností snížení zápachu se rozumí garance ze strany výrobce nebo dodavatele ohledně schopnosti instalované technologie snížit emisi pachových látek. Je vyjádřena nejlépe jako garantovaná účinnost odlučovače. Garantovaná účinnost musí být v odborném posudku opřena o reference nezávislých zdrojů, např. referenčních dokumentů (BREF) nebo metodiky US EPA.
7 Poloměr/vzdálenost 500m od zdroje vychází z odstupových vzdáleností praktikovaných v některých evropských zemích mezi zdroji, které jsou problematické z hlediska zápachu a obytnou zástavbou, a dále vychází z pásem hygienické ochrany praktikovaných dříve v ČR.
8 Petice musí splňovat podmínky stanovené zákonem č. 85/1990 Sb., o právu petičním, v aktuálním znění (dále jen „zákon“). Zejména v souladu s §4 odst. 1 zákona musí k podpisu pod petici občan uvést své jméno, příjmení a bydliště. Dále dle §5 odst. 1 musí být petice písemná.
9 Projektová dokumentace musí být v relevantní úrovni s ohledem na druh prováděných opatření (např. v úrovni pro stavební povolení).
10 Seznam autorizovaných osob je uvedený na stránkách MŽP. Viz http://www.mzp.cz/cz/autorizovane_osoby.
11 Grafický manuál Národního programu Životní prostředí je k dispozici na www.sfzp.cz sekce Národní program Životní prostředí - Dokumenty ke stažení - Obecné dokumenty.