Věstník MZd ČR, částka 13/2020
Epileptologická péče v ČR
Centra vysoce specializované péče pro farmakorezistentní epilepsie
ČÁST I.
Čl. 1
Kontext
Epilepsie a epileptické syndromy různého typu se vyskytují ve všech věkových kategoriích. V České republice žije téměř 100 000 nemocných s aktivní epilepsií. Epilepsie a epileptické syndromy ale představují velkou heterogenní skupinu často vzácných onemocnění, která vyžadují komplexní mezioborovou a vysoce specializovanou péči.
Dle rozsáhlých metaanalýz lze při správně strukturované péči plně kompenzovat až 70 % pacientů s epilepsií. Zbývajících 30 % pacientů je farmakorezistentních, tedy i přes optimální farmakologickou léčbu není bez záchvatů. Právě v těchto případech se jedná často o vzácná onemocnění a o situace, které vyžadují komplexní mezioborovou a vysoce specializovanou péči. Tyto pacienty je třeba koncentrovat k poskytovatelům zdravotních služeb (dále jen „poskytovatel"), kteří jsou schopni takovou péči poskytnout.
Koncentrace pacientů do center vysoce specializované péče o pacienty s farmakorezistentní epilepsií (dále jen „CFE") umožňuje stanovení jednotných pravidel tak, aby se sjednotila zdravotní péče poskytovaná pacientům s farmakorezistentní epilepsií po stránce technické, materiální a personální a dále umožňuje jak vytvoření a udržení dostatečné erudice všech členů multidisciplinárního týmu, tak zajištění dostupnosti, kvality a efektivity zdravotní péče při zachování nebo dokonce zvýšení kvality poskytované péče.
Správná a včasná diagnostika farmakorezistentních epilepsií sníží náklady na opakovaná vyšetření, umožní v řadě případů poskytnout cílenou léčbu a zvýší kvalitu života pacientů a jejich pečovatelů. Epileptochirurgické resekční výkony prováděné ve specializovaných centrech mají v indikovaných případech vysokou úspěšnost (50-80 % pacientů je po operaci zcela bez záchvatů), u poloviny úspěšně operovaných pacientů je navíc možné postupně vysadit nebo redukovat léčbu antiepileptiky, což má vzhledem k chronicitě choroby významný ekonomický přínos.
Čl. 2
Péče o nemocné s epilepsií v České republice
Pod pojmem „epileptologická péče" rozumíme zdravotní péči poskytovanou pacientům s epilepsií nebo s epileptickými záchvaty, zajišťovanou oborem neurologie nebo dětské neurologie v úzké spolupráci s ostatními klinickými a diagnostickými obory.
Poskytování epileptologické péče je zajišťováno na úrovni 1 (viz níže) lékaři se specializovanou způsobilostí v oboru neurologie (nebo dětská neurologie) a na úrovních 2 až 4 (viz níže) lékaři se specializovanou způsobilostí v oboru neurologie (nebo dětská neurologie), kteří absolvovali školící pobyt na pracovišti poskytujícím komplexní epileptologickou péči včetně chirurgické léčby, ukončený testem a kladným závěrečným hodnocením garanta, dále "epileptolog".
Epileptologická péče je zajišťována sítí poskytovatelů ve formě lůžkové a ambulantní zdravotní péče a probíhá na čtyřech úrovních:
1) ambulantní a lůžková péče v oboru neurologie (nebo dětská neurologie): zajištění poskytování zdravotní péče v rozsahu základní diagnostiky, zahájení léčby a sledování pacientů s kompenzovanou epilepsií;
2) ambulantní a lůžková péče v oboru neurologie (nebo dětská neurologie): zajištění poskytování zdravotní péče pacientům s obtížně kompenzovatelnou epilepsií, s diagnostickými problémy. Dále zajišťuje sledování a péči o nemocné vyšetřené a/nebo léčené na pracovištích „vyššího typu" (viz níže - poskytovatelé úroveň 3 a 4).
3) ambulantní a lůžková péče v oboru neurologie (nebo dětská neurologie), disponující video-EEG monitorováním: zajištění poskytování zdravotní péče pacientům s farmakorezistentní epilepsií nebo s nevyřešenými diferenciálně-diagnostickými problémy. „Referují" pacienta v případě potvrzené farmakorezistence do CFE k posouzení možnosti resekčního nebo neurostimulačního operačního řešení a v případě nejasné etiologie k dalšímu dovyšetření.
4) Centra vysoce specializované péče pro farmakorezistentní epilepsie - ambulantní a lůžková péče v oboru neurologie a dětská neurologie, disponující invazivním video-EEG: zajištění poskytování zdravotní péče pacientům s potvrzenou farmakorezistencí, potenciálně indikované k resekčnímu nebo neurostimulačnímu výkonu. U pacientů s podezřením na vzácnou epilepsii poskytují diagnostické upřesnění, případně komplexní mezioborovou péči a registrují pacienty se vzácnými epilepsiemi podle požadavků Evropské referenční sítě pro vzácné a komplexní epilepsie (ERN EpiCARE). V odůvodněných případech zprostředkuje CFE konzultaci pacientů v rámci ERN. Péče o pacienta s epilepsií v CFE je koordinována oborem neurologie, resp. dětské neurologie. CFE zajišťuje komplexní diagnostickou, léčebnou, psychologickou, rehabilitační a psychosociální péči o pacienty s epilepsií. Spolupracuje s neurologickými pracovišti „nižšího typu" v regionu.
Kritéria zařazení poskytovatelů do sítě CFE byla připravena týmem složeným ze zástupců Ministerstva zdravotnictví ČR, zdravotních pojišťoven, odborných společností ČLS JEP (České ligy proti epilepsii, České neurologické společnosti a Společnosti dětské neurologie).
ČÁST II.
Výzva k podání žádosti o udělení statutu Centra vysoce specializované péče pro farmakorezistentní epilepsie
Čl. 1
Základní podmínky udělení statutu CFE
Ministerstvo zdravotnictví tímto uveřejňuje podle §112 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování ve znění pozdějších předpisů (zákon o zdravotních službách) výzvu k podání žádosti o udělení statutu Centra vysoce specializované péče pro farmakorezistentní epilepsie.
Územím, pro které má být vysoce specializovaná péče pro pacienty s farmakorezistentní epilepsií poskytována, je Česká republika.
Statut CFE bude udělen na období 5 let.
Žádost se stanovenými doklady se předkládá Ministerstvu zdravotnictví na adresu: Ministerstvo zdravotnictví, odbor zdravotní péče, Palackého náměstí 4, 128 01 Praha 2, a to ve lhůtě do 30 kalendářních dnů od zveřejnění této výzvy. Lhůta pro podání žádosti je zachována, je-li posledním dnem lhůty žádost podána k poštovní přepravě. Bude-li žádost podána prostřednictvím datové schránky, považuje se žádost za včasně podanou, je-li nejpozději poslední den lhůty dodána do datové schránky Ministerstva zdravotnictví.
Pro tento účel lze použít doporučený formulář žádosti o udělení statutu centra uvedený v příloze výzvy.
Za vysoce specializovanou neurologickou péči pro pacienty s farmakorezistentní epilepsií se považuje:
- Invazivní dlouhodobá monitorace video-EEG z intracerebrálních a/nebo subdurálních elektrod
- Selektivní amygdalo-hipokampektomie a její modifikace
- Antero-mediální temporální resekce a její modifikace
- Fokální kortikální resekce
- Rozšířená lezionektomie
- Peroperační elektro-kortikografie a funkční mapování kortexu
- Neurostimulační léčba s implantací elektrod do centrálních nebo periferních struktur nervového systému
- Kalosotomie
- Funkční nebo anatomická hemisferektomie
- Molekulárně-genetická diagnostika epilepsií
- Diagnostika autoimunitních a metabolických epilepsií
- Ketogenní dieta
Čl. 2
Obecné požadavky
Statut CFE bude udělen poskytovateli, který zajistí pacientům (dospělým i dětským) s farmakorezistentní epilepsií poskytování komplexní zdravotní péče, disponuje neurologickým týmem s příslušným lůžkovým, ambulantním, stacionárním a laboratorním zázemím.
Dále je v rámci jednoho poskytovatele nezbytná 24 hodinová dostupnost a součinnost s řadou dalších medicínských oborů a komplementu: vnitřní lékařství, chirurgie, anesteziologie a intenzivní medicína, radiologie a zobrazovací metody, klinická biochemie, hematologie a transfuzní lékařství, transfuzní oddělení - krevní banka, lékařská mikrobiologie tak, aby byla zajištěna nepřetržitá konziliární, diagnostická a léčebná péče.
Čl. 3
Požadavky na personální zabezpečení péče v CFE
a) Vedoucím Centra vysoce specializované péče pro farmakorezistentní epilepsie je lékař se specializovanou způsobilostí v oboru neurologie nebo nebo se specializovanou způsobilostí v oboru dětská neurologie - „epileptolog" s minimálně 5letou praxí v plánování a indikaci chirurgické léčby epilepsie, a hodnocení dlouhodobého intrakraniálního EEG, který pracuje v rozsahu plného pracovního úvazku (1,0).
b) Mimo vedoucího lékaře dále CFE disponuje:
1. Lékaři se specializovanou způsobilostí v oboru neurologie nebo se specializovanou způsobilostí v oboru dětská neurologie, minimálně 12,0 úvazků, z toho nejméně 3 epileptologové
2. Lékaři se specializovanou způsobilostí v oboru neurochirurgie, minimálně 6,0 úvazku, z toho nejméně jeden lékař s minimálně 2letou praxí v epileptochirurgii, minimálně 0,3 úvazku
3. Lékaři se specializovanou způsobilostí v oboru radiologie a zobrazovací metody, minimálně 6,0 úvazku, z toho nejméně jeden lékař s minimálně 2letou praxí v diagnostice pacientů s epilepsií, minimálně 0,6 pracovního úvazku
c) Další pracovníci centra:
1. Lékař se specializovanou způsobilostí v oboru psychiatrie, minimálně 0,1 pracovního úvazku v rámci zdravotnického zařízení
2. Lékař se specializovanou způsobilostí v oboru dětská psychiatrie, minimálně 0,1 pracovního úvazku v rámci zdravotnického zařízení
3. Lékař se specializovanou způsobilostí v oboru patologie, minimálně 0,1 pracovního úvazku
4. Lékař se specializovanou způsobilostí v oboru neontologie, minimálně 0,1 pracovního úvazku
5. Dostupnost lékaře se specializovanou způsobilostí v oboru nukleární medicína (je přípustné smluvní zajištění s jiným poskytovatelem)
6. Nelékařští zdravotničtí pracovníci způsobilí k výkonu povolání bez odborného dohledu a se zvláštní odbornou způsobilostí v elektrodiagnostice nervového systému (EEG), minimální souhrnný počet 8,0 pracovních úvazků v rámci centra. Vedoucí zdravotnických nelékařských pracovníků prokáže nejméně 2letou praxi v provádění dlouhodobé neinvazivní a invazivní EEG registrace
1. Klinický psycholog, minimální souhrnný počet 1,5 pracovních úvazků, z toho nejméně jeden s minimálně 2letou praxí v psychologickém a neuropsychologickém vyšetřování pacientů s epilepsií, minimálně 0,3 pracovního úvazku
2. Zdravotně-sociální pracovník, minimálně 0,5 pracovního úvazku
3. Biomedicínský inženýr, minimálně 0,2 pracovního úvazku
4. Bioanalytik pro klinickou genetiku, minimální souhrnný počet 1,0 pracovních úvazků, z toho nejméně jeden s minimálně 2letou praxí v genetickém vyšetřování pacientů s epilepsií, minimálně 0,3 pracovního úvazku
5. Nutriční terapeut, minimálně 0,1 pracovního úvazku
Ve fakultních nemocnicích může být úvazek lékařů součtem úvazku ve fakultní nemocnici a na lékařské fakultě.
Čl. 4
Požadavky na technické a věcné vybavení
A) Lůžková péče
1. Lůžková péče pro dlouhodobé video-EEG monitorování, včetně invazivního EEG s možností extraoperační přímé elektrické kortikální stimulace, provoz v režimu 24/7 - minimálně 4 lůžka
2. Akutní lůžková péče standardní v oboru neurologie (minimálně 25 lůžek) a dětská neurologie (minimálně 25 lůžek)
3. Akutní lůžková péče intenzivní v oboru neurologie (minimálně 5 lůžek) a dětská neurologie nebo pediatrie (minimálně 5 lůžek)
4. Akutní lůžková péče v oboru neurochirurgie standardní (minimálně 15 lůžek)
B) Přístrojové vybavení
1. EEG (elektroencefalografická) laboratoř
2. MR (magnetická rezonance) mozku včetně možnosti provedení vyšetření v celkové anestézii.
3. Interiktální a iktální SPECT (jednofotonová emisní tomografie) mozku, včetně „koregistrace" s MR. Je přípustné smluvní zajištění s jiným poskytovatelem.
4. PET (pozitronová emisní tomografie) mozku včetně „koregistrace" s MR. Je přípustné smluvní zajištění s jiným poskytovatelem.
5. High-density EEG s možností analýzy zdroje signálu (current source imaging).
Čl. 5
Požadavky na minimální počet léčených pacientů a provedených zdravotních výkonů v CFE
CFE provede ročně minimálně:
1. 200 vyšetření pacientů pomocí video-EEG monitorování
2. 25 resekčních epileptochirurgických výkonů dle doporučení Evropské federace neurologických společností - EFNS [Pre-surgical evaluation for epilepsy surgery - European standards. European Federation of Neurological Societies Task Force. Eur J Neurol. 2000 Jan;7(1):119-122.]
3. 10 invazivních video-EEG vyšetření
CFE vyšetří ročně minimální počet pacientů a minimální počet nových pacientů s určitým typem vzácné nebo komplexní epilepsie: genetická (150/40), strukturální (150/40), infekční (25/5), autoimunitní (25/5), metabolická (25/5).
Počty je nutno uvést za uplynulé 2 roky, tj. od 1.1.2018 do 31.12.2018 a od 1.1.2019 do 31.12.2019.
Čl. 6
Ostatní požadavky
CFE se podílí:
- na specializačním vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků všech zainteresovaných oborů, a je držitelem akreditace pro specializační vzdělávání v oboru neurologie a dětská neurologie.
- na celoživotním vzdělávání lékařských i nelékařských zdravotnických pracovníků. Je pracovištěm pro školící pobyty neurologů a dětských neurologů k přiznání statutu epileptologa. Je školícím pracovištěm pro funkční odbornost v EEG.
- na výzkumu v oblasti epilepsie a dalších záchvatových onemocnění, a na osvětových aktivitách.
CFE:
- Indikuje epileptochirurgické výkony výhradně na indikačních multioborových seminářích.
- Vede databázi provedených výkonů.
- Vede registry pacientů se vzácnými epilepsiemi.
Čl. 7
Indikátory kvality poskytované zdravotní péče a výkonnosti CFE
Indikátory kvality poskytované zdravotní péče a výkonnosti CFE
Poskytovatel, který získá statut CFE, pravidelně sleduje níže uvedené indikátory kvality poskytované zdravotní péče a pravidelně ke dni 1.6. daného roku uveřejňuje ucelené výsledky za předchozí rok na svých internetových stránkách. Verifikační analýza z centrálních dat Národního zdravotnického informačního systému (NZIS) bude pravidelně publikována ke dni 1.6. následujícího kalendářního roku.
Indikátory kvality a výkonnosti centra:
1. Počet provedených neinvazivních video-EEG monitorací.
2. Počet provedených invazivních video-EEG monitorací.
3. Počet provedených epileptochirurgických výkonů celkem, rozdělených na resekční a stimulační zákroky.
4. Hodnocení účinnosti resekčních operací, 2 roky od operace.
5. Počty vyšetřených pacientů a vyšetřených nových pacientů s jednotlivými typy vzácných epilepsií (dle registru)
Čl. 8
Pořadí uchazečů
Pořadí uchazečů o udělení statutu centra bude stanoveno v souladu s kritérii v §112 odst. 4 zákona o zdravotních službách, tj.: s přihlédnutím ke kvalifikačním předpokladům zdravotnických pracovníků, době a rozsahu poskytované zdravotní péče a její dostupnosti a s přihlédnutím k provedeným zdravotním výkonům a počtům pacientů v časovém období vymezeném ve výzvě dle čl. 5, a k požadavkům na přístrojové vybavení dle čl. 4.
A) Za zásadní kritéria pro udělení statutu CFE Ministerstvo zdravotnictví považuje:
1. Personální zabezpečení vysoce specializované epileptologické péče
2. Počet zdravotních výkonů a počet pacientů podle čl. 5 za uplynulé 2 roky, tj. od 1.1.2018 do 31.12.2018 a od 1.1.2019 do 31.12.2019:
a) počet vyšetření pacientů pomocí video-EEG monitorování
b) počet resekčních epileptochirurgických výkonů dle doporučení Evropské federace neurologických společností - EFNS
c) počet invazivních video-EEG vyšetřen
d) počet pacientů a minimální počet nových pacientů s určitým typem vzácné nebo komplexní epilepsie: genetická (150/40), strukturální (150/40), infekční (25/5), autoimunitní (25/5), metabolická (25/5).
3. Přístrojové vybavení centra podle čl. 4
B) Za další kritéria pro udělení statutu CFE Ministerstvo zdravotnictví považuje:
a) Zapojení do vědecko-výzkumných projektů, publikační činnost podle čl. 6
b) Zapojení do vzdělávacích a osvětových aktivit podle čl. 6
Příloha
MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ ČR
Žádost o udělení statutu Centra vysoce specializované péče pro farmakorezistentní epilepsie
Identifikační údaje uchazeče o statut centra statut centra vysoce specializované péče o pacienty s farmakorezistentní epilepsií
……………………………………………………………………………………………………………
Adresa místa nebo míst poskytování zdravotních služeb
……………………………………………………………………………………………………………
Statutární orgán
……………………………………………………………………………………………………………
Telefon: ……………………………. e-mail: ………………………………………………..……….
DS: ………………………………………………………………………………………………...…….
Svým podpisem na této žádosti potvrzuji, že:
1. všechny údaje uvedené v žádosti a přílohách jsou pravdivé,
2. dodržím všechny podmínky, za nichž bude statut Centra vysoce specializované péče pro farmakorezistentní epilepsie udělen, a umožním kontrolu jejich plnění,
3. písemně oznámím Ministerstvu zdravotnictví změny všech údajů a podmínek, za nichž mi byl statut centra udělen, a to nejpozději do 15 dnů ode dne jejich vzniku.
Podpis statutárního orgánu a razítko poskytovatele zdravotních služeb
V …………………………………. dne …………………………….
Vyplněnou a podepsanou písemnou žádost zašlete do 30 kalendářních dnů od uveřejnění výzvy na adresu: Ministerstvo zdravotnictví ČR, odbor zdravotní péče Palackého nám. 4, 128 01 Praha 2
Dokumentace k žádosti statutárního zástupce o zařazení do sítě Center vysoce specializované péče pro farmakorezistentní epilepsie v ČR:
1. prohlášení žadatele o statut CFE, že splňuje požadavky na technické a věcné vybavení zdravotnického zařízení, v němž má být vysoce specializovaná epileptologická péče poskytována, a na personální zabezpečení této péče v rozsahu uvedeném ve výzvě
2. údaje o technickém a věcném vybavení CFE, v němž má být vysoce specializovaná péče poskytována, a o jejím personálním zabezpečení
3. osobní údaje - jméno a příjmení pracovníka určeného pro výkon funkce vedoucího CFE, kopie dokladu o jeho nejvyšší dosažené kvalifikaci a údaje o výši jeho pracovního úvazku
4. osobní údaje - jmenný seznam zdravotnických pracovníků, kteří se podílí na činnostech CFE včetně uvedení jejich kvalifikace a výše úvazků (doklady o kvalifikaci neposílat)
5. výčet spolupracujících pracovišť v rámci poskytovatele, která se přímo podílejí na péči o pacienty s epilepsií a jejich časová dostupnost
6. seznam pracovníků, kteří jsou registrovanými školiteli postgraduálního doktorského studia
7. seznam přidělených grantů na výzkum a vývoj v oblasti zdravotnictví za posledních 5 let (se vztahem k epilepsiím)
8. seznam 10 nejkvalitnějších publikací v odborném tisku za posledních 5 let tykajících se epileptologie a počet všech publikací tykajících se epileptologie v zahraničních impaktovaných časopisech za stejné období
9. seznam vzdělávacích a osvětových akcí za poslední 2 roky (od 1.12.2019 do 31.12.2019) týkajících se epileptologie
11. údaje o počtu pacientů, jimž byly u uchazeče o statut centra provedeny níže uvedené zdravotní výkony (pro každý zdravotní výkon započíst stejné rodné číslo vždy pouze 1x) za uplynulé 2 roky, tj. od 1.1.2018 do 31.12.2018 a od 1.1.2019 do 31.12.2019:
a) Počet pacientů vyšetřených pomocí video-EEG monitorování
b) Počet provedených epileptochirurgických výkonů celkem, rozdělených na resekční a stimulační zákroky
c) Počet invazivních video-EEG vyšetření.
d) Počty vyšetřených pacientů a vyšetřených nových pacientů s j ednotlivými typy vzácných epilepsií (dle registru)
Údaje požadované v podkladové dokumentaci vyplňte do následující tabulky.
Aktuální stav u žadatele ke dni podání žádosti, není-li uvedeno jinak. |
|
Počet pacientů vyšetřených pomocí video-EEG monitorování |
|
Počet invazivních video-EEG vyšetření |
|
Počet provedených epileptochirurgických výkonů celkem, rozdělených na resekční a stimulační zákroky |
|
Počet pacientů a počet nových pacientů s určitým typem vzácné epilepsie: genetická, strukturální, infekční, autoimunitní a metabolická |
|
Jméno a příjmení, nejvyšší dosažené vzdělání a velikost pracovního úvazku vedoucího pracovníka centra |
|
Jmenný seznam a výši úvazků lékařů se specializovanou způsobilostí v oboru neurologie a/nebo dětská neurologie a jejich kvalifikaci |
|
Jmenný seznam a výši úvazků lékařů „epileptologú" viz. čl.3 |
|
Jmenný seznam a výši úvazků lékařů se zvláštní specializovanou způsobilostí v oboru neurochirurgie a jejich kvalifikaci |
|
Jmenný seznam a výši pracovních úvazků lékařů se specializovanou způsobilostí v oboru radiologie a zobrazovací metody |
|
Jmenný seznam a výši pracovních úvazků nelékařských zdravotnických pracovníků se zvláštní odbornou způsobilostí v oboru EEG |
|
Výše úvazku: |
|
• Klinického psychologa |
|
• Psychiatra |
|
• Dětského psychiatra |
|
• Bioanalytika pro klinickou genetiku |
|
• Biomedicínského inženýra |
|
• Neonatologa |
|
• Patologa |
|
Počet standardních lůžek oboru neurologie |
|
Počet standardních lůžek oboru dětská neurologie |
|
Počet intenzivních lůžek oboru neurologie |
|
Počet intenzivních lůžek oboru dětská neurologie nebo pediatrie |
|
Počet lůžek neurochirurgie |
|
Interiktální a iktální SPECT |
|
PET |
|
MR mozku s možností celkové anestézie |
|
High-density EEG s možností analýzy zdroje signálu |
|
Výzkum - počet studií |
|
Počet odborných publikací tykajících se epileptologie v zahraničních impaktovaných časopisech za posledních 5 let |