Animace načítání

Stránka se připravuje...


Věstník MZd ČR, částka 6/2011

Vzdělávací program

oboru

DERMATOVENEROLOGIE

2.1 Základní dermatovenerologický kmen - v délce minimálně 24 měsíců
2.2 Vlastní specializovaný výcvik - v délce minimálně 36 měsíců
2.3 Teoretická část vzdělávacího programu
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci výcviku v rámci povinného dermatovenerologického kmene
3.2 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci specializovaného výcviku
7.1 Akreditovaná pracoviště (AP)
7.2 Vysvětlivky - požadavky na pracoviště
8.1 Charakteristika vzdělávacích aktivit

1 Cíl specializačního vzdělávání

Cílem specializačního vzdělávání v oboru dermatovenerologie je získání potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti diagnostiky, léčby (medikamentózní, fyzikální i chirurgické) a prevence chorob kůže a podkoží, sliznic, přídatných kožních orgánů a také kožních projevů systémových chorob a systémových projevů kožních onemocnění.

Součástí přípravy je i podpora péče o zdravou kůži.

Příprava v oblasti venerologie obsahuje diagnostiku, léčbu a prevenci infekcí přenášených pohlavním stykem a jiných onemocnění pohlavního ústrojí.

2 Minimální požadavky na specializační vzdělávání

Podmínkou pro zařazení do specializačního vzdělávání v oboru dermatovenerologie je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia na lékařské fakultě, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství.

Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle ustanovení §83 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.

Specializační vzdělávání může probíhat jako rozvolněná příprava, to je při nižším rozsahu, než je stanovená týdenní pracovní doba. V tomto případě celková délka, úroveň a kvalita nesmí být nižší než v případě celodenní průpravy.

Stáže v základním dermatovenerologickém kmeni mohou být absolvovány v libovolném pořadí.

Podmínkou pro získání specializované způsobilosti v oboru dermatovenerologie je zařazení do oboru, absolvování základního dermatovenerologického kmene (24 měsíců), specializovaného výcviku (36 měsíců) a úspěšné složení atestační zkoušky.

Celková doba specializačního vzdělávání je minimálně 5 let, z toho

2.1 Základní dermatovenerologický kmen - v délce minimálně 24 měsíců

Část I.

a) všeobecná povinná praxe

 
Akreditované pracoviště
 
Počet měsíců
 
anesteziologie a intenzivní medicína 1), 2) - lůžkové oddělení resuscitační a intenzivní péče
 
2
 
chirurgie 1), 3) - lůžkové oddělení všeobecné chirurgie (s minimálním počtem 35 lůžek)
 
2
 
vnitřní lékařství 1), 4) - standardní interní lůžkové oddělení s neselektovaným příjmem nemocných
 
2

b) povinná praxe v oboru kmene

 
Akreditované pracoviště
 
Počet měsíců
 
dermatovenerologie 1), 5), 6) - lůžkové oddělení pracoviště s akreditací I. nebo II. typu
 
15
 
dermatovenerologie 1), 5), 6), 7) - ambulantní oddělení pracoviště s akreditací I., II. nebo III. typu
 
3

Výcvik probíhá na standardních pracovištích, resp. klinikách s nepřetržitým a neselektovaným příjmem nemocných a dostatečně velkým spádovým územím, která získala odpovídající akreditaci. Pracoviště disponují náležitým personálním a přístrojovým vybavením a zázemím pro školence. Všeobecná povinná praxe i povinná praxe v oboru kmene probíhá na příslušných pracovištích téže nebo i jiné nemocnice, která získala akreditaci. Požadavky vzdělávacího programu je možné splnit na více akreditovaných pracovištích, pokud je nezajistí v celém rozsahu mateřské pracoviště.

2.2 Vlastní specializovaný výcvik - v délce minimálně 36 měsíců

Postup do specializovaného výcviku je podmíněn splněním všech požadavků stanovených pro výcvik v rámci základního dermatovenerologického kmene. Probíhá na pracovištích akreditovaných pro specializační vzdělávání v oboru dermatovenerologie a dalších oborech.

Část II.

c) povinná praxe

 
Akreditované pracoviště
 
Počet týdnů
 
dermatovenerologie 1), 5), 6) - lůžkové oddělení pracoviště s akreditací I. nebo II. typu
 
min. 48
(tj. 12 měsíců)
 
z toho
 
dermatovenerologie 1), 6) - lůžkové oddělení pracoviště s akreditací II. typu
 
8
 
vybraná specializovaná pracoviště dermatovenerologie 1), 5), 6), 7) s akreditací I., II., nebo III. typu s níže uvedeným zaměřením
 
35
(tj. 8,75 měsíců)
 
z toho
 
dermatologická alergologie a imunologie a profesionální dermatózy
 
6
 
 
dermatologická fotobiologie
 
2
 
 
dermatologická mykologie
 
1
 
 
dermatologická onkologie
 
4
 
 
dermatologická angiologie
 
4
 
 
dětská dermatovenerologie 8)
 
4
 
 
korektivní dermatologie 9)
 
4
 
 
venerologie
 
8
 
 
dermatohistopatologie*
 
2
 
infekční lékařství 1), 10)
 
2
 
lékařská mikrobiologie 1), 11)
 
1

Vzdělávání v uvedených dermatologických specializacích v délce 8,75 měsíců (tedy 35 týdnů) probíhá na mateřském akreditovaném pracovišti v lůžkové nebo ambulantní složce, nebo na jiných specializovaných akreditovaných pracovištích. Absolvování praxe probíhá rotačním způsobem v délce trvání 1 až 8 týdnů (viz výše), přičemž předepsanou délku praxe lze splnit i součtem jednotlivých kratších úseků v delším časovém období.

Část III.

d) povinná doplňková praxe

 
Akreditované pracoviště
 
Počet týdnů
 
dermatovenerologie 1), 5), 6), 7) - ambulantní oddělení pracoviště s akreditací I., II. nebo III. typu
 
min. 58
(tj. 14,5 měsíců)
Praxe (58 týdnů) probíhá na akreditovaném dermatovenerologickém ambulantním pracovišti pod vedením školitele s příslušnou specializovanou způsobilostí.

Dokladování praxe ... Potvrzuje školitel s kvalifikací pro tuto činnost

Dermatovenerologie

Dermatovenerolog.

Dermatologická alergologie a imunologie a profesionální dermatózy

Dermatovenerolog-specialista - odborník pro kožní choroby z povolání.

Dermatologická fotobiologie

Dermatovenerolog-specialista.

Dermatologická mykologie

Dermatovenerolog-specialista na akreditovaném dermatovenerologickém pracovišti s provozem dermatomykologie provádějícím mikroskopické i kultivační vyšetření.

Dermatologická onkologie

Dermatovenerolog-specialista na akreditovaném dermatologickém pracovišti, které má takový provoz věnující se pouze této činnosti denně a veřejně ji deklaruje (též lze za tyto provozy považovat pigmentové poradny).

Dermatologická angiologie

Dermatovenerolog-specialista na akreditovaném dermatovenerologickém pracovišti (praxe zahrnuje flebologii, hojení ran, 1 týden lymfologie - školitel je navíc absolventem lymfologického kurzu, doporučena praxe na angiologickém pracovišti v maximální délce 1 týdne - školitelem způsobilý angiolog).

Dětská dermatovenerologie

Lékař se zvláštní odbornou způsobilostí v dětské dermatovenerologii nebo se specializovanou způsobilostí dle dřívějších právních předpisů.

Korektivní dermatologie

Lékař se zvláštní odbornou způsobilostí v korektivní dermatologii (alespoň 1 týden) nebo se specializovanou způsobilostí dle dřívějších právních předpisů a další 3 týdny může potvrdit dermatovenerologspecialista na akreditovaném dermatologickém pracovišti, které má takový provoz věnující se pouze této činnosti denně a veřejně ji deklaruje (z těchto 3 týdnů je možné započtení praxe na plastické chirurgii v maximální délce 1 týdne).

*Dermatohistopatologie

Školitelem je dermatolog s osvědčením pro dermatohistopatologii nebo mezinárodním certifikátem způsobilosti pro dermatohistopatologii (např. International Board Certificate in Dermatopathology), případně patolog se znalostí dermatohistopatologie.

Venerologie

Dermatovenerolog na akreditovaném dermatovenerologickém pracovišti s tímto provozem.

e) doporučená doplňková praxe

 
Pracoviště
 
Počet týdnů
 
andrologie
 
1
 
gynekologie a porodnictví 1), 12)
 
1
 
urologie 1), 13)
 
1

2.3 Teoretická část vzdělávacího programu

Část III.

f) účast na vzdělávacích aktivitách - povinná

 
Kurzy, semináře
 
Počet dní
 
kurz Prevence škodlivého užívání návykových látek a léčba závislostí 14)
 
1
 
předatestační test Dermatovenerologie 15)
 
1

g) účast na vzdělávacích aktivitách - doporučená

 
Kurzy, semináře
 
Délka trvání
 
vzdělávací akce pořádané vzdělávacími institucemi jako Institut postgraduálního vzdělávání (dále jen „IPVZ)“ nebo odbornými společnostmi (dále jen „ČLS JEP“) nebo fakultami nebo odborné akce akreditované Českou lékařskou komorou (dále jen „ČLK“) nebo akreditovanými pracovišti atd.
 
v rozsahu min. 20 hod.

3 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů

Nedílnou součástí vzdělávacího programu je vedení záznamu o provedených výkonech (logbook) a průkazu odbornosti lékaře (specializační index). Potvrzené výkony musí být doložitelné ve zdravotnické dokumentaci. Počet výkonů uvedený v logbooku je stanoven jako minimální. Předpokládá se absolvování nebo asistence u takového počtu výkonů, aby školenec zvládl danou problematiku jak po teoretické, tak i po praktické stránce.

3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci výcviku v rámci povinného dermatovenerologického kmene

Teoretické znalosti a praktické dovednosti - 6 měsíců specializačního vzdělávání (všeobecná povinná praxe)

Anesteziologie a intenzivní medicína - 2 měsíce praxe na akreditovaném pracovišti I. nebo II. typu pod přímým odborným dohledem školitele

Teoretické znalosti

Obsah anesteziologické péče (předanestetické vyšetření, příprava před anestezií, premedikace; základní odborné postupy celkové anestezie; základní odborné postupy místního znecitlivění; zásady péče o pacienta po anestezii, hodnocení míry zotavení, zjištění a zvládání běžných komplikací; zásady pooperační analgesie).

Znalosti základů patofyziologie, patogeneze, diferenční diagnostiky a první pomoci u stavů ohrožení života či poruchy základních životních funkcí.

Základní typy znecitlivění, jejich možnosti a rizika.

Rozšířená péče o poraněné Advanced Trauma Life Support (ATLS).

Provoz pracovišť oboru anesteziologie a intenzívní medicína; vedení zdravotnické dokumentace.

Praktické dovednosti

Provádění základní a rozšířené neodkladné resuscitace.

Rozpoznání a hodnocení závažnosti stavů náhlé poruchy zdraví či selhání základních životních funkcí.

Poskytnutí lékařské první pomoci u stavů ohrožení života či poruchy základních životních funkcí.

Provedení základních výkonů - zajištění periferního žilního katetru; zabezpečení volných dýchacích cest polohou hlavy; uložení do stabilizované polohy na boku.

Kompetence po absolvování praxe

Rozpoznání a hodnocení závažnosti stavů náhlé poruchy zdraví či selhání základních životních funkcí.

Poskytnutí lékařské první pomoci u stavů ohrožení života či poruchy základních životních funkcí.

Provedení základních výkonů - zajištění periferního žilního vstupu, zabezpečení volných dýchacích cest polohou hlavy, uložení do stabilizované polohy na boku.

Provedení rozšířené neodkladné resuscitace.

Vedení zdravotnické dokumentace.

Chirurgie - 2 měsíce praxe (včetně 1 ústavní pohotovostní služby týdně) na akreditovaném pracovišti I. nebo II. typu pod přímým odborným dohledem školitele

Teoretické znalosti

Základní znalosti obecné a speciální chirurgie.

Základy ošetření popálenin, omrzlin a chemických poranění.

Rozdíly v praktické chirurgii dle věkových kategorií.

Praktické znalosti

Anamnéza a fyzikální vyšetření.

Provoz ambulancí a lůžkového oddělení; vedení zdravotnické dokumentace.

Indikace k ambulantním, urgentním i elektivním chirurgickým výkonům.

Asistence u ambulantních vyšetřovacích i léčebných postupů, asistence při běžných operacích.

Předoperační příprava nemocných.

Zásady asepse a antisepse, příprava operačního pole a mytí se k operaci.

Náležitosti provedení lokální a celkové anestezie.

Základní pooperační péče a monitorace vitálních funkcí.

Přítomnost při vyšetření a ošetřování poranění kostí, kloubů a měkkých tkání, včetně imobilizace.

Indikace a interpretace základních laboratorních a zobrazovacích metod.

Prevence a terapie tromboembolické nemoci.

Předoperační a pooperační rehabilitace.

Technika podání krevní transfúze a krevních derivátů, prevence a léčení potransfúzních komplikací.

Prevence a základní ošetření dekubitů.

Základní vyšetření a diferenční diagnostika náhlých příhod břišních a hrudních.

Základní postupy při diagnostice a léčení polytraumat.

Praktické dovednosti

Vyšetření hlavy, hrudníku, končetin a břicha (včetně per rectum).

Zavedení nasogastrické sondy, močového katetru, odběr biologického materiálu.

Zavedení periferního žilního katetru, péče o centrální žilní katetr, včetně podávání infúzních roztoků.

Injekční techniky - s.c., i.m., i.v., i.d.

Obvazová technika, různé způsoby imobilizace.

Základní technika ošetření a šití povrchových ran.

Péče o stomie.

Kompetence po absolvování praxe

Odebírání anamnézy a provedení fyzikálního vyšetření pacienta.

Zavádění nasogastrické sondy, močového katetru, odběr biologického materiálu.

Zavedení periferního žilního katetru, péče o centrální žilní katetr, včetně podávání infúzních roztoků.

Aplikace injekcí s.c., i.m., i.v., i.d.

Podávání krevní transfúze a krevních derivátů.

Ošetřování nekomplikovaných poranění kůže a podkoží (včetně lokální anestezie a šití).

Asistence při chirurgických operačních výkonech.

Základní ošetření popálenin, omrzlin, chemického a radiačního poranění.

Převazy chirurgických ran a aplikace obvazové techniky.

Vedení zdravotnické dokumentace.

Vnitřní lékařství - 2 měsíce praxe na akreditovaném pracovišti I. nebo II. typu pod přímým odborným dohledem školitele

Teoretické znalosti

Základy problematiky vnitřních nemocí.

Specifika onemocnění ve vyšším věku.

Praktické znalosti

Anamnéza a fyzikální vyšetření.

Provoz ambulancí a lůžkového oddělení; vedení zdravotnické dokumentace.

Nejčastěji se vyskytující vnitřní nemoci, klinické projevy, diagnostika, léčba a prevence.

Základní vyšetřovací metody.

Indikace a interpretace základních laboratorních a zobrazovacích metod.

Technika podání krevní transfúze a krevních derivátů, prevence a léčení potransfúzních komplikací.

Nejčastěji používané skupiny léčiv v léčbě vnitřních nemocí.

Akutní stavy ve vnitřním lékařství.

Praktické dovednosti

Provedení komplexního interního vyšetření.

Zavedení periferního žilního katetru, péče o centrální žilní katetr, včetně podávání infúzních roztoků.

Injekční techniky - s.c., i.m., i.v., i.d.

Zavedení nasogastrické sondy, močového katetru, odběr biologického materiálu, odsávání sekretu z dýchacích cest.

Kompetence po absolvování praxe

Odebírání anamnézy a provedení fyzikálního vyšetření pacientů.

Aplikace injekcí s.c., i.m., i.v., i.d.

Zavedení periferního žilního katetru, péče o centrální žilní katetr, včetně podávání infúzních roztoků.

Zavedení nasogastrické sondy, odběr biologického materiálu.

Podávání krevní transfúze a krevních derivátů.

Vedení zdravotnické dokumentace.

Teoretické znalosti a praktické dovednosti - 1. a 2. rok specializačního vzdělávání v rámci základního dermatovenerologického kmene (povinná praxe v oboru kmene)

Dermatovenerologie - pracoviště I., II. nebo III. typu pod přímým odborným dohledem školitele

Teoretické znalosti

Z obecné dermatologie musí lékař prokázat:

  • základní znalosti, opřené o potřebné vědomosti z patologie, histopatologie, fyziologie a patofyziologie, klinické biochemie, lékařské mikrobiologie, alergologie a klinické imunologie a molekulární biologie kůže, jejich adnex a sliznic,
  • základní znalost klinické a laboratorní diagnostiky kožních a sexuálně přenosných chorob, správné vedení dokumentace,
  • základní znalost obecných terapeutických zásad a účelné farmakoterapie spolu s nežádoucími účinky zevních i celkově podávaných léčivých přípravků v oboru používaných, znalost dermatologické receptury,
  • základní znalost fyzikální terapie a fotobiologie.

Ze speciální dermatologie se vyžadují základní znalosti:

  • diagnostických a vyšetřovacích metod a postupů bakteriologických, virologických, mykologických, parazitologických, dermatohistopatologických (biopsie a technika zpracování vzorků včetně imunohistologie), alergologických, imunologických a molekulárně biologických a způsob jejich interpretace,
  • odběru materiálu, jeho zpracování a vyšetření, příp. zajištění pro odeslání do laboratoře,
  • problematiky profesionálních dermatóz,
  • zevní i celkové léčby a léčebných metod spolu se znalostmi farmakodynamického a farmakokinetického účinku léčivých přípravků, jejich toxikologii a nežádoucí účinky, správnou indikaci a vzájemné interakce, zvláštnosti medikace v dětském a seniorském věku,
  • fyzikální terapie (o léčbě zářením různými typy UV zdrojů, o infračerveném záření, vysokofrekvenčních proudech, fotochemické a fotodynamické léčbě, laseroterapii se všemi fyzikálními i biologickými souvislostmi), rehabilitace, balneoterapie, kryoterapie a elektroterapie,
  • lékařské kosmetologie,
  • dermatologické angiologie a proktologie,
  • základů andrologie,
  • zásad dietního stravování u kožních pacientů,
  • zvládnutí posudkové činnosti pro účely posuzování krátkodobé i dlouhodobé pracovní neschopnosti včetně posuzování změněné pracovní schopnosti a odškodnění pracovních dermatóz,
  • prevence, diagnostiky, diferenciální diagnostiky a léčby dětských dermatóz, jejich genetického podkladu a zvláštností péče o kůži dětí a mladistvých,
  • prevence, diagnostiky a terapie kožních onemocnění stáří, zejména se zřetelem na kožní malignity,
  • tropické, geografické a ekologické dermatologické problematiky,
  • estetické a preventivní medicíny,
  • pravidel a podmínek pro klinický a laboratorní výzkum:

- správná klinická praxe,

- Helsinská deklarace,

- informace pro pacienta a informovaný souhlas,

- bezpečnost práce v laboratoři,

- pravidla experimentů na pokusných zvířatech.

  • problematiky výuky na pregraduální magisterské, bakalářské a sesterské úrovni,
  • sociálních a psychologických aspektů dermatologie,

Znalosti školence musí splňovat požadavky vyplývající z požadavků oboru na zlepšování diagnostické (znalost a využívání výsledků nových laboratorních metod a vyšetřovacích postupů), klinické a terapeutické (nové léčivé přípravky) úrovně dermatovenerologie.

V oblasti venerologie je nezbytné získat základní vědomosti a zkušenosti o:

  • prevenci a kontrole STI (Sexually Transmitted Infections, dále jen „STI“) včetně způsobu hlášení a organizaci péče o nemocné s STI, legislativních předpisech,
  • epidemiologii nemocí přenosných pohlavním stykem a o HIV infekci,
  • laboratorní diagnostice STI,
  • prevenci a kontrole STI včetně způsobu hlášení a organizaci péče o nemocné s STI,
  • HIV infekci a AIDS,
  • běžných gynekologických a andrologických poruchách,
  • dermatózách genitálu,
  • přidružených systémových projevech STI,
  • STI v těhotenství a u novorozenců,
  • psychosexuálních a sociálních aspektech STI,
  • výchově ke zdravému pohlavnímu životu.

Z ostatních oborů:

  • se požadují základní znalosti z biologie, lékařské genetiky, fyziologie, klinické biochemie, alergologie a klinické imunologie, klinické farmakologie a z molekulární biologie, vnitřního lékařství, dětského lékařství, chirurgie (znalosti první pomoci, způsobů resuscitace při poruchách dýchání, srdeční činnosti a krevního oběhu).
Praktické znalosti a dovednosti

Z obecné dermatologie musí lékař prokázat:

  • vedení, dokumentování a uzavření chorobopisu s kontrolou nadřízeného včetně chorobopisu onkologického kožního onemocnění, onkologické hlášení.

Z ostatních oborů:

  • se požaduje dobrá znalost infekčních chorob nutná pro diferenciální diagnostiku dermatóz a infekčních exantémů, znalosti chirurgických onemocnění postihujících kůži a podkožní tkáně a jejich diferenciální diagnostiky, znalosti diferenciální diagnostiky urologických a gynekologických onemocnění (s příznaky postihujícími uretru, prostatu a nadvarlata) a znalosti diferenciální diagnostiky zánětlivých gynekologických chorob ve vztahu k pohlavně přenosným chorobám.
  • Kompetence lékaře vykonávat níže uvedené činnosti samostatně pod konzultačním vedením po ukončení základního dermatovenerologického kmene
  • Provedení vyšetření a příjem pacientů, vedení zdravotnické dokumentace.
  • Předkládání návrhu na další diagnostický a léčebný postup.
  • Propouštění pacientů.
  • Vykonávání ústavní pohotovostní služby.
  • Aplikace injekcí s.c., i.m., i.v., i.d.
  • Zavedení periferního žilního katetru, péče o centrální žilní katetr, včetně podávání infúzních roztoků.
  • Zavedení nasogastrické sondy, odběr biologického materiálu.
  • Podávání krevní transfúze a krevních derivátů.
  • Rozpoznání a hodnocení závažnosti stavů náhlé poruchy zdraví či selhání základních životních funkcí.
  • Provedení základních výkonů - zajištění periferního žilního vstupu, zabezpečení volných dýchacích cest polohou hlavy, uložení do stabilizované polohy na boku.
  • Provádění dalších činností a výkonů v rámci specializačního výcviku tak, jak jsou uvedeny ve vzdělávacím programu a v logbooku.
  • Provedení rozšířené a neodkladné resuscitace.

3.2 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci specializovaného výcviku

Teoretické znalosti

Z obecné dermatologie musí lékař prokázat:

  • důkladné a rozsáhlé znalosti, opřené o potřebné vědomosti z patologie, histopatologie, fyziologie a patofyziologie, klinické biochemie, lékařské mikrobiologie, alergologie a klinické imunologie a molekulární biologie kůže, jejich adnex a sliznic,
  • důkladnou znalost klinické a laboratorní diagnostiky kožních a sexuálně přenosných chorob, správné vedení dokumentace,
  • znalost etiopatogeneze kožních chorob podle současných poznatků, znalost základních patologických změn v kůži a histopatologických nálezů u základních i složitějších dermatóz,
  • znalost diferenciální diagnostiky kožních a pohlavně přenosných chorob a jejich vztahu k infekčním, interním, chirurgickým, gynekologickým, urologickým a onkologickým onemocněním,
  • znalost používaných vyšetřovacích a diagnostických metod a postupů a jejich hodnocení,
  • důkladnou znalost obecných terapeutických zásad a účelné farmakoterapie spolu s nežádoucími účinky zevních i celkově podávaných léčivých přípravků v oboru používaných, znalost dermatologické receptury,
  • důkladnou znalost fyzikální terapie a fytobiologie,
  • důkladnou znalost chirurgické léčby, základní chirurgické postupy v dermatovenerologii včetně komplikací chirurgické léčby a řešení těchto komplikací.

Ze speciální dermatologie se vyžadují přesné a hluboké znalosti:

  • diagnostických a vyšetřovacích metod a postupů bakteriologických, virologických, mykologických, parazitologických, dermatohistopatologických (biopsie a technika zpracování vzorků včetně imunohistologie), alergologických, imunologických a molekulárně biologických a způsob jejich interpretace,
  • odběru materiálu, jeho zpracování a vyšetření, příp. zajištění pro odeslání do laboratoře,
  • problematiky profesionálních dermatóz,
  • zevní i celkové léčby a léčebných metod spolu se znalostmi farmakodynamického a farmakokinetického účinku léčivých přípravků, jejich toxikologii a nežádoucí účinky, správnou indikaci a vzájemné interakce, zvláštnosti medikace v dětském a seniorském věku,
  • fyzikální terapie (o léčbě zářením různými typy UV zdrojů, o infračerveném záření, vysokofrekvenčních proudech, fotochemické a fotodynamické léčbě, laseroterapii se všemi fyzikálními i biologickými souvislostmi), rehabilitace, balneoterapie, kryoterapie a elektroterapie,
  • lékařské kosmetologie,
  • dermatologické angiologie a proktologie,
  • základů andrologie,
  • zásad dietního stravování u kožních pacientů,
  • zvládnutí posudkové činnosti pro účely posuzování krátkodobé i dlouhodobé pracovní neschopnosti včetně posuzování změněné pracovní schopnosti a odškodnění pracovních dermatóz,
  • prevence, diagnostiky, diferenciální diagnostiky a léčby dětských dermatóz, jejich genetického podkladu a zvláštností péče o kůži dětí a mladistvých,
  • prevence, diagnostiky a terapie kožních onemocnění stáří, zejména se zřetelem na kožní malignity,
  • tropické, geografické a ekologické dermatologické problematiky,
  • estetické a preventivní medicíny,
  • sociálních a psychologických aspektů dermatologie.

Znalosti školence musí splňovat požadavky vyplývající z rozvoje oboru na zlepšování diagnostické (znalost a využívání výsledků nových laboratorních metod a vyšetřovacích postupů), klinické a terapeutické (nové léčivé přípravky) úrovně dermatovenerologie.

V oblasti venerologie je nezbytné získat důkladné vědomosti a zkušenosti o:

  • epidemiologii nemocí přenosných pohlavním stykem a o HIV infekci,
  • laboratorní diagnostice STI,
  • prevenci a kontrole STI včetně způsobu hlášení a organizaci péče o nemocné s STI,
  • HIV infekci a AIDS,
  • běžných gynekologických a andrologických poruchách,
  • dermatózách genitálu,
  • přidružených systémových projevech STI,
  • STI v těhotenství a u novorozenců,
  • psychosexuálních a sociálních aspektech STI,
  • výchově ke zdravému pohlavnímu životu.

Z ostatních oborů:

  • se požaduje dobrá znalost infekčních chorob nutná pro diferenciální diagnostiku dermatóz a infekčních exantémů, znalosti chirurgických onemocnění postihujících kůži a podkožní tkáně a jejich diferenciální diagnostiky, znalosti diferenciální diagnostiky urologických a gynekologických onemocnění (s příznaky postihujícími uretru, prostatu a nadvarlata) a znalosti diferenciální diagnostiky zánětlivých gynekologických chorob ve vztahu k pohlavně přenosným chorobám.

Praktické znalosti a dovednosti

Z obecné dermatologie musí lékař prokázat:

  • samostatné vedení, dokumentování a uzavření chorobopisu, včetně chorobopisu onkologického kožního onemocnění, onkologické hlášení,
  • klinické vyšetření kůže a kožních adnex, vyšetření lupou, diaskopie, dermatoskopie, základy ultrazvukového vyšetření kůže,
  • znalost histopatologických a imunohistologických nálezů 70 základních dermatóz,
  • znalost rozsahu a možností sérologického vyšetření u syfilis a interpretace prováděných sérologických testů,
  • interpretace výsledků moderních diagnostických metod detekce gonokoků, chlamydií, kvasinek, BK, virů (hybridizační, PCR, amplifikační metody) a jiných původců STI.
Minimální počty výkonů
 
Vyšetřovací metody a léčebné postupy
 
Minimální počty výkonů
 
Provedení louhového preparátu
 
50
 
Kultivační mykologické vyšetření
 
30
 
Vyšetření Woodovou lampou
 
20
 
Fyzikální a funkční kožní testy (chladové, tepelné, alkalirezistence a jiné)
 
30
 
Funkční a přístrojové vyšetření žilního systému
 
80
 
z toho
 
klinické vyšetření
 
40
 
 
fotopletysmografie
 
10
 
 
doppler sonografie
 
20
 
 
duplexní sonografie
 
10
 
Odběr a vyšetření materiálu na kapavku
 
80
 
z toho
 
u ženy
 
30
 
 
u muže
 
50
 
Vyšetření vagíny v zrcadlech
 
30
 
Vyšetření na Trichomonas vaginalis
 
30
 
Odběr a vyšetření materiálu na syfilis v zástinovém mikroskopu
 
30
 
z toho
 
u ženy
 
15
 
 
u muže
 
15
 
Vyšetření prostaty
 
30
 
Provedení a hodnocení výsledků (u počtu pacientů)
 
35
 
z toho
 
epikutánních
 
30
 
 
posouzení choroby z povolání (profesionality)
 
5
 
Vyšetření ejakulátu, spermiogram
 
10
 
Provedení a interpretace výsledků dermatoskopického vyšetření
 
150
 
Terapeutické výkony a postupy
 
Minimální počty výkonů
 
Exkochleace
 
50
 
Kauterizace
 
50
 
Elektrochirurgické zákroky
 
30
 
Kryoterapie
 
120
 
z toho
 
otevřená aplikace tekutého dusíku/CO2
 
100
 
 
kryopřístrojem
 
20
 
Aplikace kompresivního obvazu
 
100
 
Masáž prostaty
 
5
 
Odstranění akuminátních kondylomat
 
25
 
Světloléčba
 
78
 
z toho
 
fototerapie
 
50
 
 
fotochemoterapie PUVA
 
10
 
 
fototesty prahové a provokační
 
10
 
 
lokální PUVA
 
5
 
 
fotodynamická terapie
 
3
 
Laseroterapie (vysokovýkonné lasery, provedení samostatné a/nebo asistované)
 
30
 
z toho
 
ablační
 
20
 
 
neablační (vysokovýkonné)
 
10
 
Sklerotizace mikrovarixů
 
30
 
Kožní biopsie průbojníkem, skalpelem (samostatné provedení)
 
50
 
Excize skalpelem se suturou (samostatné provedení)
 
50
 
Excize skalpelem se suturou léze nad 2 cm
 
10
 
Odstranění nekróz ze spodiny ulcerací
 
20
 
Extirpace podkožního útvaru (cysta, lipom)
 
10
 
Operační zákrok na nehtu (biopsie, ablace i částečná, plastika nehtového lůžka - provedení samostatné a/nebo asistované)
 
10

4 Všeobecné požadavky

Absolvent specializačního vzdělávání:

  • musí znát standardní dokumentaci používanou v oboru dermatovenerologie - chorobopis a denní dekurs, list o prohlídce mrtvého, návrh lázeňské péče, hlášení onkologické, hlášení některých infekčních nemocí, hlášení o pracovním úrazu, hlášení nežádoucího účinku léčivých přípravků, náležitosti lékařské zprávy,
  • dokumentaci pro potřeby pojišťoven,
  • dosáhne potřebné úrovně schopností pro komunikaci s pacienty, příbuznými i spolupracovníky,
  • má základní znalosti posudkového a revizního lékařství, lékařské etiky, právních předpisů platných ve zdravotnictví, organizace zdravotnické služby a ekonomiky zdravotnictví,
  • osvojí si provozní a administrativní činnosti a management týmové práce,
  • osvojí si základy počítačové techniky jako prostředku pro ukládání a vyhledávání dat, odborných informací a komunikace.

5 Hodnocení specializačního vzdělávání

Specializační vzdělávání probíhá pod vedením přiděleného školitele na akreditovaném pracovišti.

a) Průběžné hodnocení školitelem

průběžně je dokumentována celá praxe v období specializačního vzdělávání jak v průkazu odbornosti (indexu), tak i v záznamu o provedených výkonech (tzv. logbooku). Jednotlivé části praxe musí být potvrzeny v záznamu o provedených výkonech (v přehledu praxí) a specializačním indexu školitelem příslušného pracoviště, kde se specializační část praxe uskutečnila,

specializační příprava je sledována školitelem/garantem stanoveným pro celý vzdělávací program, který jeho průběh 1x ročně hodnotí záznamem do specializačního indexu, případně i logbooku a po skončení vzdělávací přípravy celkově písemně zhodnotí splnění požadavků vzdělávacího programu.

b) Kritéria pro vydání certifikátu o absolvování dermatovenerologického kmene vzdělávacího programu

absolvování všeobecné povinné praxe a povinné praxe v oboru kmene potvrzené všemi školiteli s příslušnou specializovanou způsobilostí na akreditovaném pracovišti (viz tab. Část I.), v rozsahu stanoveném vzdělávacím programem, v délce minimálně 24 měsíců,

předložení potvrzení o provedených výkonech v logbooku,

úspěšné absolvování ověření znalostí školitelem.

c) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce

absolvování praxe potvrzené všemi školiteli se specializovanou způsobilostí nebo zvláštní odbornou způsobilostí,

úspěšné absolvování předatestačního testu Dermatovenerologie,

předložení potvrzení o provedených kompletních výkonech v logbooku,

vypracování práce jako první autor a její přijetí k publikaci v odborném recenzovaném tisku,

potvrzení o absolvování kurzů, vědeckých a vzdělávacích akcí (viz tab. Část III.).

d) Vlastní atestační zkouška

praktická část:

- vyšetření pacienta, vypracování chorobopisu,

- zhodnocení 4 histopatologických preparátů (výběr ze 70) jednoduchých a složitějších dermatóz,

- zhodnocení 3 mykologických vzorků mikroskopicky (louhový preparát),

- vyšetření a zhodnocení 3 pigmentových lézí dermatoskopem.

teoretická část:

- 2 odborné otázky z dermatologie,

- 1 odborná otázka z venerologie,

- 1 otázka ze základů kožní chirurgie,

- obhajoba písemné práce.

6 Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost

Získání specializace v oboru dermatovenerologie poskytuje kvalifikaci pro výkon samostatné diagnostické, léčebné a preventivní činnosti v rozsahu celého oboru při poskytování specializované zdravotní péče v ambulantním nebo lůžkovém zařízení jakéhokoliv typu. Umožňuje výkon konziliární činnosti v oboru dermatovenerologie pro jiné obory. Dosažená kvalifikace, podložená znalostí interdisciplinární problematiky a platné legislativy, vytváří předpoklady i pro práci vědecko-výzkumnou a výchovně pedagogickou.

7 Charakteristika akreditovaných pracovišť

Pracoviště zajišťující výuku školenců musí být akreditováno (ustanovení §13 zákona č. 95/2004 Sb.). Pracoviště musí zajistit školenci absolvování vzdělávacího programu. K tomu slouží řádné a plné zapojení školence do práce včetně účasti na ústavních pohotovostních službách a dále umožnění studia a pobytu na jiném akreditovaném pracovišti poskytujícím část přípravy, která není dostupná na vlastním pracovišti. Vzhledem k rozdílnému rozsahu poskytované odborné péče a výuky se rozlišují následující typy pracovišť. Minimální kritéria akreditovaného pracoviště jsou dána splněním odborných, provozních, technických a personálních předpokladů.

Nedílnou součástí žádosti o udělení akreditace je plán atestační přípravy školence.

7.1 Akreditovaná pracoviště (AP)

7.1.1 Akreditované pracoviště I. typu - ambulantní a lůžkové pracoviště

Personální požadavky

  • Školitel má nejvyšší vzdělání v oboru dermatovenerologie a nejméně 10 let výkonu povolání lékaře nebo specializovanou způsobilost v oboru dermatovenerologie a min. 5 let praxe od získání specializované způsobilosti a s minimálním úvazkem 1,0.
  • Poměr školitel/školenec - 1:1-3.
  • Školitel dokládá svou způsobilost při žádosti o akreditaci pracoviště profesním životopisem a přehledem svých odborných a pedagogických aktivit v posledních 5 letech.
  • Spolu se žádostí je nutno předložit plán plnění povinností stanovených vzdělávacím programem. Pokud pracoviště zajišťuje více než jednu část, vždy výukový plán předkládá.

Organizační a provozní požadavky

  • Vybavení pracoviště dle standardů personálního a přístrojového vybavení.
  • Minimální lůžková kapacita pracoviště, návaznost na další specializovaná pracoviště, vybavení pro výuku.
  • Alespoň 4 subspecializace:

- venerologie,

- alergologie,

- fotobiologie,

- angiologie,

- korektivní dermatologie (zákrokový sál).

Spektrum požadovaných výkonů, činnosti

  • Kožní ambulance ... min. 5 000 vyšetření za rok.
  • Lůžkové kožní oddělení (15 lůžek) ... min. 200 hospital. pacientů za rok.

Materiální a technické vybavení

Ambulantní pracoviště:

- venerologie - zástinový mikroskop,

- alergologie - epikutánní testy, min. 40/rok,

- fotobiologie - alespoň 1 zářič lokální a 1 celotělový,

- angiologie - Doppler,

- korektivní dermatologie (zákrokový sál) - kauter, diatermokoagulační chirurgická excese, kryoterapie.

Přístup k odborné literatuře, včetně el. databází (zajištění vlastními prostředky nebo ve smluvním zařízení).

7.1.2 Akreditované pracoviště II. typu - ambulantní a lůžkové pracoviště

Personální požadavky

  • Vedoucí lékař má nejvyšší vzdělání v oboru dermatovenerologie a nejméně 10 let výkonu povolání lékaře nebo specializovanou způsobilost v oboru dermatovenerologie a min. 5 let praxe od získání specializované způsobilosti.
  • Minimálně další 2-3 školitelé s nejvyšším vzděláním v oboru dermatovenerologie a nejméně 10 lety výkonu povolání lékaře nebo specializovanou způsobilostí v oboru dermatovenerologie, z toho alespoň 5 let praxe od získání specializované způsobilosti a s minimálním úvazkem 1,0.
  • Poměr školitel/školenec - 1:1-3.
  • Školitel dokládá svou způsobilost při žádosti o akreditaci pracoviště profesním životopisem a přehledem svých odborných a pedagogických aktivit v posledních 5 letech.
  • Spolu se žádostí je nutno předložit plán plnění povinností stanovených vzdělávacím programem. Pokud pracoviště zajišťuje více než jednu část, vždy výukový plán předkládá.

Organizační a provozní požadavky

  • Vybavení pracoviště dle standardů personálního a přístrojového vybavení.
  • Minimální lůžková kapacita pracoviště, návaznost na další specializovaná pracoviště, vybavení pro výuku.
  • Min. 6 subspecializací.

Spektrum požadovaných výkonů, činnosti

  • Kožní ambulance ... min. 20 000 vyšetření za rok.
  • Lůžkové oddělení (20 lůžek) ... min. 250 hospital. pacientů za rok.

Vědeckovýzkumná činnost

  • Pracovníci AP publikují odborná sdělení v domácích i zahraničních časopisech a podílejí se na řešení výzkumných úkolů. Školenec by se měl seznámit během své přípravy se zásadami vědecké práce, měl by mít možnost seznámit se s výzkumnou činností pracoviště, případně se i na ní podílet.
  • Přístup k odborné literatuře, včetně el. databází (zajištění vlastními prostředky nebo ve smluvním zařízení).

7.1.3 Akreditované pracoviště III. typu - ambulantní pracoviště

Personální požadavky

  • Minimálně 1 školitel má nejvyšší vzdělání v oboru dermatovenerologie a nejméně 10 let výkonu povolání lékaře v oboru specializace nebo specializovanou způsobilost v oboru dermatovenerologie, z toho alespoň 5 let praxe v oboru od získání specializované způsobilosti s minimálním úvazkem 1,0.
  • Poměr školitel/školenec - 1:1-2.
  • Školitel dokládá svou způsobilost při žádosti o akreditaci pracoviště profesním životopisem a přehledem svých odborných a pedagogických aktivit v posledních 5 letech.
  • Spolu se žádostí je nutno předložit plán plnění povinností stanovených vzdělávacím programem. Pokud pracoviště zajišťuje více než jednu část, vždy výukový plán předkládá.

Materiální a technické vybavení

Vybavení ambulantního pracoviště dle standardů personálního a přístrojového vybavení:

- optický mikroskop,

- venerologie - zástinový mikroskop,

- alergologie - epikutánní testy.

Dané požadavky na specializovanou činnost.

Vědeckovýzkumná činnost

Přístup k odborné literatuře, včetně el. databází (zajištění vlastními prostředky nebo ve smluvním zařízení).

7.2 Vysvětlivky - požadavky na pracoviště

1) Pracoviště je akreditováno pro společné stáže vzdělávacího programu tohoto i jiného oboru v rámci vlastního zdravotnického zařízení nebo smluvního zařízení.
2) Pracoviště musí splňovat podmínky stanovené vzdělávacím programem anesteziologie a intenzivní medicína, a to v části: „akreditované pracoviště I. typu“.
3) Pracoviště musí splňovat podmínky stanovené vzdělávacím programem chirurgie, a to v části „akreditované pracoviště I. typu“.
4) Pracoviště musí splňovat podmínky stanovené vzdělávacím programem vnitřní lékařství, a to v části „akreditované pracoviště I. typu“.
5) Pracoviště musí splňovat podmínky stanovené vzdělávacím programem dermatovenerologie, a to v části „akreditované pracoviště I. typu“.
6) Pracoviště musí splňovat podmínky stanovené vzdělávacím programem dermatovenerologie, a to v části „akreditované pracoviště II. typu“.
7) Pracoviště musí splňovat podmínky stanovené vzdělávacím programem dermatovenerologie, a to v části „akreditované pracoviště III. typu“.
8) Pracoviště musí splňovat podmínky stanovené vzdělávacím programem nástavbového oboru dětská dermatovenerologie, a to v části „akreditované pracoviště I. typu“.
9) Pracoviště musí splňovat podmínky stanovené vzdělávacím programem nástavbového oboru korektivní dermatologie, a to v části „akreditované pracoviště I. typu“.
10) Pracoviště musí splňovat podmínky stanovené vzdělávacím programem infekční lékařství, a to v části „akreditované pracoviště I. typu“.
11) Pracoviště musí splňovat podmínky stanovené vzdělávacím programem lékařská mikrobiologie, a to v části „akreditované pracoviště“.
12) Pracoviště musí splňovat podmínky stanovené vzdělávacím programem gynekologie a porodnictví, a to v části „akreditované pracoviště I. typu“.
13) Pracoviště musí splňovat podmínky stanovené vzdělávacím programem urologie, a to v části „akreditované pracoviště I. typu“.
14) ... v jakémkoliv vzdělávacím programu.
15) … v uvedeném vzdělávacím programu.
8 Programy povinných vzdělávacích aktivit a personální a technické vybavení pro jejich realizaci

8.1 Charakteristika vzdělávacích aktivit

8.1.1 Program kurzu Prevence škodlivého užívání návykových látek (NL) a léčba závislostí

 
Předmět
 
Minimální počet hodin
 
Škodlivé užívání NL a závislostí na NL v ČR.
 
1
 
Přehled NL zneužívaných v ČR a jejich vlastností.
 
1
 
Zdravotní aspekty škodlivého užívání NL a závislostí na NL.
 
1
 
Problematika škodlivého užívání NL a závislostí na NL ve specifických podmínkách jednotlivých medicínských oborů, možnosti prevence.
 
2
 
Přehled specifických léčebných modalit pro osoby škodlivě užívající NL a závislé.
 
1
 
Právní aspekty související se zneužíváním NL a závislostmi na NL.
 
1
 
Závěr kurzu, diskuse.
 
1
 
Celkem
 
8

Personální a technické zabezpečení kurzu Prevence škodlivého užívání návykových látek (NL) a léčba závislostí

Personální zabezpečení

Lektoři se specializovanou způsobilostí nebo zvláštní odbornou způsobilostí v oboru návykové nemoci a praxí nejméně 5 let v oboru, případně se specializovanou způsobilostí ve vyučované problematice.

Technické zabezpečení

Učebna pro teoretickou výuku s příslušným vybavením.