Věstník MŽP ČR, částka 7/2013
Dodatek č. 15
ke Směrnici MŽP č. 6/2010
o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR
Směrnice MŽP č. 6/2010 o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR ze dne 30. dubna 2010 č. j.: 1900/M/10, 36827/ENV/10 se upravuje takto:
I. V příloze k tomuto dodatku se vydává znění Příloh XV Směrnice Ministerstva životního prostředí o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Programu na podporu výměny kotlů v oblastech postižených povodněmi v roce 2013 účinné od 10. června 2013. Tyto přílohy se doplňují do seznamu příloh ve směrnici.
II. Tento dodatek nabývá platnosti a účinnosti dnem podpisu ministra životního prostředí, a je závazný pro všechny zaměstnance ministerstva a ředitele/ku SFŽP ČR, který/á přijme ve své působnosti konkrétní opatření a zabezpečí pracovní postupy zaměstnanců SFŽP ČR v souladu s touto směrnicí.
Odborný gestor: odbor ekonomických a dobrovolných nástrojů
Zpracovatelka: Mgr. Tereza Strmisková
Mgr. Tomáš Chalupa
ministr
Příloha: Přílohy XV Směrnice Ministerstva životního prostředí o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Programu na podporu výměny kotlů v oblastech postižených povodněmi v roce 2013 účinné od 10. června 2013
PŘÍLOHY XV
Směrnice Ministerstva životního prostředí
o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Programu na podporu výměny kotlů v oblastech postižených povodněmi v roce 2013 s účinností od 10. června 2013
Státní fond životního prostředí ČR (dále jen „Fond“) byl zřízen zákonem č. 388/1991 Sb., o Státním fondu životního prostředí ČR a jako významný finanční zdroj na podporu ochrany a zlepšování životního prostředí je jedním ze základních ekonomických nástrojů státní politiky životního prostředí.
Základní přístupy k poskytování finančních prostředků z Fondu jsou definovány Směrnicí Ministerstva životního prostředí 6/2010 o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí České republiky (dále jen „Směrnice“).
Formu a zaměření podpory z Fondu v rámci Programu na podporu výměny kotlů v oblastech postižených povodněmi v roce 2013 (dále jen „Program“) stanoví v souladu s obecně závaznými právními předpisy a podle vnějších a vnitřních ekonomických podmínek Přílohy XV ke Směrnici o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR (dále jen „Přílohy XV“).
Postup při výběru akcí k podpoře:
Žádosti budou předkládány na základě výzev Ministerstva životního prostředí (dále jen „MŽP“) pro předkládání žádostí. Ve výzvě budou upřesněny požadavky na předkládané žádosti, požadované doklady a výši finanční alokace. Informace o vyhlášení výzvy pro předkládání žádostí bude zveřejněna na internetových stránkách Fondu ( www.sfzp.cz ) a MŽP ( www.mzp.cz ).
Administraci Programu zajišťuje Fond.
Podmínky předkládání žádosti jsou uvedeny v Příloze XV.2 a specifikovány aktuální výzvou. Přijaté žádosti budou vyhodnoceny na základě podmínek Programu a aktuální výzvy pro předkládání žádostí. Pouze žádosti o podporu opatření splňující podmínky pro zařazení do Programu, doložené požadovanými doklady, podané v požadovaném termínu, budou Fondem dále administrovány. Akceptované žádosti splňující podmínky stanovené Přílohami XV a aktuální výzvou budou v závislosti na objemu disponibilních prostředků Fondu předloženy Radě Fondu. O poskytnutí podpory na předložené projekty rozhoduje ministr životního prostředí vydáním Rozhodnutí o poskytnutí finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR.
Finanční objem alokovaných zdrojů Fondu na výzvu podléhá projednání se správcem Fondu z hlediska dopadů do rozpočtu Fondu.
Fond si může vyhradit právo vyžádat si i další podklady pro upřesnění žádosti, zejména podklady týkající se předmětu podpory, finančního základu pro výpočet podpory apod.
Podle těchto Příloh XV se poskytuje podpora z Fondu žádostem akceptovaným od nabytí platnosti a účinnosti Příloh XV.
Přílohy:
Příloha č. XV.1 Obecné zásady pro poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR
Příloha č. XV.2 Pravidla pro poskytování podpory ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Programu na podporu výměny kotlů v oblastech postižených povodněmi v roce 2013
V Praze dne
Tomáš Chalupa
ministr
Příloha č. XV.1
OBECNÉ ZÁSADY PRO POSKYTOVÁNÍ FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ
ze Státního fondu životního prostředí ČR
Článek I
1. Podpora formou dotace se poskytuje na základě Rozhodnutí ministra životního prostředí o poskytnutí finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí České republiky (dále jen „Rozhodnutí“) a řádně uzavřené Smlouvy o poskytnutí podpory mezi Státním fondem životního prostředí České republiky (dále jen „Smlouva“) a příjemcem podpory.
2. Fond při přípravě podkladů pro jednání Rady Fondu a Rozhodnutí posoudí, zda se jedná o poskytnutí podpory podle zákona č. 215/2004 Sb., o úpravě některých vztahů v oblasti veřejné podpory, ve znění pozdějších předpisů. V případě, že je nutno vést řízení o povolení výjimky s Evropskou komisí, upozorní na tuto skutečnost Ministerstvo životního prostředí (dále jen „MŽP“), které dá podnět k řízení. Doba potřebná k řízení o povolení výjimky se nezapočítává do lhůty stanovené v článku 4, odstavec /3/ Směrnice. Výsledek uvede v podkladech pro jednání Rady Fondu a pro Rozhodnutí ministra životního prostředí.
3. Na základě uzavřené Smlouvy předloží příjemce podpory Fondu výzvu k uvolnění finančních prostředků, která bude v případě, že si již předmět podpory nebo jeho část pořídil, doložena prvotními doklady o pořízení předmětu podpory (uhrazené i neuhrazené faktury, případné bankovní výpisy, nákupní paragony, nebo jiné doklady o zaplacení apod.).
4. Fond je oprávněn poskytnout podporu podle Smlouvy i bez předložení prvotních dokladů, tedy před vlastním pořízením předmětu podpory, a to formou zálohy k vyúčtování do 100 % celkové výše podpory. Zálohu příjemce vyúčtuje Fondu nejpozději v termínu Závěrečného vyhodnocení akce (dále jen „ZVA“), podle podmínek stanovených ve Smlouvě.
5. Fond poskytuje podporu na bankovní účet příjemce podpory podle podmínek Smlouvy a příjemci zasílá písemné avízo k platbě s uvedením identifikace platby a data poskytnutí.
6. Výši a strukturu financování předmětu podpory je Fond oprávněn posoudit v rámci přípravy podkladů pro Rozhodnutí ministra.
7. Ověřování správnosti použití poskytnuté podpory, zejména zda byla hospodárně a účelně využita, podléhá kontrole Fondu podle zákona č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě, ve znění pozdějších předpisů (zákon o finanční kontrole).
8. V rámci následných kontrol prováděných Fondem dle článku II. bodu 8. Podmínek poskytnutí podpory Příloha č. XV.2 umožní konečný příjemce kontrolu dokladů o koupi/pořízení topného materiálu pro nový kotel, a to zpětně od účinnosti Smlouvy do dne provedení kontroly. Příjemce podpory má povinnost uchovat tyto doklady pro účel kontroly za tři po sobě následující topné sezóny před dnem prováděné kontroly.
9. Neoprávněné použití podpory nebo zadržení podpory bude klasifikováno jako porušení rozpočtové kázně podle §44 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech, ve znění pozdějších předpisů. Za porušení rozpočtové kázně je považováno také provozování nového kotle v rozporu se Smlouvou o poskytnutí podpory a uvedení nepravdivých informací o znehodnocení stávajícího kotle vlivem povodní v roce 2013. Dále nepředložení dokladů o koupi/pořízení topného materiálu anebo jakékoli úpravy nového kotle pořízeného s podporou z Programu.
Článek II
1. Přímá finanční podpora
Přímá finanční podpora na zabezpečení realizace opatření vedoucích k instalaci účinných nízkoemisních kotlů na tuhá nebo plynná paliva je poskytována formou účelové dotace uvedené v aktuální výzvě.
V případě veřejné podpory je výše dotace omezena právními předpisy EU a bude poskytnuta v souladu s články 107 a 108 Smlouvy o fungování EU. Podpora v režimu de minimis bude poskytována dle nařízení Komise (ES) č. 1998/2006 o použití článků 87 a 88 Smlouvy na podporu de minimis.
2. Oprávnění žadatelé
Typ žadatele A:
právnické osoby, které jsou založeny k nepodnikatelským účelům:
územní samosprávné celky a vyšší územní samosprávné celky
Typ žadatele E:
fyzické osoby
3. Změny podmínek
V případě, že dojde v průběhu realizace opatření s podporou Fondu do doby uzavření Smlouvy o poskytnutí podpory ke změně platnosti obecně závazných předpisů nebo ke změně vlastnických vztahů, případně ke změně užívání stavby, vyhrazuje si Fond právo přehodnotit přístup v jednotlivých případech, příp. neuzavřít Smlouvu.
4. Změna příjemce podpory
V případech, kdy po vydání Rozhodnutí má dojít k odůvodněné změně příjemce podpory, může Fond tuto změnu povolit a promítnout do Smlouvy, aniž by bylo nutno provést změnu samotného Rozhodnutí. Podmínkou použití tohoto postupu je, že nový příjemce podpory může dle platných zásad obdržet daný typ podpory a že tím nebude ohroženo splnění požadovaného účelu dané akce, ani dalších stanovených podmínek.
5. Souběh podpory z Fondu a jiných zdrojů
Podpora z Fondu nebude poskytnuta na projekty podpořené z jiných veřejných finančních podpor poskytovaných Fondem. V případě souběhu podpory s finančním plněním od pojišťovny či jiného subjektu nepřesáhne souhrn podpory z Programu a pojistného či jiného finančního plnění výši celkových nákladů na realizaci akce.
6. Publicita
Příjemce podpory je povinen při realizaci akce dodržovat Pravidla publicity, která jsou zveřejněna na webových stránkách Fondu (viz www.sfzp.cz sekce Národní programy).
Příloha č. XV.2
PRAVIDLA PRO POSKYTOVÁNÍ PODPORY ZE STÁTNÍHO FONDU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ ČR V RÁMCI PROGRAMU NA PODPORU VÝMĚNY KOTLŮ V OBLASTECH POSTIŽENÝCH POVODNĚMI V ROCE 2013
Článek I
Cílem Programu na podporu výměny kotlů v oblastech postižených povodněmi v roce 2013 (dále jen „Program“) je zabezpečení realizace opatření vedoucích k instalaci účinných nízkoemisních kotlů na tuhá a plynná paliva.
Předmětem podpory je výměna stávajících kotlů na tuhá, kapalná či plynná paliva, které byly vlivem povodní v roce 2013 znehodnoceny, za nové účinné nízkoemisní tepelné zdroje v nemovitostech užívaných k bydlení a ve veřejných budovách na území, ve kterém byl vládou České republiky během povodní v červnu 2013 vyhlášen nouzový stav, nebo výstraha ČHMÚ a byl přímo povodní prokazatelně zasažen.
Výše podpory v závislosti na typu pořízeného nového účinného nízkoemisního tepelného zdroje (dále též „kotel“) bude specifikována výzvou.
Článek II
Specifikace podmínek poskytování podpory
Oprávnění žadatelé
Žadatelem o podporu typu A:
Územní samosprávné celky a vyšší územní samosprávné celky na veřejné budovy
Objekt se musí nacházet na území, ve kterém byl vládou České republiky během povodní v červnu 2013 vyhlášen nouzový stav, nebo výstraha ČHMÚ a byl přímo povodní prokazatelně zasažen.
Žadatelem o podporu typu E může být:
1. vlastník nemovitosti užívané k bydlení, na území, ve kterém byl vládou České republiky během povodní v červnu 2013 vyhlášen nouzový stav, nebo výstraha ČHMÚ a byl přímo povodní prokazatelně zasažen.
2. spoluvlastník nemovitosti užívané k bydlení popř. vlastník bytové jednotky v takovéto nemovitosti, a to za předpokladu písemného souhlasu ostatních spoluvlastníků většinového podílu na předmětné nemovitosti;
3. manžel/ka, jenž/jež má nemovitost užívanou k bydlení, popř. bytovou jednotku v takovéto nemovitosti, popřípadě podíl na takovéto nemovitosti, ve společném jmění manželů, a to za předpokladu písemného souhlasu druhého z manželů a písemného souhlasu ostatních spoluvlastníků většinového podílu na předmětné nemovitosti s realizací projektu. Rovněž dokládá i souhlas druhého z manželů k uzavření Smlouvy o poskytnutí podpory.
Žadatelem o podporu může být pouze fyzická osoba způsobilá k právním úkonům, a to za předpokladu, že podpora nebude použita za účelem podnikání.
Pro účely tohoto Programu se nemovitostí užívanou k bydlení rozumí rodinný dům, který je na listu vlastnictví označen způsobem využití stavby jako rodinný dům nebo objekt k bydlení s číslem popisným. Rodinný dům je dále blíže definovaný v §2 písm. a) odrážka 2 vyhlášky č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů, tedy jako objekt, ve kterém více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé rodinné bydlení a je k tomu účelu určen, v němž jsou nejvýše tři samostatné byty a má nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví; rodinným domem se nerozumí průmyslové objekty, a to ani v případě, že zde má žadatel trvalé bydliště.
Jestliže se v rodinném domě nachází více samostatných bytových jednotek se samostatnými otopnými systémy, mohou žádat o podporu vlastníci těchto jednotek.
Vlastníkem je fyzická osoba, která vlastní rodinný dům sama.
Pro účely tohoto Programu je spoluvlastníkem fyzická osoba, která vlastní bytovou jednotku nebo podíl na rodinném domě/bytové jednotce a má písemný souhlas ostatních spoluvlastníků většinového podílu na rodinném domě, k nákupu, instalaci a provozování nového kotle v rodinném domě, který přiloží k žádosti o podporu.
Manžel/-ka je fyzická osoba, která má v rámci společného jmění manželů rodinný dům/bytovou jednotku nebo podíl na rodinném domě/bytové jednotce a má písemný souhlas druhého z manželů a souhlas ostatních spoluvlastníků většinového podílu na rodinném domě k nákupu, instalaci a provozování nového kotle v rodinném domě, tento souhlas přiloží k žádosti o podporu.
Uznatelné náklady projektu
1. Uznatelný náklad projektu je náklad, který současně splňuje všechny níže uvedené podmínky:
i. vyhovuje zásadám účelnosti, efektivnosti a hospodárnosti podle zákona č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole), ve znění pozdějších předpisů,
ii. byl vynaložen v souladu s podmínkami Smlouvy o poskytnutí podpory a podmínkami vyhlášeného Programu,
iii. vznikl příjemci v období realizace projektu,
iv. byl vynaložen na nákup a instalaci nového kotle, který splňuje předepsané mezní úrovně emisí a garantovanou minimální účinnost, a případně akumulační nádoby. Požadavky na účinnost kotle a jeho emisní parametry jsou specifikovány výzvou.
v. byl vynaložen na výměnu stávajícího kotle na tuhá, kapalná či plynná paliva znehodnoceného vlivem povodní v roce 2013, tedy i na demontáž zničeného kotle.
2. V případě, že účetní doklad obsahuje údaj o peněžní částce v cizí měně, popřípadě byl uhrazen a doložen bankovním výpisem/účetním dokladem v cizí měně, bude tato peněžní částka přepočtena na českou měnu podle směnného kurzu používaného Českou národní bankou ke dni proplacení účetního dokladu.
Lokalizace Programu
Příjemci podpory musí projekt realizovat na území, ve kterém byl v červnu 2013 vládou České republiky během povodní v roce 2013 vyhlášen nouzový stav, nebo výstraha ČHMÚ.
Podmínky pro poskytnutí podpory v rámci Programu
1. O podporu může požádat žadatel pouze jednou k jednomu objektu, pouze na jednom podacím místě v rámci jedné výzvy.
2. Projekt musí být zrealizován v období od vyhlášení výzvy nejpozději do 6 měsíců od podpisu Smlouvy o poskytnutí podpory.
3. Podmínkou pro uzavření písemné Smlouvy je předložení kompletních dokladů uvedených v Přílohách XV a to ve lhůtě uvedené ve vyrozumění o poskytnutí podpory, jinak nárok na podporu zaniká. Na základě uzavřené Smlouvy předloží příjemce podpory Fondu výzvu k uvolnění finančních prostředků, která bude v případě, že si již kotel aktuálně (po 2.6.2013) pořídil, doložena prvotními doklady o pořízení předmětu podpory (uhrazené i neuhrazené faktury, případné bankovní výpisy, nákupní paragony, doklady o zaplacení apod.).
4. Fond je oprávněn poskytnout podporu podle Smlouvy i bez předložení prvotních dokladů, tedy před vlastním pořízením kotle, a to formou zálohy k vyúčtování do 100% celkové výše podpory. Zálohu příjemce podpory vyúčtuje Fondu nejpozději v termínu Závěrečného vyhodnocení akce (dále jen „ZVA“), podle podmínek stanovených ve Smlouvě.
5. Fond poskytuje podporu na bankovní účet příjemce podpory podle podmínek Smlouvy a příjemci podpory zasílá písemné avízo o platbě s uvedením identifikace platby a data poskytnutí.
6. Příjemce podpory se zaváže v textu Smlouvy řádně provozovat, nezcizit a udržovat nový kotel podpořený z Programu po dobu 10 let ode dne nabytí účinnosti Smlouvy nebo jej vyměnit bez nároku na podporu z tohoto Programu za zdroj se stejnými nebo lepšími ekologickými parametry.
7. Pro případ, kdy dojde ke změně vlastnických práv celého rodinného domu, žadatel typu E smluvně zajistí, aby nový nabyvatel provozoval, nezcizil a udržoval nový kotel podpořený z dotačního programu po dobu 10 let ode dne nabytí účinnosti Smlouvy nebo jej mohl vyměnit pouze za zdroj se stejnými nebo lepšími ekologickými parametry.
8. Žadatel se ve Smlouvě zaváže, že umožní poskytovateli podpory kontrolu provozu nového kotle pořízeného v rámci tohoto Programu v objektu, v němž bude realizováno opatření, a to po dobu 10 let ode dne nabytí účinnosti Smlouvy. V případě změny vlastnických práv rodinného domu žadatel typu E smluvně zajistí právo poskytovatele na kontrolu i u třetích osob po dobu 10 let ode dne nabytí účinnosti Smlouvy. O změně vlastnických práv bude zároveň do 10 dnů informovat poskytovatele podpory spolu s písemným souhlasem osoby, která nemovitost nabyde.
9. Pro případ úmrtí příjemce (typ žadatele E) přecházejí práva a povinnosti ze Smlouvy o poskytnutí podpory na dědice, kteří získají podíl na nemovitosti, kde je podporovaný kotel umístěný, společně a nerozdílně.
10. Realizace projektu ani podpora není převoditelná na jiný právní subjekt. Příjemce je povinen projekt realizovat vlastním jménem, na vlastní účet a na vlastní odpovědnost.
11. Všechny nové kotle musí být instalovány v souladu s projektovou dokumentací. Příjemce podpory se zaváže ve Smlouvě, že bude v novém kotli používat pouze ta paliva, pro která výrobce garantuje požadovaný výkon a emisní parametry.
12. Žadatel se zaváže v textu Smlouvy o poskytnutí podpory, že pokud dojde v průběhu 10 let k výměně kotle podpořeného z podpory, bude nahrazen pouze za zdroj vytápění se stejnými nebo lepšími ekologickými parametry.
Článek III
Postup a potřebné doklady při předkládání žádosti o Podporu a Uzavření smlouvy
Předkládání žádosti o podporu
Žadatel typu A:
1. Žádosti o poskytnutí podpory je nutné zaslat v elektronické podobě, tj. datovou zprávou s elektronickým podpisem na Fond - ID datové schránky je: favab6q. Název datové zprávy musí být ve tvaru „NP-povodně 2013“. Žádost lze také podat v listinné podobě přímo na podatelně Fondu na níže uvedené adrese v uzavřené obálce s označením:
Žádost o podporu - povodně 2013
Státní fond životního prostředí ČR
Odbor národních programů a ŠF
Olbrachtova 2006/9
140 00 Praha 4
Žadatel typu E:
1. Zažádá prostřednictvím e-mailu uvedeného ve výzvě o přidělení jedinečného pořadového čísla. To bude poskytnuto na e-mailovou adresu odesílatele. Nebo na kterémkoli krajském pracovišti SFŽP ČR.
Do těla e-mailu uvede žadatel následující informace:
a) „Program na podporu výměny kotlů v oblastech postižených povodněmi v roce 2013 - žádost o přidělení jedinečného pořadového čísla“,
b) jméno a příjmení,
c) datum narození,
d) místo trvalého pobytu (adresa, telefonní číslo),
e) místo realizace Programem podporované akce (adresa objektu k bydlení, kde bude kotel vyměněn),
f) typ kotle, na který žadatel žádá podporu, dle specifikace uvedené ve výzvě,
g) žadatel uvede, zda bude či nebude uplatňovat pojistnou událost, případně jiné finanční plnění od dalších subjektů
V termínu do 10 dnů od přidělení jedinečného pořadového čísla je žadatel povinen doručit žádost o podporu v listinné podobě včetně příloh v jednom vlastnoručně podepsaném originále prostřednictvím poštovních služeb nebo osobně v úředních hodinách na podatelně místa uvedeného v aktuální výzvě, a to v obálce označené:
a) názvem příslušného odboru Fondu - Odbor národních programů a ŠF,
b) názvem příslušného vyhlášeného Programu a číslem výzvy,
c) plným jménem žadatele a adresou,
d) textem „Neotvírat - žádost o podporu“,
e) typem kotle.
Doklady požadované k podání žádosti:
Řádně vyplněný formulář žádosti dle typu žadatele
Žadatel typu A:
a) Výpis katastru nemovitosti k objektu zasaženému povodní, kde bude instalováno zařízení splňující parametry definované aktuální výzvou.
b) Doklad, ze kterého je zřejmá právní subjektivita - usnesení zastupitelstva o zvolení starosty nebo primátora.
c) Fotodokumentace stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso znehodnoceného vlivem povodní v roce 2013.
d) Potvrzení místního orgánu státní správy o tom, že objekt, do kterého bude pořízen podporovaný kotel, byl postižen povodněmi v roce 2013.
e) Pojišťovna či jiné finanční plnění - odhad v Kč.
Žadatel typu E:
a) Žádost o poskytnutí podpory obsahující čestné prohlášení o vlastnictví rodinného domu/bytové jednotky a o tom, že bude instalováno zařízení splňující parametry definované aktuální výzvou v bodu 4. Předmět podpory.
b) V případě více vlastníků rodinného domu/bytové jednotky nebo vlastnictví nemovitosti ve společném jmění manželů také písemný souhlas ostatních vlastníků většinového podílu nebo druhého z manželů k nákupu, instalaci a provozování nového kotle v rodinném domě, popř. bytové jednotce.
c) Fotodokumentace stávajícího vlivem povodní v červnu 2013 znehodnoceného kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso.
d) Potvrzení místního orgánu státní správy o tom, že objekt k bydlení, do kterého bude pořízen podporovaný kotel, byl postižen povodněmi v roce 2013.
e) Určení typu kotle a je-li relevantní, také výši emisní třídy dle ČSN EN 303-5 (ve formuláři žádosti).
f) Pojišťovna či jiné finanční plnění - odhad v Kč.
U žádostí žadatelů typu E zaslaných poštovní službou rozhoduje termín odeslání žádosti (tedy povinnost splnění 10ti denní lhůty viz výše).
2. Jedinečná pořadová čísla budou žadatelům přidělována do doby, než celková výše prostředků alokovaná pro aktuální výzvu nebude vyčerpána součtem všech došlých žádostí o přidělení jedinečného pořadového čísla. Tato informace o vyčerpání alokovaných prostředků bude zveřejněna na webových stránkách MŽP a Fondu, nejdéle však po dobu uvedenou ve výzvě.
3. Předložené žádosti budou z dalšího posuzování vyřazeny v případě:
b) rozporu s Programem a aktuální výzvou,
c) rozporu s podmínkami podání, například budou-li doručeny jiným, než výzvou daným způsobem, nebo před a po termínu pro předkládání žádosti,
d) nebudou-li vlastnoručně podepsané žadatelem,
e) kdy žadatel je dlužníkem Fondu (Fond vůči žadateli eviduje pohledávky po lhůtě splatnosti).
4. Pokud bude žádost podaná v souladu s bodem 1. tohoto článku vykazovat jiné nedostatky, vyzve poskytovatel jednou žadatele k jejich odstranění v náhradním termínu do 3 dnů. Pokud tak žadatel neučiní, bude jeho žádost z hodnocení vyřazena.
5. Všechny došlé žádosti včetně jejich příloh se archivují a žadatelům se nevracejí.
Doklady požadované k uzavření Smlouvy:
Podmínkou pro uzavření písemné Smlouvy mezi příjemcem a poskytovatelem podpory je předložení nezbytných dokladů:
Žadatel typu A:
1. Kopii Smlouvy či jiný doklad o zřízení bankovního účtu územně samosprávního celku vedeného u ČNB pro příjem podpory podle zákona č. 218/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
2. platný certifikát výrobku, který prokazuje plnění základních požadavků vyplývajících z nařízení vlády č. 163/2002 Sb. (pokud je kotel zakoupen či vyroben mimo území ČR, bude žadatelem předložen kromě výše uvedeného také Protokol o zkoušce výrobku vystavený akreditovanou laboratoří v souladu se Směrnicí 89/106/EHS); V případě žádosti o podporu na pořízení kotle na plynná paliva doloží žadatel navíc příslušný protokol z výrobkové certifikace kotle;
Žadatel typu E:
1. Prohlášení že ke dni předložení žádosti nemá žádné závazky po lhůtě splatnosti u místně příslušného finančního úřadu a okresní správy sociálního zabezpečení, celního úřadu a zdravotní pojišťovny, Fondu a MŽP (rozhodnutí o povolení posečkání s úhradou nedoplatků nebo rozhodnutí o povolení splátkování se považují za vypořádané nedoplatky);
2. kopie Smlouvy o zřízení běžného účtu žadatele - příjemce podpory u peněžního ústavu nebo písemné potvrzení peněžního ústavu o vedení běžného účtu, popř. jiný doklad prokazující vedení běžného účtu žadatele, na který bude podpory zaslána;
3. aktuální výpis z Katastru nemovitostí (ne starší 60 dní) - List vlastnictví k předmětnému rodinnému domu/bytové jednotce, který nebude starší než 1 měsíc a prohlášení, že nedochází k převodu ani přechodu vlastnictví tohoto objektu v době uzavírání Smlouvy (tedy od doby podání žádosti po podpis Smlouvy);
4. platný certifikát výrobku, který prokazuje plnění základních požadavků vyplývajících z nařízení vlády č. 163/2002 Sb. (pokud je kotel zakoupen či vyroben mimo území ČR, bude žadatelem předložen kromě výše uvedeného také Protokol o zkoušce výrobku vystavený akreditovanou laboratoří v souladu se Směrnicí 89/106/EHS); V případě žádosti o podporu na pořízení kotle na plynná paliva doloží žadatel navíc příslušný protokol z výrobkové certifikace kotle;
5. souhlas druhého z manželů k uzavření Smlouvy dle čl. II bodu 3 Oprávnění žadatelé, a to v případě, že nemovitost je ve společném jmění manželů;
V případě, že žadatel nedoloží požadované doklady k uzavření Smlouvy ve stanovené lhůtě nebo z předložených dokladů či zjištění Fondu vyplyne, že u finančního úřadu, okresní správy sociálního zabezpečení, MŽP nebo Fondu má nesplacené závazky po lhůtě splatnosti, nebude s ním Smlouva uzavřena a podpora mu nebude poskytnuta.
Všechny nezbytné doklady, které jsou požadovány od žadatele k uzavření Smlouvy, jsou zveřejněny v Programu a na webových stránkách Fondu (viz www.sfzp.cz sekce Národní programy) a mohou být upřesněny ve výzvě pro předkládání žádostí.
Fond má právo vyžádat si pro upřesnění v období administrace žádosti i další doklady.
Odborný posudek se pro účely tohoto Programu nahrazuje certifikátem výrobku, který prokazuje plnění základních požadavků vyplývajících z nařízení vlády č. 163/2002 Sb.
Kontaktní osoba a termín předkládání žádostí
Kontaktní osoba a termín pro podávání žádostí budou stanoveny v rámci příslušných výzev. Dodržením lhůty pro podání žádosti se rozumí, že žádost bude doručena na podací místo uvedené v příslušné výzvě. Jedinečné pořadové číslo bude žadateli typu E přiděleno do doby, kdy celková výše prostředků alokovaných pro výzvu není vyčerpána součtem všech došlých žádostí o přidělení jedinečného pořadového čísla (tato skutečnost bude zveřejněna na webových stránkách MŽP a Fondu), nejpozději však posledního dne stanoveného v příslušné výzvě, a to včetně.
Článek IV
ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
Fond je oprávněn uplatnit postih vůči příjemci podpory při nedodržení podmínek stanovených Smlouvou o poskytnutí podpory v souladu se zákonem č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech, ve znění pozdějších předpisů.
Postih vůči jednotlivým příjemcům podpory může mít formu odejmutí části nebo celé přiznané podpory, včetně penále stanoveného místně a věcně příslušným finančním úřadem.
Proti Rozhodnutí nelze podat opravný prostředek a nevztahují se na něj obecné předpisy o správním řízení.
Informace o průběhu vyřizování žádostí do doby vydání Rozhodnutí ministra životního prostředí o poskytnutí finančních prostředků z Fondu nebudou poskytovány.
Formulář žádosti bude zveřejněn společně s příslušnou výzvou.