Věstník MŽP ČR, částka 8/2012
4.
METODICKÝ POKYN
odboru environmentálních rizik a ekologických škod pro hodnocení dopadů havárií s účastí nebezpečné látky na životní prostředí
Určeno pro:
orgány státní a veřejné správy a organizace v jejich působnosti,
příslušné orgány dle zákona č. 59/2006 Sb., o prevenci závažných havárií, krajské úřady,
Českou inspekci životního prostředí,
soukromé subjekty působící v oblasti ochrany životního prostředí,
ostatní (zejména stávající a nové provozovatele dle zákona č. 59/2006 Sb., o prevenci závažných havárií).
Metodika je určena pro hodnocení závažnosti havárie s účastí nebezpečné látky v životním prostředí. Závažnost havárie je skórována indexy. Odděleně jsou stanovovány indexy nebezpečnosti látky a indexy zranitelnosti životního prostředí. Výsledná závažnost h avárie je kombinací indexu nebezpečnosti látky, indexu zranitelnosti životního prostředí a množství látky uniklé při havárii do složky životního prostředí. Výstupem je matice rizika, ve které je posuzována jeho přijatelnost.
Původní metodika H&V index vznikla v průběhu roku 2002 jako nástroj pro naplnění zákona o prevenci závažných havárií jako nástroj pro hodnocení dopadů havárií na ŽP. Po diskusi nastavení parametrů a validaci jednotlivých kritérií byla MŽP uznána jako oficiální metodika a vydána ve Věstníku MŽP ČR č. 3/2003.
Cílem této revize je zohlednění legislativního vývoje v oblasti za poslední desetiletí a aplikace současného stupně poznání v oblasti přístupů k analýze a hodnocení environmentálních rizik, včetně zohlednění chování nebezpečných chemických látek a chemických přípravků v jednotlivých složkách ŽP. Revize metodiky vychází ze změny přístupu ke klasifikaci nebezpečných chemických látek a chemických přípravků, která souvisí s přijetím nařízení ES 1272/2008, označované jako CLP, týkající se klasifikace, označování a balení nebezpečných látek. Dalšími důvody revize metodiky byly praktické zkušenosti získané při analýzách environmentálních rizik v rámci zpracovávání bezpečnostních dokumentací.
Revidovaná verze metodiky H&V index ve svém prvním kroku lépe ošetřuje selekci látek, které svými havarijními projevy mohou poškodit konkrétní složku ŽP. Zatímco předešlá verze hodnotila nebezpečnost pro ŽP výčtem vybraných R-vět, revidovaná verze mimo vlastní klasifikaci látek respektující novou legislativu zohledňuje i složku prostředí, pro kterou může mít nebezpečná látka negativní impakt. Látky jsou uvažovány jako jednoznačně nebezpečné pro vodní a půdní prostředí, jsou-li klasifikovány, dle platných předpisů, jako látky nebezpečné pro ŽP. Dále pak mohou být látky nebezpečné pro vodní, půdní prostředí a biotické prostředí, jsou-li klasifikovány akutní toxicitou. A v neposlední řadě jsou látky nebezpečné pro biotické prostředí, jsou-li klasifikovány jako látky s příslušnou fyzikální nebezpečností.
Revize v návaznosti na změnu legislativy v oblasti klasifikace nebezpečných chemických látek a chemických přípravků upravuje limitní hodnoty toxicity v souladu s platnou legislativou a stanovuje pozměněné hranice pro stanovení nebezpečnosti toxicity látek. Nově zohledňuje rovněž látky „supertoxické“, pro které je ke klasifikaci přidána kategorie s pátým stupněm toxické nebezpečnosti. Při tvorbě revize byla rovněž zvažována možnost použití multiplikačního faktoru, tato se ovšem neprokázala jako optimální, neboť by metodický přístup příliš komplikovala.
Pro stanovení nebezpečnosti látek pro vodní prostředí revize metodiky využívá pouze klasifikaci látek a jejich (eko)toxikolog ické vlastnosti. V původní verzi hodnocené fyzikálně-chemické vlastnosti, které určují mobilitu látky ve vodním prostředí, jsou již zohledněny při samotné klasifikaci látek jako nebezpečných pro ŽP a docházelo tak k duplicitnímu zohlednění stejných vlastností. Posouzení fyzikálně-chemických vlastností zůstalo v pouze v případě neexistence či neznalostí limitů ekotoxicity pro vodní organismy, kdy je použito limitů akutní toxicity, a tyto jsou kombinovány s vybranými fyzikálně-chemickými vlastnostmi látky, které ovlivňují její mobilitu ve vodním prostředí.
Změna klasifikace látek se promítla i do hodnocení nebezpečnosti látek pro půdní prostředí, neboť z platné klasifikace se vytratila nebezpečnost látek pro půdní edafon, dříve klasifikován R-větou R56. Hodnocení je tedy postaveno, analogicky s hodnocením nebezpečnosti pro vodní prostředí, na limitech ekotoxicity pro vodní organismy a alternativně pak posouzením limitů akutní toxicity v kombinaci s vybranými fyzikálně-chemickými vlastnostmi látky určujícími její mobilitu v půdním prostředí.
V revizi metodiky H&V index je rovněž použit jiný mechanismus syntézy dílčích indexů nebezpečnosti, kdy v první verzi se indexy s různých rozsahů hodnotící škály sčítaly a následně dle dosaženého součtu byl tabulkově odečítán výsledný index nebezpečnosti, který byl získán proporcionálním rozdělením potenciální sumy na předem zvolenou pětistupňovou škálu. Při tomto hodnocení docházelo k nežádoucímu upřednostňování těch indexů, na jejichž hodnocení se podílelo více parametrů a měly tedy širší škály hodnocení. Revidovaný přístup navrhuje z matematického hlediska správnější vzorec součinu parametrů a jejich následné přerozdělení na předem stanovenou pětistupňovou škálu.
Zkušenosti z používání metodiky v řadě rozlišných provozů v rámci zpracovávání bezpečnostních dokumentací poukázaly rovněž na nevhodnost nastavení indexů zranitelnosti pro biotickou prostředí. Při hodnoceních docházelo k nadhodnocení havárií v případech, kdy v okolí byly identifikovány lokální či regionální územní systémy ekologické stability a příslušným hodnoceným scénářům byla přikládána větší váha, než při kontaminacích zdrojů pitné vody či velkoplošných zvláště chráněných území. V revidované verzi byly tyto indexy validovány. Z tohoto důvodů byl rovněž přizpůsoben rozsah hodnocených škál indexů nebezpečnosti látky pro složky ŽP. Pětistupňová škála zůstala zachována pouze pro látky nebezpečné pro vodní a půdní prostředí. V případě indexů nebezpečnosti pro biotické prostředí je škála čtyřstupňová a v případě indexu nebezpečnosti hořlavosti pro biotické prostředí je dostačující škála třístupňová. Touto úpravou došlo ke snížení míry impaktu směrem ke složkám dříve nadhodnocovaného biotického prostředí. Vzhledem k faktu, že množství nebezpečné látky uniklé do konkrétní ohrožené složky ŽP má klíčový význam pro stanovení závažnosti havárie a ocenění jejího dopadu, je v revidované verzi metodiky věnován větší důraz na jeho správné stanovení. Pro stanovení množství látky uniklé do složky ŽP bylo přijato pravidlo, že nelze-li prokázat efektivní preventivní opatření k zamezení šíření nebezpečné látky směrem k potenciálně ohrožené složce ŽP, je za množství, které tuto složku může kontaminovat považováno maximální skladované či manipulované množství v objektech anebo zařízeních. Za prokázání funkčního preventivního opatření, které v případě úniku sníží množství nebezpečné látky uniklé do složek ŽP lze považovat např. dostatečnou kapacitu „záchytného systému“ (tj. havarijní jímky, retenční nádrže, prostor dvoupláště apod.). Při posouzení dostatečné kapacity záchytného systému je však nezbytné zohlednit nejen maximální množství nebezpečné látky v objektu či zařízení, ale i další nepříznivé jevy, kterými jsou: možná přítomnost srážkové vody v případě havárie, hasební a chladící vody, dynamické jevy, povodně, havarijní destrukce záchytného systému. V závěrečné části metodiky jsou nově definována pravidla pro použití metodiky, která by měla usnadnit její použití a implementaci stanovených indexů.
Metodika H&V index je prioritně určena pro hodnocení krátkodobých havarijních úniků nebezpečných látek do ŽP, které svým časovým horizontem nepřesahují hodiny až dny. Metodický přístup není určen pro hodnocení dlouhodobých úniků či starých ekologických zátěží v ŽP a naopak metody hodnocení dlouhodobých zátěží nejsou vhodné pro havarijní úniky. Z těchto důvodů metodika principiálně neřeší biodegradaci látek ve složkách ŽP, neboť při masivních únicích nebezpečných látek do ŽP nejsou relevantní. Metodika rovněž neřeší synergické působení a domino-efekt.
Hodnocení dopadů havárií s účastí nebezpečné látky na ŽP nelze provést samostatně bez znalosti výstupů analýzy rizik vzniku závažné havárie. Prvním krokem je stanovení kriterií přijatelnosti závažné havárie (závažnosti a pravděpodobnosti/frekvence). Tato kritéria musí být stanovena před samotnou analýzou rizik a vznikají na základě společenského konsensu, zákona nebo je podnik stanoví na základě svých vnitřních standardů a priorit. Dalším krokem je analýza rizik vzniku závažné havárie, ze které mimo jiné vyplyne možnost ohrožení složek ŽP. V případě, že složky ŽP nejsou závažnou havárii ohroženy, nehodnotí se. V opačném případě se stanoví v části analýzy rizik pravděpodobnost úniku nebezpečné látky do ŽP. Kvantitativním zhodnocením scénářů lze stanovit množství uniklé látky. Pro vlastní hodnocení dopadů havárií s účastí nebezpečné látky na ŽP jsou z části analýzy rizik využívány výsledky, ze kterých vyplývá možnost ohrožení složek ŽP, množství látky uniklé do prostředí a pravděpodobnosti úniku nebezpečné látky do ŽP (viz Schéma č. 1).
V případě, že analýza rizik dosud nebyla provedena a tudíž neexistují scénáře a vyjádření jejich pravděpodobnosti, použije se deterministický přístup a předpokládá se, že dojde k úniku veškeré nebezpečné látky přítomné v zařízení nebo jeho fyzikálně spolehlivě oddělené části.
Při vlastním posuzování dopadů havárií s účastí nebezpečné látky na ŽP je stanoven odděleně index nebezpečnosti látky pro složky ŽP a index zranitelnosti území vůči potenciální havárii s účastí nebezpečné látky. Index nebezpečnosti látky pro ŽP je kombinaci (eko)toxických vlastností látky, fyzikálně-chemických vlastností látky a možností šíření látky. Index zranitelnosti území je stanoven odděleně pro složky prostředí: povrchové a podzemní vody, půdní prostředí, biotickou složku krajiny. Zahrnuje v sobě charakteristiky těchto složek ŽP (např. propustnost půdy, propustnost hydrogeologického podloží, využití půdy, využívání podzemní a povrchové vody, zvláště chráněná území přírody, ochranná pásma atd.). Vzájemným propojením indexů (zranitelnosti prostředí a nebezpečnosti látky pro ŽP) jsou syntézou získány dílčí indexy, které informují o nebezpečnosti konkrétní látky pro hodnocenou lokalitu.
V dalším kroku je přistoupeno k určení závažnosti potenciální havárie. Závažnost je stanovena kombinací množství látky, která může uniknout do příslušné složky ŽP a dílčích indexů (viz Schéma č. 2). Odděleně jsou odhadovány závažnosti účinků toxických látek v povrchových vodách, v půdním prostředí, v podzemních vodách a v biotické složce prostředí, dále pak je odhadnuta závažnost vlivu látek toxických a hořlavých na biotickou složku prostředí.
Klasifikace CLP
|
Toxicita pro vodní organismy
|
TW
|
H400, H410
|
LC50 (96 hodin, ryby) < 0,1 mg/l
|
5
|
IC50 (72 hodin, řasy) <0,1 mg/l
|
|
|
EC50 (48 hodin, dafnie) < 0,1 mg/l
|
|
|
LC50 (96 hodin, ryby) = 0,1 - 1 mg/l
|
4
|
|
IC50 (72 hodin, řasy) = 0,1 - 1 mg/l
|
|
|
EC50 (48 hodin, dafnie) = 0,1 - 1 mg/l
|
|
|
H411
|
LC50 (96 hodin, ryby) = 1 - 10 mg/l
|
3
|
IC50 (72 hodin, řasy) = 1 - 10 mg/l
|
|
|
EC50 (48 hodin, dafnie) = 1 - 10 mg/l
|
|
|
H412
|
LC50 (96 hodin, ryby)= 10 - 100 mg/l
|
2
|
IC50 (72 hodin, řasy) = 10 - 100 mg/l
|
|
|
EC50 (48 hodin, dafnie) = 10 - 100 mg/l
|
|
|
H413
|
LC50 (96 hodin, ryby) >100 mg/l
|
1
|
IC50 (72 hodin, řasy) > 100 mg/l
|
|
|
EC50 (48 hodin, dafnie) > 100 mg/l
|
|
Klasifikace CLP
|
Toxicita látky
|
Míra toxicity
|
Dílčí index Aw
|
|
H300, H310,
H 330
+ kategorie 1
|
LD50 orální, potkan
|
<=5 mg/kg
|
Vysoce toxická látka
|
4
|
LD50 dermální, potkan
|
<= 50 mg/kg
|
|||
LC50 inhalační, potkan (aerosol)
|
<= 100 ppm
|
|||
LC50 inhalační, potkan (plyn, pára)
|
<= 0,05 mg/l
|
|||
H300, H310,
H 330
+ kategorie 2
|
LD50 orální, potkan
|
5 - 50 mg/kg
|
Toxická látka
|
3
|
LD50 dermální, potkan
|
50 - 200 mg/kg
|
|||
LC50 inhalační, potkan (aerosol)
|
100 - 500 ppm
|
|||
LC50 inhalační, potkan (plyn, pára)
|
0,05 - 0,5 mg/l
|
|||
H301, H311,
H 331
|
LD50 orální, potkan
|
50 - 300 mg/kg
|
Středně toxická látka
|
2
|
LD50 dermální, potkan
|
200 - 1 000 mg/kg
|
|||
LC50 inhalační, potkan (aerosol)
|
500 - 2 500 ppm
|
|||
LC50 inhalační, potkan (plyn, pára)
|
0,5 - 1 mg/l
|
|||
H302, H312,
H 332
|
LD50 orální, potkan
|
300 - 2 000 mg/kg
|
Nízká toxicita
|
1
|
LD50 dermální, potkan
|
1 000 - 2 000 mg/kg
|
|||
LC50 inhalační, potkan (aerosol)
|
2 500 - 20 000 ppm
|
|||
LC50 inhalační, potkan (plyn, pára)
|
1 - 5 mg/l
|
Fyzikální vlastnosti
|
Přirážka k indexu Bw
|
Kapalina, rozpustnost > 100 mg/l
|
3
|
Tenze par > 0,03 MPa, při 20°C
|
1
|
Ostatní
|
2
|
Součin kódů Aw x Bw
|
Třída toxicity
|
Tw
|
>= 11
|
Extrémně vysoká
|
5
|
8 - 10
|
Velmi vysoká
|
4
|
5 - 7
|
Vysoká
|
3
|
3 - 4
|
Střední
|
2
|
<= 2
|
Nízká
|
1
|
Klasifikace CLP
|
Toxicita pro vodní organismy
|
Kód toxicity Ts
|
H400, H410
|
EC50 (48 hodin, dafnie) < 0,1 mg/l
|
5
|
|
LC50 (96 hodin, ryby) < 0,1 mg/l
|
|
|
IC50 (72 hodin, řasy) < 0,1 mg/l
|
|
|
EC50 (48 hodin, dafnie) = 0,1 - 1 mg/l
|
4
|
|
LC50 (96 hodin, ryby) = 0,1 - 1 mg/l
|
|
|
IC50 (72 hodin, řasy) = 0,1 - 1 mg/l
|
|
H411
|
EC50 (48 hodin, dafnie) = 1 - 10 mg/l
|
3
|
|
LC50 (96 hodin, ryby) = 1 - 10 mg/l
|
|
|
IC50 (72 hodin, řasy) = 1 - 10 mg/l
|
|
H412
|
EC50 (48 hodin, dafnie) = 10 - 100 mg/l
|
2
|
|
LC50 (96 hodin, ryby) = 10 - 100 mg/l
|
|
|
IC50 (72 hodin, řasy) = 10 - 100 mg/l
|
|
H413
|
EC50 (48 hodin, dafnie) >100 mg/l
|
1
|
|
LC50 (96 hodin, ryby) > 100 mg/l
|
|
|
IC50 (72 hodin, řasy) > 100 mg/l
|
|
Klasifikace CLP
|
Toxicita látky
|
Míra toxicity
|
Dílčí index As
|
|
H300, H310,
H 330
+ kategorie 1
|
LD50 orální, potkan
|
<=5 mg/kg
|
Vysoce toxická látka
|
4
|
LD50 dermální, potkan
|
<= 50 mg/kg
|
|||
LC50 inhalační, potkan (aerosol)
|
<= 100 ppm
|
|||
LC50 inhalační, potkan (plyn, pára)
|
<= 0,05 mg/l
|
|||
H300, H310,
H 330
+ kategorie 2
|
LD50 orální, potkan
|
5 - 50 mg/kg
|
Toxická látka
|
3
|
LD50 dermální, potkan
|
50 - 200 mg/kg
|
|||
LC50 inhalační, potkan (aerosol)
|
100 - 500 ppm
|
|||
LC50 inhalační, potkan (plyn, pára)
|
0,05 - 0,5 mg/l
|
|||
H301, H311,
H 331
|
LD50 orální, potkan
|
50 - 300 mg/kg
|
Středně toxická látka
|
2
|
LD50 dermální, potkan
|
200 - 1 000 mg/kg
|
|||
LC50 inhalační, potkan (aerosol)
|
500 - 2 500 ppm
|
|||
LC50 inhalační, potkan (plyn, pára)
|
0,5 - 1 mg/l
|
|||
H302, H312,
H 332
|
LD50 orální, potkan
|
300 - 2 000 mg/kg
|
Nízká toxicita
|
1
|
LD50 dermální, potkan
|
1 000 - 2 000 mg/kg
|
|||
LC50 inhalační, potkan (aerosol)
|
2 500 - 20 000 ppm
|
|||
LC50 inhalační, potkan (plyn, pára)
|
1 - 5 mg/l
|
Fyzikální vlastnosti
|
Přirážka k indexu Bs
|
Kapalina, rozpustnost > 100 mg/l
|
3
|
Tenze par > 0,03 MPa, při 20°C
|
1
|
Ostatní
|
2
|
Součin kódů As x Bs
|
Třída toxicity
|
Ts
|
>= 11
|
Extrémně vysoká
|
5
|
8 - 10
|
Velmi vysoká
|
4
|
5 - 7
|
Vysoká
|
3
|
3 - 4
|
Střední
|
2
|
< = 2
|
Nízká
|
1
|
Klasifikace CLP
|
Toxicita látky
|
Míra toxicity
|
Dílčí index AB
|
|
H300, H310,
H 330
+ kategorie 1
|
LD50 orální, potkan
|
<=5 mg/kg
|
Vysoce toxická látka
|
4
|
LD50 dermální, potkan
|
<= 50 mg/kg
|
|||
LC50 inhalační, potkan (aerosol)
|
<= 100 ppm
|
|||
LC50 inhalační, potkan (plyn, pára)
|
<= 0,05 mg/l
|
|||
H300, H310,
H 330
+ kategorie 2
|
LD50 orální, potkan
|
5 - 50 mg/kg
|
Toxická látka
|
3
|
LD50 dermální, potkan
|
50 - 200 mg/kg
|
|||
LC50 inhalační, potkan (aerosol)
|
100 - 500 ppm
|
|||
LC50 inhalační, potkan (plyn, pára)
|
0,05 - 0,5 mg/l
|
|||
H301, H311,
H 331
|
LD50 orální, potkan
|
50 - 300 mg/kg
|
Středně toxická látka
|
2
|
LD50 dermální, potkan
|
200 - 1 000 mg/kg
|
|||
LC50 inhalační, potkan (aerosol)
|
500 - 2 500 ppm
|
|||
LC50 inhalační, potkan (plyn, pára)
|
0,5 - 1 mg/l
|
|||
H302, H312,
H 332
|
LD50 orální, potkan
|
300 - 2 000 mg/kg
|
Nízká toxicita
|
1
|
LD50 dermální, potkan
|
1 000 - 2 000 mg/kg
|
|||
LC50 inhalační, potkan (aerosol)
|
2 500 - 20 000 ppm
|
|||
LC50 inhalační, potkan (plyn, pára)
|
1 - 5 mg/l
|
Fyzikální vlastnosti
|
Dílčí index BB
|
Plyn zkapalněný chladem s bodem varu < -30°C
|
4
|
Plyn zkapalněný tlakem s bodem varu < -10°C
|
4
|
Plyn zkapalněný chladem s bodem varu > -30°C
|
3
|
Plyn zkapalněný tlakem s bodem varu > -10°C
|
3
|
Kapalina, tlak par při 20°C 0,03 - 0,1MPa
|
3
|
Kapalina, tlak par při 20°C 0,005 - 0,03 MPa
|
2
|
Kapalina, tlak par při 20°C < 0,005 MPa
|
1
|
Součin kódů
|
Třída toxicity
|
TB
|
> 12
|
Extrémně vysoká
|
5
|
10 - 12
|
Velmi vysoká
|
4
|
7 - 9
|
Vysoká
|
3
|
4 - 6
|
Střední
|
2
|
< 4
|
Nízká
|
1
|
Fyzikální vlastnosti látky
|
FR
|
Hořlavý plyn zkapalněný tlakem
|
3
|
Hořlavý plyn pod tlakem
|
3
|
Hořlavý plyn zkapalněný chladem
|
3
|
Hořlavá kapalina, tlak par ≥ 0,03 MPa při 20°C
|
2
|
Hořlavá kapalina, tlak par < 0,03 MPa při 20°C
|
1
|
Typ zvodnění a charakteristika horninového prostředí kolektoru
|
Riziko znečištění
|
Bodové ohodnocení
|
Průlinové v nezpevněných převážně štěrkopísčitých a písčitých sedimentech, s hydraulickou spojitostí s povrchovým tokem
|
Velmi vysoké
|
5
|
Průlinové v nezpevněných převážně štěrkopísčitých sedimentech, bez hydraulické spojitosti s povrchovým tokem
|
Vysoké
|
4
|
Krasově puklinové až krasové
|
Vysoké
|
4
|
Výrazně puklinové, popř. průlinově puklinové, s průlinovým oběhem v zóně zvětrávání a v písčitém až hlinitopísčitém kvartérním pokryvu
|
Střední
|
3
|
Nepravidelné střídání průlinových převážně jemně písčitých až jílovito-písčitých kolektorů a izolátorů
|
Nízké až střední, proměnlivé
|
2
|
Nepravidelné střídání nevýrazně puklinových, příp. průlinově - puklinových kolektorů ve zpevněných sedimentech, s průlinovým oběhem proměnlivého charakteru v zóně zvětrání a kvartérním pokryvu
|
Nízké
|
1
|
Charakteristika pokryvu
|
Bodové ohodnocení
|
Území bez pokryvu nebo s propustnou pokryvnou vrstvou
|
5
|
Prostředí s nevyhraněnou hydrogeologickou funkcí: haldy, navážky, plošné deponie apod.
|
4
|
Rozsah málo propustných pokryvných vrstev s ochranným účinkem proti postupu znečištění z povrchu
|
3
|
Rozsah málo propustných až nepropustných antropogenních navážek, složených většinou z jílů
|
2
|
Rozsah plošně souvislého stropního izolátoru s výrazným ochranným účinkem proti postupu znečištění z povrchu
|
1
|
Stupeň ochrany
|
Bodové ohodnocení
|
PHO 1. stupeň
|
5
|
PHO 2. stupeň - vnitřní
|
4
|
PHO 2. stupeň - vnější
|
3
|
PHO 2. stupeň - bez rozlišení
|
3
|
CHOPAV
|
2
|
PHO nevyhlášeno
|
1
|
Vodohospodářský význam - předpoklady využití podzemní vody
|
Bodové ohodnocení
|
Velké soustředěné odběry regionálního významu (velké skupinové vodovody)
|
5
|
Soustředěné odběry menšího regionálního významu (menší skupinové vodovody)
|
4
|
Větší odběry pro místní zásobování (menší obce)
|
3
|
Menší odběry pro místní zásobování (jednotlivé domy)
|
2
|
Jednotlivé malé odběry pro místní (individuální) zásobování při omezené spotřebě
|
1
|
1.
|
Zanedbatelná zranitelnost
|
součet bodů < 6
|
2.
|
Malá zranitelnost
|
součet bodů 6 - 10
|
3.
|
Průměrná zranitelnost
|
součet bodů 11 - 14
|
4.
|
Vysoká zranitelnost
|
součet bodů 15 - 18
|
5.
|
Velmi vysoká zranitelnost
|
součet bodů >18
|
Kategorie půd
|
Půdní druh
|
Půdní typ (HPJ)
|
IS
|
Neodolné
|
Lehké
|
21, 22, 23, 27, 30, 31, 32, 34, 36, 37, 39
|
5
|
Silně náchylné
|
Lehké
|
04, 05, 17, 24, 25, 26, 28
|
4
|
Střední
|
29, 33, 35, 38, 40 41, 48, 50, 51, 52, 55, 58, 62, 64, 65, 67, 68, 75, 76
|
|
|
Náchylné
|
Střední
|
10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 49
|
3
|
Těžké
|
53, 56, 59, 60, 63, 66, 69, 70, 71, 72, 73, 74
|
|
|
Slabě náchylné
|
Střední
|
01, 02, 03, 08, 09, 18, 19
|
2
|
Těžké
|
54, 57, 61
|
|
|
Odolné
|
Těžké
|
06, 07, 20
|
1
|
Kategorie půd
|
Půdní druh
|
Půdní typ
|
IS
|
Neodolné
|
Lehké
|
Půdy na píscích a štěrkopíscích (HP, HPa, DA, RA, RAh, NP, NPk, DA(g), HP(g), DA(G))
|
5
|
|
Hnědé půdy (HP, HPa, RA, RAh)
|
|
|
|
Silně kyselé hnědé půdy (HPa, HPp)
|
|
|
|
Mělké půdy (HP, HPa, HPp, RA, RAh)
|
|
|
Silně náchylné
|
Lehké
|
Půdy středozemního charakteru (ČM, ČMk, ČMd)
|
4
|
|
Illimerizované půdy (IP, IP(g))
|
|
|
|
Hnědé půdy (HP, HPa)
|
|
|
Střední
|
Hnědé půdy (HP, HPa, RA, RAh)
|
|
|
|
Silně kyselé hnědé půdy (HPa, HPp)
|
|
|
|
Mělké půdy (HP, HPa, HPp, RA, RAh)
|
|
|
|
Půdy velmi sklonitých poloh
|
|
|
|
Oglejené půdy (HPg, RAg, RAhg, OG, IPg)
|
|
|
|
Nivní půdy (NP, NPk, NPak, LP, DAl, RAl, NPG)
|
|
|
|
Lužní půdy (LPG, LPGk)
|
|
|
|
Hydromorfní půdy (LGr, RŠ, GLrš, GL, LPG, GLr, HPG, HPg)
|
|
|
Náchylné
|
Střední
|
Hnědozemní půdy (HMč, HM, HMč(g), HM(g), HP, HP(g), HPi, HMi, IP, HMi(g), NP)
|
3
|
|
Illimerizované půdy (IP, HMi, HMi(g), HP, HP(g), HPi, HPi(g), IP(g)
|
|
|
|
Oglejené půdy (HMg, HMi, IPg, OG, HMg, HMig, IPg, HPg, RAg, RAhg)
|
|
|
Těžké
|
Oglejené půdy (OG, HPg)
|
|
|
|
Lužní půdy (LPG, LPGk)
|
|
|
|
Hydromorfní půdy (OGb, GLr, GLrš, GL, NPG)
|
|
|
Slabě náchylné
|
Střední
|
Černozemní půdy (ČM, ČMk, ČMd, ČMl, ČMlk, HM)
|
2
|
|
Hnědozemní půdy (ČMi)
|
|
|
|
Rendziny (RA, RAh)
|
|
|
Těžké
|
Oglejené půdy (OG, RAhg, HPg)
|
|
|
|
Nivní půdy (NP, NPk, NPak)
|
|
|
|
Lužní půdy (LP, LPk)
|
|
|
Odolné
|
Těžké
|
Černozemní půdy (ČM, ČMk, ČMl, RAt)
|
1
|
Rendziny (RA, RAh, HP)
|
|
Parametr biotických složek krajiny
|
IB
|
ZCHÚ, ÚSES národního významu
|
5
|
ÚSES regionálního a lokálního významu, přírodní a prioritní stanoviště
|
4
|
Lesy, sady, vinice, chmelnice
|
3
|
Louky a pastviny
|
2
|
Zahrady a parky
|
2
|
Obhospodařovaná zemědělská půda
|
1
|
|
Množství uniklé látky (t)
|
||||||
|
< 1
|
1 - 5
|
5 - 10
|
10 - 50
|
50 - 200
|
> 200
|
|
ITSW
|
1
|
A
|
A
|
A
|
B
|
B
|
C
|
|
2
|
A
|
B
|
B
|
C
|
C
|
D
|
|
3
|
B
|
C
|
C
|
C
|
D
|
E
|
|
4
|
B
|
C
|
C
|
D
|
E
|
E
|
|
5
|
C
|
D
|
D
|
E
|
E
|
E
|
|
Množství uniklé látky (t)
|
||||||
|
< 1
|
1 - 5
|
5 - 10
|
10 - 50
|
50 - 200
|
> 200
|
|
ITS
|
1
|
A
|
A
|
A
|
B
|
B
|
C
|
|
2
|
A
|
B
|
B
|
C
|
C
|
D
|
|
3
|
B
|
C
|
C
|
C
|
D
|
E
|
|
4
|
B
|
C
|
C
|
D
|
E
|
E
|
|
5
|
C
|
D
|
D
|
E
|
E
|
E
|
|
Množství uniklé látky (t)
|
||||||
|
< 1
|
1 - 5
|
5 - 10
|
10 - 50
|
50 - 200
|
> 200
|
|
ITUW
|
1
|
A
|
A
|
A
|
B
|
B
|
C
|
|
2
|
A
|
B
|
B
|
C
|
C
|
D
|
|
3
|
B
|
C
|
C
|
C
|
D
|
E
|
|
4
|
B
|
C
|
C
|
D
|
E
|
E
|
|
5
|
C
|
D
|
D
|
E
|
E
|
E
|
|
Množství uniklé látky (t)
|
||||||
|
< 1
|
1 - 5
|
5 - 10
|
10 - 50
|
50 - 200
|
> 200
|
|
ITB
|
1
|
A
|
A
|
A
|
B
|
C
|
C
|
|
2
|
A
|
B
|
B
|
B
|
C
|
D
|
|
3
|
B
|
B
|
C
|
C
|
D
|
D
|
|
4
|
B
|
C
|
D
|
D
|
E
|
E
|
|
5
|
C
|
D
|
E
|
E
|
E
|
E
|
|
Množství uniklé látky (t)
|
||||||
|
< 1
|
1 - 5
|
5 - 10
|
10 - 50
|
50 - 200
|
> 200
|
|
IFR
|
1
|
A
|
A
|
A
|
B
|
B
|
C
|
|
2
|
A
|
A
|
A
|
B
|
C
|
C
|
|
3
|
A
|
A
|
A
|
B
|
C
|
C
|
|
4
|
A
|
A
|
B
|
C
|
C
|
D
|
|
5
|
A
|
B
|
B
|
C
|
D
|
E
|
BPEJ
|
Bonitační půdně ekologická jednotka
|
ČOV
|
Čistírna odpadních vod
|
ETA
|
Analýza stromem událostí (Event Tree Analysis)
|
FTA
|
Analýza stromem poruch (Fault Tree Analysis)
|
FR
|
Index nebezpečí hořlavosti látky
|
GIS
|
Geografické informační systémy
|
H&V
|
Nebezpečnost a zranitelnosti (Hazard & Vulnerability)
|
HG
|
Hydrogeologie
|
HPJ
|
Hlavní půdní jednotka (součásti kódu BPEJ)
|
CHOPAV
|
Chráněná oblast přirozené akumulace vod
|
IB
|
Index zranitelnosti biotické složky prostředí
|
IFR
|
Index dopadů hořlavosti látky na biotickou složku prostředí
|
IS
|
Index zranitelnosti půdního prostředí
|
ISW
|
Index zranitelnosti povrchových vod
|
ITS
|
Index toxicity látky pro půdní prostředí
|
ITB
|
Index toxicity látky pro biotickou složku prostředí
|
ITSW
|
Index toxicity látky pro povrchové vody
|
ITUW
|
Index toxicity látky pro podzemní vody
|
IUW
|
Index zranitelnosti podzemních vod
|
IC50
|
Inhibiční koncentrace, u které je inhibováno 50 % testovaných organismů (řas)
|
EC50
|
Statisticky odvozená koncentrace, u které je očekáván 50 % úhyn organismů
|
LC50
|
Letální koncentrace při níž zahyne 50 % organismů
|
LD50
|
Letální dávka při níž zahyne 50 % organismů
|
PHO
|
Pásmo hygienické ochrany (v budoucnosti ochranná pásma)
|
RMP EPA GUIDE
|
Metodika Risk management program Guidance for Offsite Consequence Analysis, US Environmental Protection Agency, 1999
|
TB
|
Index toxické nebezpečnosti látky pro biotickou složku prostředí
|
TS
|
Index toxické nebezpečnosti látky pro půdní prostředí
|
TW
|
Index toxické nebezpečnosti látky pro vodní prostředí
|
ÚSES
|
Územní systém ekologické stability
|
VH
|
Vodohospodářský
|
VKP
|
Významný krajinný prvek
|
ZH
|
Závažná havárie
|
ZCHÚ
|
Zvláště chráněné území přírody
|
ZPF
|
Zemědělský půdní fond
|
ŽP
|
Životní prostředí
|