Věstník MZd ČR, částka 10/2017
DOTAČNÍ PROGRAM MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ
PODPORA SPECIALIZAČNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ LÉKAŘŮ - ABSOLVENTŮ ROČNÍKU 2017 VE VYBRANÝCH OBORECH
METODIKA PRO ŽADATELE O DOTACI ZE STÁTNÍHO ROZPOČTU NA PODPORU SPECIALIZAČNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ LÉKAŘŮ VE VYBRANÝCH OBORECH PRO ROK 2017
OBSAH
2.1 Zaměření projektu
2.2 Vysvětlení termínů
2.3 Globální cíle dotačního programu jsou:
5.1 Podrobný popis formálních náležitosti a příloh k Žádosti
6. Podmínky pro podání Žádostí
6.1 Administrátor
7. Hodnocení a vyhodnocení Žádosti
8. Způsob poskytování a podmínky čerpání dotace a povinnosti akreditovaných zařízení
8.1 Podmínky čerpání dotace
8.2 Přerušení poskytování dotace
8.3 Zastavení poskytování dotace
8.4 Žádost o změnu
8.5 Další podmínky poskytování dotace
9. Podrobné podmínky dotačního programu
9.1 Kalkulace dotace
9.2 Školitel
10. Hodnocení a realizace projektu
10.1 Průběžná zpráva za rozpočtový rok u víceletých projektů
10.2 Závěrečná zpráva po ukončení celého víceletého projektu
1. Úvod
Ministerstvo zdravotnictví (dále jen „MZ"), v souladu se zákonem č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Rozpočtová pravidla") a na základě ustanovení §21a odst. 4 písm. b) zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 95/2004 Sb.") vydává Metodiku dotačního řízení na podporu specializačního vzdělávání lékařů - absolventů ročníku 2017 ve vybraných oborech (dále jen „Metodika"), kterou upřesňuje podmínky pro získání dotace na podporu specializačního vzdělávání a dále určuje postup při poskytování dotací a vypořádání finančních prostředků se státním rozpočtem prostřednictvím ústředního orgánu státní správy - MZ.
Na poskytování dotací ze státního rozpočtu se nevztahuje usnesení vlády České republiky ze dne 19.6.2013 č. 479, o Zásadách vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky nestátním neziskovým organizacím ústředními orgány státní správy.
MZ si vyhrazuje právo změnit podmínky stanovené v této Metodice v případě, že dojde ke změně souvisejících právních předpisů. Případné změny v podmínkách tohoto dotačního programu budou uveřejněny ve Věstníku MZ a způsobem umožňujícím dálkový přístup.
Dle ustanovení §14 až §14f Rozpočtových pravidel upravujících poskytování dotací a návratných finančních výpomocí ze státního rozpočtu a řízení o jejich odnětí není na poskytnutí dotace z dotačního programu Podpora specializačního vzdělávání lékařů - absolventů ročníku 2017 ve vybraných oborech právní nárok.
2. Cíle a zaměření dotačního programu „Podpora specializačního vzdělávání lékařů - absolventů ročníku 2017 ve vybraných oborech“
2.1 Zaměření projektu
Projekt je zaměřen na podporu specializačního vzdělávání lékařských zdravotnických pracovníků ve vybraných základních oborech uvedených v Příloze č. 1 zákona č. 95/2004 Sb. Specializační obory specializačního vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů.
2.2 Vysvětlení termínů
Projekt - definuje požadovanou finanční podporu vzdělávacího procesu směřujícího k získání specializované způsobilosti, a to na základě úspěšně vykonané atestační zkoušky, formou víceleté dotace poskytnuté ze státního rozpočtu na úhradu nákladů spojených se specializačním vzděláváním školenců v jednom oboru schválené v příslušném kalendářním roce. Ke každému projektu se vydává samostatné rozhodnutí.
Ukončení projektu - nastává splněním všech požadavků stanovených vzdělávacím programem příslušného oboru a úspěšným absolvováním atestační zkoušky. Dalším důvodem může být předčasné ukončení projektu např. ukončením pracovního poměru, odstoupením školence ze specializačního vzdělávání, úmrtím školence, úmrtím školitele (u OSVČ) apod.
Školenec - je pro potřeby tohoto dotačního programu účastník specializačního vzdělávání, který úspěšně ukončil studium magisterského studijního programu všeobecné lékařství v roce 2017 a který byl zařazen do oboru specializačního vzdělávání po 30.6.2017.
Akreditované zařízení - zařízení poskytovatele zdravotních služeb, kterému byla udělena akreditace podle ustanovení §17 zákona č. 95/2004 Sb. V případě žádostí vztahujících se k oboru pediatrie musí být akreditované zařízení akreditováno pro obor dětské lékařství.
Poskytovatel dotace - ústřední orgán státní správy nebo jiný subjekt určený zákonem, který může na základě zákona poskytnout dotaci nebo návratnou finanční pomoc ze státního rozpočtu. V případě dotačního programu „Podpora specializačního vzdělávání lékařů - absolventů ročníku 2017 ve vybraných oborech" je poskytovatelem dotace Ministerstvo zdravotnictví.
Administrátor - subjekt, zajišťující příjem Žádostí a jejich administraci. V případě dotačního programu „Podpora specializačního vzdělávání lékařů - absolventů ročníku 2017 ve vybraných oborech" je administrátorem dotačního řízení Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.
2.3 Globální cíle dotačního programu jsou:
a) finanční podpora absolventů lékařských fakult roku 2017 pro následné postgraduální studium (specializační vzdělávání) po dobu celého specializačního vzdělávání u vybraných lékařských oborů, ve kterých je nedostatek specialistů, a to celorepublikově nebo jen v některých regionech.
b) finanční podpora lékařských zdravotnických pracovníků, kteří již část specializační přípravy ve vybraném lékařském oboru absolvovali a kteří splňují definici školence dle bodu 2.2.
2.4 Finanční alokace programu:
Viz Příloha č. 2 této Metodiky.
3. Žadatelé o dotaci
Žadatelem o dotaci se může stát zařízení akreditované podle ustanovení §13 zákona č. 95/2004 Sb., které má sídlo/místo podnikání na území České republiky. Údaje o sídle právnické osoby/trvalém pobytu fyzické osoby musí odpovídat údajům uvedeným v Rozhodnutí o registraci nebo Rozhodnutí o udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb.
Žadatel o dotaci musí v okamžiku předložení Žádosti prokázat pracovní poměr s lékařem, který splňuje definici školence dle bodu 2.2. Tento pracovní poměr musí trvat po celou dobu trvání projektu.
4. Finanční podmínky
Dotace ze státního rozpočtu přidělená MZ na realizaci projektů je výhradně účelově vázána a lze ji použít jen na úhradu nákladů, které jsou v souladu s dotačním programem „Podpora specializačního vzdělávání lékařů - absolventů ročníku 2017 ve vybraných oborech" a dále se schválenou Žádostí.
DOTACE SE POSKYTUJE NA ČÁSTEČNOU ÚHRADU NÁKLADŮ SOUVISEJÍCÍCH SE SPECIALIZAČNÍM VZDĚLÁVÁNÍM ZDRAVOTNICKÝCH PRACOVNÍKŮ. ZÍSKÁNÍM DOTACE SE ŽADATEL ZAVAZUJE ČÁST NÁKLADŮ SPOJENÝCH SE SPECIALIZAČNÍM VZDĚLÁVÁNÍM ŠKOLENCE UHRADIT Z VLASTNÍCH ZDROJŮ.
Specializační vzdělávání a s tím související čerpání dotace je nutné zahájit ještě v roce, kdy bylo o dotaci požádáno.
Účelové finanční prostředky se mohou použít pouze na spolufinancování:
- mzdových nákladů na školence hrubá mzda, resp. plat - dále jen „hrubá mzda" a odvody na zdravotní a sociální pojištění za zaměstnavatele) v minimální výši 55 % z celkové výše dotace,
- mzdových nákladů na školitele (zaměstnance) - hrubá mzda a odvody na zdravotní a sociální pojištění zaměstnavatele v maximální výši 20 % z celkové výše dotace,
- příjmu školitele - určeno pro OSVČ,
- úhrad povinných kurzů a stáží stanovených příslušnými vzdělávacími programy pro jednotlivé obory,
- materiálových nákladů.
MZ poskytuje dotaci na celou dobu specializačního vzdělávání či na zbývající část specializačního vzdělávání školence. Podmínky poskytnutí dotace jednotlivým žadatelům stanovuje MZ v písemném Rozhodnutí.
5. Žádost o poskytnutí dotace
Akreditované zařízení žádá o dotaci v souladu s ustanovením §14 č. 218/2000 Sb.
Žádá-li akreditované zařízení o dotaci na specializační vzdělávání ve více oborech a pro více školenců, je nutné podat Žádost pro každý obor a pro každého školence zvlášť. Po uplynutí termínu pro podání žádosti, tj. 29.9.2017, není možné měnit obor ani školence, pro který bylo o dotaci požádáno, či dokládat jakékoliv další doklady. Každé akreditované zařízení však může podat Žádosti pro více oborů specializačního vzdělávání a pro více školenců.
V případě, kdy akreditované zařízení žádá o dotaci na specializační vzdělávání pro některou ze svých organizačních složek, musí v Žádosti uvést její název a adresu.
Pojmem „Žádost o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu na podporu specializačního vzdělávání pro rok 2017" se rozumí soubor následujících dokumentů (viz Příloha č. 1 této Metodiky):
- průvodní list k Žádosti,
- informace o žadateli,
- informace o vlastnické struktuře,
- informace o školenci,
- kalkulace dotace,
- profesní životopis školitele
- prohlášení osob odpovědných za vyplnění Žádosti včetně prohlášení člena statutárního orgánu nebo zástupce právnické osoby,
- čestné prohlášení o bezdlužnosti,
- čestné prohlášení o spolupráci s akreditovaným zařízením poskytujícím zdravotní služby.
Povinné přílohy k žádosti:
- kopie Rozhodnutí o udělení / prodloužení akreditace,
- kopie dokladu o vzniku poskytovatele zdravotních služeb*,
- kopie dokladu o registraci nebo rozhodnutí o udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb,
- kopie smlouvy s akreditovaným zařízením (předkládají pouze žadatelé, kteří mají akreditaci na část vzdělávacího programu,
- kopie diplomu školence,
- kopie pracovní smlouvy školence.
* Doklad o vzniku akreditovaného zařízení poskytujícího zdravotní služby musí předložit všichni žadatelé uvedení v kapitole 3 této Metodiky, a to alespoň jedním z následujících dokladů:
- výpis z obchodního rejstříku. (datum vydání požadovaného dokladu nesmí být starší tří měsíců),
- výpis z registru ústředního orgánu státní správy ČR (církve a náboženské společnosti). (datum vydání požadovaného dokladu nesmí být starší tří měsíců),
- výpis z rejstříku ústavů nebo spolků. (datum vydání požadovaného dokladu nesmí být starší tří měsíců),
- nestátní zdravotnické zařízení doloží rozhodnutí o udělení oprávnění poskytování zdravotních služeb nebo zřizovací listinu.
Předložené žádosti budou posouzeny z hlediska formálních náležitostí. V případě zjištěných nedostatků bude žadatel vyzván k jejich odstranění ve lhůtě 3 pracovních dnů výhradně prostřednictvím kontaktní elektronické adresy uvedené v žádosti. Odpovědi na výzvy k odstranění nedostatků musí být zasílány v listinné podobě na adresu administrátora. Obálky musejí být opatřeny zpáteční adresou - adresa žadatele o dotaci na podporu specializačního vzdělávání. Dále je nutné obálku označit slovy „NEOTVÍRAT - Dotační řízení: Podpora specializačního vzdělávání lékařů - absolventů ročníku 2017 ve vybraných oborech“ a rovněž uvést název oboru, o který se žádá.
5.1 Podrobný popis formálních náležitosti a příloh k Žádosti
Žádost
Žádost včetně všech požadovaných dokladů se podává v písemné podobě.
V Žádosti je nutné vyplnit všechny položky, a to v českém jazyce.
Označení obálky
Obálka musí být opatřena zpáteční adresou - adresa žadatele o dotaci na podporu specializačního vzdělávání. Dále je nutné obálku označit slovy „NEOTVÍRAT - Dotační řízení: Podpora specializačního vzdělávání lékařů - absolventů ročníku 2017 ve vybraných oborech “ a rovněž uvést název oboru, o který se žádá.
6. Podmínky pro podání Žádostí
MZ upozorňuje žadatele o dotaci na nutnost a povinnost dodržení termínů stanovených v podmínkách Rozhodnutí o poskytnutí dotace v celé délce realizace dotačního programu,
Metodika pro žadatele o dotaci ze státního rozpočtu na podporu specializačního vzdělávání je jak pro poskytovatele dotace a administrátora (tj. MZ a IPVZ) tak pro příjemce dotace závazná. MZ upozorňuje žadatele, že podáním Žádosti vyslovuje s touto závazností souhlas.
Žádost může být podána ode dne následujícího po dni, kdy MZ na svých webových stránkách uveřejní Metodiku včetně všech příloh, nejpozději do 29.9.2017.
Žádost musí být doručena na adresu administrátora, a to buď osobně, nebo prostřednictvím poskytovatele poštovních služeb. Žádosti není možné podávat elektronicky ani datovou schránkou.
Adresa pro písemné podání žádosti (administrátor):
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví
Ruská 85
100 05 Praha 10
Adresa pro osobní podání žádosti:
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví
Ruská 85
100 05 Praha 10
6.1 Administrátor
Administraci provádí Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, oddělení rezidenčních míst, na adrese: Ruská 85, 100 05 Praha 10.
Administrátor rovněž provádí formální posouzení žádostí.
7. Hodnocení a vyhodnocení Žádosti
Poskytovatel jmenuje Komisi pro přijímání Žádostí, která provede kontrolu formálních náležitostí a provede o této kontrole záznam obsahující identifikační údaje o každém žadateli, časové údaje o doručení, údaje o úplnosti náležitostí stanovených v této Metodice a v případě nevyhovujících Žádostí také důvod vyloučení z dalšího posuzování.
V případě zjištěných nedostatků bude žadatel vyzván k jejich odstranění, maximálně však jednou.
Vyhověno bude všem žádostem, které splní formální náležitosti, a to v pořadí, v jakém je poskytovatel obdržel, do vyčerpání počtu alokovaných školících míst v dotačním programu.
V případě, že žádost bude vrácena k dopracování v rámci posouzení formální přijatelnosti, bude platné datum přijetí úplné žádosti. Za úplnou je žádost považována, pokud obsahuje náležitosti dle bodu 5 této metodiky.
V případě, že souhrnný žadateli požadovaný počet školících míst uvedený v žádostech, které úspěšně projdou formální kontrolou a které byly doručeny ve stejný čas, převýší alokovaný počet, proběhne výběr z takových žadatelů formou losování za účasti notáře a veřejnosti.
Poskytovatel si vyhrazuje právo měnit dílčí finanční alokace na jednotlivé obory uvedené v Příloze č. 2.
Seznam žádostí, které vyhovují podmínkám přidělení dotace, bude předložen poradě vedení Ministerstva zdravotnictví v pořadí dle data a času přijetí kompletní žádosti. O přidělení dotace rozhodne ministr zdravotnictví na základě doporučení porady vedení. Poskytovatel dotace vydá Rozhodnutí o poskytnutí dotace bez zbytečného odkladu. Seznam úspěšných žadatelů bude zveřejněn na webových stránkách poskytovatele. Neúspěšní žadatelé budou písemně vyrozuměni.
8. Způsob poskytování a podmínky čerpání dotace a povinnosti akreditovaných zařízení
8.1 Podmínky čerpání dotace
Finanční prostředky budou MZ uvolňovány minimálně 2x ročně pro daný kalendářní rok. První uvolněné finanční prostředky budou určené pouze na rok 2017. Prvnímu uvolnění prostředků předchází vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace. Finanční prostředky budou převedeny na číslo účtu akreditovaného zařízení, které bude uvedeno v Žádosti.
V případě, že zřizovatelem akreditovaného zařízení je kraj nebo obec, uvede žadatel (akreditované zařízení) v Žádosti číslo účtu zřizovatele.
8.2 Přerušení poskytování dotace
MZ přeruší uvolňování dotace po dobu přerušení specializačního vzdělávání školence. Celková doba přerušení nesmí přesáhnout 5 let. V případě zahájení a ukončení přerušení specializačního vzdělávání školence u akreditovaného zařízení, příjemce dotace o této skutečnosti uvědomí MZ, prostřednictvím administrátora, a to nejpozději do 10 dnů ode dne, kdy tato skutečnost nastala, pomocí formuláře Žádosti o změnu, který bude uveřejněn na webových stránkách MZ v sekci věda a lékařská povolání/dotační programy.
8.3 Zastavení poskytování dotace
MZ zastaví poskytování dotace pokud:
a) je ukončeno specializační vzdělávání školence v oboru, pro který je dotace poskytována,
b) je skončen pracovní poměr školence u akreditovaného zařízení, kterému je poskytována dotace,
c) akreditované zařízení poruší povinnosti podle ustanovení §18 zákona č. 95/2004 Sb., nebo jinou povinnost stanovenou podmínkami Rozhodnutí o poskytnutí dotace,
d) přerušení specializačního vzdělávání školence přesáhne 5 let.
V případě předčasného ukončení specializačního vzdělávání školence před vykonáním atestační zkoušky nebo v případě ukončení pracovního poměru školence u akreditovaného zařízení, příjemce dotace o této skutečnosti uvědomí MZ, prostřednictvím administrátora, nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy uvedená skutečnost nastala, pomocí formuláře Žádosti o změnu, který bude uveřejněn na webových stránkách MZ v sekci věda a lékařská povolání/dotační programy na základě toho zastaví uvolňování dotace.
Akreditované zařízení je dále povinno dodržovat podmínky stanovené v ustanovení §18 zákona č. 95/2004 Sb.
8.4 Žádost o změnu
Příjemce dotace může v průběhu specializačního vzdělávání požádat o schválení změn v odsouhlasených finančních plánech, ale i všech ostatních případných změn (např. změna čísla bankovního spojení, změna člena statutárního orgánu nebo zástupce právnické osoby, změna jména/názvu příjemce dotace apod.) nejpozději do 10 dnů, kdy tato změna nastala. Žádost o změnu se podává na formuláři, který bude zveřejněn na webových stránkách MZ, prostřednictvím administrátora. Přílohou Žádosti musí být i opravené finanční plány v případě jejich změny a další doklady prokazující oprávněnost požadované změny. Poslední Žádost o tuto změnu příjemce dotace zašle nejpozději do 30. listopadu. Žádost o změnu bude MZ posouzena a v případě, že změna bude schválena, vydá se změnové Rozhodnutí. Jestliže změna nebude vyžadovat vydání změnového Rozhodnutí, bude příjemci dotace zasláno oznámení, zda změna byla akceptována.
O případnou změnu v čerpání finančních prostředků (stanovených v Rozhodnutí) v průběhu kalendářního roku, je příjemce dotace povinen písemně požádat prostřednictvím administrátora, a to nejpozději do 10 dnů ode dne, kdy změna nastala.
V posledním čtvrtletí rozpočtového, tj. kalendářního roku je nutné žádost o změnu zaslat nejpozději do 30. listopadu. Žádost o změnu bude MZ posouzena a v případě, že změna bude schválena, bude vydáno změnové Rozhodnutí.
8.5 Další podmínky poskytování dotace
Poskytnutá dotace bude MZ uvolňována podle Rozhodnutí a v souladu s regulací výdajů státního rozpočtu na rok 2017 stanovenou Ministerstvem financí ČR. V případě, že vláda ČR rozhodne o vázání rozpočtových prostředků v souladu s Rozpočtovými pravidly, může MZ prostřednictvím Rozhodnutí stanovenou částku dotace snížit.
Příjemce dotace je povinen neprodleně oznámit poskytovateli veškeré změny údajů, které jsou v rozporu s údaji uvedenými v Žádosti a Rozhodnutí. Příjemce dotace je povinen vypořádat přednostně, před případným zánikem organizace, vztahy se státním rozpočtem. Příjemce dotace je povinen vrátit nevyčerpané prostředky spolu s vypořádáním dotace nejpozději do 30 dnů od oznámení o odstoupení od projektu nebo jeho ukončení, pokud se projekt neuskuteční nebo je předčasně ukončen. V takovém případě je příjemce dotace povinen finanční prostředky vrátit na výdajový účet MZ, ze kterého mu byla dotace poskytnuta. Jestliže příjemce dotace není schopen projekt vůbec zrealizovat, a z tohoto důvodu čerpat finanční dotaci, je povinen oznámit tuto skutečnost písemnou formou na MZ nejpozději do 15 kalendářních dnů od doručení Rozhodnutí.
Vyplacené mzdové prostředky (popř. příjem školitele u OSVČ) musí být podloženy prvotními doklady umožňujícími kontrolu skutečně provedené práce. Příjemce dotace je povinen prokazatelně a doložitelným způsobem vést evidenci pracovní doby školence.
Příjemce dotace je povinen umožnit poskytovateli (správci rozpočtu) kontrolu ve vztahu k přiděleným finančním prostředkům. Kontrolní systém je zaveden a nastaven v souladu se zákonem č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů a zákonem č. 255/2012 Sb. o kontrole. Nedodržení (porušení) daných podmínek pro poskytnutí dotace a nedodržení podmínek pro použití těchto finančních prostředků je klasifikováno jako neoprávněné použití prostředků státního rozpočtu, resp. prostředků poskytnutých ze státního rozpočtu (ustanovení §3 písm. e) Rozpočtových pravidel).
Příjemce dotace je povinen postupovat v souladu se zákonem č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, pokud použije prostředky státního rozpočtu k úhradě zakázky, která je veřejnou zakázkou.
Ministerstvo zdravotnictví upozorňuje na situaci, při které dojde k zániku akreditovaného zařízení v důsledku změny právní formy žadatele - akreditovaného zařízení v průběhu specializačního vzdělávání (např. žadatel - podnikající fyzická osoba (OSVČ) má v úmyslu se transformovat na právnickou osobu, např. s.r.o.). V těchto případech je nutné upozornit na skutečnost, že v případě, že bude v souvislosti s výše uvedeným ukončen pracovní poměr školence, dojde k zastavení poskytování dotace, poněvadž dotace se poskytuje subjektu, který o dotaci požádal. Změna subjektu v průběhu čerpání dotace tak není možná, neboť se po právní stránce nejedná o právního nástupce, nýbrž nový subjekt. V případě změny subjektu - příjemce dotace, MZ zastaví čerpání dotace subjektu, který o dotaci zažádal. Určitá výjimka by mohla existovat v případě převodu závodu (dříve podniku), v takovém případě by přešel na nový právní subjekt též i původní zaměstnanec a vše, co tvoří závod, tedy i práva a závazky z rozhodnutí o dotaci. Tento subjekt musí provést finanční vypořádání dotace a nespotřebované finanční prostředky převést na výdajový účet MZ. Nový subjekt tak musí podat novou žádost o poskytnutí dotace.
9. Podrobné podmínky dotačního programu
9.1 Kalkulace dotace
Dotace se poskytuje na částečnou úhradu nákladů spojených se specializačním vzděláváním školence, včetně mzdových nákladů (hrubé mzdy školenců a školitelů či příjem školitele u OSVČ a odvody na zdravotní a sociální pojištění za zaměstnavatele ve stanovené výši pro příslušný rok), a to po celou dobu trvání příslušného specializačního vzdělávání, nejdéle však 5 let. Výše odvodů je stanovena v celkové výši 34 %, pokud nebude právně upraveno jinak. Dotaci nelze poskytnout zpětně za kalendářní měsíce, které předcházely podání Žádosti. Lékařskému zdravotnickému pracovníku, který již část vzdělávacího programu absolvoval, bude dotace poskytnuta pouze na zbývající počet měsíců vzdělávacího programu (viz níže uvedený způsob výpočtu). Do finančních plánů uvádějte pouze prostředky poskytované z dotace.
Finanční prostředky mohou být použity pouze na:
- Mzdové náklady na školence v minimální výši 55 % z celkové výše dotace (hrubá mzda školence a odvody na zdravotní a sociální pojištění za zaměstnavatele ve stanovené výši pro příslušný rok).
- Mzdové náklady pro školitele školence, který je zaměstnancem akreditovaného zařízení poskytujícího zdravotní služby v maximální výši 20% z celkové výše dotace (hrubá mzda školitele a odvody na zdravotní a sociální pojištění za zaměstnavatele ve stanovené výši pro příslušný rok). V případě, že školitelem je OSVČ, lze prostředky v maximální výši 20% z celkové dotace vykazovat jako osobní spotřebu OSVČ.
- Náklady na realizaci povinných částí vzdělávacího programu, které žadatel sám nezajišťuje a které zajistí formou nákupu služeb od smluvních akreditovaných zařízení poskytující zdravotní služby.
Finanční prostředky mohou být využity pouze na aktivity, které jsou součástí vzdělávacích programů, a dále na účast na vzdělávacích aktivitách pořádaných lékařskými fakultami, Českou lékařskou komorou a IPVZ.
- Nejvýše přípustné materiálové náklady, viz Tab. č. 1:
Tab. č. 1
Délka specializačního vzdělávání |
0 až 2 roky |
3 roky |
4 roky |
5 a více let |
Max. cena za kus / pár |
Název položky |
počet kusů |
počet kusů |
počet kusů |
počet kusů |
|
Lékařská košile |
3 ks |
4 ks |
5 ks |
6 ks |
500 Kč |
Lékařské kalhoty |
3 ks |
4 ks |
5 ks |
6 ks |
500 Kč |
Lékařský plášť |
3 ks |
4 ks |
5 ks |
6 ks |
500 Kč |
Lékařská obuv |
1 pár |
2 páry |
3 páry |
3 páry |
1 500 Kč |
Sterilní rukavice (platí pro VPL, PLDD) |
70 ks |
100 ks |
200 ks |
||
Jiné zdravotnické pomůcky související se specializačním vzděláváním (roušky, sterilní rukavice) - neplatí pro VPLa PLDD |
max. hodnota 2000,- Kč |
Kalkulace dotace (předkládá se spolu S Žádostí O dotaci)
- Mzdové náklady na školence - Žadatel o dotaci vyplní předpokládanou odměnu (hrubou mzdu) školenci.
- Mzdové náklady na školitele (příjem školitele u OSVČ) - Žadatel o dotaci vyplní předpokládanou odměnu (hrubou mzdu/příjem) školiteli.
- Materiálové náklady - Žadatel o dotaci určí čerpání materiálových nákladů - viz tabulka č. 1, částka CELKEM se musí rovnat údaji ve finančním plánu III. ve sloupci Hodnota ukazatele CELKEM „Materiálové náklady".
- Ostatní náklady - náklady na služby - Žadatel uvede předpokládané částky za nákupy dnů nebo měsíců povinných stáží a kurzů podle vzdělávacího programu příslušného oboru. Údaje musí odpovídat povinným dnům nebo měsícům stáží či kurzů ve vzdělávacím plánu školence. Finanční hodnota CELKEM se musí rovnat údaji ve finanční kalkulaci dotace III. ve sloupci Hodnota ukazatele CELKEM „Náklady na služby".
Žadatel uvede plán čerpání jednotlivých nákladů v letech. Celková částka uvedená ve finanční kalkulaci musí odpovídat výši dotace příslušného oboru specializačního vzdělávání, která je v Příloze č. 2 této Metodiky. V případě, že dotace bude poskytována pouze na část vzdělávacího programu (školenec již část vzdělávacího programu absolvoval nebo mu byl započten), bude alikvotní výše dotace stanovena podle následujícího vzorce:
Stanovená výše dotace
--------------------------------------------------- X Počet chybějících měsíců *
Počet měsíců vzdělávacího programu
* Při výpočtu používejte pouze celé kalendářní měsíce, kdy byly splněny podmínky pro poskytnutí dotace. Období kratší než celý kalendářní měsíc nebude při výpočtu výše dotace zohledňováno.
9.2 Školitel
Školitel musí splňovat požadavky §20 zákona č. 95/2004 Sb.
10. Hodnocení a realizace projektu
10.1 Průběžná zpráva za rozpočtový rok u víceletých projektů
Příjemce dotace je povinen MZ (prostřednictvím administrátora) předkládat v řádných termínech na stanoveném formuláři Průběžné zprávy o plnění programu „Podpora specializačního vzdělávání lékařů - absolventů ročníku 2017 ve vybraných oborech”, zahrnující finanční vyúčtování (výkaz o čerpání finančních prostředků s komentářem k čerpání poskytnutých dotačních finančních prostředků v členění podle Rozhodnutí pro příslušný rozpočtový, tj. kalendářní rok). Tato povinnost platí i v případě, že MZ přerušilo poskytování dotace po dobu přerušení specializačního vzdělávání školence.
Průběžná zpráva se předkládá za každé jednotlivé Rozhodnutí po ukončení každého roku, ve kterém se poskytuje dotace. V posledním roce, ve kterém všichni školenci ukončili specializační vzdělávání atestační zkouškou, se průběžná zpráva již nepředkládá, ale předkládá se pouze závěrečná zpráva. Průběžná zpráva neslouží k oznamování změn. K tomuto účelu je příjemce dotace povinen podat již v průběhu roku Žádost o změnu v souladu s podmínkami stanovenými Metodikou dotačního programu.
Finanční část průběžné zprávy musí korespondovat s finančním vypořádáním dotace se státním rozpočtem.
Formulář Průběžné zprávy o plnění programu „Podpora specializačního vzdělávání lékařů - absolventů ročníku 2017 ve vybraných oborech” spolu s dalšími instrukcemi bude uveřejněn na webových stránkách MZ. Konečný termín pro odeslání Průběžné zprávy za rok 2017 na MZ je 31.1.2018.
10.2 Závěrečná zpráva po ukončení celého víceletého projektu
Na konci projektu je příjemce dotace povinen MZ (prostřednictvím administrátora) předložit Závěrečnou zprávu o plnění programu „Podpora specializačního vzdělávání lékařů - absolventů ročníku 2017 ve vybraných oborech" zahrnující popis a zhodnocení realizace odborné části projektu a finanční vyúčtování (výkaz o čerpání finančních prostředků s komentářem k čerpání poskytnutých dotačních finančních prostředků v členění podle Rozhodnutí) nejpozději do 31.1. následujícího roku po roce, ve kterém byl celý projekt ukončen. Formulář Závěrečné zprávy o plnění programu „Podpora specializačního vzdělávání lékařů - absolventů ročníku 2017 ve vybraných oborech" spolu s dalšími instrukcemi bude uveřejněn na webových stránkách MZ. Příjemce dotace je povinen přikládat k Závěrečné zprávě též ověřenou kopii atestačního diplomu. Závěrečnou zprávu musí předložit i příjemci, u kterých došlo k ukončení pracovního poměru školence, a tím k předčasnému ukončení absolvování specializačního vzdělávání.
11. Vypořádání vztahů se státním rozpočtem
Pro všechny typy organizací je závazná vyhláška č. 367/2015 Sb., o zásadách a lhůtách finančního vypořádání vztahů se státním rozpočtem, státními finančními aktivy a Národním fondem (vyhláška o finančním vypořádání). Každoroční finanční vypořádání dotace musí být provedeno ve smyslu Rozpočtových pravidel a v souladu s touto vyhláškou do 15.2. následujícího kalendářního roku včetně poukázání nespotřebované částky dotace na účet cizích prostředků MZ ČR č. 6015-2528001/0710 u České národní banky (tzn., že bude připsána na uvedený účet nejpozději v tento den).
Později připsané částky budou poukázány zpět na účet odesílatele, kterému vznikne povinnost vypořádání se státním rozpočtem prostřednictvím příslušného finančního úřadu.
Finanční vypořádání se státním rozpočtem provedou na formuláři, který je přílohou uvedené vyhlášky tak, aby byl doručen poskytovateli dotace nejpozději do 15.2.2018.
Organizace, jejichž zřizovatelem je obec nebo kraj, provedou vypořádání se státním rozpočtem prostřednictvím kraje, jemuž předloží podklady do 5. února 2018 (na tiskopise, který je přílohou vyhlášky č. 367/2015 Sb.) a současně převedou ke stejnému datu na účet kraje případnou vratku dotace.
Pokud dojde k porušení rozpočtové kázně ve smyslu ustanovení §44 Rozpočtových pravidel (tzn. prostředky státní dotace budou využity neoprávněně nebo zadrženy a jejich nespotřebovaná část nebude vypořádána podle uvedeného zákona a vrácena na účet MZ do 15. února), podléhají subjekty, kterým byla státní dotace poskytnuta, sankcím ve smyslu ustanovení §44a Rozpočtových pravidel.
Příjemce dotace je proto rovněž povinen předložit finanční vypořádání dotace na formuláři „Závěrečné finanční vypořádání dotace ze státního rozpočtu" prostřednictvím administrátora a současně zaslat avízo odboru VLP MZ. Formuláře k „Závěrečnému finančnímu vypořádání dotace ze státního rozpočtu" spolu se stanovením termínu pro jeho zaslání a bližšími instrukcemi budou uveřejněny na webových stránkách MZ.
Pokud budou skutečné náklady za kalendářní rok nižší, než je uvolněná částka pro daný rok, musí příjemce dotace zbývající finanční prostředky vrátit do státního rozpočtu převodem na účet cizích prostředků MZ č. ú. 6015-2528001/0710 u České národní banky, a to nejpozději do 15. února následujícího roku (k tomuto dni musí být finanční prostředky připsány na účet MZ). To ustanovení neplatí pro organizační složky státu. Organizační složky státu nespotřebované finanční prostředky obdržené formou rozpočtového opatření nevracejí a nechávají si je v nárocích z nespotřebovaných výdajů pro případné použití v dalším období pro pokračování financování dle stejného Rozhodnutí.
Při převodu nespotřebované části dotace, příjemci dotace uvedou jako variabilní symbol kód 5222 (spolky), 5223 (církevní subjekty), 5221 (obecně prospěšné společnosti), 5229 (ostatní neziskové organizace, zejména fundace a ústavy), 5212 (fyzické osoby), 5213 (ostatní právnické osoby - a.s., s.r.o. atp.), 5321 (organizace zřízené obcemi), 5323 (organizace zřízené krajem), 5332 (VŠ), 5336 (příspěvkové organizace MZ) a článek 4331 (např. 53234331).
12. Kontrolní zpráva
Na konci projektu provede kontrolu nezávislý kontrolní orgán. Tímto orgánem se rozumí daňový nebo ekonomický poradce nebo účetní kancelář, kteří nezpracovávali účetnictví. Tato kontrolní zpráva bude předložena do 30.6. následujícího roku, ve kterém došlo k ukončení projektu.
V kontrolní zprávě je nezbytné výslovně uvést, zda čerpání probíhalo v souladu se zásadami stanovenými ústředním orgánem státní správy - MZ.
Kontrolní zprávu podepíše zpracovatel.
13. Kontaktní údaje
Ing. Miroslav Jindřich, CSc. tel: 224 972 331
Email: miroslav.iindrich@mzcr.cz
Kontaktní adresa:
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Odbor vědy a lékařských povolání
Palackého náměstí 4
128 01 Praha 2
www.mzcr.cz
Kontaktní adresa administrátora projektu:
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví
Ruská 85
100 05 Praha 10
Kontaktní osoby administrátora:
Ing. Iva Urbancová tel. 271 019 386 i.urbancova@ipvz.cz
14. Přílohy
Přílohy (PDF)
1. Žádost o poskytnutí dotace
2. Finanční alokace programu
V Praze dne 11.9.2017
prof. MUDr. Roman Prymula, CSc.,
náměstek pro zdravotní péči Ph.D.