Animace načítání

Stránka se připravuje...


Věstník MZd ČR, částka 3/2008

ZPRÁVY A SDĚLENÍ

12.

 
CENOVÝ PŘEDPIS MZ O REGULACI CEN ZDRAVOTNICKÝCH PROSTŘEDKŮ
 

Cenový předpis Ministerstva zdravotnictví 2/2008/FAR

ze dne 12. května 2008,

o regulaci cen zdravotnických prostředků

Ministerstvo zdravotnictví podle §2a odst. 1 zákona č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, ve znění pozdějších předpisů, a podle §1 odst. 6 a §10 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů, vydává cenový předpis:

I.

Pojmy

Pro účely tohoto předpisu se rozumí:

a) zbožím – zdravotnický prostředek hrazený plně nebo částečně z veřejného zdravotního pojištění při poskytování ambulantní péče a zvlášť účtovaný materiál (materiál, který lze zvlášť účtovat ke zdravotnímu výkonu, pokud byl odůvodněně při výkonu spotřebován, nebo je ke spotřebě při výkonu určen),

b) původcem – osoba, která zboží uvádí na trh, tedy výrobce tuzemského zdravotnického prostředku, dovozce zahraničního zdravotnického prostředku, jejich zplnomocněný zástupce nebo osoba výrobcem, dovozcem či zplnomocněným zástupcem písemně pověřená1),

c) distributorem – každá další osoba v distribučním řetězci určitého zboží mezi původcem a konečným spotřebitelem,

d) trhem – trh zdravotnických prostředků, které mají v zásadě stejný či zaměnitelný účel použití, na území České republiky,

e) cenou původce – cena, za kterou se výrobek uvádí na trh původcem, tedy bez ceny za výkony obchodu (obchodní přirážky distributora) a daně z přidané hodnoty,

f) zahraniční cenou – cena, za kterou původce nakoupí dovážené zboží v zahraničí,

g) Zákonem – zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

II.

Cenová regulace

(1) Ministerstvo zdravotnictví (dále jen „Ministerstvo“) může přistoupit k regulaci cen u zboží, pokud je trh ohrožen účinky omezení hospodářské soutěže nebo to vyžaduje mimořádná tržní situace2).

(2) Jsou-li splněny podmínky uvedené v odst. 1, stanoví se jako způsoby regulace cen:

a) úředně stanovená cena stanovená jako cena maximální nebo

b) věcné usměrňování ceny za podmínek stanovených tímto předpisem.

(3) Regulaci ceny za výkony obchodu (obchodní přirážky) podléhá každé zboží, které je hrazeno z prostředků všeobecného zdravotního pojištění.

(4) Povinnosti oznámit cenu podle bodu V. podléhá původce zboží, které je regulováno podle tohoto předpisu.

(5) Zdravotnické prostředky, které jsou stomatologickými výrobky, podléhají cenové regulaci pouze jsou-li plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, a to podle Cenového rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ze dne 20. prosince 2007, kterým se stanoví maximální ceny zdravotní péče zubních lékařů hrazené z veřejného zdravotního pojištění a stomatologických výrobků plně hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Zdravotnické prostředky, které se používají výhradně jako vstupní materiál při výrobě stomatologických výrobků, nebo které jsou hrazeny v rámci zdravotního výkonu zubních lékařů, nepodléhají cenové regulaci.

III.

Cenová regulace stanovením maximální ceny

(1) Při zvýšeném ohrožení trhu účinky omezení hospodářské soutěže nebo při zvlášť mimořádné tržní situaci může Ministerstvo přistoupit k regulaci stanovením maximální ceny.
(2) Ministerstvo je oprávněno požadovat po původci maximální součinnost při poskytování údajů nutných pro stanovení maximální ceny.
(3) Výpočet maximální ceny původce zboží se zakládá na aritmetickém průměru cen původce předmětného zboží ze tří států EU s nejnižší cenou tohoto zboží za jeden kus prodejního balení. V případě, že zboží není dostupné alespoň ve třech státech EU, použije se zboží mající v zásadě stejný či zaměnitelný účel použití ze tří států EU s nejnižší výrobní cenou tohoto zboží na jednotku.
(4) Pokud nelze stanovit maximální cenu zboží podle předchozího odstavce, pak Ministerstvo stanoví maximální cenu s ohledem na ekonomicky oprávněné náklady výroby či dovozu zboží a přiměřený zisk, nebo s ohledem na maximální cenu zboží v zásadě zaměnitelného, je-li nižší.
(5) Výše maximální ceny je platná a účinná od okamžiku zveřejnění v Cenovém rozhodnutí ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví.

IV.

Cenová regulace věcným usměrňováním ceny

(1) Režim věcného usměrňování ceny podle tohoto předpisu spočívá ve stanovení závazného postupu při tvorbě a kalkulaci ceny původce a ve stanovení maximálního rozsahu možného zvýšení této ceny zboží ve vymezeném období3). Kromě zboží, na které se regulace věcným usměrňováním ceny uplatní na základě Cenového rozhodnutí, se tento režim vztahuje povinně na všechny zdravotnické prostředky zhotovené individuálně podle lékařského předpisu.

(2) Původce zboží, které je regulováno věcným usměrňováním ceny, je povinen sjednat cenu tohoto zboží tak, že do jejího výpočtu lze zahrnout pouze ekonomicky oprávněné náklady pořízení, zpracování a oběhu zboží doložitelné z účetnictví, přiměřený zisk a případně uplatněné clo, není-li dále stanoveno jinak. Výpočet si provádí každý původce sám.

(3) Za ekonomicky oprávněné náklady nelze uznat zejména:

a) penále, poplatky z prodlení4), zaviněná manka, platby za promlčené dluhy, úroky z prodlení a peněžní náhrady škod související s investiční výstavbou,

b) škody na majetku a náklady spojené s jejich odstraňováním (kromě škod způsobených živelnými pohromami), včetně snížení cen nevyužitelných zásob a fyzické likvidace zásob, náhrady škod a odškodnění,

c) veškeré odměny členů statutárních orgánů a dalších orgánů právnických osob,

d) pokuty, poplatky z prodlení, úroky z prodlení, penále a jiná plnění za nedodržení povinností podle smluv a předpisů (i ekologických), nevyužité provozní náklady spojené s přípravou a zabezpečením investiční výstavby (zmařené investice),

e) náklady na zastavenou přípravu a záběh výroby a na zastavený výzkum a vývoj,

f) přirážky k poplatkům placeným za znečištění ovzduší, popř. další platby sankční povahy (např. za škody způsobené na zemědělských půdách),

g) odpisy promlčených a nedobytných pohledávek,

h) opakovaně zahrnované náklady, které již byly uhrazeny,

i) odpisy vyšší než odpovídá skutečně uplatněným odpisům podle zvláštního právního předpisu5),

j) důchodové připojištění zaměstnanců hrazené zaměstnavatelem nad limit stanovený zvláštním právním předpisem,

k) odpisy majetku nabytého bezúplatným převodem s výjimkou majetku převedeného podle zákona č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, ve znění pozdějších předpisů,

l) výdaje na reprezentaci,

m) cestovné vyplácené nad rámec zvláštního právního předpisu6),

n) peněžité vyrovnání (např. odstupné) nad rámec povinností stanovené zvláštním právním předpisem7),

o) platby při pojištění škod způsobených statutárními orgány právnických osob,

p) odvod do státního rozpočtu při neplnění stanoveného podílu zdravotně postižených na celkovém počtu zaměstnanců8),

q) příspěvky na závodní stravování v cizích zařízeních nad 55% ceny jídel.

(4) Přiměřeným ziskem původce je zejména zisk spojený s výrobou a prodejem zboží podléhajícího věcnému usměrňování ceny, určený na pořízení hmotného a nehmotného majetku a pozemků, na zvýšení základního kapitálu, na tvorbu fondů, jejichž tvorba a naplňování je uloženo zvláštními právními předpisy.

(5) Cena tuzemského zboží regulovaného věcným usměrňováním ceny zahrnuje pouze ekonomicky oprávněné náklady v souladu s odstavcem 3 a přiměřený zisk v souladu s odstavcem 2. Suroviny z dovozu se do ceny zahrnují v pořizovací dovozní ceně v příslušné měně přepočtené dle odstavce 7.

(6) Cena dováženého zboží regulovaného věcným usměrňováním ceny se tvoří na základě průměrné zahraniční ceny za kalendářní pololetí, předcházejícího aktuálnímu pololetí kalendářního roku, se zahrnutím dalších ekonomicky oprávněných nákladů přiměřeně v souladu s odstavcem 3 a přiměřeného zisku dle odstavce 4. Jedná-li se o zboží nově dovážené na trh nebo není-li i z jiného důvodu dostupná průměrná zahraniční cena za kalendářní pololetí, předcházejícího aktuálnímu pololetí kalendářního roku, je nutné při všech dodávkách dováženého zboží v rámci prvního pololetí, kdy je dané zboží dováženo na trh, spočítat cenu ke každé dodávce jednotlivě, a to jako součet zahraniční ceny, dalších oprávněných nákladů přiměřeně dle odstavce 3 a přiměřeného zisku dle odstavce 4. Pro případný přepočet dovozní ceny vyjádřené v zahraniční měně se použije přepočet dle odstavce 7.

(7) Ceny na dokladu provázející zboží přes hranice vyjádřené v jiné měně než v českých korunách se přepočtou na české koruny průměrem 6 měsíčních kursů ČNB za kalendářní pololetí, předcházejícího aktuálnímu pololetí kalendářního roku. Tento kurs lze případně upravit koeficientem vyjadřujícím odchylku prodejního kurzu hlavních komerčních bank oproti kurzu devizového trhu České národní banky, který činí maximálně 1,0129.

(8) Původce uvádějící na trh zboží, které podléhá regulaci věcným usměrňováním ceny, může v průběhu roku zvýšit tuto cenu nejvýše tak, aby nepřekročila v kalendářním roce o více než 5% cenu platnou k 31. prosinci roku předcházejícího.

(9) Do prodejních cen pro konečného spotřebitele (pacienta) lze zahrnout jen cenu vypočítanou dle tohoto bodu předpisu, s připočtením ceny za výkony obchodu (obchodní přirážky distributora) podle bodu VII. a daně z přidané hodnoty. V případě, že první distributor v distribučním řetězci prodá zboží dále za cenu nižší než cenu původce, regulovanou dle tohoto předpisu, lze do ceny při prodeji konečnému spotřebiteli zahrnout jen takto sníženou cenu a příslušnou část obchodní přirážky v souladu s ustanovením bodu VII. odst. 6.

(10) Ustanovení odstavce 9 se nevztahuje na zdravotnické prostředky individuálně zhotovené podle lékařského předpisu, do jejichž cen lze zahrnout jen skutečně uplatněnou cenu původce, nejvýše však cenu odpovídající pravidlům věcného usměrňování ceny dle tohoto bodu předpisu, a daň z přidané hodnoty.

(11) Přistoupí-li Ministerstvo k regulaci věcným usměrňováním ceny, pak bude tento způsob regulace použit na všechny druhy zboží mající v zásadě stejný či zaměnitelný účel použití. Bude-li na trh uvedeno zboží, jež je stejné či v zásadě zaměnitelné se zbožím regulovaným věcným usměrňováním ceny, pak spadá pod tuto regulaci rovněž a jeho původce je povinen před prvním uvedením na trh stanovit cenu v souladu s tímto bodem předpisu a oznámit ji Ministerstvu dle bodu V. tohoto předpisu.

V.

Oznamovací povinnost

(1) Původce zboží, které podléhá regulaci věcným usměrňováním ceny, s výjimkou zdravotnických prostředků zhotovených individuálně podle lékařského předpisu, je povinen oznámit Ministerstvu výši ceny vypočtené dle bodu IV. tohoto předpisu nejpozději ke dni, ve kterém bude přípravek uváděn na trh a pak vždy pravidelně do 31. ledna kalendářního roku cenu, za kterou bylo předmětné zboží uváděno na trh k 31. prosinci předcházejícího kalendářního roku.

(2) Oznámení o výši ceny podle odstavce 1 se podávají na tiskopise podle vzoru uvedeném v příloze č. 1 tohoto předpisu a datovou zprávou9) nebo pouze datovou zprávou opatřenou zaručeným elektronickým podpisem10).

VI.

Zveřejnění cen

(1) Seznam zboží regulovaného věcným usměrňováním ceny nebo maximální cenou a výše maximálních cen se zveřejňuje formou Cenového rozhodnutí ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví11).

(2) Seznam oznámených cen dle bodu V. tohoto předpisu a jejich výši Ministerstvo zveřejní způsobem umožňující dálkový přístup12).

VII.

Maximální obchodní přirážka

(1) Každé zboží, které je hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění, podléhá regulaci ceny za výkony obchodu (obchodní přirážky) stanovením maximální obchodní přirážky, bez ohledu na to, zda je v konkrétním případě skutečně hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění nebo zda si ho plně hradí pacient. Toto ustanovení se nevztahuje na zdravotnické prostředky zhotovené individuálně podle lékařského předpisu, u nichž je připočtení ceny za výkony obchodu zakázáno.

(2) Výše maximální obchodní přirážky pro zdravotnické prostředky vydávané na poukaz, které jsou zařazené v Zákoně v příloze č. 3, oddíl C ve skupinách 1 až 17, kromě skupin 5, 7 a 12 a kromě čoček brýlových, a pro další hrazené zdravotnické prostředky na poukaz, které nejsou v Příloze č. 3, oddíl C Zákona, je uvedena v následující tabulce:

 
Cena původce
 
Maximální obchodní přirážka
 
od 0 do 20.000,- Kč
 
25 %
 
Více než 20.000Kč
 
5.000,- Kč + 5 % ze základu přesahujícího 20.000,- Kč
 
 

(3) Pro čočky brýlové dioptrické ze skla i plastů vydávané na poukaz, skupina 9 oddílu C Přílohy č. 3 Zákona, je maximální odchodní přirážka stanovena ve výši 75%. Přirážka zahrnuje i výkony při opracování čočky brýlové k zasazení do obruby.

(4) Pro zdravotnické prostředky vydávané na poukaz uvedené ve skupině 7 a 12 Přílohy č. 3, oddílu C Zákona je maximální odchodní přirážka stanovena ve výši 25%.

(5) Pro zvlášť účtovaný materiál, který podléhá regulaci věcným usměrňováním ceny, je maximální obchodní přirážka ve výši 10%.

(6) V případě, že se výkonů obchodu účastní více subjektů, nesmí součet cen jimi uplatněných výkonů obchodu (obchodních přirážek distributorů) překročit maximální obchodní přirážku. Za tímto účelem je každý subjekt, který se výkonů obchodu účastní, povinen informovat svého odběratele o základu pro maximální obchodní přirážku (cenu původce), jakož i o vlastní uplatněné obchodní přirážce a o jemu sdělených uplatněných obchodních přirážkách jiných subjektů.

VIII.

Přechodná a zrušovací ustanovení

(1) Původce uvádějící na trh zboží, které je regulováno věcným usměrněním ceny, je povinen nově vypočítat cenu tohoto zboží podle příslušných ustanovení tohoto předpisu k datu účinnosti tohoto předpisu a v případě, že se neshoduje s cenou oznámenou Ministerstvu na základě oznamovací povinnosti podle Cenového rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ze dne 20. prosince 2007, kterým se stanoví podrobnosti o způsobu cenové regulace zdravotnických prostředků a výkonů optických, nebo tato cena oznámena nebyla, oznámit ji Ministerstvu do 1. července 2008 způsobem dle bodu V. odst. 2 tohoto předpisu. Cenu takto nově vypočtenou lze ihned původcem uplatňovat, pouze nepřekročí-li o 5% cenu původce skutečně uplatňovanou k 31. prosinci 2007.

(2) Zrušuje se Cenové rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ze dne 20. prosince 2007, kterým se stanoví podrobnosti o způsobu cenové regulace zdravotnických prostředků a výkonů optických, pravidla pro stanovení maximální ceny, její změny a zrušení, pravidla pro cenové usměrnění, náležitosti oznamování ceny a náležitosti návrhů na stanovení ceny, její změny a zrušení a pravidla pro stanovení maximální ceny za výkony obchodu.

IX.

Tento předpis nabývá účinnosti dnem 1. června 2008.

Ministr zdravotnictví:

MUDr. Tomáš Julínek, MBA, v.r.

Příloha č. 1

Vzor tiskopisu oznámení ceny

 
Oznámení ceny
 
Oznámeni ceny zhoži podle ustanoveni bodu V. cenového předpisu 212008/FAR
 
 
 
Původce
 
 
 
 
Adresa
 
 
 
Oznamovatel
 
Identifikační číslo
 
 
 
 
Jméno kontakní osoby
 
 
 
 
Telefon, email
 
 
1.
 
 
 
 
 
Platnost ceny ke dni:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Místo, datum:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Podpis, razítko:
 
 
 
 
 
 
2.
 
3.
 
4.
 
5.
 
6.
 
 
Název zboží
 
Kód zboží
(dle číselníku VZP)
 
Číslo podskupiny
(dle číselníku VZP)
 
Cena původce
(v Kč)
 
Počet kusů v 1 prodejním balení
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1) §2 zákona č. 22/1997 Sb. , o technických požadavcích na výrobky, ve znění pozdějších předpisů
2) §1 odst. 6 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů
3) §6 odst. 1 písm. a) a c) zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů
4) Např. §723 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů
5) Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
6) Zákon č. 262/2006 Sb. , zákoník práce
7) Zákon č. 262/2006 Sb. , zákoník práce
8) §81 zákona č. 435/2004 Sb. , o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
9) §2 písm. d) zákona č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu, ve znění pozdějších předpisů
10) §2 písm. b) zákona č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu, ve znění pozdějších předpisů
11) §10 odst. 2 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů
12) §2 písm. n) zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy, ve znění pozdějších předpisů