Věstník MZd ČR, částka 4/2008
ZPRÁVY A SDĚLENÍ
1.
STATUT A JEDNACÍ ŘÁD
ODBORNÉHO FÓRA PRO TVORBU STANDARDŮ PÉČE A KONCENTRACI VYBRANÉ
VYSOCE SPECIALIZOVANÉ PÉČE
|
Na základě smluvního ujednání Ministerstva zdravotnictví (dále jen „MZ“) a NRC, zájmového sdružení právnických osob (dále jen „NRC“), obsaženého ve Smlouvě o spolupráci ve znění dodatku o ustavení a činnosti Odborného fóra pro tvorbu standardů péče a koncentraci vybrané vysoce specializované péče (dále jen „Smlouva“) je jejími účastníky vydáván tento Statut (část A) a Jednací řád (část B) Odborného fóra pro tvorbu standardů péče a koncentraci vybrané vysoce specializované péče (dále jen „Odborné fórum“).
ČÁST A
STATUT
Článek 1
Úvodní ustanovení
(1) Odborné fórum je konstituováno jako poradní orgán MZ a zdravotních pojišťoven pro tvorbu doporučených postupů pro poskytování zdravotních výkonů (dále jen „standardy péče“) hrazených z veřejného zdravotního pojištění a pro definování podmínek koncentrace vybrané nákladné vysoce specializované péče.
(2) Sídlem Odborného fóra je Praha.
(3) Orgány Odborného fóra jsou Předsednictvo Odborného fóra a Odborné komise, po administrativně- organizační stránce zajišťují činnost orgánů Odborného fóra tajemník Odborného fóra pro standardy a tajemník Odborného fóra pro koncentraci péče.
Článek 2
Úkoly a činnost Odborného fóra
Odborné fórum zejména:
1. provede zhodnocení stávající situace, za jaké je v ČR ve vybraných oblastech poskytována vysoce specializovaná péče včetně péče poskytované prostřednictvím nákladné zdravotnické techniky,
2. doporučuje typy péče, které je racionální koncentrovat na pracovištích, na nichž je poskytována vysoce specializovaná péče (dále jen „vysoce specializovaná pracoviště“),
3. navrhuje odborné požadavky pro provoz vysoce specializovaných pracovišť včetně standardního vybavení přístrojovou technikou,
4. zhodnotí, jakým způsobem v současnosti probíhá příprava a tvorba standardů péče v jednotlivých oborech zdravotní péče, stanovuje ve spolupráci s odbornými společnostmi podle jednotné metodiky standardy péče; za tím účelem
a) navrhuje oblasti péče, kde jsou standardy nejvíce žádoucí,
b) připravuje minimální obsah standardu a jeho vzor.
Článek 3
Předsednictvo Odborného fóra
(1) Předsednictvo Odborného fóra (dále jen „Předsednictvo“) je kolektivní orgán, jehož členy jsou zástupci zdravotních pojišťoven, poskytovatelů zdravotní péče a MZ v tomto složení:
1 zástupce VZP ČR
1 zástupce SZP ČR
1 zástupce MZ
2 zástupci poskytovatelů zdravotní péče určených NRC
(2) Členy Předsednictva jmenuje představenstvo NRC, a to na základě nominací subjektů v Odborném fóru zastoupených. Nominace zastoupené subjekty zasílají na základě výzvy učiněné ředitelem NRC.
(3) Člen Předsednictva jmenovaný za MZ se současně stává předsedou Odborného fóra. Předsednictvo volí místopředsedu na svém prvním zasedání.
(4) Funkční období člena předsednictva činí 2 roky a může být opakovaně prodlouženo. Členství končí uplynutím funkčního období, odvoláním, odstoupením z funkce nebo úmrtím člena.
(5) Předsednictvo plní zejména úkoly uvedené v čl. 2 tohoto statutu. Od tajemníka Odborného fóra přijímá podněty a rozhoduje o jejich přidělení příslušné odborné komisi, případně takovou komisi s ohledem na předmět podnětu ustaví a jmenuje její členy. I bez podnětu ustavuje odborné komise k tvorbě standardů v jednotlivých oborech zdravotní péče. Dbá na jednotnou vysokou úroveň výstupů z odborného fóra a srovnatelnou kvalitu zpracovávaných dokumentů, za tím účelem posuzuje a schvaluje dokumenty zpracované jednotlivými komisemi.
Článek 4
Odborné komise
(1) Odborné komise (dále jen „Komise“) se zřizují ad hoc ke každému podnětu zdravotních pojišťoven nebo MZ nebo Předsednictva týkajícího se stanovení standardů péče nebo požadavku na posouzení vybrané vysoce specializované péče v určitém oboru.
(2) Předsednictvo může určit, je-li to kapacitně možné, že o určitém podnětu bude jednat Komise již ustavená za účelem projednání podnětu jiného.
(3) Každá Komise má 4 – 7 členů. Členy Komise jsou předsedou Odborného fóra jmenovaní zástupci zdravotních pojišťoven, poskytovatelů zdravotní péče, MZ a odborných společností, a to na základě nominací, k nimž jsou tyto subjekty vyzvány příslušným tajemníkem Odborného fóra (v závislosti na obsahu podnětu). Konečný počet členů příslušné Komise stanoví předem s ohledem na předmět činnosti Předsednictvo, vždy však dbá, aby zdravotní pojišťovny, poskytovatelé zdravotní péče, MZ a odborné společnosti byly zastoupeny alespoň jedním členem. O nominovaných členech hlasuje Předsednictvo, rozhoduje prostá většina členů.
(4) Jednotlivé Komise na svém prvním zasedání zvolí ze svého středu předsedu a místopředsedu. Předseda řídí a koordinuje jednání Komise.
(5) Funkční období člena Komise je časově neomezené. Členství v Komisi zaniká ukončením její činnosti (po splnění zadání), odvoláním, odstoupením z funkce nebo úmrtím člena.
Článek 5
Tajemník odborného fóra
(1) Tajemníky odborného fóra (dále jen „tajemník“) jsou pracovníci MZ, pověření touto funkcí náměstkyní ministra pro zdravotní péči (tajemník pro koncentraci péče a tajemník pro standardy péče).
(2) Tajemník zejména:
a) vyzývá subjekty zastoupené v Odborném fóru k nominacím členů,
b) administrativně zajišťuje činnost Odborného fóra,
c) vyhotovuje zápisy z jednání Odborného fóra (Předsednictva i komisí),
d) předkládá materiály zpracované Odborným fórem představenstvu NRC,
e) zajišťuje předkládání podnětů zaslaných odbornými společnostmi a organizacemi poskytovatelů k projednání a posouzení Předsednictvu.
(3) Konkrétní činnosti dle odst. 2 zajišťuje vždy ten, který z tajemníků v závislosti na charakteru podnětu, jehož projednání a zpracování má být předmětem činnosti orgánů Odborného fóra (koncentrace péče nebo standardy péče).
Článek 6
Podklady pro činnost Odborného fóra
Odborné fórum při své činnosti vychází z
a) podnětů zpracovaných předkladateli ve standardizované formě,
b) analýz týkajících se současného způsobu poskytování předmětných zdravotních služeb v České republice zpracovaných na žádost tajemníka Odborného fóra NRC,
c) dalších podkladů odborného charakteru, zejména klinických studií, hodnocení nákladové efektivity a zahraničních zkušeností s organizací poskytování zdravotních služeb.
Článek 7
Zabezpečení činnosti Odborného fóra
Náklady na činnost Odborného fóra nese NRC, nejvýše však do výše ročního limitu schváleného Valnou hromadou NRC.
ČÁST B
JEDNACÍ ŘÁD
Článek 1
Předsednictvo Odborného fóra
(1) Předsednictvo se schází k jednání dle potřeby, případně dle předem schváleného harmonogramu, a to tak, aby každý podnět byl projednán a předán k řešení příslušné Komisi nejdéle do 2 měsíců od jeho doručení, tato lhůta se prodlužuje o dobu nutnou pro zpracování analýzy NRC.
(2) Zasedání Předsednictva svolává a řídí předseda, za jeho nepřítomnosti místopředseda.
(3) Program jednání navrhuje na základě podkladů dodaných tajemníkem předseda; o návrhu jsou členové Předsednictva informováni předem. Program je schvalován při zahájení jednání, po projednání případných návrhů na jeho změny. Návrhy na změny jsou oprávněni předkládat všichni členové Předsednictva.
(4) Jednání Předsednictva je neveřejné. Na základě rozhodnutí předsedy mohou být přizváni na jednání hosté.
(5) Předsednictvo je usnášeníschopné, je-li přítomna nadpoloviční většina členů.
(6) Předsednictvo rozhoduje konsensuálně.
(7) Zápis je pořizován z každého jednání Předsednictva. Zápis z jednání ověřený podpisem předsedy, je předán (případně elektronicky zaslán) bezodkladně NRC a členům Předsednictva.
(8) Člen Předsednictva je povinen účastnit se jednání a plnit aktivně své úkoly. Účast členů Předsednictva na jeho zasedání je zastupitelná na základě plné moci.
(9) Člen Předsednictva je povinen zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, které se dozvěděl v souvislosti se svým působením v Odborném fóru. Výjimku tvoří podávání nezbytných informací instituci, která ho do tohoto orgánu nominovala.
Článek 2
Odborné komise
(1) Komise se schází k jednání dle potřeby, případně dle předem schváleného harmonogramu, a to tak, aby každý podnět byl projednán nejdéle do 3 měsíců od ustavení Komise.
(2) Zasedání Komise svolává tajemník. Zasedání řídí předseda (do jeho zvolení tajemník). Za nepřítomnosti předsedy řídí zasedání místopředseda.
(3) Komise volí svého předsedu a místopředsedu na svém prvním jednání, kdy zároveň zvolí zpravodaje, který k předaným podkladům zpracuje návrh řešení.
(4) Postup a harmonogram projednávání podkladů dodaných tajemníkem a následně návrhu řešení zpracovaného zpravodajem navrhuje předseda; o návrhu jsou členové Komise informováni předem. Program jednání je schvalován při zahájení jednání, po projednání případných návrhů na jeho změny. Návrhy na změny jsou oprávněni předkládat všichni členové Komise.
(5) Jednání Komise je neveřejné. Na základě rozhodnutí předsedy Komise mohou být přizváni na jednání hosté a poradci, každý člen může přizvat maximálně 2 osoby, jejich účast je povinen nahlásit tajemníkovi nejméně 2 dny předem. Přizvané osoby mají pouze hlas poradní.
(6) Komise je usnášeníschopná, je-li přítomna nadpoloviční většina členů.
(7) Komise rozhoduje konsensuálně.
(8) Zápis je pořizován z každého jednání Komise. Zápis z jednání, ověřený podpisem předsedy, je předán bezodkladně Předsednictvu a zaslán elektronicky členům příslušné komise.
(9) Člen Komise je povinen účastnit se jednání a plnit aktivně své úkoly. Člen předsednictva se může na základě plné moci nechat na jednání zastoupit.
Článek 3
Závěrečné ustanovení
Tento statut a jednací řád nabývá účinnosti dnem vyhlášení ve věstníku Ministerstva zdravotnictví.
V Praze dne 15.5.2008