Věstník MŽP ČR, částka 7/2012
3.
METODICKÝ NÁVOD
odboru odpadů MŽP - Komunitní / obecní kompostárna
Postup při projektování a zřizování kompostárny jako zařízení pro prevenci vzniku odpadů dle §10a zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech ve znění pozdějších předpisů
červen 2012
ODBOR ODPADŮ MŽP
1. Odůvodnění vydání materiálu
V současné legislativní situaci v oblasti nakládání s bioodpady, kdy zákon o odpadech umožňuje komunitní kompostování jako prevenci vzniku biologicky rozložitelných odpadů v obcích, ale neudává mnoho konkrétních pravidel pro zřizování a provoz takovýchto zařízení, vznikají často nedorozumění a spory při projektování a povolování těchto zařízení ze strany dotčených úřadů, projekčních společností, ale i samotných potenciálních provozovatelů (obcí). Tento způsob kompostování není nakládáním s odpady, což ho zbavuje celé řady legislativních povinností.
Důvodem řady nejasností je zřejmě také velká škála velikostí těchto zařízení - od kompostáren pro několik domů nebo zahrádkářskou kolonii, po kompostárny pro města (o kapacitě v řádu tisíců tun zpracovaného materiálu ročně).
Tento materiál se bude zabývat pouze komunitními kompostárnami, které jsou zřizovány podle §10a zákona o odpadech. Domácí kompostování, ani komunitní kompostování ve smyslu rozšířeného domácího kompostování, tak jak je provozováno v některých západoevropských zemích, tento materiál nemá za úkol řešit.
V §10a zákona o odpadech se z pohledu zřizování komunitních kompostáren hovoří o tom, že se jedná o prevenci vzniku odpadů, že se stanoví obecně závaznou vyhláškou obce a že musí být provozovány tak, aby nedošlo k narušení složek životního prostředí nad míru stanovenou zvláštními právními předpisy (přesné znění je v příloze č. 1 tohoto materiálu).
Jako rámec je to v pořádku, při samotném projektování a povolování však dochází k řadě problémů z hlediska: umístění (soulad s územním plánem, využitím území), zabezpečení z hlediska ochrany vod a půdy, povinností z hlediska ochrany ovzduší atd.
Nepochybně jsou v těchto záležitostech velké rozdíly v závislosti na velikosti zařízení a konkrétním plánovaném umístění. Je však vhodné tyto záležitosti alespoň rámcově vyjasnit.
Dalším důvodem potřebnosti tohoto materiálu je velký zájem o kompostování ze strany obcí (očekávané povinnosti řešení BRKO a současná dotační podpora). Řada obcí již má zažádáno nebo žádá o dotace na komunitní kompostování, aniž by měla představu, co obnáší zřízení a provozování takového zařízení. Zároveň příslušné úřady, které mají v kompetenci povolování umístění, stavby nebo kontrolu provozování takového zařízení, nemají praktické zkušenosti, často ani přehled o problematice, aby mohly situaci objektivně posoudit.
Obecně lze doporučit kompostárny s kapacitou zpracování nad 150 t/rok zřizovat jako zařízení dle §14 zákona o odpadech a kompostárny s kapacitou zpracování do 150 t/rok zřizovat jako malé zařízení dle §33b zákona o odpadech. V souladu se zněním §10a lze však zřizovat i komunitní kompostárny, tento materiál usměrňuje jejich zřizování dle kapacity tak, aby byly zřizovány a provozovány s ohledem na životní prostředí a další související oblasti.
Oblast aplikace tohoto metodického návodu je zejména v oblasti doporučení technického a technologického vybavení komunitních kompostáren, postupu při jejich projektování a zřizování.
2. Platnost a účinnost
Tento materiál je platný ode dne zveřejnění na internetových stránkách Ministerstva životního prostředí ČR ( www.mzp.cz ), nebo ve Věstníku MŽP.
Platnost tohoto materiálu končí dnem nabytí účinnosti nové legislativy odpadového hospodářství (nový zákon o odpadech a jeho prováděcí předpisy), která bude problematiku kompostování upravovat jinak než nynější platné předpisy. Současný předpoklad je rok 2014.
3. Pojmy
Kompostování - aerobní proces, při němž se činností mikro a makro organismů za přístupu vzduchu přeměňuje využitelný bioodpad na stabilizovaný výstup - kompost.
Zakládka - směs biologicky rozložitelných materiálů založených podle skladby stanovené schváleným provozním řádem kompostárny ve stejném termínu do jedné či více hromad.
Komunitní kompostování - systém sběru a shromažďování rostlinných zbytků z údržby zeleně a zahrad na území obce, jejich úprava a následné zpracování na zelený kompost.
Domácí kompostování - nebo též domovní kompostování, je způsob, kterým si domácnost vyrábí kompost z biologicky rozložitelných zbytků produkovaných v domácnosti a na zahradě.
Malé zařízení - zařízení, které zpracovává biologicky rozložitelné odpady v množství nepřekračujícím pro jednu zakládku 10 t, roční množství zpracovaného biologicky rozložitelného odpadu nesmí přesáhnout 150 t.
Zelený kompost - substrát vzniklý kompostováním rostlinných zbytků.
Veřejná zeleň - parky, lesoparky, sportoviště, dětská hřiště a veřejně přístupné travnaté plochy v intravilánu obce.
Změna v území - změna jeho využití nebo prostorového uspořádání, včetně umísťování staveb a jejich změn.
Stavební pozemek - pozemek, jeho část nebo soubor pozemků, vymezený a určený k umístění stavby územním rozhodnutím anebo regulačním plánem.
Plocha - část území tvořená pozemkem nebo souborem pozemků, která je vymezena v politice územního rozvoje, zásadách územního rozvoje nebo územním plánu, popřípadě v územně plánovacích podkladech a s ohledem na stávající nebo požadovaný způsob jejího využití a její význam.
Zastavitelná plocha - plocha vymezená k zastavění v územním plánu nebo zásadách územního rozvoje.
Veřejná infrastruktura - pozemky, stavby, zařízení, a to
1. dopravní infrastruktura, například stavby pozemních komunikací, drah, vodních cest, letišť a s nimi souvisejících zařízení;
2. technická infrastruktura, kterou jsou vedení a stavby a s nimi provozně související zařízení technického vybavení, například vodovody, vodojemy, kanalizace, čistírny odpadních vod, stavby a zařízení pro nakládání s odpady, trafostanice, energetické vedení, komunikační vedení veřejné komunikační sítě a elektronické komunikační zařízení veřejné komunikační sítě, produktovody;
3. občanské vybavení, kterým jsou stavby, zařízení a pozemky sloužící například na vzdělávání a výchovu, sociální služby a péči o rodiny, zdravotní služby, kulturu, veřejnou správu, ochranu obyvatelstva;
4. veřejné prostranství, zřizované nebo užívané ve veřejném zájmu.
Stavba - veškerá stavební díla, která vznikají stavební nebo montážní technologií, bez zřetele na jejich stavebně technické provedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, na účel využití a dobu trvání. Dočasná stavba je stavba, u které stavební úřad předem omezí dobu jejího trvání. Stavba, která slouží reklamním účelům, je stavba pro reklamu.
Terénní úprava - zemní práce a změny terénu, jimiž se podstatně mění vzhled prostředí nebo odtokové poměry, těžební a jim podobné a s nimi související práce, nejedná-li se o hornickou činnost nebo činnost prováděnou hornickým způsobem, například skladovací a odstavné plochy, násypy, zavážky, úpravy pozemků pro zřízení hřišť a sportovišť, těžební práce na povrchu.
4. Seznam použitých zkratek
ÚKZÚZ - Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
ZPF - Zemědělský půdní fond
PUPFL - Pozemek určený k plnění funkcí lesa
NP - Národní park
CHKO - Chráněná krajinná oblast
NPR - Národní přírodní rezervace
PE - Polyethylen
TZL - Tuhé znečišťující látky
CO2 - Oxid uhličitý
ČOV - Čistírna odpadních vod
SFŽP - Státní fond životního prostředí
MŽP - Ministerstvo životního prostředí
BRO - Biologicky rozložitelný odpad
BRKO - Biologicky rozložitelný komunální odpad
ČSN - Česká státní norma
ES - Evropské společenství
5. Legislativní východiska, popis problematiky
Komunitní kompostování umožňuje zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů v §10a (přesné znění v příloze č. 1 tohoto dokumentu). Jedná se o prevenci vzniku odpadů, kdy se rostlinné zbytky z území obce zkompostují a využijí ke hnojení veřejné zeleně.
Komunitní kompostování (dle §10a zákona o odpadech) je systém sběru a shromaždování rostlinných zbytků z údržby zeleně a zahrad na území obce, jejich úprava a následné zpracování na zelený kompost. Jedná se o způsob předcházení vzniku odpadu, při kterém není nutné vést evidenci použitých materiálu. Zařízení se nezřizuje ve smyslu zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech a není tedy zařízením pro nakládání s odpady ve smyslu §14. Povinnosti vyplývající ze zákona o odpadech se na tato zařízení nevztahují. Obec může ve své samostatné působnosti, jako opatření pro předcházení vzniku odpadu, stanovit obecně závaznou vyhláškou obce systém komunitního kompostování a způsob využití zeleného kompostu k údržbě a obnově veřejné zeleně na území obce. Vzor obecně závazné vyhlášky, který vydalo ministerstvo vnitra, je uveden v příloze č. 2 tohoto metodického návodu. Bez vydání této obecně závazné vyhlášky není možné provozovat systém komunitního kompostování v souladu s §10a zákona o odpadech. Tímto způsobem lze zpracovat pouze rostlinné zbytky z údržby zeleně a zahrad na území obce. Produktem komunitního kompostování je výhradně zelený kompost, který může být využit k údržbě a obnově veřejné zeleně obce. Jiné využití zeleného kompostu je možné pouze za splnění podmínek stanovených zvláštními právními předpisy (zákona o hnojivech). Především je nutné provést registraci u ÚKZÚZ a splnit všechny požadavky vyplývající ze zákona o hnojivech a jeho prováděcích právních předpisů.
Každá komunitní kompostárna by měla mít určenu odpovědnou osobu, která zodpovídá zejména za:
1. správný průběh procesu aerobního kompostování, včetně správné surovinové skladby, správné vlhkosti, teploty a struktury kompostovaného materiálu,
2. pořádek na komunitní kompostárně a v přilehlém okolí,
3. správné využití zeleného kompostu. (4)
Zřízení komunitní kompostárny se kromě zákona o odpadech řídí dalšími právními předpisy.
Při změně v území je to stavební zákon (zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu) a jeho prováděcí předpisy. Podrobnosti jsou uvedeny v kapitole 7.
Další právní předpisy: zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve specifických případech upravuje postup správních orgánů, zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů, pokud může být stavbou dotčena nějaká památka a zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, pokud je v budoucí stavbě nějaké požární riziko, v případě komunitní kompostárny při umístění budovy (nebo buňky) pro obsluhu či skladu techniky.
V případě, že zelený kompost není používán pouze ke hnojení veřejné zeleně, může být registrován dle zákona č. 156/1998 Sb., o hnojivech, pomocných půdních látkách, pomocných rostlinných přípravcích a substrátech a o agrochemickém zkoušení zemědělských půd (zákon o hnojivech), ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 474/2000 Sb., o stanovení požadavků na hnojiva, ve znění pozdějších předpisů. Po registraci je možné ho uvádět do oběhu, lze jím hnojit zemědělskou půdu, prodávat ho zahrádkářům, zahradníkům, občanům. Více je uvedeno v kapitole 7.
V každém případě, a to i tehdy, když není pro komunitní kompostování provedena žádná změna v území, je nutné dodržet podmínku, aby při úpravě a kompostování zelených zbytků nedošlo k narušení složek životního prostředí nad míru stanovenou zvláštními právními předpisy.
Těmito předpisy se rozumí zejména:
- Zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů a jeho prováděcí předpisy. U tohoto zákona se jedná zejména o zajištění odtoku z kompostovaní plochy, nejlépe zachycení do jímky, aby nedošlo ke znečištění povrchových ani podzemních vod. Dle vyhlášky č. 450/2005 Sb., o náležitostech nakládání se závadnými látkami a náležitostech havarijního plánu, způsobu a rozsahu hlášení havárií, jejich zneškodňování a odstraňování jejich škodlivých následků, ve znění pozdějších předpisů je nutné pro provoz kompostárny, v případě, že je odtok z plochy sveden do záchytné jímky, zpracovat havarijní plán z pohledu ochrany vod. Více je uvedeno v kapitole č. 5.
- Zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších předpisů a jeho prováděcí předpisy. Správným vedením procesu by měla být zajištěna eliminace nežádoucích emisí (metan, amoniak, pachové emise).
- Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. Dle tohoto zákona je třeba respektovat ochranu volně žijících živočichů a volně rostoucích rostlin, v případě existence chráněného území podmínky správy tohoto chráněného území.
- Zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů. Pokud je pozemek veden jako zemědělský půdní fond, je třeba respektovat podmínky hospodaření na něm, před využitím tohoto pozemku k jiným účelům je nutné provést odnětí ze zemědělského půdního fondu (ZPF).
- Zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů. Pokud je stavba prováděna v blízkosti lesa, je nutné respektovat ochranné pásmo lesa. Pokud je stavební pozemek na lesní půdě, je nutné provést odnětí z pozemku určeného k plnění funkcí lesa (PUPFL).
- Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů a jeho prováděcích předpisů. Týká se především používání hlučné techniky v blízkosti obydlené zástavby.
- Zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, ve znění pozdějších předpisů se na komunitní kompostování nevztahuje, stejně tak zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci, ve znění pozdějších předpisů. Komunitní kompostování není nakládáním s odpady, proto ho nelze zařadit do žádné z kategorií vyjmenovaných těmito zákony.
6. Typy komunitních/obecních kompostáren dle kapacity a způsobu provozování
V současné době vznikají na území ČR komunitní kompostárny, které jsou níže rozděleny dle kapacity zpracovaného materiálu. V případě komunitních/obecních kompostáren se nejedná o zpracování odpadu, ale o zákonem o odpadech upravený způsob předcházení vzniku odpadu na zařízeních se nakládá s rostlinným materiálem. V takovém případě se tedy nejedná o zařízení ve smyslu ustanovení §14 odst. 1 zákona o odpadech a zařízení tedy nemá povinnost vést evidenci o využívání odpadů (pouze jako původce v případě, že nějaké odpady při jeho činnosti vznikají) a nemá ani ohlašovací povinnost ve smyslu ustanovení §39 zákona o odpadech. Využívaný rostlinný materiál tedy není uváděn v ročním hlášení o nakládání s odpady.
1. Komunitní/obecní kompostárna o kapacitě do 150 t/rok zpracovaného materiálu (to odpovídá obci do 500 - 1 500 obyvatel, spíše závisí na rozloze udržované veřejné zeleně a zahrad) - jedná se o kompostárnu, kterou provozuje obec a je nutné alespoň základní strojní vybavení a zajištění místa kompostování. Tato kapacita je odvozena od limitu pro malé zařízení podle §33b zákona o odpadech, se kterým je často nesprávně zaměňována. Tato kapacita je zvolena, protože se předpokládá, že takové množství zpracovaného materiálu má minimální negativní vlivy na životní prostředí a není třeba žádného zvláštního zajišťování místa proti těmto vlivům. Samozřejmě také záleží na místních podmínkách.
2. Komunitní/obecní kompostárna o kapacitě větší než 150 t/rok zpracovaného materiálu (jedná se o obec/město větší než v bodu 1, záleží na rozloze udržované veřejné zeleně a zahrad) - jedná se o kompostárnu, kterou provozuje obec/město nebo subjekt jí/jím pověřený a svým charakterem se velice přibližuje kompostárnám provozovaným dle ustanovení §14 zákona o odpadech. V tomto případě je doporučeno vodohospodářské zabezpečení kompostovací plochy a další opatření pro provozování a ochranu životního prostředí.